COURANT. LEYDSCHE N*. 82. I37XGEU «C N; ,v- De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. MAA1NDAG, 11 JULTJ. BINMNLANDSCHE BERIGTEiV. LEYDEN 9 Julij. Z. M. heeft bij besluit van den 7dcn, ter vervanging van den Emeritus Iloogleeraar J. M. Schrant, tot gewoon Hoogleeraar in de faculteit van Be spiegelende Wijsbegeerte en Leileren aan onze Hoogeschool benoemd den Heer M. de Vries, thans Iloogleeraar in dezelfde Faculteit aan de Hoogeschool te Groningen. De schroefstoomboot tusschen deze stad en Amsterdam, zal nog in de eerste weken niet in dienst worden gesteldnoch ook op morgen eenen pioeftogt doen, zoo als de /V. Rotterd. Cour. van beden aankondigt. Er waait sedert een paar dagen veel zaadpluis door de lucht. Velen weten niet wat bel is, en zoo worden deswegens vele ongerijmde mecningen verspreid. Het is bet zaad van rene plant, Cineraria palustris (Moeras- ascbkrnid) genaamd. Dit zaadpluis dat ook te Amsterdam in menigte door de stad woeiis afkomstig van de drooggemaakte gronden van de Haarlem mermeer, waar deze plant thans in overvloed wordt gevonden, en waarvan bet ligt bewogen zaadnaar male van de rigting van den windnaar Am sterdam, Leyden of elders door de lucht wordt gevoerd. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer Gemeente geheven, gedurende de eerste zes maanden van 1852 en 1853. 1852. 1853. 9,806.47} - 1,978.52 f opcenten ƒ11,414.35}. ,2 -j eigen midd. - 2,884.57 ƒ14,328.92} l opcenten ƒ47.677.17} g ■.eigen midd. - 1,462.90 ƒ49,140.07} Wijn7,382.30 opcenten 8,869.27} g .2 eigen midd. -12,367.65 ■MM ƒ21,236.92} (opcenten 537.48 j eigen midd. - 901.22 1,433.70 ƒ93,527.42} ƒ11,784.99} ƒ51,751.57} - 2,006.66 53,758.23} 7,518.20 9,364.98 -10,562.97 ƒ19,927.95 469.08 732.71 3 u ts e 1,201.79 94,191.17 Meerder over 1853 663.74} -Het Handelsbl. van eergisteren deelt mede bet antwoord, den lstcn Junij door het Hof van Rome aan onzen buitengewone» Gezant gegeven, op de nota, namens onze Regering den 10'1™ Mei aan den Kardinaal Secretaris van Staat van den Paus gezonden. Er wordt hoofdzakelijk daarin liet volgende gezegd: Er was door de Pauselijke Regering gcene belofte van voorafgaande mede deel ing gedaan; ze rekende dit te minder noodzakelijk, naardien het Neder- landsch bestuur bepaald had te kennen gegeven, »dat er geen hinderpaal bestond voor den II. Stoel ter vrije regeling der U. K. kerk in Nederland." Niettemin had de Paus. Regering officieus aan ons Ministerie het voorafgaand advies doen toekomen, dat advies is werkelijk gegeven aan verscheidene leden van het Ministerie; de 11. S. is in 't bezit van stellige documenten, waaruit dit blijkt. De inhoud van die .allocutie meent de Paus. Minister geeft geen grond, om bekommering te wekken, er wordt slechts ter loops aangehaald, wat in de schriften der geschiedschrijvers verward is voorgesteld. Daarbij is in de allo entie vooral sleik uitgedrukt »de regtmatige vergelijking tusschen de rampen, waarmede vroeger de R. K. te worstelen hadden en den beteren staat van zaken, in lateren tijd." Daar echter de invoering der Hiërarchie slechts een gevolg is van het regt, door de grondwet gegeven, begrijpt de Pauselijke Minister niet, wat aanlei ding zou kunnen geven tot een nader onderzoek. Hij grondt zich daarbij altijd op de stellige verklaring van het vroegere Ministerie, dat de geheel onbeperkte regeling als wettig beschouwde. Daarbij heeft de II. S. alle maat regelen van voorzigtigheid genomen, om elk voorwendsel tot kwalijk begre- pene bewegingen te voorkomen. De II. S. erkent en eerbiedigt de onafhan kelijkheid der Regering, en wil zich dan ook niet mengen in zaken, die het binnenlandsch bestuur van Nederland aangaan. Verder antwoordt de Paus. Minister, dat in den eed der Bisschoppen wel eenige uitdrukking kan voorkomen, die bezorgdheid wekt bij andersdenken den maar de II. S. heeft de gewoonte de zaken zooveel mogelijk naar de omstandigheden van plaats cn tijd te regelen, zoodat in den eed, die de Bis schoppen hier hebben af te leggen, dat gedeelte zal gewijzigd worden. Overigens heeft de Paus aan de benoemde Bisschoppen volmagt gegeven om voorloopig uit voorzigtigheid hun verblijf elders te vestigen. Echter blijft de vrijheid tot regeling, zoo als het den Katholieken voegt in hunne godsdien stige gezindte, en is het dus natuurlijk dat deze regeling hare uitwerking hebbe op dezelfde plaatsen, waar vroeger de Bisschoppelijke zetels gevestigd waren. En er kan ook nooit eenige hindernis voortkomen voor andersdenken den, uil de regeling van de Katholieke Kerk, want, zegt men, »het onder havig geval bevat geen element, in staal om, in welk opzigt ook, den toe stand, waarin zij zich bevinden, in hunne godsdienstige betrekkingen ten nadeele te veranderen ten gevolge van de wetten van het Rijk." Z. K. II. de Prins van Oranje, die zich thans met zijnen Gouverneur Jhr. de Caseinbrootte Amsterdam bevindtbeziet aldaar vele merkwaar digheden en heeft den 7tlen de werken der waterduinleiding bij Leyduin bezocht. Belanghebbenden worden uitgenoodigd om te staan naar de betrekking van Leeraar van de 5de klasse der lste afdecling (Latijnsche school) bij het Koninklijk Athenaeum te Maastricht, waaraan eene bezoldiging van ƒ950 verbonden is en ten minste de graad van Candidaat in de Letteren wordt vereischl. De derde haringjager is den 7den te Ylaardingcn aangekomen, medebren gende 105} ton haring, waarvan 46j ton maatjes en 58} vollen, de vangst van 3 nachten; de beriglen waren niet gunstig; de prijs is gesteld op 275 per ton de hoedanigheid is uitmuntend. Te Utrecht is de gedeeltelijke vernieuwing van de Domkerk door den lleer B. Laurie aangenomen voor ƒ20,481. Te Amsterdam is in de Binuen-Dommerstraat een bejaard man dood op zijn bed gevonden, ten gevolge van het onmatig gebruik van sterken drank. Uil Eukhuizen wordt geschreven, dat zekere grijsaart J. K., zich aan den hals en beide polsen eene zoodanige wonde beeft toegebragtdat het in roepen van heelkundige hulp noodzakelijk werd. Alleen de dronkenschap, waaraan deze grijsaart verslaafd is, kan als de hoofdoorzaak van dit onzinnig feit beschouwd worden. Reeds meer dan eenmaal heeft hij in dien belreu- renswaardigen staat getracht om door zelfverwonding zijn einde te verhaasten. Alweder een bewijs, dal de noodlottige drank, die zoovele offers velt, deu mensch beneden het peil van den dierlijken toestand verlaagt, en hern ten laatste een noodlottig einde bereidt, Te Arnhem is een Engelschman gevangen gezet, die bij den spoorweg werkzaam was, en betrapt werd op hel vervaardigen van 25 centstukken. De Noordbrabantsehe maatschappij van nijverheid heeft als prijsvraag uitgeschreven: Welke afdoende, duurzame cn betrekkelijk weinig kostbare middelen zijn er aan te wenden om te voorkomendat vreemde koperen munten (als Belgische cén en twee centimes stukken) van minder innerlijke waarde dan onzeNederlandsche centen, tot gelijken koers als deze binnen dit rijk komen of blijven." Voor de waardig gekeurde beantwoording dier vraag looft de maatschappij een prijs van 50 uit; welke zal verviervoudigd wor den indien de aangegeveue maatregelen van regeringswege mogten genomen worden. De Gemeenteraad van Tiel heeft de broodzetting afgeschaft. De Gemeenteraad te Groningen heeft het plan goedgekeurd cener nego tiate van 250,000 tegen 3} pCl.ter oprigting van eene gasfabriek. 'sGRAVENIIAGE, 9 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Zaandam, C. Hondius, Candidaal-No- taris en plaatsvervangend Eanlonregter aldaar cn tot Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Leek en Marum (hoofdplaats Leek) op den voet van één kantoor, den Heer J. F. Snclhlage, thans te Tjerkwerd e. a. en te Beugen c. a. den Heer J. A. Kessels, thans te Erp.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1