handelen zoo als zij zelf wilden. Het was des sprekers verlangen om overal en bij elke gelegenheid zich te onthouden van elk woord, dat voor do gods dienstige overtuiging van een ander kwetsend zou kunnen zijn. Maar hij wenschtc wel dat hij tot allen, met wie hij in gevoelen verschilt, mogt kun nen zeggen: »kom, verdedig uw gevoelen op den eenigen grond, waarop toch alle Christelijke leer moet gevestigd en verdedigd wordenVreemd was hem alle gevoel van bitterheid tegen de Roomschc kerk, doch hij reken de, dat men onder dien naam niet zoo zeer de geestelijkheid als wel de groole menigte der leeken van die kerk te verslaan haden de eenige aandoening van verontwaardiging, waardoor zijn hart tegen dat gedeelte der Christen wereld kon bewogen worden, werd veroorzaakt door het feit dat de hoofden dier kerk voor liet volk den weg lot het Woord van God durven versperren. Men mogt met regt zeggendat het van den kant van burgerlijke overhe den die eenig belang stellen in de handhaving van orde en wet. en in het welzijn hunner onderdanen, het schandelijkst onverstand is, als zij zich ver zetten tegen de vrije verspreiding van den Bijbel, of zelfs in gebreke blijven om met alle middelendie zij in hunne magt hebben die verspreiding te bevorderen. Doch het was niet om den invloed, dien de verspreiding des Bijbels kan hebben op de bevordering van eenig hijzonder inzigt in de waar heden des Chrislelijken geloofs, noch ook om den invloed, dien de Bijbel heeft op de vermeerdering en handhaving van burgerlijke vrijheid en de bevestiging van maatschappelijke orde en veiligheid dat hij het hoogst belang stelde in de werkzaamheid van het Bijbelgenootschap; maar bel was veel meer om den weldadigcn invloeddien de Schrift oefent op de gezindheid en het leven van eiken afzonderlijken mcnsch, dat hij dankbaar de zegeningen erkende, in zoo rnimc mate door deze instelling verspreid. En dan Ierland, dat arm en ongelukkig Ierland! Was het niet eenmaal een roemrijk land! En waardoor was het roemrijk geworden? Door den Bijbel. De Bijbel had het met zijn heerlijk licht bestraalden toen was Ierland vrij; het was de kweekhof geworden niet alleen van geleerdheid maar ook van heiligheid zoo dat men van allerwegc daarheen stroomde om er on derwezen te wordenen Apostelen er van werden uitgezondenom het Chris tendom onder de volken te verkondigen. Maar te kwader uur had Rome zijne heerschappij over dat land uitgestrekt, en het had er de scholen ver woest en den Bijbel in het vuur geworpen of in holen weggeborgenzoo dat hij er niet meer te vinden was. Van dien tijd af was er duisternis in dat land, cene duisternis die, naar de verzekering van ecne beroemde schrijfster, Miss Martineau, Ierland lieeft verkeerd in een land van oproermakers tegen het Bestuur, zamenzweerders tegen den Landheer en slaven van den Priester. Zend er den Bijbel heen, met de vrijheid, die hij kweekt, en Ierland zal weer verrijzen in vernieuwde schoonheid en kracht, en zal eenmaal den roemrijken naam herwinnen, dien het vroeger dragen mogt, den naam van eiland der heiligen Hij hield zich overtuigd, en hij weet dat velen daar vergaderd, deze zijne overtuiging deeldendat wat ook moge verdwijnen en vergaan in deze wereld die vergaat met al hare goederen en met al hare heerlijkheid, met hare heerschappijmet haren heldcnrocmmet haar geniemet het laagste en met het hoogste, dat zij heeft, dat het werk des Bijbclgenoolschaps niet behoort tot de dingen, die bestemd zijn om ten laatste te verdwijnen en te vergaan maar de teekenen van zijn bestaan zal overbrengen tot zelfs in de eeuwigheid Er is te Liverpool eene bijeenkomst gehouden van aandeel hebbers in den Nederl. Rijnspoorweg, onder het Voorzitterschap van den Heer C. Holland. De rekeningen werden voorgelegd, die in de algemcenc vergadering den 29stcn dezer te Amsterdam te houden, zullen worden ter tafel gehragt. De uit komsten waren allczins gunstig. Het vervoer over het jongste jaar is zeer toegenomen, en wel met nagenoeg 10 pCt.over cene lijn van 57 mijlen, voor zooveel die thans geopend is. De kosten der onderneming waren daar entegen iels minder geweest; zoodat men een overschot van 1300 had, na aftrek van 4} pCt. Het dividend zou waarschijnlijk 3 sh. 3 p. per aan deel zijn. Alle hulde werd gebragt aan de nette en duidelijke wijze van boekhouden en de hoop geuit op den verderen bloei der onderneming. Het glazen paleis bij Sydenham is op het punt van voltooid te zijn en aan de nieuwsgierigheid des publieks te worden overgegeven. De Directeu ren zijn voornemens hij die gelegenheid een groot feest te geven, op hetwelk inzonderheid de beoefenaars van nijverheid, kunstenaars en letterkundigen van Groot-Brillannic zullen worden genoodigd. Gedurende de l'huisreis van bet oorlogschip Londonvan 00 stukken geschuthetwelk met andere schepen dezer dagen van Lissabon te Ports mouth is teruggekomenbeeft aan boord van dien bodem een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Terwijl namelijk liet schip van Spilhead naar Ports mouth werd gehoegseerdbrak het sleeptouw, bij een plotselingen ruk, met zoodanig gewelddat een Luitenantbenevens G manop de plaats werden gedood en 9 anderen in meerdere of mindere mate gekwetst; aan het behoud van een dezer laatslcn wordt gewanhooptzijnde hem de armen en een der dijbeencn gebroken. Den 23stea is te Portsmouth een nieuw schip voor de Britsche oorlogs- marine te water gelaten, de Princess Royal, een tweedeks-schip met eene stoomschroef voorzien en 91 stukken geschut voerende. In 1841 was men begonnen dit vaartuig te houwen in 1847 werd het geheel weder uileenge- nomenomdat een ander naar dezelfde teckening gebouwd schip slecht zee bouwde; dit kostte ruim 9000 vervolgens kwam, niet lang geleden, de admiraliteit lot het besluit eenige van de op stapel staande nieuwe liniesche pen met stooinschroeven als hulpstuwkracht te voorzien; de Princess Royal was een dier schepen en moest te dien einde eene verlenging van 13 voet ondergaan. Uit New-York verneemt mendat ten gevolge van de plaats gehad hebbende ongeregeldheden te Montrealnog 12 personen aan hunne wonden overleden zijn. Daar Pater Gavazzi uitgenoodigd was, om zijne voorlezingen te vervolgen, vreesde men nog voor verdere onlusten. De stad Schiras in Perzië is in den nacht van den lsten op den 2dea Mei bijna geheel door cene aardbeving vernield. ËELGIE. BRUSSEL, 27 Junij. De Kamer van Koophandel te Charleroi beeft een verslag uitgegeven om trent do nijverheid in dit oord, waaruit blijkt, dat de bloei steeds toene mende is. In 1852 zijn met behulp van 234 stoomwerktuigen, 197 steenko len-mijnen bewerkt, waaruit naar boven zijn gehragt 2.321,624 tonnen steen kolen, ter waarde van 16.781,994 fr. De waarde die in 1850 6 fr. 85 voor 1000 Ned. ffi bedroeg, is gedurende 1852 tot 7 fr. 22 gestegen. Ook de bloei der ijzersmelterijen en gieterijen is aanmerkelijk toegenomen. Fi&Aisr aikuk. PARIJS, 26 Junij. Bij een Keizerlijk besluit is de aanneming van vreemde Ordeteekencn ge regeld. Zonderling is daarbij de bepaling, dat de Kommandeursorde slechts door Hoofdofficieren of ambtenaren van gelijken rang, en Grootkruisen slechts door Generaals en ambtenaren, wier rang even hoog is, kunnen worden ge dragen. Zulk eene bepaling begrijpt men in Rusland, waar alles militairs- gewijze wordt geregeld, niet in een land waar men ziet, dat mannen zonder landsbetrekking het hoogste aanzien soms genieten, waar dichters, schilders, bankiers en mannen van nijverheid teregt met eerekruizen worden begiftigd. Moet dit besluit in volle werking treden, dan zal men thans velen hunner moeten degraderen. Men verzekert, dat de Keizer besloten heeft, om het Ministerie van Onderwijs en Eeredienst op te heffenliet Onderwijs te voegen bij dat van Binnenl. Zaken, en de Eeredienst hij dat van Justitie, zoodat voor dit laatste Ministerie altijd een R. K. zou moeten benoemd worden. De Gezant te Brussel, Dis de Butcnval is vervangen en benoemd tot lid van den Staatsraadaan deze verwijdering wordt door de Belgische bladen veel gewigt gehecht, omdat niet alleen voornoemde eerst te Turijn met de ullramontaansche partij heulde maar ook Belgic met eene Fransche overhecrsching bedreigde. De verwikkelingen van den tegenwoordigen staatkundigen toestand van zaken beletten het Hof en den Keizer nietzich te vermaken. De inkomende regten hebben in de eerste 5 maanden van dit jaar ruirn 53 millioen fr. opgeleverdin die van 1852 ruim 57 millioen. De gemengde huwelijken worden weder boe langer zoo moeijelijker. De Roomsche Priesters weigeren deze verbindtenissen in te zegenen, als niet vooraf wordt bepaald, dat al de kinderen Roomsch zullen worden. Te Rijssel zijn bij een reiziger gevonden en in beslag genomen 604 exemplaren van een Parijsch blad Avenir Musical. De uilgever, die daar door het post-zegelgeld had hopen te ontduikenis beboet met eene som van 35,000 francs. PRUISÜEW. BERLIJN, 26 Junij. De Nederlandsche Gezant aan ons Hof, Baron van Schimmelpenninck heeft zich naar 's Gravenhage begevenom het huwelijk van zijne dochter met den Minister van Hall bij te wonen. Alhier is uit Londen aangekomen de Graaf van Nesselrode, zich naar Petersburg begevende; zooals gemeld is, was hij met eene buitengewone zen ding van wege den Keizer van Rusland bij bet Londensche Hof belast. Eenige Engelschen hebben aangeboden de brug over den Rijn hij Keu len voor 1,700,000 tb. te houwen. Het plan is goedgekeurd, en de be krachtiging onzer Regering wordt ingewacht. Tc Bremershaven wordt voortgegaan met den verkoop van de schecps- bcnoodigdheden der vermaarde Duitsche vloot. Er liggen in het magazijn nog 1200 musketten, 900 pistolen, de apotheek en andere benoodigdheden. Het schijntdat de besluiten in de conferentie der Bisschoppen van de Opperrijnsche kerkprovincie, niet zoo verzoenend zijn uitgevallen als men verwachtte. Zij moeten besloten hebbenvast te houden aan het vroeger vastgestelde. De Aartsbisschop van Freiburg zal den strijd met de Slaals- overheden openen, door een protest legen den Katholijken opperkerkeraad als staatskerkelijke overheid; hij zal de Katholijke leden lot het aftreden uit- noodigen en van de kerkelijke dwangmiddelen gebruik makenindien men zijne Bisschoppelijke verordeningen wederstaat of weigert na te komen. Tot deze dwangmiddelen zullen bebooren suspensie, excommunicatie en interdictie. Ook de Bisschoppen zullen eene nieuwe memorie uitvaardigen. Het Thuringer woud is door uit de gevangenis ontsnapte misdadigers zoo onveilig gemaakt, dat de Saksische Regering een detachement militairen derwaarts beeft gezonden om de veiligheid te herstellen. De zaken tusschen Oostenrijk en Zwitserland zijn zoo goed als gere geld. De Oostenrijksche Gezant zou den lstcn Jul ij naar Bern terugkceren de Lombardijsche uitgewekenen zouden Tcssin verlaten en het cordon aan dc grenzen worden opgeheven.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3