LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 20 JUNIJ. BIXXEXLAD SC H E BERIGTEX. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 18 Junij. De 35stc verjaardag van 11. SI. de Koningin, is hier gisteren door het hou den eener luisterrijke parade zoo der Rijdende Artillerie met eenige stukken geschut als der Infanterie, benevens het uitsteken van vlaggen gevierd. Wij vernemen dat de Heer Dr. J. van Vloten het voornemen heeft opgevat tot de uilgaven eener nieuwe geschiedenis van Leydens belegering en ontzet in 1573 en 1574, naar de oorspronkelijke stukken en bescheiden bewerkt, van welk plan een berigt van inteekening in den Boekhandel van D. Noothoven van Goor, is uitgegeven. Deze hoogstbelangrijkc gebeurtenis is wel veel beschreven, maar het is den Hoogleeraar Kist, in zijn overzigt er van in het Vlde deel der nieuwe reeks van SVerken van de Maatschappij der Ned. Letlerk. opgenomengebleken dat allen uit eene en dezelfde bron hebben geput, en het verhaal van Fruitiers nageschreven. »Er ligt, schrijft de Hoogleeraar, in onze onmiddelijke nabij heid nog veel ongebruikt en verscholenwaaruit over den geheelen gang en toedragt van Leydens beleg en ontzet een nieuw licht kan ontstoken worden. Dit is nu het plan van den bekwamen schrijver Dr. v. Vloten die ver gunning heeft bekomen van het Bestuur onzer stad, om de stedelijk archi- ven ten dien einde te doorzoeken, waaruit hij ter betere kennis dier geschie denis nog veel onbekends hoopt aan het licht te zullen brengen't geen wij niet twijfelen of het zal, zoo er nog veel wordt gevonden, door den tot deze taak zoo bevoegden schrijver allezins oordeelkundig worden aaugewend. Te 'sGravenhage zijn bij de stemming voor een lid der Tweede Kamer uitgebragt 1342 geldige stemmen en verkozen de Heer J. C. Rijk met 837. Er waren voorts uitgebragt op de lleeren: Mr. J. P. P. Baron van Zuylen van Nyevelt 403, M. A. F. 11. Hoffman 76 en Baron van Zuylen van Nyevelt 5 stemmen. Te Amsterdam moet eene herslemming plaats hebben tussclien de lleeren G. Graaf Sehimmelpenninck die 816 van de 1722 stemmen had verkregen, en Mp. J. Heemskerk, die er 650 op zich vereenigd had; Mr. II. J. Koenen had 247 stemmen verkregen. De herstemming zal den 28steo plaats hebben. Den 30slen dezer is de laatste termijn, waarop de inuntbilletten van ƒ1000 en ƒ500, uitgegeven krachtens de wet van 17 Sept. 1849 nog tot betaling aan de schatkist worden aangenomen. Wij zijn verzocht het volgende uit de Bredasche Cour. over te nemen Wij hebben aan de liefhebbers en voorstanders der schoone kunsten een aan genaam berigt mede te dcelen. Op bekomen vergunning van hooger hand zal, ten behoeve der nagelaten hoogbejaarde weduwe van den vermaarden kunstschilder M. Schoumandie de laatste jaren zijns levens in onze stad doorbragt en algemeen, zoo van wege zijn talent als beminnelijk karakter, geacht werdeene openbare loterij gehouden worden van al de door dien kunstschilder nagelaten kunstvoorwerpen. Deze kunstvoorwerpen loc!» bestaan uit niet minder dan ruim 70 schilde rijen, waaronder, behalve verscheiden stukken van den Heer Schouman zeiven, een kapitaal stuk van D. Teniers, hekend onder den naam van de Alchimist, voorts uit meer dan 1400 schetsen, teekeningen, koper-, els- en lithographischc platen enz. De loterij zal bestaan uil 1500 nommers, en «ven zoovele prijzen; de prijs van ieder lot is bepaald op ƒ5.terwijl de loterij in de maand November aanstaande zal gehouden worden. Bij ieder lot wordt eene naamlijst der te verloten voorwerpen afgegeven, waaruit men den rijken schat der verzameling kan nagaan. Wij vlcijen ons dat deze onderneming eenen onverdeelden bijval zal te beurt vallen, en dat ieder gaarne er aan zal willen deelnemen, ten hlijke zijner achting en hulde aan de verdiensten eens zoo achlenswaardigen vader- landschcn kunstenaar als de Heer M. Schouman was, en tevens om zich de gelegenheid te verschaffen van welligt in 't bezit van een kostbaar kunstvoor werp te komen, en men in alle geval de waarde van zijn lot in eene fraaije plaat of leekening terugbekomt. Door de geneeskundige Commissie te Groningen is hij officiële aankon- diging gewaarschuwd tegen het gebruik van groene papieren gordijnen daar die groene verfstof raltenkruid bevat. Naar men verneemt, zal met den lslen Julij het kamp te Zeist, door het corps mineurs betrokken worden, om dat kamp in gereedheid te brengen. De Nedeil. rijkstelegraaf heeft zich thans reeds met ruim 420 plaatsen in verband gesteld, gelegen in België, Beijeren, Frankrijk, Groot-Brittannië, Hanover de Oostenrijksche Staten Pruissen SaksenSardinië Toscane Wurlemberg en Zwitserland. Heden morgen is een telegrafisch berigt uit Praag in uur naar 'sGravenhage overgebragt en aan zijn adres bezorgd. De afdeeling Gouda en omstreken der Maatschappij van Landbouw zal eene tentoonstelling houden van levend vee en pluimgedierte, welke op 18 Aug. e. k. zal plaats hebben; er zijn voor die gelegenheid verscheiden aanzienlijke premien uitgeloofd. Bij arrest van eergisteren heeft het Prov. Geregtshof van Gelderland beves tigd het vonnis der Arrond.-Reglbank van Nijmegenwaarbij G. van Erp en II. Nasster zake van het openbreken der school te Appeltern, tot eene gevangenisstraf van 3 maanden en eene geldboete van ƒ25 zijn veroordeeld. Te Haastrecht is het bouwen van eene nieuwe R. Kerk aangenomen voor ƒ22,550, door den Heer van Doorn te Utrecht. Een jongeling van 15 jaren is te Tilburg van de derde verdieping van de lakenfabriek van den Heer Ledeboer, waar men bezig was de balken ta stellen, naar beneden gestort en zwaar verwond, doch thans buiten gevaar. Als eene bijzonderheid merkt men aan, dal het reeds de vijfde maal is, dat die jongeling een doodelijk gevaar is ontkomen. De overlandmaal van Bataviaberigtcn bevattende tot 25 Aprilis te Triëst aangekomen. Onderanderen wordt daarin medegedeeld, dat de opstan delingen in China, Nanking en Kiang-Foo hadden ingenomen, en de inwoners van Shanghaë die plaats uit vrees geheel hadden ontruimd. Een in Rusland gevestigd Elngelschman beeft de vólgende ontdekking openbaar gemaakt: Wanneer men tabakszaad fijn maalt, met heet water tot koeken kneedt en perst, verkrijgt men eene olie, die ongeveer 15 pCt. van de stof bevat en bij matige warmte volkomen zuiver wordt. Die olie heeft de eigenschap spoediger dan eenige andere te droogen, en is derhalve voor schilderen en vernissen zeer aan te bevelen. 'SGRAVENHAGE, 18 .Junij. Z. M. heeft aan den afgetreden Minister Mr. P. P. van Bosse, een pen sioen verleend van ƒ4,000. Naar men verneemt, zijn door Z. M. voor het gala-diner van Woensdag aanst. ongeveer 230, voor dat van Vrijdag 200 en voor het dejeuner-dansant in het Huis in 't Bosch op Maandag daaraanvolgende 300 personen genoodigd. Z. M. heeft aan de lleeren Wollerheek en Versier, opgedragen de in- rigting te Hunninge in Frankrijk in oogenschouw te nemen ten einde de vischteelt te bestuderen, en zulks voor rekening van Zr. Ms. eigen fondsen. II. M. de Koningin-Weduwe is den 13de" te Warschau aangekomen. Het Comité van defensie heeft, bij het hervatten van zijne werkzaam heden, dezer dagen, tol President gekozen den Luit.-Gen. Baron Nepveu en lot Vice-President benoemd den Luit.-Gen. Seclig. De Heer Mr. D. C. van der Kemp, nieuw benoemd Procureur-Generaal bij hét Prov. Hof in Noordholland, heeft gisteren voor den Hoogen Raad der Nederlanden de ccdcn tot aanvaarding zijner nieuwe betrekking gevorderd, afgelegd. Den 30stcn dezer zal de Ilooge Raad uitspraak doen in de zaak van Jhr. Andringa de Kempenacr, tegen de erven van Z. M. Koning Willem II. De vordering van revisie is bepleit door den Heer Mr. v. Raalte en toegelicht door den eischer in persoon, en beantwoord door de lleeren Mrs. Delprat en Faber v. Riemsdijk. Het Openbaar Ministerie heeft, bij monde van den Pro cureur-Gencraalgeconcludeerd tot afwijzing van het verzoek om revisie. Bij gelegenheid der feesten, die in de volgende week alhier zullen ge houden worden, zal de Heer Lassaigne, die 11. Zaturdag te Rotterdam zijne eerste luchtreis in dit land heeft gedaan, ook alhier, den 23sten dezer, oenen ballon oplaten, en wel achter bet etablissement van den Heer Visschcr, in de Kazernestraat. Voorts wordt in de nabijheid van het paleis van Z. K. II. Prins Hendrik een muziektempel geplaatst, en in den Hofvijver eene drijvende tent gemaakt, insgelijks voor de muziek, die dé bedoelde feesten zal opluisteren. De door Z. M. gehouden openingsrede, is in het Engcisch vertaald, door middel van den onderzceschen telegraaf naar Londen overgeseind. Van de City, waarheen de tijding van hier was gerigt, weiden er onmiddelijk berigten naai de verschillende wijken van Londen afgezonden. Ruim een uur na de af.-en-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1