BUITENLANDSCHE BERIGTEN. II. M. de Koningin heeft den 7de" te Voorburg de plegtigheid bijgewoond van het leggen van den eersten steen der nieuwe bewaarschoolwelke daar gesticht wordt. De steen, die van wit marmer is, draagt het opschrift: Sophia, Koningin der Nederlanden. Z. K. H. Prins Frcdcrik heeft voor de Protestantsche school te Appel- I tern ƒ250 gegeven.Z. K. II. is met zijne Gemalin den 30slcn te Stockholm aangekomen. Z. Exc. de Graaf von Königsmarck, Minister van Z. M. den Koning van Piuissen bij het Nederl. Hof, verlaat lieden de residentie tot het doen eener buitenlandsche reis. Het vastgestelde tweede diner van den Heer Commissaris des Konings j in deze provincie op gisterenaan de leden der Provinciale Staten van I Zuidholland en aan onderscheidene autoriteiten, heeft geen voortgang gehad, ten gevolge van de ernstige ongesteldheid van een' der zonen van den Heer Commissaris. De Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland heeftbij circulaire van 29 Junij jl.ter kennis van de belanghebbenden gebragtdat I de afzonderlijke jagten op waterwild voor dit jaar in deze provincie zullen j geopend zijn Maandag den lslen Augustus aanst. ROTTERDAM, 7 Julij. Omtrent het verder wedervaren van den Heer Lassaigne op zijne gisteren avond van hier ondernomen luchtreis, gewordt ons het volgend berigt: Ten ruim half acht ure daalde de ballon, door het heerlijkst weder be gunstigd op het land van de weduwe Verkaaikin het zoogenaamde Beijer- sche onder Stolwijk, een uur boven Gouda, zonder den minsten tegenspoed neder. Nadat de luchtreizigers ongeveer een kwartier nurs met het uitlaten der gaz en het inpakken der ballon waren bezig geweest, kwamen van liever lede eenige boeren uit den omtrek daarnaar zien en betoonden eene alles be halve gunstige stemming voor onze luchtreizigerszoo als uit hunne gebaren en scheldwoorden reeds duidelijk hleek tot dat eindelijk, toen de Heer Las saigne met zijne ballon het land wilde verlaten, eensklaps een boer, waar schijnlijk een zoon of knecht der eigenares van het land, de ballon met ge weld tegenhield en op eene allerruwste wijze eene som gelds afvergde, of, als men hieraan niet wilde voldoen, een pak slagen aanbood. Toen de lucht reizigers zich hiertegen wilden verzetten werden zij door tien of twaalf daarbij komende boeren bij de keel gegrepen en zelfs Mevrouw Lassaigne daarvan niet verschoond, maar, even als haar echtgenoot en Julio allerergst mishan deld, ja zouden, naar zij duchten, bijna vermoord geworden zijn, indien niet, door een gelukkig toeval, de Heer J. G. Brouwer Nijhoff van Gouda, die de ballon te paard gevolgd waster hulp was gesneld en de boeren door het edelmoedig aanbod van geld en krachtige bewoordingen, beteugeld had, waarna zij voor het oogenblik de reizigers met rust lieten, totdat deze, altijd door genoemden lieer bijgestaan, de ballon op een wagen laadden en wilden vertrekken, als wanneer zij tot laatsten afscheidsgroet en dank voor i liet hun afgeperst geld, nog met een hagelbui van steenen, zand en slijk begroet werden. Welke gedachten moet een vreemdeling wel van Holland opvattenwanneer hem zoodanige ontvangsten te beurt vallen Uitgenomen deze verregaande mishandeling, was de reis eene der schoonste welke Professor Lassainge deed, en daardoor merkwaardig dat de wind zich in de lucht zoodanig keerde dat de ballon bij het nederkomen een halven cirkel had beschreven. De reden om welke geen der luchtreizigers met de parachute is nedergedaald is deze, dat de wind juist die kant uit was waar zich bijna niets dan water bevond, en de daling dus onmogelijk zonder ge vaar van te verdrinken geschieden konhetwelk ook zeker het geval zou geweest zijn naardien de parachute met het konijn in het midden der Plassen is neergekomen en dit ook verdronken is. [Kolt. Cour.) Dingsdag is bij .Scarborougheen noordoostelijke haven van Engeland een haai gevangen, die ruim 13 voet lang was en 1200 ffi woog. Heden zijn hier geladen 13 Nederlandsche schepen, bestemd naar Sidney, LaunccstonHobart-town, Port Philip, Geelong en Melbourne, en Adelaide, havens in Australië. De bewoners van Candia in de Middellandsche Zee, onder Turksch be heer, zouden zich tot de Koningin hebben gewend, met verzoek om hare bescherming. Te Manchester hebben duizende arbeiders in de katoenfabrieken den arbeid gestaakt en eischen meerder loon. Als een bewijs welke verbazende uitwerking de goudontdekking in Australië op de bevolking enz. heeft, vermeldt de Times, dat de provincie Victoria, die 18 jaren geleden een woeste streek was, in 1851 reeds 95,000 inwoners telde1,050,000 waarde invoerdetegen 1,424,000 uit voer, met 609 schepen en 126,000 tonnenlast, hebbende aan inkomsten 380,000 In 1852 was de bevolking 200,000 zielen. De schepen waren 1057 in getal met 408,000 tonnenlast, en de inkomsten beliepen 1,577,000 waarvan 342,000 aan regten. De invoerwaarde was toen 4.044,000 en de uitvoer 7,452,000 De Times berekent dat, met inbegrip van het niet genoteerde uitgevoerde goud, men 15,000,000 kan aannemen voor jawe- lijkschen uitvoer, of 75 per hoofd van de bevolking. F El A Ni KR UK. PARIJS7 Julij. Volgens de Ministeriële bladen zijn gisteren onder de volksmenigte aan de deur van den schouwburg waarin de Keizer en de Keizerin de voorstelling bijwoonden, door de policie 10 of 12 personen in hechtenis genomen, behoo- rende tot oude geheime genootschappenen die beproefden de orde te sloren. De zaak is in handen der Justitie. Men meent echter volgens bijzondere berigtcn te wetendat dit voorval van nicer gewigt zou zijn dan het van overheidswege afkomstige berigt doet denken, en met ecnen tegen des Keizers leven beraamden aanslag in verband stond zoodat er omstreeks 00 gevangen zou zijn genomendie met dolken en pistolen gewapend warenen in den nacht nog verhoord zijn. Aan de Hoogeschool alhier is een bijzondere leerstoel opgerigt voor de Paleontologie, zooals dit reeds bij de voornaamste buitenlandsche hoogeschoolen plaats had. Er loopen nu reeds 37 telegrafische draden op het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken uit, van welke de meeste van de uiteinden van het Rijk komen. Eergisteren zijn proeven genomen met de locomotief van den lieer Lerci welke op geen spoorstavenmaar op den gewonen weg looptmet dezelfde gemakkelijkheid als een gewoon rijtuig hoogten op en af; zij bewoog zich voor- en achterwaarts en volgde de bogten en wendingen van het terrein schijnbaar zonder de minste moeite. De zeer eenvoudig zamengestelde ma chine is van 10 paardenkracht. Zij werkt zeer goed op straat- en bovenal op gemacadamiseerde wegen. Binnen weinige dagen zal deze locomotief langs den gewonen rijweg de reis doen naar Pontoise, Beauvais, Amiens, Atrecht en Boulogne, van waar zij naar Engeland zal worden verscheept. Te Grenoble, beroemd wegens het vervaardigen van handschoenen, heb ben twee fabriekanten een werktuig uilgevonden om ze te maken die 15 beste paren per dag levert, terwijl de bekwaamste arbeidster er slechts 4 pa ren leveren kan. ITALIË, ROME, 4 Julij. Tot Generaal der Jesuiten is den 2llcn dezer alhier benoemd Pater Beckr. Hij stond laatstelijk aan hel hoofd van het bestuur der orde in Oostenrijk, doch had vroeger die te Leuven bestuurd. Hij is geboren te Sichem bij Leuven, hield zijn noviciaat in 1819 te Hildesheim, bleef er lot 1826, wan neer hij bij de Hertogelijke familie van Anholt-Kolten en de aldaar opgcrigle nieuwe gemeente als eerste Pastoor werd aangesteld. TOSCANE. Guerazzi, die in de omwenteling van 1848 een hoofdrol heeft gespeeld, is lot 15 jaren gevangenisstraf verwezenal de andere beschuldigden tot straf van korteren duur. Het is uit het regtsgeding gebleken dat Guerazzi door sluwe pogingen om aan zijne matelooze eerzucht te voldoenhet uitbre ken der omwenteling bevorderd heeft, doch dat hij, na de vlugt des Groot- Hertogs aan het hoofd van het bewind gekomen zijnde, getracht heeft eenige orde in den Slaat te houden en de volkmenners eenigermate te breidelen; zoo belette hij de ineensmelling der Toscaansche geldmiddelen met de finan- tien der Romeinsche Republiek, welke voor gene zeer schadelijk zen geweest zijn terwijl hij aan den Groot-Hertog gedurende diens uitlandigheidsteeds het inkomen der Kroon uit de schatkist liet betalen. PRUISSEN. BERLIJN, 7 Julij. Alhier is aangekomen de Koning van Beyeren. Hel getal der door de cholera te Kopenhagen aangetasten bedroeg tot den 4dcn 140, van welke 79 overleden. In de zes eerste maanden van dit jaar zijn bijna 6600 schepen de Sond doorgezeild, in Junij bedroeg het getal alleen 2870. ENGELAND. LONDEN, 6 Julij. De wet op de wijziging van den Kerkbouw is bij de Lords in Comité aangenomen. De wet heeft haren oorsprong te danken aan de toenemende vermindering der gemeenten in de City, waarvan men als oorzaak kan aan nemen, dat zij grootendeels beslaat uit winkels, magazijnen en kantoren, wier chefs elders, veelal buiten, dikwijls op 4, 5, ja somtijds 8 of 10 Eng. mijlen afstand wonen. De spoorwegen hebben deze scheiding bevorderd waardoor niet alleen het maatschappelijk verkeer en de maatschappelijke band verbroken wordenmaar tevens het bestaan der gemeente wordt be dreigd. De kerken in de City worden verlaten, dewijl de ledematen wijd en zijd verspreid zijnen Graaf Karrowby haalde in zijne rede, ter gunste der wet, een voorbeeld aan, waar de geestelijke bij het begin van het Anglikaansche for mulier: «veel geliefde broederen," den Ierschen collega kon navolgen, die begon: «veel geliefde Roger!" (een bekend en alleen tegenwoordig lid der gemeente). De opkomst in sommige kerken wordt op slechts 40 of 50 leden berekend, en men heeft begrepen dat het verkieslijker was om de ker kelijke uitgaven, die thans voor de City bestemd zijn, te verdeden over eene grootere oppervlakte buiten Londen of op een zekeren afstand van de City. De staatsinkomsten hebben met het den 5Jcn dezer geëindigde J jaars ruim J millioen, en in het laatste jaar IJ milliocn meer opgebragt, dan in het voorgaande gelijke tijdvak. De som welke van hel batig slot der .schatkist gedurende het aangevangen i jaar tot delging der staatsschuld zal worden besleed, is 600,000

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2