chysthe provinciën rekent het slechts als ten halve tot Turkije behoorende, -waarop dit land alleen een regt van opperleenhcerschappij vermag uit te oefenen. Anders echter is het gelegen met Duitschland, en voornamelijk met Oostenrijk, dat er hel grootste belang bij heeft, om de monden van Jen Donau vrij te houden. Het is dus de pligt van Duitschland, om te verhinderendat de Bussen de Donau-Vorstendommen bezetten. j)e Iirnsselsche Indépendance meldt dat men aan de laatstelijk ont dekte samenzwering ten gevolge van welker ontdekking vele personen zijn gevat, een meer ernstig karakter blijft toeschrijven. De werkzaamheden ter vóllooijing van de Louvre, die in 4 jaren gc- ,reed moeten zijn, worden met ijver voortgezet. In het vorige jaar werd den 25sten j(1)ij de eerste steen gelegd, en met verwondering ziet rnen thans wat reeds in minder dan een jaar is verligt. De aardappelen-ziekte begint weder in onderscheiden streken zich te verloonenook de moerbezier.boomen zijn ziek en de wijnbouw laat zich ongunstig aanzien. In het zuiden des Rijks zijn ook de granen door ziekte en brand getrolïen. 8PAKTJE. Voor den door het afgetreden Ministerie afgezet ten Voorzitter van het Iloog- geregtsbof, Arrazola, is thans een ander benoemd. Deze afzetting had groole verontwaardiging bij de bevolking in het algemeen opgewekt, vooral, omdat de onafzetbaarheid der Regtcrlijke Magt tot de grondwettige instellingen van dit land behoort. Men had eerst gemeend, dat het tegenwoordig Ministerie op de zaak zou terugkomen en Arrazola herstellen; doch die hoop is ijdel geweest. De reden waarom die Heer was afgezetwas omdat hij als Senaats lid met de oppositie had gestemd. 8AHËIKIE. Jn Savoye had onlangs eene Regtbank eenen Procureur in de uitoefening zijner bediening geschorst, die geweigerd had gebruik te maken van het aan de Procureurs bij die Regtbank van ouds toekomende regt om bij de processie van den Sacramentsdag het verhemelte boven de gewijde hostie te dragen. Hierover in de zitting der Sardinische Kamer van Afgevaardigden van den 10<lcn dezer ondervraagd zijnde, zeide de Minister van Justitie, dat het met de gewetensvrijheid streed, iemand te dwingen tot inachtneming van kerke lijke gebruiken waarin bepaalde geloofsbegrippen uitgedrukt werdendat geene overheid in Piemont regt had om aan iemand voor te schrijven wat hij gelooven moest, noch zelfs om naar zijn geloof of ongeloof onderzoek te doen; dat echter de bedoelde persoon niet wegens de weigering zelve gestraft was, maar wegens de naar het oordeel der Regtbank voor haar beleedigende wijze waarop hij geweigerd had. Hij zou zich daarommits het niet als eene be risping eener regterlijke uitspraak wierd opgevat, gaarne vereenigen met het voorgestelde besluit luidende: De verklaringen des Ministers gehoord heb bende, en overtuigd dat de Piegering in den kring harer bevoegdheid de ge wetensvrijheid ongeschonden zal weten te houdengaal de Kamer over tot de orde van den dag." Dit voorstel is daarop aangenomen met algemeene stem men op ééne na. ITALIË, ROME, 6 Junij. De gezondheid van den Paus is, volgens de jongste berigtenzwak; op raad zijner Geneesheeren zal hij na zijne terugkomst van het kasteel Gon- dolfo, het Vatikaan bepaald verlaten, om op het Quirinaal zijnen intrek te nemen dat hij sedert zijn vertrek naar Gaeta niet heeft bewoond. De Ko ning van Napels zal den Paus nog op Gondolfo een bezoek brengen. Een brief aan de Allg. Augsb. Zeit. houdt het berigt in, dat de Paus, toen hij aan boord van de Fransche korvet le Météore, nabij Ania, een bezoek wilde afleggen, bijna in zee was gevallen door de onhandigheid van eenen schipper, die met zijne schuit legen het schip sliet. De Grootvorstin Maria zal den winter te Rome doorbrengen, alwaar voor rekening van Rusland voor drie jaar bet paleis Rraschi voor 500.000 is aangekocht. Zaturdag 11. werd Signor Risoldi, op zijn landgoed door 7 gewapende personen aangevallendie zich met buskruid zwart gemaakt haddenen met geweren waren gewapend. Risoldi werd gebonden en aan zijne familie bevo len binnen 2 uren eene som van 12,000 fl. tot losgeld te leveren. Indien de lijd verloopen en het geld er niet was of als men aan de gendarmen er van kennis gaf, zou de gevangene worden doodgeschoten. Binnen den tijd I zond zijn broeder 2000 dukaten aan geld en het overige aan geldswaarde, en de gevangene werd in vrijheid gesteld. Te Milaan en in geheel Lombardije heeft zich eene zekere gisting onder het volk geopenbaardwaarom verscheiden personen zijn gevangen genomen. TUKHTE. De laatste berigten van daar zijn van den 5dcn en 6d™ dezer, met de stoomboot Egyptus te Marseille en met een Oostenrijksche stoomboot te Triest aangebragt. Bij hoop op behoud van den vredegaat echter de Sultan voort zich ten oorlog toe te rusten. De voornaamste buitenlandsche bladen ge looven ook aan vrede. WEiT-INBIE. CURACAO, 23 April. Door den Gouverneur van Suriname is eene Commissie te zaam gesteld om te onderzoeken het ontwerp van kolonisatie door Zwitsers, en daarvan verslag te geven, naar aanleiding van een door den Nedcrl. Consul te Genève ingediend ontwerp. Er heerscht meer dan gewone warmte en droogtedie den planters veel nadeel berokkent. De gele koorts is meerendeels geweken en tastte slechts enkele pas aangekomen Europeanen aan. De zoutinzamcling te Bonaire was onder goede vooruilziglen begonnen. Van de Plantagien te Coronic waren weder een groot aantal slaven ontloopen, die de wijk hadden genomen naar Britsch Guyana. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad >811 LevdénMaandag den 20s,cn Junij 1853, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming van leden voor het bureau van stemopneming, bij de ver kiezing van leden voor den Gemeenteraadvan eenen Voorzitter en leden voor het Onderbureau alsmede van Plaatsvervangers. 2». Benoeming van eenen Adsistent-gaarder bij de Plaatselijke Belastingen. Schntterip, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN brengen hij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de alpliabetische naamlijst vail alle de personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de Loting voor de dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van een' iegelijk zal liggen ter Secretary dezer Gemeente, van den 14 tot den 22 Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd) 's morgens van 10 lot 's namiddags ten 1 ure; en dat de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raad huis, en wel: Op Donderdag den 23 Junij 1853, 's morgens ten 10 ure. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich hier ter Stede met de woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Donderdag den 23 Junij aanstaande's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de Loting ter voorschrevene plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze Kennisgeving uitgedrukt; - terwijl de zoodanigendie verhinderd mogten worden zelve tot de Loting op te komen, zich door een' gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen; of geen gemagtigde comparerende, zal de Loting ge schieden door een' der Leden van de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat bij de genoemde Loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de in geschrevenen vermeenrn, krachtens het 3 art. der wet, te kuunen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling inecnen te heb ben, van belang is, door personele opkomst, of hij volstrekte beletselen, door het zenden van een' met hunne omstandigheden wel bekenden gemagtig de, de Loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrij stellingen, bij de wet toegekend, zijn de navolgende: 1». Die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den Wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel ongeschikt maken. 2". Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3». De Geestelijken van alle Gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4». De Professoren en Lectoren aan de Hoogescholenaan de Athenaca en de Seminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staatte lande of ter zee hebben hekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of ge pensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen knnnen worden aangesteld. 7". Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in eenen hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in Militaire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld, zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde Gemeente kunnen gehouden worden, de ver- pligling nietom zich te doen inschrijven. 9». De broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven hij de Schutterij dient: met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen strekkende deze bepaling zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen. Terwijl voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijgesteld, met de bepaling noglans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden. 10°. Zij, die tot de dienst der nacht- en brandwachten, en tot die der brand spuiten zijn aangesteldzoo lang zij met die werkzaamheden zijn heiast. 11". Lijf- en huisbedienden voor welke als dienstboden de personele belas ting wordt betaald, waaronder echter niet zull-n worden verstaan: werk- boden of zoodanige bediendendie ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd en 12". Zijdie voortdurend uit armen-kassen bedeeldof in de armen-gestich- ten opgevoed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde eener der bovengemelde redenenaanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoo wel als zijdie zich in de dienst willen doen vervangen, de be wijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste gevalde personenmet welke zij van Nummer willen verwisselenkenbaar moeten maken aan de Commissie, op Vrijdag den 1 Julij aanstaande, des mor gens tusschen 10 en 1 ure, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loling niet mogt zijn ge schied zullende de reclames zoo wel als over de goed- of afkeuring der per sonen, door welke men zich verlangt te doen vervangen, nader door de Com missie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsclie Courant wor den afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leydek, 13 Junij 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3