ding, was men aan het telegraaf-burcau alhier reeds ondcrrigt, dat in de verst afgelegene wijken, van Londen het berigt was aangekomen. Gisteren ochtend vroeg is de tweede kabel voor den onderzeescherc te legraaf voor Scheveningen per stoomboot aangebragt. Die boot was door twee andere booten op sleeptouw genomen. Er is reeds eene zeilboot heen gevaren, zoodat men denkt, dat de tweede kabel nog voor den middag ge legd en aan de draden op de duinen bevestigd zal zijn. De Commissie van de Tweede Kamer, belast met bet aanbieden aan den Koning van eene lijst van Candidaten voor bet Voorzitterschap der Ka mer gedurende de tegenwoordige zitting, is beden morgen bij> Z. M. ont vangen zoodat men tegen Maandag aanst. eene zitting dier Kamer kan ver wachten waarin de te benoemen Voorzitter zijne functie» zal kunnen aanvaar den en de werkzaamheden der vergadering zullen kunnen worden voortgezet. Tot aanvulling van ons kort verslag omtrent de ziling der Tweede Ka mer van II. Donderdag, dient: dat op grond van het gebeurde in bet onder- district Ilendrik-Ido-Ambaclit, (waar zich hel stembureau onwettig zou hebben geconstitueerd), is besloten tot bet verzoek om inlichtingen aan den Minister van Binnenl. Zaken, om te kunnen beoordeelen, of die formaliteit invloed zou hebben kunnen uitoefenen op de volstrekte meerderheid. Voor het overige is door den Heer van Goltstein de wettigheid der ver kiezingen te Almelo betwijfeld, op grond van bet gebeurde te Tuhbergen, en beeft hij nadere inlichtingen gevraagd van den tegenwoordig zijnden Minister van Justitie, die verklaarde, dat reglsingang was verleend tegen den Burge meester en twee leden van bet stembureau doch dat bet plaats gehad heb bende geen invloed had uitgeoefend op de volstrekte meerderheid. Uit dien hoofde zijn dan ook de beide leden uit dat district toegelaten. De Minister van Binnenl. Zaken, later mede ter vergadering aanwezig, heeft aangaande de zaak van Hendrik-ldo-Ambachl verklaard, nog niet in liet bezit te zijn der officiële mededeelingter beantwoording van de vraag, of bel daar gebeurde invloed zou hebben kunnen uitoefenen op de meerder heid en is alzoo besloten nadere inlichtingen in te wachten. En zijn alzoo toegelaten als leden al de verkozenen tol dus verre, met uitzondering van de lleeren van der Poel en Sander; terwijl de Heer Thor- becketegen wiens verkiezing geen bezwaar was, eerst zal kunnen zitting nemen na aflegging van de eeden bij de Grondwet voorgeschreven. Voorts heeft bij de in onze vorige vermelde verkiezing tot eersten eandidaat bij de eerste stemming, de Heer Bureel van Hogelanden 48, en de Heer Groen 0 stemmen bekomen; lot tweeden eandidaat, bij de vierde stemming, de Heer Gevers van Endegccsi 30 stemmen terwijl de Heer Groen 28 stemmen be kwam; tot derden eandidaat, bij de eerste stemming de Heer Luyben. De beraadslagingen over het ontwerp van adresin antwoord op de Troonredeworden in de beide Kamers in den loop der volgende week te gcmocl gezien. VL4ARDINGEN, 16 Junij. Gisteren verliet een 20-tal schepen ter baringvangst onze havenzoodat de vloot nn op enkele uitzondering na vertrokken is. Het leverde een heerlijk schouwspel, deze schepen op onze schoone rivier te zien laveren, en dit bad een groot gedeelte der bevolking naar de haven-hoofden gelokt. De belang stelling werd nog vergroot, doordien bet de zoogenaamde oude huisjes-dag was, welker weder-instelling door zoo velen gewenscht wordt. HAARLEM, 17 Junij. Bij de op Woensdag 3 dezer plaats gehad hebbende aaubesteding aan het prov. gouvernement alhier, van bet driejarig onderhoud, tot uit. April 1856, der boorden, enz., van het Noordholl. Kanaal, is bet lste, 2de en 3de perceel aangenomen door den lieer G. Schalk, voor ƒ12,990, 12,750 en 11,700; liet 4de en 5de perceel door den Heer J. Lanser, voor ƒ15,507 en 16,500, en bet 6de perce l door den Heer W. v. Doorn alhier, voor ƒ13,680; de timmer- en andere werken aan bet kanaaltnsschen West Grafldijk en bet Zand, zijn aangenomen voor ƒ15,699, door den Heer M. van Deudekom. BUITEiVLANDSCUE BER1GTEN. li ft JE L. A ft LONDEN, 15 Junij. In de zitting van bel Lagerhuis van eergisteren is beraadslaagd over het beginsel der algemeene belasting op den eigendoms-overgang bij versterf, welke in de aanhangige staalsbcgrooling voorgedragen is als een middel om de income-tax op den duur misbaar te maken. De voordragt is door den Heer Pakington met warmte bestreden, die beweerde dat bet een gebrekkig belastingmiddel was, hetwelk door eene gezonde staatshuishoudkunde werd gewraakt; en dat het in Engeland in de bestaande omstandigheden als onbil lijk en verderfelijk te beschouwen was; de grondeigendom toch, die nu voor bet eerst aan het successieregt zou worden onderworpenwas reeds al te zeer bezwaard; hel belastbaar inkomen van vaste goederen bedroeg gezamenlijk 80 millioen en door den Kanselier der schatkist zeiven was erkend, dat de jaarlijksche lasten, waarmede dat inkomen reglstreeks bezwaard was, 14 tot 15 millioen beliepen, welk bedrag, zijns inziens, wel op 17,500,000 kon gesteld wordenterwijl de op losse goederen drukkende lasten minder dan 4 millioen beliepen. Zoo men de vaste goederen nog zwaarder belastte, zoude bet grondbezit, een der grondslagen van de Engelsche staatsinrigling worden verzwakt; bij zag dan ook in de voordragt een beiinelijken toeleg, om bet aristokralisch element van Engelands staatsinrigting te slopen. Ook betoogde bij dat bet harde en kwellende, hetwelk van bet heffen eener be lasting op sterfgevallen en familierouw onafscheidelijk was, door onderscheiden bepalingen der voordragt noodeloos verergerd werd. De Minister Russell beantwoordde hem en zeide zich te verwonderen dat de oppositie thans eerst in bet successieregt zooveel onbillijks en nadeeligs bad ontdekt, nu de vaste goederen daaraan zouden worden onderworpen, en rustig bad toegezien dat hel successieregt op andere goederen door veelal minder vermogenden, kooplieden en neringdoenden, sedert lang werd opgebragt. Het was niet te doen otn de invoering van een nieuw belastingmiddel, maar al leen om de uitbreiding eener bestaande belastingom de ophelfing eener vrij stelling die reeds door Pitt en ook door het afgetreden bewind was afgekeurd' en bij de ondernomen herziening van bet belastingstelsel niet mogt worden in stand gehouden. Daarop is bet beginsel der voordragt met 268 tegen 185 stemmen- aangenomen. In dë zitting van gisteren is weder van de zijde der warme liberalen voorgesteldvoor de verkiezing van Parlementsleden de geheime stemuitbren- ging aan te nemenals zijnde bet eenige afdoende middel om bet in Engeland zoo diep ingekankerde euvel van omkooping en vreesaanjaging uit te roeijen. Het voorstel is echter verworpen met 232 tegen 172 stemmen. In de Glohe leest men r De fondsen waren beden iets flaauwer, daar er meer vrees voor oorlog bestaat en er, in afwachting van beslissende be- rigten die eerst over eene week of een tiental dagen uit de Donau-Vorsten- domtnen ontvangen kannen worden groote onzekerheid hcerscht. In het den 5dcB Januarij geëindigd jaar zijn ruim 9] millioen gallons gedisteleerde wateren ingevoerdvan welke bijna 5 millioen voor binncn- landscb gebruik. Al de timmerlieden en schrijnwerkers der hoofdstad hebben besloten uit hoofde van bel rijzen der prijzen van alle levensbenoodigdheden ten be drage van 20 pCt. binnen den tijd van ruim een jaar, hunne bazen 10 pCt. verhooging van daghuur te verzoeken en in geval van weigering hun ner meesters, algemeen den arbeid te staken. De werkverlaling te Stockport is nog aan bet toenemen; dagelijks trekken 30 a 40,000 wevers bij gansche rijen met hunne gezinnen door de stratentot grooten angst der bewoners van stad en omtrek. Sommige werkbazen hebben 10 pCt. verbooging van dagloon toegestaan, doch de over- grootc meerderheid weigert toe te geven; de autoriteiten hebben maatregelen tot bewaring der orde genomen. Op den 28slen, 29stcn en 30sten Mei. zijn te New-York 9 schepen aan gekomen met 9132 passagiers. BELGIE, BRUSSEL, 17 Junij. De Wetgevende Kamers zijn bij besluit van den 15deD gesloten. De Koning en Koningin van Hanover zijn gisteren te Ostende aangeko men en zijn aan boord van een stoomschip der Koninklijke Britsche marine naar Londen vertrokken. Den 14dc° is de bliksem in eene kamer in de straat Terre Nenve alhier geslagen en heeft er een persoon gedood, die er bezig was te arbeiden. Men ontvangt van alle oorden des lands klagten over de menigte rup sendie veel schade aan gewassen toebrengen; men herinnert zich niet, ooit die dieren in zulk eene menigte te hebben gezien. FKANHBME. PARIJS17 Junij. In een verslag, hetwelk het Regeringsblad mededeelt omtrent de uit komsten der afgeloopen Wetgevende zitting, zegt onder anderen dit blad: Daar er niet langer om portefeuilles wordt gekampt, daar het lot van bet Ministerie niet langer van eene verplaatsing der meerderheid afhangt, heeft ieder zijne taak des te beter vervuld, dewijl hij niet werd afgetrokken door eenige aan zijne taak vreemde bemoeijing. Onze nieuwe staatsinstellingen hebben elke staatsmngl weder op bare plaats gezet en aan bet staatsgezag zijne volle onafhankelijkheid hergeven. In de jongste zitting der Eransche Akadeinie van Weterschappen zijn door den natuurkundige de Quatrcfages verscheiden bijzondei beden medege deeld betrekkelijk de thans in zwang komende kunstmatige vischleelt. Vol gens die mededeeling beeft zekere Heer Millet te Parijs daartoe zoo eenvoudige en doelmatige toestellen uitgedacht en vervaardigddat bij op zijn schoor steenmantel en met cenen toestel die slechts 6 fr. kostverscheiden millioenen eijeren van onderscheiden vischsoorlen heeft doen uitkomen; en een van Re geringswege door deskundigen gedaan onderzoek beeft ten gevolge gehad, dat bet hoofdbestuur der domeinen magliging van den Minister beeft gevraagd om de handelwijze van den Heer Millet in de staatsdomeinen overal aan te wenden. Het Genootschap van Oudheidkundigen van Picardie heeft plan een standbeeld voor Peter den Kluizenaar op te riglen. [Peter de Kluizenaar een Fransch Edelman, deed in 1093 een Pelgrimstogt. naar Jerusalem, van waar bij van den Patriarch een weeklagt aan den Paus medebragl over de onder drukking der Christenen en de schending van 't II. Graf. Paus Urbanus II. gaf liem toen last tot de prediking van een kruistogt waartoe in 1095, op een kerkvergadering te Clermont werd besloten. Hij trok aan 't hoofd eener onafzienbare menigte van heinde en verre verzameld naar Konstantinopel doch verloor bijkans, door gebrek aan orde en voorzorg, al zijn volk onder weg. In 1098 was bij echter nog bij de belegering van Antiochië en stierf in 1115 in een door hem gesticht klooster bij Luik.] De Keizerin der Franschen heeft aan hetzelve daarvoor eene bijdrage van 300 fr. toegezonden, met betuiging dat zij, even als de Keizer, de oprigting van dit gedenkleeken een schoon en gelukkig denkbeeld achtte. De Pays bevat bel volgende: Frankrijk beschouwt de bezetting van de Donau-Vorstendommen geenszins als een casus belli. De Moldavisch-Walla-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2