schutterij aan till. KK. IIIIPrins en Prinses Hendrik ecnc serenade gebragl. t Vcrscliillcnde vaderlandsche en andere stukken werden uitgevoerd. Het ge liefkoosde Wilhelmus werd door duizenden in de rondte aangeheven. Ook toen was wederom ecne talrijke menigte bijeen. Na den afloop der senerade zijn HIJ. KK. JIH. voor het halkon verschenen en hebben voor dit nieuwe blijk van liefde hartelijk dank betuigd. Ondanks de lallooze menigte die op de been wasen het groot getal rij tuigen, dat zich daartusschen bewoog, heeft noch hij den intogt bij dag, noch bij de illuminatie, zoo verre- men vernomen heeft, ecnig ongeluk de de vreugde ergens gestoorden heerschte allcrwcge bij de meest gulle vro lijkheid, eene gepaste orde. De Commissie uit de Eerste Kamer, belast met de aanbieding van het adres dier Kamer in antwoord op de Troonredeis heden ten 12 ure bij Z. M. toegelaten. De Minister van Financien heeft /IC.56 ontvangen van een onbekende ten behoeve van 's Piijks schatkist. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bij beschikking van den IS*10" dezer ingesteld eene speciale commissie lol het afnemen van het eind-examen van cenige kweekelingen bij de Koninklijke Academie te Delft opgeleid voor de betrekking van Oost Indisch ambtenaar der lste en 2(lc kl., en tot leden daarvan benoemd en uitgenoodigdde lleeren: G. Simons, Directeur der Academie, Voorzitter; D. Lenting, Predikant, vroeger te Batavia, nu te Zeist; J. IV. II. Smissaert, gepensioneerd resident vanSamarang; Jhr F. V. A. Bidder de Sluers, Generaal-Majoor titulair, waarnemend administrateur der koloniale bestellingen bij het Departement van Koloniën; J. D. van Herwer den, gepensioneerd Resident van MadioenT. RoordaHoogleeraar en .1. PijnappelG. van Wieringhen Borski en S. KeyzerI.eeraren aan de Academie Ie Delft. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bij missive van 10 dezer, de Gemeentebesturen aanbevolen, om de veroordeelde landloopers en bedelaars, dadelijk na het eindigen hunner gevangenisstraf, naar de gestichten van weldadigheid te doen overbrengen; ook dan, wanneer op dat tijdstip een ver zoek om vrijstelling van die opzending voor hen aanhangig is. Z. Exc. de Heer Pahud, Minister van Koloniën, is van zijne buiten- Tandschc reis iri de residentie teruggekeerd. BOTTERDAM 22 Junij. De dag van gisteren was voor deze stad een ware vreugdedag. Het prach tig gebouw der K. Nederl. Yachtclub leverde aan de buitenzijde een aller- i verrukkendst gezigt op. Inwendig was het niet minder rijk en smaakvol dan de buitenzijde versierd. Tc 3 ure lag het Koninklijke stoornjagtna statig een paar keeren langs de Boompjes en Willemskade te hebben heen en weder gevaren voor het gebouw der Yachtclub aan. Terstond vervoegde zich de Heer Graaf van Bylandt, Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland aan boord van het stoornjagt en complimenteerde IlII. KK. IIH. die nuaan wal gestaptdoor de lleeren Burgemeester en Wethouders den Secretaris, eene Commissie van acht leden uit den Gemeenteraad, en den Commandant van het garnizoenin eene met bloemenvlaggen en wapenschilden gedecoreerde en met tapijten belegde tempelvormige tent verwelkomd werden. De Heer Vice-President van den Raad der K. N. Y. C. verwelkomde daarna het Vorstelijke Paar onder aanbieding van een fraai geschenk, door den Heer D. P. Romain Hofjuwelier hier ter stede, ver vaardigd zijnde een zoogenaamd middenstukgeheel van zilver. De voet bestaat uit rocaille ornamenten uit welke eene golf opklimtdrie nimfen bevattende, ieder eene schulp dragende; op de eene vertoont zich het wapen der K. N. Yachtclub en relièf aan den voorkant, op de tweede het Nederl. wapen en op het derde dat der Marine. Deze drie wapens omvatten eene groote zeeschelp, die in het midden door hen gedragen wordt, uit welke schelp eene golf hoog opspringt, op wier top Neptunus, met zijnen drietand, in gehiedende houding, in zijne zegekar staat. Op de klimmende golf boven hel wapen der Yachtclub zijn op groote schilden de wapens van 1111. KK. IlII. de Prins en de Prinses, heide door eene Koningskroon gedekt, aangebragt, rustende legen twee gekruiste ankers, welke de golf doordringen, en nevens elk anker een blazenden triton. Het water is geheel versierd met verschil lende zeegewassen. Het bovenste gedeelte kan afgenomen worden. De vaas is van binnen geheel verguld en heeft eene hoogte van 90 duimen. Men kan zich van den smaak, de pracht en keurige bewerking van dit meester stuk zonder het aanschouwd te hebben geen regt denkbeeld vormen. HU. KK. Uil. hebben vervolgens gebruik gemaakt van het hun in de receptiezaal door de Yachtclub-Vereeniging aangeboden dejeuné dinatoir waaraan ook de Heer Commissaris des KoningsHoeren Burgemeester en Wethouders, gecommitteerden uit den Gemeenteraad, de beide Commandanten der eerewacht te paard en het Bestuur der Yachtclub deel namen. Gisteren avond ten half 7 ure, heeft de Heer Lassaigne weder eene luchtreis ondernomen op de zelfde plaats als vroeger, achter de nieuwe Rot- tcrdamschc gazfabrick. Zelden zag men zulk een volkomen succes. Langzaam en statig rees de ballon tot eene ontzettende hoogte, terwijl de heerschende windstilte veroorzaakte, dat hij zich niet ver van de stad verwijderde. Dit was voor de aanschouwers des te aangenamer, ook omdat de Heer Julio we der onder het schuitje zijne gymnastische exercitien ten beste gaf, en alzoo lang onder het bereik van het gezigt bleef. Hij kwam omstreeks half acht ure in een weiland nabij Overschie neder. Hier trof hem weder een even onaangenaam onthaal als bij zijne vorige reis, want ook nu vorderde men van hem ƒ20 voor de zoogenaamde toegebragte schade aan het weiland, en heeft de Heer Lassaigne zijnen ballon en toestelwaarvan men zich met ge weld had meester gemaakt, moeten achterlaten, eene handelwijze die elders, nooit is voorgekomen. AMSTERDAM, 22 Junij. Dezer dagen werd aan onzen zoölogischen tuin, door den Ileer II. van Ryckevorsel te Botterdameene genetkat ten geschenke gezondenaangebragt van llollandsch Acra per het sehip Goudkust, gezagvoerder Th. de Wit. De Heer Munnikhuizenlste Luit. Kommandant der militaire bezetting ter kuste van Guinea, als passagier met gemelden bodem overgekomen, bragt eene touracu mede, welke fraaije vogel door hem aan het genootschap werd vereerd. li M TE XL A.\ DSC H i: BKRiGTEN. S E L GI Ëlr BRUSSEL, 21 Junij. Omtrent hel huwelijk van den Hertog van Brabant wordt medegedeeld, dat het geheim zoo zorgvuldig was bewaard dat de Ministers eerst, toen aan het tot stand komen niet meer kon getwijfeld wordener kennis van bekwa men. Zelfs zou de Hertog eerst te Weenen het ontwerp vernomen hebben, daar de Koning, bij mislukking, hem het onaangename er van wilde bespa ren. Nadat het huwelijk was vastgesteld, ontving Koning Leopold den Fran- schen Gezant te Ween en in een bijzonder gehoor, en verklaarde hem dat het doel zijner reis naar Berlijn en Weenen alleen was geweest om zijn zoon bij die hoven voor te stellen, en hem uil te huwelijken; dat alles dus slechts eene familiezaak was, en dat de Fransche Keizer, de eerste Souvcrein was, aan wien hij deze gebeurtenis op ofliciele wijze aankondigde. FRAN li !S.2«5 ïi. PARIJS, 21 Junij. De Keizer heeft het Ministerie van algemeene Policie opgeheven en die van Landbouw en Koophandel met dat van Openbare Werken verecnigd. De tweede Aalmoezenier van het huis des Keizers, vroeger Pastoor te Ham, is door den Paus benoemd lot Bisschop van Trajanopolis in partibus infidelium. Vele gelukzoekers begeven zich naar Marseille, om een Tnrksch legioen te vormen, ten einde bij den Sultan dienst te nemen; zij hebben aan den Turkschen Gezant verzocht hunnen overtogt te betalen. In de bibliotheek te Neufchalel is een fragment ontdekt van een ge- schrit van J. J. Rousseau getiteld: Discours sur les richesseshel is reeds in het licht gegeven. PRUIS§EN. BERLIJN, 21 Junij. Onlangs is de inhoud medegedeeld van een aan de Pruissische Bisschop pen gerigt pauselijk breve, hetwelk aangaande de voortaan ten opzigle der gemengde huwelijken in acht te nemen formaliteiten voorschriften behelsde, strijdig met de Pruissische staatswettenen welke bij gevolg beschouwd wer den als tot onaangename botsingen aanleiding moetende geven, zoo zij door de Bisschoppen ten uitvoer gelegd wierden. Dezer dagen zijn van enkele dier Bisschoppen de aanschrijvingen aan hunne onderhoorige geestelijken be kend geworden, waarbij deze worden gelast om de voorschriften van het breve stiptelijk na te leven. Gelijktijdig berigtte de Kölnische Zeitung uit Berlijn: Bij het Departement van Oorlog is een Koninklijk Kabinetsbevel ontvangen, hetwelk bepaalt, dat die Officieren welke zich aan de »onteercnde voorwaarden" van een zoogenaamd pauselijk breve betrekkelijk het sluiten van gemengde huwelijken mogten onderwerpen, niet langer tot den Officiers stand kunnen behooren. Men ziet eene dergelijke beschikking ten aanzien der burgerlijke ambtenaren te gemoet." RUSLAN IS. Uit Odessa wordt van den 1 lden gemeld, dat het 4lic legercorps gereed staat om de Pruth over te trekken. Prins Menzikoff is tot Generalismus van het leger, tot Opperbevelhebber van de vloot, en tot Gouverneur van de Krim benoemd. De Grootvorst Czarowilschopperhoofd van al de militaire scholen en academiënheeft het nabij de stad Pultawa gelegen terrein gekochtalwaar op 27 Junij 1709 de beroemde veldslag werd geleverd, waarin Karei XII door Peter den Groote geheel werd overwonnen. Genoemden grond heeft de Vorst aan de kadettenschool te Pultawa ten geschenke gegeven; voorts heeft hij gelast, dat de overblijfselen der versterkingen van het Russische kamp, die er nog aanwezig zijn, zullen worden hersteld, ten einde de herinnering te vereeuwigen aan het grootste wapenfeit, waarmede Peter de Groote zijne Regering heeft opgeluisterd. TUEKYE. KONSTANT1NOPEL13 Junij. Den dezer is een grootheerlijk bevelschrift uitgevaardigd ten gunste der Grieksche kerk in het Oosten en den 7licn is het plegtig aan den Griek- schen en den Armenischen Patriarch medegedeeldwelke te dien einde met de aanzienlijkste leden hunner kerkgemeente uitgenoodigd waren geworden zich aan het Ministerie van Buitenl. Zaken te vereenigen. Dit bevelschrift bevat niets nieuwshet is eenvoudig eene formele erkenning en uitdrukke lijke bevestiging van al de voorregten en vrijdommen, die door den regeren- den Sultan en zijne voorgangers aan de Christenen verleend en in de aan-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2