LEYDSCHE WOENSDAG, 13 JU LIJ. B1NNENLANDSCIIE BERIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 12 Julij. 7,. M. heeft aan den emeritus Hoogleeraar J. M. Schrantkrachtens de wet een pensioen verleend van ƒ3,500. Z. M. heeft benoemd hij continuatie als plaatsvervangend Kantonregtcr alhier Mr. II. C. Huyser. Op verzoek van do Heeren J. Planjer c. s. is de vergunning, die hun den 23slon November 1852 voor eenc schroef bootdienst van hier op Amster dam en alle tusschenplaatsenheen en terug, tot vervoer van reizigers en vrachtgoederen, werd verleend, hij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken van 8 dezer, overgeschreven op de naamlooze vennootschap «de Leidsche Stoomhootdicnst" onder bestuur van de Ileercn Johannes Antonius Zuur Ferdinandus Jacobus Wierdels en Nicolaas Marinus Perrin allen alhier woonachtig Aan die vennootschap is tevens: 1". krachtens het slot van art. 7 van 's Konings besluit van 31 Julij 1841, een uitstel van 6 maanden bewilligd tot het in werking brengen dier dienst, welk uitstel gerekend wordt te zijn ingegaan met 23 Mei 1853; 2°. vergund het aanleggen ecner tweede ijzeren schroefboot in dezelfde dienst. Daar den 19den dezer de verkiezing moet plaats hebben van acht leden voor den Gemeenteraad, achten wij het niet ongepast hier de namen van al de leden van den Raad te laten volgen met de bepaling van den tijd waarop zij moeten aftredenDe 1111. Prof. A. II. v. d. Boon Mesch Mr. N. Sikkel Groos, Dr. C. W. II. v. Kaalhoven Mr. M. II. A. Lisman, J. B. de Moen, Mr. G. P. v. OuterenMr. A. O. E. Grave v. Limburg Stirutn en G. II. Ysselsleyn, welke acht Ileercn thans moeten aftreden. Voorts de 1111. Dr. J. Adriaans, Mr. J. C. Bucaille, Mr. II. Cock, A. llar- tevelt Jz.B. F. Krantz, A. Lihrecht Lczwyn S. J. Ie Toole en H. P. C. Stoffels, welke acht Heeren in 1855 moeten aftreden en de HH. P. II. Baron Taets v. Amerongen, Mr. J. Bake, Mr. II. Gevers, Prof. J. v. d. Hoeven, A. C. Leembruggen, Mr. C. J. Luzac, M1'. N. Olivier, M. G. ten Sande en Mr. D. Tieboel Siegcnbeek, welke negen Heeren in 1857 moeten aftreden. De lijd van zitting der leden van den Raad wordt bij Art. 27 van de gemeentewet bepaald op zes jaren. Een derde van hen treedt om de twee jaren af met den lstc° Dingsdag van September. De aftredenden zijn weder verkiesbaar. De 4Jc haringjager is te Hellevoetsluis binnengekomenaanbrengende 205 ton. Tc Hellevoetsluis zijn met een Amerik. fregatschip 245 landverhuizers uitgezeild van welke 180 Duitsehers en 65 Nederlanders. Burgemeester en AVelhouders der gemeente Gouda hebben ter kennis van belanghebbenden gehragt, dat de aanbesteding van het gebouw in te rigten tot het houden der zittingen van het Kanlongeregt tot Teekenschool enz., tol nadere aankondiging is uitgesteld. De Gemeentestem zegt, dat de Gemeenteraad van Hendrik Ido-Ambacht besloten heeft zich niet langer te verzetten tegen de erkenning van den Bur gemeester den Heer Met man. Aan liet dezer dagen plaats gehad hebbende examen voor plaatsing als kadets voor het leger hier te lande en in de koloniën op de Akademic te llreda, hebben 124 aspiranten deelgenomen, waarvan slechts 63 aan de ver- «ischten hebben kunnen voldoen, terwijl 88 geplaatst hadden kunnen worden. De aardebaan, de bruggen en begrinding van den kunstweg van Al melo naar Vriezenveen is door onderscheiden aannemers aangenomen voor ƒ25,800. De Brusselsche Indépendance keurt het bij onze Tweede Kamer inge komen ontwerp van wet ter regeling der kerkelijke aangelegenheden af, als belemmerend voor de vrijheid van godsdienst. Het staat de volkomen vrij heid en gelijkheid voor alle eerediensten voor; maar vraagt tevens of het regt om zoo hard te schreeuwen over onverdraagzaamheid en onderdrukking niet als eerste voorwaarde medebrengt, om zich zelf verdraagzaam, gematigd en verzoenend te toonen; of men, zoo men regten inroept, waar men de zwakste is, niet moest beginnen om ze anderen toe te staan, daar waar men heerschl? Tot hiertoe was verdraagzaamheid de hoofddeugd niet van de kerkelijke partij. Ilarè bladen verhellen altijd de pauselijke heerschappijmaar wat godsdienstige vrijheid genieten Protestanten en Joden te Rome? Wat zou die Regering zeggen zoo men voor deze vorderde, wat nu de kerkelijke bladen zoo vinnig aan de Nederl. Regering verwijten van niet te willen toeslaan aan de Katholieken. En niet alleen te Rome is men zoo onverdraagzaam, maar overal waar Rome's invloed heerscht. In Toscane veroordeelt men hen die Bijbels hebben verkocht tot dwangarbeidin Napels Spanje en overal waar de geestelijkheid regtstreeks of zijdelings deel aan de Regering heeft, heerscht onbeperkte vrijheid voor de Kath. kerk, en strenge beperkingen voor de overige eeredienslen. En in Belgie waar de Staatsregeling sterker is dan de geheime begeerten der tegenstrevers, zien wij daar niet de kerkelijke onverdraagzaamheid zoo verre gaan als haar slechts eenigzins mogelijk is. Weigert niet de geestelijkheid gods dienstig onderwijs in de Staatsscholen te komen gevenomdat een Protestantsch Leeraar of een Rabbijn er ook toegang heeft. Zij wil zelfs geen kinderen van andere godsdienstige belijdenis dulden in scholen, waar zij zou binnentreden. En de kerkelijke bladen juichen dit gedrag der geestelijkheid toe, terwijl ze met dezelfde hand de hevigste uitvallen schrijven tegen de onverdraagzaam heid, de dweepzucht en de godsdienstige dwingelandij der Nederl. Regering. Verder heeft de Indépendance staaltjes van die uitvallen, die we hier niet zullen herhalen. Maar, zegt genoemd blad, het is vooral van belang om in die uitvallen de onbeschaamdheid op te merken waarmede deze partij zich over de onver draagzaamheid verontwaardigt, deze partij die zelf de onverdraagzaamheid ten toppunt voert, waar zij zich de sterkste gevoelt; die te Rome, Napels, Flo rence, Madrid, Lissabon, alle toegefelijkheid weigert, die in Engeland, Ne derland en Pruisscn beweging zoekt te bewerkenom in die Prolestantschc landen de regten te verkrijgen die zij den Protestanten weigert waar zij heerscht. Zie dat is ongelijkheid aan zich zelve, dat is huichelarij, dat is tooneelvcrtooningziedaar waarom wij, als deze bladen van verdraagzaamheid spreken, ze niet gelooven. Zoo de kerkelijke partij ze inroept, het is dan wanneer zij ze zelve behoeft om tot de heerschappij te geraken. Zoo denkt er de Indépendance te Brussel over. Lezenswaardig is voor deze gelegenheid het jongste geschrift van Stald Der Protestantismus als politisches Princip. blz. 5057, waaruit de A/nst. Cour. de volgende woorden aanhaalt: De verhouding," zegt hij, »van een staat wiens karakter overwegend Protestantsch is, tegenover de Roomsche kerk, is een moeijelijk probleem, dat niet kan worden opgelost naar de strenge conscquenticii van een afgetrokken beginsel, maar in eiken bijzondcren toestand moet worden leruggebragt tot de termen van een billijk en verstandig vergelijk. Men verzekere aan de Katholieke kerk eene ruime maat van vrijheid, daarbij uitgaande van het beginsel dat men doen moet wat regt is en de gevolgen moet overlaten aan Goden bezield door het ver trouwen dat de Christelijke zegen, welke ook in die kerk woont, meer zal vermogen dan de nadoelen van hare hiërarchische woelingen. Maar in geencn decle mag de bevoegdheid van den Koning om toezigt te oefenen en billijke perken te stellen, lafhartig worden prijs gegeven; want die magt alleen kan de vrijheid der Roomsche kerk voor misbruik en ontaarding behoeden." Ilel zware en aanhoudende onweder, dat Zaturdag namiddag ook over onze stad en omstreken gewoed, doch zoover wij weten geen schade heeft aangerigt, was voor eenige streken van ons vaderland zeer noodlottig. Uit Delft schrijft inen, dat in den Woudschen polder een bouwknecht op een hooiland door den bliksem is doodgeslagen. In het Overmaassche is een gras- maaijer, benevens twee koeijen, door den bliksem gedood. Nog is daar een huis op ecne hoeve twee duim verzet, zijn 58 hoornen onivergerukt en een bouwknecht in het water geslagen en verdronken. Te Oud-Beijcrland werd mede veel verwoest. Boomen werden dwars doorgeslagen. In twee hoorn» gaarden werden 20 boomen als uit den grond geligt, waaronder 5 zware nolenhoomen. F.en boom van 80 Nederl. duimen omtrek, werd uit den grond gerukt en op 15 ellen afstand geworpen. Er is veel schade aan de boomvruchten, vooral aan de krieken, dat voornaam en eigcndommelijk pro duct dezer gemeente. Bij ljsselmonde is een schuitje omgeslagen waardoor twee menschen verdronken. In de omstreken van Middelharnis en Sommels- dijk (Zuidholland) ging het onweder van ecu' allergeduchlsten hagelslag vergezeld, waardoor veel schade aan het gewas is veroorzaakt; de hagelsteenen hadden de grootte van knikkers. Uit de verdere provinciën ontvangt men dergelijke bcrigtcn. Vrijdag was dit te Utrecht het gevalde hagelsteenen

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1