LEYDSCHE COURANT. N°. 80. WOENSDAG, 6 JULÏJ. BINNEXLAXDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven. .'At* LEYDEN 5 Julij. Heden is dc 12dc veijaardag van H. K. 11. Prinses Maria, tweede docliter van I1H. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, op de gebrui kelijke wijze gevierd. Te beginnen met Zondag den 104™ dezer zal de Directie van den Holl. spoorweg weder doorloopende plaatsbriefjes afgeven voor verminderde vracht prijzen. Op den Holl. spoortrein zijn in Junij vervoerd 96,898 personen en is ƒ104,576 ontvangen; in bet afgeloopen halfjaar waren 433,764 personen vervoerd en was 491,324 ontvangen; op den Rijnspoorweg werden vervoerd 40,629 reizigers en werd ontvangen ƒ65,732. Te Dordrecht is lot lid der Tweede Kamer gekozen, de Heer v. d. Poel, met 814 stemmen. De lieer Rlussé bad 324 en de Heer de Raadt 195 stem men verkregen. Er waren 1415 geldige stemmen uitgebragt. Heden is de gewone zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid bolland geopend. Door Gedeputeerde Staten is daarop verslag gedaan van den toestand der provincie over den jare 1852, uit welk verslag wij later een en ander zullen mcdedeelcn. Door den Gemeenteraad te Gouda zijn bij bet Gymnasium benoemd: tot Lector in de Wis- en Natuurkunde Dr. C. P. Burger, thans aan het insti tuut van Kinsbergcn te Elburg; tot Lector in de Nederduitsclie taal, Letter kunde en Historie D'1. A. J. Vitringa, thans alhier, en tot Lccaar in de lloogduitsche taal M. R. Bruck, te Geertruidenbcrg. In de voorjaarsvergaderingen der Prov. Commission van Onderwijs zijn toegelaten 67 onderwijzers van den 2<len rang, 107 van den 34™ 134 van den 4den, 3 huisonderwijzers, 76 schoolhouderessen en 7 buisonderwijzeressen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Ned. Vcreeniging tot afschaffing van sterken drank zal den 13Jc" en 144™ dezer te 's Gravenhage gehouden worden. Burgemeester en Wethouders te Rotterdam zullen den 21st™ dezer in bet openbaar aldaar verkoopen de Ambachtsheerlijklieden van Benthuizen Bleiswijk; Hillegersbcrg, llotteban en BergsehcnhoekMoercapelle en de Wilde Veenenen Moordrecht. De prijs der kaas den 24™ dezer aan de markt te Delft is geweest van ƒ1620.50; er werden 45 stapels of 15,566 Ned. ffi verkocht. De Heer E. Voogd is te Slicdrechl benoemd tot lid der Prov. Staten van Zuidholland. Omtrent bet schip Roompot (zie ons vorig N°.) wordt gemeld dat de tweede boot, bemand door den Joodskweekeling Dekkers, en een gedeelte der equipage, behouden aan bet fort den Haak is geland. Het schip is later weder vlot ge raakt binnenwaarts gedreven en met hulp van den schokker uit Zierikzee of Brouwershaven aan bet Witte Duin ten anker gebragt, alwaar bet op 14 vadem water is gezonken en hoogst waarschijnlijk geheel weg zal zijn. De Commissaris des Konings in de provincie Zuidbolland, de Staatsraad Jhr. Mr. A. Ridder van der Heiin van Duyvendyke, beeft aan Burgemees- teren en Wethouders der gemeenten eene circulaire gezonden, in welke Z. E. na cenige woorden tol inleiding, zegt: «Den wijden omvang en bet hooge gewigt der mij door 'sKonings vereerend vertrouwen opgedragene roeping bij ondervinding kennende, ware ik welligtdoor het besef der groote verantwoordelijkheid, welke ik op mij stond te nemen, afgeschrikt, eencn zoo veel omvatlenden werkkring, na eenige jaren als ambteloos burger te hebben geleefd, te aanvaarden; andere beweegredenen hadden mij wclligt termen kunnen doen vinden, om mij daaraan te onttrek ken, maar liet was voor ons geliefd Zuidbolland, waaraan ik door de aange name herinnering aan mijn vroeger bestuur mij zoo naauw verbonden ge voelde, dat ik geroepen werd, andermaal werkzaam te zijn, en mijn be sluit was zonder aarzeling genomen; ik kon, ik mogt, ik wilde mijne medewerking niet weigeren daar zij in 's Konings raad geoordeeld was lot bet welzijn van den Slaat, en meer bijzonder van deze provincie, bevorder lijk te kunnen zijn. »Zoo aanvaarde ik dan nu, onder biddend opzien naar de hulp die van Boven is, die mij vroeger sterkte, en waaraan ik erken verschuldigd te zijn, zoo ik vroeger iels voor bet welzijn dezer aanzienlijke provincie heb mogen helpen tol stand brengen, de betrekking van Commissaris des Konings in de provincie Zuidbolland; doch zal ik daarin, naar den wenscb van mijn hart, aan het hooggeschatte vertrouwen van den Koning kunnen beantwoorden, en in de band der Voorzienigheid een middel zijn tot vermeerdering van bare welvaart en bloei, van bet geluk barer ingezetenen, dan kan ik de krachtige ondersteuning van allen, die eenig deel aan het bestuur binnen baren om trek hebben, niet missen, en is mij vooral uwe hulp, uwe dagelijksche me dewerking onontbeerlijk. Dringend en met vertrouwen roep ik die thans weder in; van velen uwer, die vroeger deel maakten van de gemeentebestu ren, heb ik ze toen reeds ondervonden en op prijs gesteld, van u allen ver wacht ik ze, want wij streven immers in de aan ons opgedragene betrekkin gen, hetzij die van grooleren of minderen omvang zijn, naar één doel: de vermeerdering van bet welzijn van deze provincie, waarbij dat van bet lieve Vaderland zoo naauw betrokken is, door de bevordering van de belangen van elk onderdeel, van elke daarin gevestigde instelling en bestaande nuttige onderneming, van alles wat het geluk, de welvaart, de tevredenheid harer ingezetenen, hunne dankbaarheid, bij liet genot van zegen en voorspoed, kan bestendigen en doen toenemen. Waar dit bet doel van allen iszal een- dragtige zaïnenwerking gewis niet ontbreken, want allen weten, dat, wat ieder op zich zei ven niet vermag, door vereenigde krachten mogelijk wordt. Onder de leus Eendragt mankt Magt hebben onze vaderen de bewondering der beschaafde wereld tot zich getrokken, den roem, de welvaart des Vader lands ten top gevoerd de krachtige waarheid dier spreuk staat levendig in bet hart van eiken weidenkenden Nederlander gegrift zij zal ook bij u strekken om mij in mijne pogingen tot het bereiken van ons gemeenschap pelijk doel uwe medewerking niet te onthouden; zij beeft mij vroeger niet ontbroken, gij hebt ze aan mijnen geachten ambtsvoorganger verleend, het zou eene onverdiende miskenning voor u zijn, indien ik ze ook nu voor mij niet vertrouwend van u allen verwachtte, en op grond daarvan de hoop voedde, dat onder Gods zegen onze gezamenlijke liemoeijingen heilrijke vruch ten voor bet gewest onzer inwoning zullen voortbrengen." Daar de Stedelijke Raad van Amsterdam in zijne vergadering van 29 Junij een besluit genomen heeft, waarbij de betrekking van lid der Prov. Staten onvereenigbaar is verklaard met die van Hoogleeraar aan bet Athenaeum Illus- tre aldaar, of omgekeerd, zoo beeft de Heer Mr. J. van Lennep in de Amst. Courant geprotesteerd tegen dit besluit, waardoor, volgens hem, eene nieuwe incomptabiliteil, in dc Grondwet niet te vinden, gecreëerd is, terwijl hij, in de tweede plaats, die handeling van den Raad allergevaarlijkst in de ge volgen acht. Te Arnhem is den 1st™ dezer in den ouderdom van 67 jaren overle den Z. Exc. 11. A. de Hart, gepensioneerd Luitenant-Generaal, buitengewoon Adjudant van Z. M. den Koning, Kommandeur van de Eikenkroon, Ridder van de Militaire Willems orde 4ltc klasse en van den Nederl. Leeuw. Wij vernemen, zegt de Indiërvan goederband dat tussclien bet In disch bestuur en den Heer Cores de Yrics eene nog al ernstige oneenigheid is ontstaan, over de uitvoering van de door dat bestuur met genoemden Heer gesloten contracten dat bet Indische bestuur slechts flaauw zou nakomen de verpliglingen bij die contracten aan dat bestuur opgelegd, terwijl met de meeste gestrengheid de poenaliteitenin die contracten vastgesteld, op den Heer Cores de Vries werden toegepastzelfs in de gevallen dat bijv. oorza ken, van den inenschelijken wil onafhankelijk, zooals storm, tegenwind of avarijbelettendat de schepen van den Heer Cores de Vries op den be paalden tijd aankomen. Een en ander beeft te weeg gebragtdat de lieer Cores de Vries van Soerabaya naar Batavia is vertrokken, met bet vaste be sluit, om, indien bij geen herstel van grieven kan erlangen of eene meer billijke toepassing der contracten van weerszijden, elke gemeenschap met het Indisch bestuur af te breken. De beroemde reizigster, Mevrouw Pfeiffer, van Menado te Macasser teruggekeerd, zou met de eerste boot van daar te Soerabaija komen, en na een kort verblijf hij den Predikant J. Brumuud, hare reis naar Batavia j vervolgen. De tijdingen, welke baar op deze plaats wachtenzouden be slissen, of zij naar Australië zou gaan dan wel naar Europa terugkeeren. 's GRAVENHAGE, 5 Julij. Z. M. heeft benoemd lot Burgemeester te Asperen, Ileukelum en Spijk, J. C. M. I'oinpc. en tot Griffier van de Arr. Regtbank te Eindhoven, Mr. M. Ganderheydenthans Kanlonregler te Zalt-Bommel.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1