tins verre geschieddeeenzijdig is geweest, en dat eerst na de vaststelling der wet zulks nader zal kunnen worden geregeld. De wijziging in den eed is niet belangstelling ontvangen. Evenwel durft de Regering hopen dat de II. V. middel zal vinden om de moeijelijkhedcn te voorkomen van den eeddie volgens liet oude formulier door de tegenwoor dige Prelaten is afgelegden doet opmerkendat in dit nieuwe formulier met is opgenomen de zinsnede, die, volgens een besluit van den II. S. van Junij 1791, ten aanzien van de Iersche Aartsbisschoppen is aangenomen, en waarin bepaaldelijk gewaagd wordt van de verschuldigde trouw aan den Sou- vcrein des Lands en zijne wettige opvolgers. In de ruimte die den Bisschoppen is gelaten om elders dan op de hen aan gewezen plaats te wonen, ziet de Koning gaarne een bewijs dat het Hof van Rome de gevaren niet miskent die de handhaving van orde en rust in ge zegde steden zou kunnen loopen, en de verklaring der Pauselijke Regering: wdat zij voor gewoonte heeft om de zaken zooveel mogelijk naar de behoefte van plaatsen en lijden te regelen," zal, onze Regering twijfelt er niet aan, de II. Vader er toe brengen om wat hij reeds voorloopig ten aanzien der woonplaatsen toegaf, bepaaldelijk te veranderen. Volgens een der dagbladenzegt de Bolt. Cour.worden door de gansche priesterschap van het bisdom Haarlem adressen aan de Tweede Ka mer legen het wetsontwerp tot regeling van het toezigt op de kerkgenoot schappen gcleckend en wordt aan het slot van dat adres de plegtige verkla ring afgelegd: dat nimmer van eenig dienaar der Godsdienst in deR.K.kerk, hij of na de aanvaarding zijner bediening, of op eenig ander tijdstip, door het kerkelijk gezag een eed of belofte gevorderd wordt, waarin iels beden kelijks voor de veiligheid van het Rijk, of voor de openbare orde en rust, of iels strijdigs met de gehoorzaamheid aan de wetlen van den Staat ver schuldigdgelegen is, of gelegen kan zijn, en dat zij nimmer zoodanigen eed of belofte afgelegd hebben of zullen afleggen. Het Journal des Débals zegt in een van zijne laatste nommers over het ontwerp van wet, regelende het toezigt op de kerkgenootschappen in Nederland het volgende Dit ontwerp aandachtig lezende en met de artikels van de Grondwet ver gelijkende, welker denkbeeld het moet ontwikkelen, erkent men, dat bet doel van de voorstellers is de bestaande wetgeving niet te wijzigen en nog minder de grondslagen aan te randen van godsdienstige vrijheidzoo dierbaar aan geheel Nederland. Met behoud van dat beginsel, wil'het Ministerie in tegendeel de regtcn der Regering en van de verschillende godsdienstige belij denissen regelen, en zich verzekeren, dat de vrijheid, die deze genieten, niet gevaarlijk worde voor de maatschappijen noch hare veiligheidnoch bare rustnoch de orde voor hare welvaart onontbeerlijkin de waagschaal zal stellen." Nopens den tegenstand der ullramontanen tegen het regeringsvoorstel wordt gezegd »Men voorziet ook tegenstand van den kant dier R. K. partij, wier theo- cratiesch absolutisme we reeds hebben doen kennen; die tegenstand zal nie mand verwonderen, want het is vooral tegen die partij en tegen hare aan matiging dat het ontwerp schijnt gerigt te zijn." Hetzelfde blad berigt, dat de Paus aan de door hem benoemde Bisschoppen hier te lande bevel heeft gegeven, om vooreerst geen bezit van hunne ze tels te nemen. Men verneemt, dat de zitting van de Synode der Hervormde kerk, wegens veelvuldige bezigheden, meer dan eene maand zal duren. Tot Voorzitter is verkozen Dr. P. Bocles, Predikant te Noorddijk. Te Katwijk aan Zee is dezer dagen aan het strand gevonden eene gla zen flesehwaarin zich bevond een stukje papier, vermeldende de woorden: aan boord Vrouw Joluinnawij vergaanoverzeild van een Engel- schen kotter28 Junij 1853. Fridolin Becker." De Directeur der artillerie-stapel- en constructie-magazijnen te Delft, zalonder nadere goedkeuring op den 5dcn Augustus aanbesteden de levering van 1000 ellen Kardoes-Saai, ten hehoeve van voorschreven magazijnen. Den 15dcn hield de Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne Overzeesche Bezittingen bare 8ste jaarlijksche bijeenkomst te Nijmegen. Het volgend jaar zal de vergadering te Haarlem worden gehouden. De Heer Mr. L. H. Buse aldaar is tot honorair Voorzitter benoemd. De ziekte onder de druiven begint zich weder in het Westland te vertoonen. Voor het krankzinnigen-gesticht Meerenberg worden gevraagdeen onder wijzer en voorzanger, een timmerman, een matrassenmaker, alsmede man nelijke en vrouwelijke ziekenoppassers. Na afgelegd examen hebben 18 kwcckelingen van 's rijks hospitaal te Utrecht, hun 4de of laatste studiejaar volbragt, en zullen aldus tot Officieren van Gezondheid 3de klasse worden bevorderd. Voor de landmagt zijn het de Heercn A. H. Cornelissen, P. S. A. van Dura, M. van I.issa en G. J. van Wieringhen Borski; voor de zeemagl de Ileeren AV. 'J. Cramer von Banmgar- ten, W. L. C. Hoorcman C. G. van Mansfelt, A. de Meijer, A. J. Visscher en M. II. de Vogel; en voor, Oost-Indië de Heeren S. II. A. Begeman, Th. Eisinger, J. R. Ilessig, J. L. de Jeeger, B. Scbreunders, C. P. J. van Vugt, F. A. Wethmar en AV. A. P. F. L. Zijnenwartel. De Raad der gemeente Arnhem beeft besloten het Stedelijk Gymnasium op te heffen. De Engelschrnan bij den Arnbemschen spoorweg werkzaam, die onlangs gevangen is genomen wegens bet vervaardigen van valsche muntspeciën, heeft schuld bekendals zijne medepligtige is ook eene vrouw in hechtenis genomen. De Fransche Tooneelspeelster Rachel, die men hier te lande verwacht had, zal waarschijnlijk niet komen, daar zij te Brussel vrij ernstig ongesteld is geworden. Te Oene onder de gemeente Epe in Gelderland heeft de laatst gevallen hagelslag niet die schade aan de te veld staande vruchten toegebragt, als men wel aanvankelijk dacht; doch eene windhoos heeft aldaar een 100-tal popu lieren, deels met wortel en al uit den grond gerukt, deels halfweg afgebro ken; ook een paar schuren zijn geheel omvergeworpen. Te Goes heeft Woensdag 11. een haan een kind van bijna 2 jaren op den grond geworpen en zóó aan het hoofd gewonddat men voor zijn leven vreest. De liaan is dadelijk gedood. Dergelijk geval had in de vorige week te Bommenede plaats, waar het kind gestorven is. De policie te Vries in Drenthe heeft den 14den 300 ffi garsiemecl aan gehouden, dat met krijtwit vermengd was. De eigenaar had pas 1000 ffi krijtwit opgedaan. Het Hattdelsbl. meldt vernomen te hebbendat de van Calcutta ge arriveerde Oosl-Ind. maal niet heeft medegebragt de brieven-pakellen van China, Java, Manilla, enz., zijnde de stoomboot van Hong-Kong, Singapore, enz. niet in tijds te Point de Galle aangekomen. Zulks zou in verband staan met de vertraagde aankomst te Singapore van de maal van het einde van Maart uit Europadie volgens particuliere berigten was veroorzaakt door liet breken van een rad en muiterij onder de equipage der stoomboot Bentinckin de vaart van Suez naar Ceylon. De gevolgelijk niet tijdige aankomst der boot te Hong-Kong is vermoedelijk oorzaak der thans in de geregelde dienst van China tol Point de Galle ontstane stoornis. Ecnige Hollanders hebben te Sl. Louis in den straat Michigan in Noord- Amcrika een genootschap gevormd, welks doel is het overbrengen van brave, behoeftige landgenooten te bevorderen. De verkiezing van een' nieuwen Generaal der Jesuiten te Rome heeft door 52 leden dier orde plaats gehad. Pater Pierling die door Roothaan was aanbevolen heeft slechts 8 stemmen gehad. De Franschen hadden gaarne een' hunner landgenooten Ravignan verkozen gezien, doch daar België een land is, hetwelk zeer nuttige verbindlenissen voor de Orde zou kunnen aan- knoopenis de Belg Beckx verkozen. 'sGRAVENIIAGE, 19 Julij. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen als Adjunct-Commies bij het De partement van Biunenl. Zaken Mr. AV. F. Baron van Doorn van AVestcapelle zijnen Kamerheer in gewone dienst. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslagen den Procureur bij de Arr.- Regtbank te Haarlem Mr. G. de Vries Az. De Minister van Financiën heeft aangekondigd, dat, ter verzekering van de verzilvering van het bedrag van 10 millioen guldens, muntbiljetten van ƒ100 en ƒ10, is aangekocht een kapitaal van 1,010,300, 3 pCt. en een kapitaal van 14,402,0002j- pCt. inschrijvingen; en ter verdere aan vulling onder bewaring der Ned. Bank, is nedergelegd aan schatkist-biljetten ƒ2,193,000; gezamenlijk, tegen de koersen vermeld bij de wet, ten be drage van ƒ10,000,180. LI. AVoensdag avond is in de Remonstrantsche kerk alhier geopend de jaarlijksche algemeene vergadering der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank en dat wel bij wijze van meeting. Vijf sprekers hebben de zaak der afschaffing uit onderscheidene oogpunten beschouwdop het gods dienstig terrein D9. Buddingh, van S'. Oedenrode; op het geneeskundig terrein Dr. AV. Egeling, van Haarlem; op justiciëel terrein, Mp. AV. L. Schiller, van 's Hertogenboschmet betrekking tot de jeugd, G. van Milligen, van Rotterdamen over den invloed der vrouwen op de zaak der afschaffing Ds. J. Herman de Ridder van Gouda. De fungerende Voorzitter van het Hoofdbestuur opende en sloot de bijeenkomst, die met veel belangstelling door eene vrij aanzienlijke schare werd bijgewoond, en als proeve mag ge zegd worden wèl geslaagd te zijn. Den volgenden dag had de bijeenkomst plaats van Hoofdbestuur en Afgevaardigden in de grootc zaal der afschaffings- inrigting. Er waren behalve het Hoofdbestuur nagenoeg 60 afgevaardigden aanwezig. Uit het verslag, over hel elfde jaar, onlleenen wij het volgende: A'oor zoo ver de opgaven zijn ingekomen, bedroeg het getal leden voor het geheele land, 9104, waaronder bijna 1300 vrouwen. De afschaffing vindt ook allengs ingang bij den militairen stand, alwaar bet gevaar van verlei ding zoo groot is. Menig schip uit Nedcrlandsche havens verkondigt den invloed der vereeniging. De afschaffing wordt, ook bij het openbaar gezag, allengs beter op prijs gesteld en cenigermate in beoefening gebragt. Als een der opmerkelijkste verschijnselen, die van den voortgang dezer zaak getui gen, wordt bijgebragt, het vermeerderd getal diaconie-besturen, welke de bedeeling onthouden aan elk, die sterken drank gebruikt. Tot Voorzitter van het Hoofdbestuur is benoemd Mr. C. C. E. d'Engelbronncr, tot Secretaris Dr. AV. Egeling, en tot nieuwe leden de Heeren Mr. Schüller tot Peursum van Utrecht en J. C. Ledeboer, LV.zn van Rotterdam. Aan de Amst. Cour. wordt uit deze stad berigt, dat er weder ver gunning is gevraagd tot aanleg van een' nourder-spoorwegdie wel tot stand zou komen. ROTTERDAM, 18 Julij. Gisteren werd alhier, in de kerk der Roomsch-Katholieken van de Klerezy, in den Oppert, de Zeer Eerw. Heer Ilermanus Iieykamp, Pastoor dezer ge meente, met de gebruikelijke plegtigbeden gewijd tot Bisschop van Deventer. De Hoogwaarde Ileer J. van Santen, Aartsbisschop van Utrecht, vernglte de wijding, bijgestaan door den Hoogw. Ileer II. J. van Buul, Bisschop van Haarlem, cn door eene talrijke geestelijkheid.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2