BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Amst. peil klom. Sedert de 7.00 laat ingevallen vorst en den lageren stand van Rijnlands boezem, die daarvan een gevolg was, hebben de pompmachi- nes de ontlasting weder krachtig voortgezet, zoodat in hel laatst van Maart de waterstand weder tot 3.80 el onder Amst. peil was gedaald, en de geheele droogmaking des meerhoezems kan geacht worden thans voltooid te zijn. Het Spaarndainsche sloomschepradgemaal heeft, sedert de helft van Sep tember 1852 tot in het laatst van Maart 1853hij daartoe geschikte gele genheid, onophoudelijk medegewerkt, om den boezem van Rijnland van het water te ontlasten. Het mede ter ontlasting van dezen boezem gestichte stoomgemaal achter de Oostsluis te Halfwcgc, is, na eenige vertraging in het oprigten der machine, in November 1852 voor het eerst in werking gekomen; dit vermogend ontlas tingsmiddel voldoet geheel aan de verwachting, en is sedert de maand Januarij 1853 met dat van Spaarndam dagelijks lot hetzelfde doel in beweging geweest. Al de stoomwerktuigen voor deze droogmakerij bevinden zich in goeden staat; geene onheilen van ecnig belang hebben in het afgeloopen jaar daaraan plaats gehad. De dijken en ringvaarten zijn door gewoon onderhoud in voldoenden staat gebleven. VLISSINGEN, 12 Jul ij. De waarlijk prachtige zilveren vaas, ter hoogte van 46 Ned. duimen die door cenc Commissie uit den Stedelijken Raad, bestaande uit de Heeren D.Uyt- tenhoven, T. van Uyc Pieterse en J. P. Smith, namens de stad Vlissingen Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden zal worden aangebodenter gele genheid van zijne echtverbindlenis met H. K. H. de Prinses Ainalia Maria da Gloria van Saksen-Weimar, is inderdaad een meesterstuk van drijfwerk te noemen; hel deksel prijkt met de zeer fraai gegraveerde wapenschilden van Oranje en Saksen-Weimar, gesteund door twee ankers; lauweren en olijf bladen van mat zilver omslingeren de vaas en het voetstuk; in een der vakken van het laatste tusschen smaakvolle arabesken, leest men: de stad Vlissingenaan Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlandenbij H. D. Z. Echtverbindtenis met H. K. H. de Prinses Amalia Maria da Gloria van Saksen-Weimargesloten te Weimar den 19don Mei 1853. [Amst. C.) ENGELAND. LONDEN, 11 Julij. De toestand van Prins Albert is voldoende, hij neemt reeds in beterschap toe. De vorige week is aan edel metaal voor 200,000 aangevoerd, en slechts 30,000 uitgevoerd. Met twee schepen werden uit Australië 76,000 oneen stofgoud aangebragt. In het vorige jaar hebben 368,764 personen het Vereenigd Rijk met der woon verlaten, dat is 23j pCt. meer dan het gemiddeld jaarlijksch aan tal landverhuizers sedert 1847, en 91 pCt. meer dan in 1851welk jaar tot nog toe het grootste aantal had opgeleverd. Het meerendeel der landver huizers bestond sedert vele jaren uit Ieren. Naar Australië zijn in het vo rige jaar 87,881 personen verhuisd, waarvan 53.527 op eigen kosten en 34,354 met ondersteuning van wege de Britsche Regering. Van New-York wordt van den 29sten berigt dat het aantal sterfgeval len, wegens de groolc hitte, er in de laatste week geweest was 561, dat is, 332 meer dan in de vorige week. Vooral stierven kinderen. IB E Ci I 33. Z. M. heeft den Heer Becker, een der Leeraars van dc Evangelisch-Fransch- Duitsche kerk te Brussel, tot zijn Kapelaan benoemd, in plaats van wijlen den Heer Vent. FRANERIJH. PARIJS, 12 Julij. De Koningin-weduwe van Spanje Maria Christina is bier gisteren avond aangekomenvergezeld van haren echtgenoot den Hertog van Riancares eenige barer kinderen en ecnen talrijken stoet bedienden. Het getal van gevangenen neemt in den laalsten tijd zeer toe; het is dit jaar, voor hen die tot een jaar gevangenisstraf cn tot opsluiting veroordeeld warenvan 18,000 tot 21,000 geslegen. Van de personen die voor eenige dagen hij 's Keizers bezoek in cenen der groote Parijsche schouwburgen gevangen zijn genomenhebben cenigen verklaringen afgelegd, waaruit schijnt te blijken dat er een wijd verbreid ge heim genootschap bestaal, van hetwelk de nu ontdekte aanslag uitging, als mede de aanslag die eenige weken geleden alhier ontdekt schijnt te zijn. De leden heeten zich de onzigthareneen naam die niet kwalijk strookt met de inrigting van het genootschap; want het is verdeeld in kleine groe pen onder den naam van tentendie van elkander niets wetenen aan wie zelfs het hoofd waaraan elk van deze gehoorzaamt, persoonlijk weinig of niet bekend is. Reeds meermalen zijn de snoode plannen der onzigtharen door de policie verijdeldmaar eerst sedert eenige dagen is de policie bekend ge worden met den omvang en de inrigting eener vereeniging die reeds meerma len haar bestaan had doen blijken. Vier dagen vóór het bewuste bezoek des Keizers in den schouwburg, werden op den weg naar het Keizerlijk zomer verblijf te Sl. Cloud eenige lieden gevat, die aldaar met kwade bedoelingen schenen te hebben post gevat; en hunne bekentenissen hebben den prefect van policie in staat gesteld des Keizers leven voor een ernstig gevaar te behoeden. NAPELS. De ingezetenen hier te lande het voornemen aan den dag gelegd hebbende om een standbeeld op te rigten ter eere van Koning Ferdinand, en reeds tot dat einde eene inschrijving geopend en de noodige gelden bijeengebragt zijnde, heeft Z. M.zoodra hij kennis bekomen beeft van de hooge eer welke men hem wilde aandoen, aangeraden de bijeengebragle som te besteden tot wer ken van algemeen nut en van liefdadigheid. PRUISSEN. BERLIJN, 12 Julij. Van de 109,115,300 morgen, die de oppervlakte van den Pruisischen staat uitmaken, besloegen volgens de jongste statistieke opgaven de tuinen, wijn bergen en boomgaarden 1,307,699 morgen, de bouwvclden 45,872,270 morgen, de weilanden 8,089,495 morgen, de bosschen 19,795,854 morgen; 25,753,326 morgen waren nog onbebouwd. Den 29stcn werd te Kludzin, district Bromberg, eene woning van een' landman door den bliksem getroffen en in brand gezet, zijne vrouw en 17-jarige zoon gedood, eene 7-jarige dochter verbrand en een andere zoon als ook een kind dat op den schoot der getroffen moeder lag, zwaar gewond. Van den Russischen adel is de familie Jakowlew zeker de rijkste, die door de goudwasscherijen een vermogen van 100 millioen zilveren roebels, heeft verkregen. De Heer Gintl te Weenen heeft eene belangrijke verbetering bij de tele grafie uitgevonden, namelijk om langs denzelfden draad twee berigten in te genovergestelde rigting af te zenden; de proeven zijn volkomen gelukt. TURKTE. KONSTANT1NOPEL27 Junij. Er zijn geene bijzondere berigten uit de hoofdstad te vermelden. In de nabijheid der stad en teAdrianopel hadden bedenkelijke onlusten plaats gegre pen, daar de Turken de Christenen hadden mishandeld. De overheden moes ten de strengste maatregelen nemen, om de opgewonden volksmenigte in toom te houden. De Sultan had, om in de kosten voor de krijgstoerustingen te voorzien, al het zilverwerk, dat hij van zijne moeder geërfd heeft, ter waarde van ongeveer 40 mill, piasters, (een piaster is lij cent Ned.) ten beste gege ven. Men had ook besloten de sommen die in de kassen van den beheer der der moskee-goederen ingekomen zijn, ter beschikking van de regering te stellen; deze sedert eeuwen opgestapelde gelden moeten meer dan voldoende zijn voor de noodzakelijke uitgaven. De berigten uit Kurdistan schilderen de geestdrift van de landweer met zoo sterke kleurendat zelfs de kranken en invaliden aan de krijgsdienst willen deelnemen. Ten einde hare vloot voor eene overrompeling te beveiligenheeft de Porte verordend dat voorlaan des nachts geen uit de Zwarte Zee komend handels vaartuig in den Bosporus zal worden toegelaten. Yan dit besluit is gisteren aan alle Gezantschappen alhier kennis gegeven. Hoewel de nieuwe Turksche Bank door de politieke omstandigheden tot nog toe belet is hare werkzaamheden aan te vangenheeft zij met de Turksche Regering eene voorloopige schikking gemaakt, volgens welke zij aan hetzelve 50 millioen piasters zou trachten voor te schieten. Aan de Officieren op de bij Beschika liggende Fransche vloot is verlof geweigerd om op den vasten wal de puinhoopen van Troje te gaan bezoeken, uit hoofde dat de vloot elk oogenblik bevel zou kunnen ontvangen 0111 voor Konstantinopel te komen. Omtrent de oorlogstoerusting in Rusland bevat dc Londensche limes het volgende: De krijgstoerustingen die sedert den aanvang van den vorigen winter gemaakt wordenzijn zeer groot. Het leger is nu geheel op den voet van oorlogde reserve en de achterhoede zijn geheel georganiseerdde militaire koloniën te Nowogorod en in zuidelijk Rusland zijn mobiel gemaakt. Nabij Warschau zal eene krijgsmagt van 70,000 man in een kamp worden vereenigd. STADS BERIGTEN. Buugcultjfcc &taub. Van den 7 tot en met den 13 Julij 1853. BEVALLEN: J. Nieuwenhuizengeb. Dekker, Z. C. van Koningsbruggen geb. Kromberg, D. C. C. Smulders, geb. PaddenburgZ. M. Kouwenberg, geb. GeltonZ. E. Overdijkgeb. van der Veer, D. C. Vijlbrief, geb. du Mor tier, Z. L. DiepenbachZ. J. A. Cockuytgeb. van MeukerenD. A. E. de Wilde, geb. Bollinger, Z. H.Stadelaar, Z. S. Hoorn, geb. Leensma, Z. M. Schöngeb. VerhulstD. G. van Delftgeb. LagelieD. F. M. Kuivenho- ven, D. M. J. Brico, geb. van Munnekrede, Z. M. van den Dop, Z. D. Privé, geb. Schreuder, Z. GEHUWDMr. W. van Nauta Lemke, Jm. en J. M. La LauJd. H. Kettenis, Wedr. en S. C. Smit, AVedc. J. van Egmond, Jm. en M. E. Uljee, Jd. B. Plevier, Jm. en J. M. Pielane, Jd. N. A. Wennekers, Jm. en E. M. Biesjot, Jd. J. B. G. FranxmannJm. en H. K. W. KampenhoutJd. OVERLEDEN: C. de Vroede, 85 j. J. R. Smit, D., 6 111. J. A. Koers, D., 8 m. J. Koltner, 56 j. P. Biesot, Z.4 ra. W. A. Mulhovius, Z.3 m. H. T. C. van WensenD.16 m. M. G. WijlenburgZ.6 w. J. llenssenD. 2 m. W. Brands, D., 15 j. G. A. Zandvliet, Z., 7 m.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3