BUITENLAKDSCnE CERtGTEiV. ENGELAND, LONDEN, 17 Julij. Bij het lloogerhiiis is eene petitie ingediend van geestelijken in Indië, die klagen, dat de Europesche overheden aldaar zich schikken naar de afgodische gebruiken der llindo s. gij },et Lagerhuis is titans een onderzoek aanhangig over de aanneming van het tiendeelig muntstelsel. Ilet pond sterling zou de standaard zijn verdeeld in 1000 deelen. Van de Kaapkolonie heeft men herigtdat er 2 bataillons der aanwe zige krijgsmagt naar elders zullen verlegd worden. De Times bevat weder een stuk tegen de Russische staatkundewaarin gezegd wordt, dat de Britsche Regering nimmer de gewelddadige en onregt- vaardige bezetting van de Vorstendommen gelijk zou doen stellen met de vredelievende en weLtige tegenwoordigheid van de verhonden violen in de Besica-baai. De waarde der landerijen rijst hier sterk. Vóór 5 jaren werd land in de nabijheid van Chester voor 100 en 150 per acre verkocht; thans zijn die zelfde stukken weder verkocht voor 2000 en 2,500 De bcrigten aangaande den aardappel-oogst luiden hoogst voldoende zoodat het gevaarlijke tijdvak van vroegere jaren zonder ernstige reden tot ongerustheid schijnt voorbij te gaan. Eenige dagen geleden bestond er veel bezorgdheid, wegens het verschijnen van vlekken op de bladeren der plant, doch thans wordt het gewas gezegd een zeer gezond voorkomen te vertoonen. De laatste onweders hebben ook hier te lande veel verwoesting veroorzaakt, i Op de scheepstimmerwerven aan de rivier de Wear zijn in de zes eerste maanden dezes jaars 84 schepen gebouwd van 37,948 ton gezamenlijk cr slaan thans meer dan 80 nieuwe schepen op stapelmeestal van eeu groolen tonneninhoud. Terwijl aan de Wear bijna uitsluitend houten schepen worden gebouwd, neemt aan de Tyne het bouwen van ijzeren schepen sterk toe. De Braziliaansche stoomboot Rio Janeiromet buskruid en wapenen ge laden is in de lucht gesprongen door de zelfontbranding der steenkolen. De manschap had nog gelukkig tijd zich te bergen. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Julij. De Moniteur deelt een uitvoerig antwoord mede van den Minister van Buitenl. Zaken, den Heer Drouin de Lhuys, op de tweede Russische circu- J laire. Hij geeft daarin te kennen, dat men met leedwezen heeft bespeurd, dat, terwijl alle Mogendheden zich beijveren om de zwarigheden uit den weg te Yuimen Rusland eene höuding blijft aannemen, die allezins geschikt is om zulks te doen mislukken. De Regering van Z. K. M. heeftin overeenstemming met de Regering van H. M. de Koningin van Briltannie, begrepen, dat de toestand van Turkye zeer dreigende wasen dat men dien van nabij behoorde te bewa ken. Deze maatregel van voorzorg had geen vijandig karakter ten aanzien van Rusland. Maar de Regering van Z. K. M. zou nooit gedoogen, dat zulke gewiglige aangelegenheden worden behandeldzonder dat zij dien invloed i doet gelden, welke overeenkomstig is met de magt en den rang van Frank rijk. De Porte heeft het volledigste regt om het bezetten der Vorstendom men, die tot Turkye behoorenals eene oorlogzuchtige aanranding te be schouwen. De Regering zal echter steeds eene toenadering tusschcn Rusland cn Turkye trachten te bewerken. Schoon dit stuk nog al scherp is, meent men echter dat Frankrijk den j vrede wil bewaren. De Keizer en Keizerin hebben bij hunne terugkomst van de laatste revue der troepen in het kamp van Satory veel gevaar geloopen om hun leven te verliezen. Om namelijk te Sl. Cloud te komen, was het rijtuig genoodzaakt den spoorweg van Versailles over te rijden. Op hetzelfde oogen- blik nu, dat het rijtuig dien weg overreed, kwam een trein uit Versailles in volle vaart aanrijden, en ging zoo digi langs de Keizerlijke koels voorbij, dat de locomotief die bijna aanraakte. De koetsier heeft eene scherpe beris ping ontvangen wegens zijne groote onvoorzigtigheid. Gedurende de 6 eerste maanden van dit jaar hebben de Rijksmiddelen 22 inillioen meer opgebragt, dan in denzelfden tijd van het vorig jaar. De geheelc spoorweglijn tusschcn deze stad en Bordeaux is voor het alge meen opengesteld. Men weet thans dat de Bisschop van Orleans zich om reden van gezond heid naar Dauphiné heeft begeven. Te Orleans is een in aanbouw zijnde steiger ingestortwaardoor 9 per sonen gedood cn 30 zwaar gewond zijn. In de gemeente Authon hadden 16 personen eene schuilplaats voor een hevig on weder, onder een grooten kastanjeboom gezocht, doch deze onvoor zigtigheid zwaar moeten boeten. De donder sloeg namelijk in den boom; alle de bedoelde personen ontvingen een hevigen schok; 6 hunner werden ter aarde geworpen en 2 op de plaats gedood. PRUIS SEN. BERLIJN, 17 Julij. De Aartsbisschop van Keulen heeft, niettegenstaande het Koninklijk ver bod, de Pauselijke breve omtrent de gemengde huwelijken afgekondigd. Gewoonlijk stelt men de verhouding van de dolle honden tot de hon den eener stadveel te laag. Alhier, waar deze bevolking iets meer dan 20.000 bedraagt, werden gedurende de laatste 18 maanden meer dan 120 dolle honden (sommigen zeggen zelfs 500) gedood. Dat de hondsdolheid niet slechts in de boete zomermaanden zich openbaart, is bekend; van de genoemde 18 maanden schijnt zelfs de maand December 1852 alhier de meeste geval len van dien aard te hebben opgeleverd, namelijk 13. Langen tijd heeft men van Don Carlos niet gehoordthans verneemt men dat hij met zijn gezin zich in de badplaats Gaslein bevindt. Zondag zal te Offenburg in Baden het standbeeld van Frans Drake onthuld worden, die het eerst de aardappelen in Europa invoerde. TURKYE. KONSTANT1NOPEL9 Julij. De tijding van het binnenrukken der Russen in de Vorstendommen was in genoemde stad ontvangendoch de Porte had daarin geene aanleiding gevon den om op eene of andere wijze tot dadelijkheden over te gaan of om eenigen bijzonderen maatregel te nemen. Het schijnt echter, dat een gedeelte van den Divan zich met die lijdelijke houding eerst niet heeft kunnen vereenigen daar een berigt zegt: dat eene ministeriele krisis gelukkig verhoed is, en dat thans algemeen eene vreedzame beslechting werd verwacht. Aan den Bevelhebber der forten evenweldie den ingang der Dardanellen bestrijken, was bevel gegeven om Britsche en Fransche oorlogstoombooten des daags en bij nacht ongehinderd te laten doorvaren. Er zouden reeds 50,000 man Russische troepen in de Donau-Vorstendom- men getrokken zijn. STADS BERICTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, Gehad hebbende een verzoek van PaüI.US FONTEIN, Bezemmaker en Tras fabrikant wonende alhier, tot plaatsing van een Fornuis tot bet stoken van Pleister in zijn Trasfabriek in de Verwerstraat, Wijk VIII. N°. 34. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijkcn en Trafljken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van naastbijgelegene en belendende Pan den ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incomniododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Ge meente op Maandag den 25sten Julij aanstaande, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpiigt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengenterwijl bij verzuim daarvanzij ge houden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet te heb ben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en AVETIIOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat op heden van den Controleur der Directe belastingen alhier is ontvangen, een op den 14den dezer maand invorderbaar verklaard Kohier voor de Personele belasting over het dienstjaar 1853 en 1854, Wijken III en IV, welke op heden aan den Ontvanger der Directe belastingen is verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydscbe Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Letden 18 Julij 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Z. M. heeft eervol emeritaat met pensioen verleend, aan DD. G. J. Beukers te Rekken; P. II. G. Nahuys, te ScherpenzeelC. Jongsma, te Deinum, V. van Goghte BredaJ. C. van de Veldete Zutphcnallen ingaande 1 October 1853. ROTTERDAM, 16 Julij. Tot Predikant bij de Hervormde gemeente te Boskoop is beroepen DD. J. J. Richardthans te Blaauwkapelen te Medem- blik, C. J. Brutel de la Rivière, thans te Grootebrock. Geliefde Landgemootenl De Ondergetcekendcndiep bewogen met hunne zwaar bezochte ingezetenen, maar builen staat in den hoogen nood der ongelukkigen te voorzien, gevoelen zich verpiigt en gedrongen den treurigen toestand, waarin de gemeente Vlij men verkeert, aan het weldadigheid liefhebbend Nederland mede te deelen. Nadat ten gevolge van den hoogen waterstand der rivieren, honderde bun ders wei- cn hooiland voor het vee ten eenenmale verloren zijn, zag menig landman zichwegens gebrek aan voeder, al genoodzaakt zijn vee te verkoopen. Den 8stcn Julij barstte ook over deze gemeente een on weder los, gevolgd van een' hagelslag, waardoor in één punt des tijds niet alleen alle huizen groote- lijks beschadigd, maar vooral ook alle te veld staande granen, tuin- cn boom vruchten geheel vernield zijn. De gemeente, voor het grootste gedeelte uit kleine boeren en warmoeziers bestaande, is daardoor in ellende gestort. Nooit deden wij nog eenig beroep op de liefdadigheid onzer landgenootenmaar thans zijn wij ten einde raad. Bij het groote aantal armen, zullen zich nu eene groote menigte, die tot dus verre hun eigen brood verdienden, tot de armen kas moeten wenden. Onze hope is, naast God, op de Christelijke barmhar tigheid van Nederland. Behalve de Ondergeleekenden zal zich met de inzameling van giften belas ten, voor Ley den F. H. G. van ITERSON, Prcdb J. van HEESBEEN, Burgemeester. S. II. GERRITZEN, Predikant. VlTMEN, 11 Julij 1853. P. van den BRAND, R. K. Pastoor. P. J. van GHERT, Notaris. II. G. J. II. VERMEULEN, Rijks-Ontvanger.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3