AMSTERDAM, 21 Julij. De Ned. Handelmaatschappij heeft bevracht voor deze stad 7 schepen, voor Rotterdam 3, voor Schiedam 3 en voor Dordrecht 1 schip. Gisteren avond 6 are steeg de Heer Lassaigne, op het Drilveld, met lijn fraaijen ballon le Colossal op, vergezeld van zijn bediende en den Heer Julio, die aan afhangende koorden, gymnastische cvolutiën maakte. Na tot 2700 ellen afstand te zijn gestegen, bemerkende dat hij den nacht boven de zee zou moeten doorbrengen en dan nog in het water neerkomen besloot hij ten 7 ure snel te dalen. Hij kwam neder in de Zuiderzee nabij Dureerdamen was genoodzaakt tot 9 ure in dien gevaarlijken toestand le blijven, gedurende welken lijd bij en zijn broeder, de Ileer Julio, lot meer dan halvcrlijve in het water zich bevondendaar de schuit niet walerdigt was. De Heer Lassaigne was edelmoedig genoeg, zijnen bediende op den cirkel van de ballon te laten plaats nemen, opdat die man, gehuwd en vader, minder gevaar van verdrinken zou loopen. Het gezelschap werd te 9 ure bemerkt door den lieer G. van Weedevan 'sGraveland, die een pleizierlogtje doende, met zijnen boeijer voorbij stevende. Met de meeste bereidvaardigheid kwam deze hen te hulp, nam hen aan zijn boord, gaf hun vervcrschingen en voor zag hen van klcederen, waarna hij met hen naar Durgerdam voer. Daar aangekomenontstakterwijl men bezig was den ballon van het gaz te ont lasten eeri der Burgerdammersop 20 ellen afstand van den ballon, een lucifer voor zijne pijp, waardoor het gaz vlam vatte, en ccne vuurkolom opsteeg, die alle omstanders in ontsteltenis en den Heer Lassaigne en diens broeder in gevaar bragtwelke laatste ook inderdaad eenigzins letsel heeft bekomenterwijl het vuur op een ongeloofclijken afstand een helder licht verspreidde. Gelukkig had de Heer Lassaigne de tegenwoordigheid van geest de klep (sonpape) te sluiten, zoodat een dreigend onheil werd voorkomen. Het gaz was hoven uit den ballon gestroomd, liet reisgezelschap keerde later aan boord van den boeijer des Hecren van Weede naar Amsterdam terug, alwaar allen te lij ure aankwamen. De Ueer Lassaigne vindt geene woor den, om zijne innige erkentelijkheid te betuigen aan den Heer van Weede, die hem van den dood heeft geredhem met de meeste zorg behandelde en zelfs niet gedoogde dat de bemanning van zijnen boeijer de minste belooning aannam van den Heer Lassaigne, die ten volle bereid was ze ruim te geven. AVij kunnen tevens vermelden, dat alvorens de Heer van Weede zijne redding bood, verscheidene roei-vaartuigen voorbij kwamen, wier pogingen om den lieer Lassaigne behulpzaam te zijn, mislukten. Later toen de Ileer van AVeede zijne loffelijke taak volbragt, werd hij hierin door anderen, die er waren bijgekomenondersteund. De dag van een tweede reis is op aanstaanden Maandag bepaald. In den avond van den 21stcn heeft de luchtreiziger Lassaigne verbazende proeven gegeven van dierlijk magnctismus met den Ileer Julio. BUITENLANDSCHE BEIUGTEiN. ENGELAND. LONDEN, 20 Julij. Hoewel II. M. in den afgeloopcn nacht zwaar en veel beeft gehoest, is zij echter sedert veel rustiger geworden; de mazelen komen goed uit. Prins Albert is wederom hersteld. De gezondheidstoestand dezer hoofdstad is vooral gedurende de laatste weken ongemeen gunstig. In de aTgeloopen week stierven niet meer dan 904 menscheneen zoo gering getal als binnen een tijdsverloop van 10 jarenin dezelfde week des jaars, de toegenomen bevolking daarbij in aanmerking ge nomen niet voorgekomen is. In de laatste 5 maanden is 63,354 ffi opium hier te lande ingevoerd. De Paus heeft wederom 2 Bisschoppen benoemd, namelijkeen voor Li verpool en een voor Nottingham. Eergisteren werd de kerktoren le Hereford, gedurende een hevig onwe- der door den bliksem getroffenzonder zware schade te ondergaan. Maar de bliksemstraal drong tot in de kerk door, waar juist een bruidspaar ge trouwd werd, en beschadigde twee vrouwen en twee kinderen; de beide laalslen zeer ernstig. De Amerikaansche expeditie naar Japanbestaande uit 5 schepen is te Portsmouth aangekomen. IS E Cl I 23 De Hertog van Brabant en de Graaf van Vlaanderenzonen des Konings zijn door de mazelen aangetast; de loop der ziekte is gunstig. Thans zijn al de bezwaren tegen den aanleg van een spoorweg van hier naar Luxemburg uit den weg geruimd en eerlang zal men er aan beginnen. De afstand is nu 28 uren verkort en in den weg behoeft nog gewelf noch tunnel gemaakt te worden. De Rijksmiddelen hebben in de 6 eerste maanden van dit jaar bijna 43 millioen fr. bedragenhetgeen omstreeks 400,000 meer is dan de ra ming en ruim 2 millioen meer dan in 1852. Gisteren is bij de Correctionnele Regtbank te Parijs een aanvang gemaakt met de behandeling van het demokratisch genootschap la Commune révolu- tionnaire. Het is aan de Parijsehe dagbladen verboden er verslag van te ge ven, doch de Belgische slaan hierop geen acht en geven verslagen. PRUISSEN. BERLIJN, 20 Julij. De bekende Kielsche Hoogleeraar J. Olshausen is tot Opper-Bibliolkeearis der Koninklijke en Univcrsiteits-Bibliotheck en tot gewoon Hooglceraar in de Ooslersche talen te Koningsbergen benoemd. AVUBTEHIBEKG. STUTTGARDT, 20 Julij. De Regering heeft ccne nieuwe memorie der Bovenrijnschc Bisschoppen ontvangen, welke een soort van ultimatum dier geestelijkheid behelst. Alge meen is men van gevoelendat de daarin betrokken Regeringen geen haar breed zullen afwijken van het reeds genomen besluit, om geen nieuwe ver gunningen aan deze Bisschoppen te doen. ZAVITSERLANB. De algemeene uitgaven worden begroot op 13,300,000 frs., de inkomsten op 13,468,500 frs., zoodut er een batig slot van 168,500 fr. zou zijn. De staatkundige uitgewekenen hebben het eedgenootschap niet minder dan 1,470,000 frs. gekost. -- De berigten uit het kanton St. Gallen ten aanzien van do verwoestin gen door de doorbraken des Rijns aangerigt, luiden bij voortduring treurig. Alle middelen van gemeenschap en vervoer, ook zelfs de telegraaf stonden stildaar uitgestrekte oorden overstroomd warende oogst is geheel vernield. TT U K K Y E Omtrent het Turksch verschil verneemt men alleen, dat er 3 ontwerpen tot vereffening aan den Keizer zouden aangeboden zijnals een van den Franschen Gezant te AVcenen, een door den lïngelschen Gezant te Petersburg en een door den Franschen Gezant aldaar, waarvan de Keizer gezind zou zijn het eerste aan te nemen, bevattende, dat Turkye het door Rusland geëischle traclaat zou onderteekenen, tegen eene verklaring van den Keizer, dat daar door geen inbreuk zou gemaakt worden op de souvereine regten van den Sultan. Te AYcencn was den 21slcn een telegrafisch berigt uit Konstantinopel aangebragt, meldende, dat Reschid-Pacha eene nola bekend had gemaakt, dat de ondeihandelingen met Rusland goed zouden afloopen. Dit berigt had ecnen zeer goeden indruk op den handelstand gemaakt. Uit Alexandrie wordt van den 7lien geschreven dat op den spoorweg reeds verscheiden proefridden met het gewenschte gevolg gedaan zijn en hij vóór het eind des jaars in gebruik zal gesteld worden. De jongste berigten omtrent den slaat der veldgewassen in Frankrijk hadden op de markt van Alexandrie eene levendige aanvrage te weeg gebragt; binnen weinige dagen zijn er 140,000 lasten graan verkocht. De Onder-Koning had op nieuw aan alle overheden bevel gezonden om elke schending vande verdraagzaam heid jegens de Christenen en van hunne godsdienstvrijheid te beletten en te straffen. Van de groote karavaanvervoerende 1400 kameelen-Iastenwelke den 25slen April van Bagdad naar Aleppo was vertrokkenis eene afdeeling van 179 kameelen, waaronder 165 met Persischen tabak, 12 met Arabische mantels, zijden- en boomwollen doeken, 1 met indigo en 1 met zijden, door eene bende Arabieren overvallen en beroofd. KERKNIEUWS. SCHIEDAM, 21 Julij. Heden avond heeft de Kerkeraad der Nederd. Ilerv. gemeente alhier het navolgende zestal Predikanten geformeerd: DD. Steen berg Jz.te Dirkslandvan Loonte EdamHooykaas Herderschee, te Nij megenvan der Scheer A.Fz.te Hoorn; van Anrooy, te Brielsnieuwland en Oort IIz., te Alkmaar. Ten behoeve der zwaar beproefden door hoogen waterstand en hagelslag te Vlijmenzie Haarl. Courant van 15 Julij, werd door mij Ondergelec- kende ontvangen: uit Amsterdam van II. en M. een Coup. a ƒ14.85; uit Levden van N. N. een Munlbill. a 10.uit lieerde van J. v. II. een Coup. a 12.37] uit Leyden van D. II. J. voor de Proteslanlsche armen alleen ƒ5.uit Leyden van II. T. 2.50; uit Leyden van AAK ƒ2.50; uil Leyden van E. F. ƒ3.uit 'sGravenhage een Coup, a ƒ7.42]uit Leyden van B. C. een Coup. h ƒ2.47], en uit Haarlem van M. R.. C. S. een Munlbill. a ƒ10. Leyden 21 Julij 1853. F. II. G. van ITERSON, Preil. ABVE'ATENTIEN. Het behaagde den Heer ons eenig Kindje, CATIIARINA MARIA, in den ouderdom van circa 18 maandenheden tot zich te nemen. D. C. DROS. Levden, 20 Julij 1853. M. E. DROS, Tieieman. Eenige Kennisgeving. Voor de ontvangene blijken van deelneming in ons Vijf en Twintig-jarig Huwelijksfeestbetuigen wij hiermede onzen hartelijkcn dank. J. F. KUYPER Leyden, 23 Julij 1853. II. KUYPER, IIüber. Voor de vele blijken van deelneming, beloond bij het overlijden van zijnen Bchuwd-Brocder JEAN LOUIS DITMAR. GESELSCHAP, betuigt de Onderge- icekende, ook namens de Famillie, zijnen opreglen dank. Leyden, 22 Julij 1853. J. P. L. A. GESELSCHAP. Bij Vonnis der Arrondissements-Regtbank te Legdenvan den 15den Fe bruary 1853, op de expeditie in Debet geregistreerd den 8sten Maart daaraan volgende, is uitgesproken ScSieiding: van liet BSinvelijlitusschen CORNELIA van der HEY'DEN, zonder beroep, wonende te Gouda, als Eischcresse, en DIRK VONK, Voermante Nieuwkoopals Gedaagde. De Procureur occuperende voor de Eischeresse F. BOOY Fz.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3