BUITEiVLAIVDSCHE BERIGTEN. bevatten van onpartijdige deskundigen over eene zoo sclioonc en nuttige zaak, die men echter zoo vaak heeft getracht en nog tracht, door verkeerde voor stellingen in een ongunstig licht te plaatsen. Bij bovengemelde fontein is een wachter gesteld, aan wiennaar men ons meldtlast zou worden gegeven om aan ieder die haar komt zien werken in de gelegenheid te stellen zich aan eene teug duinwater te verfrisschen of zich te verzekeren van de uitmuntende hoedanigheden van dat water, doordien eene zekere hoeveelheid kosteloos zal worden afgestaan. Wij kunnen hij een en ander nog voegen, dat dezer dagen een aanvang is gemaakt met de werkzaamheden voor den reservoir of vergaarbak nabij de stad op het daartoe door de maatschappij aangekochte terrein. AnistC.) ENGELAND. LONDEN, 8 Junij. Er is hier eene inschrijving geopend tot oprigting van een kolossaal standbeeld voor Richard Leeuwenhart, waartoe de Koningen reeds 200 en Prins Albert 100 hebben hijgedragen. Gisteren gaf de Lord Mayor van Londen een prachligen maaltijd aan ongeveer 80 Mayors der verschillende voorname steden van Engeland Schot land en Ierland. Deze vereeniging had nog een veel hooger doel dan gezellig verkeer en beleefdheidsbeloonhaar hoofdoogmerk was namelijk de bevorde ring van den wensch der Regering, om middelen tot eene gelijkvormige ver spreiding van toegepaste wetenschap en kunst te beramen. Graaf Derby is eergisterenmet groole plcgtigheidals Kanselier der Universiteit van Oxford ingehuldigd. De Russische Graaf van Nesselrode is uit Konstanlinopel over Weenen hier aangekomen, en zoo men zegt, zou hij voornamelijk in last hebben, om aan ons gouvernement mondelinge ophelderingen te geven aangaande het gedrag van den Russischen Gezant te Konstantinopel, Menzikoff, en hem te verdedigen legen de beschuldigingen der Engelsche dagbladen, ten aanzien van zijne handelwijze jegens den Sultan en diens Ministers. In de afgeloopen week is alleen hier voor 2,930,527 thee invoer- regt betaald hetgeen een gevolg is van de reeds voorloopig in werking gc- bragte verlaging van het regt. De heden bekend gemaakte handelsstaten doen zien, dat gedurende de op 5 Mei geëindigde maand de aangegeven waarde van den uitvoer met de ontzaggelijke som van 2,309,995 is toegenomen in vergelijking met het zelfde tijdvak van verleden jaar. Deze vermeerdering is voornamelijk het gevolg der verzendingen naar Australië. Gedurende de 4 eerste maanden van 1853 is voor 27,970,633 en in gelijke tijdruimte van 1852 voor 21,844,663 uitgevoerd. Ook de invoer blijft toenemen. In 1852 werd hier te lande eene hoeveelheid van 91,692,864 16 schaapswol ingevoerd, waarvan weder uitgevoerd werden 11,266,939®, zoo dat het verbruik in het land bedroeg 80,425,925 ffi. De invoer van geiten haar beliep 2,564,330 ffi; in verbruik kwamen 2,492,596 na aftrek van de weder uitgevoerde 71,745 16. De aangegeven waarde der in 1852 uit gevoerde Britsche wollen goederen en wollen garen is 10,161,074 Het schip de Wellington van 130 stukken heeft zijn bemanning aan boord genomen. De Admiraliteit heeft last gegeven, om dadelijk nog 3 driedekkers uit te rusten en te wapenen; doch het ontbreekt aan zeelieden om ze te bemannen. Bij Lloyds is van het Deensche consulaat berigt ontvangendat de telegrafische kabel door de Groote en Kleine Belt met goed gevolg is tol stand gekomen zoodat thans Londen over Nederland in reglstreeksche telegrafische gemeenschap is gebragt met Kopenhagen. Een bij South Foreland gelegen hebbende schip heeft met zijn anker den Engelsch-Bclgischen telegraaf-kabel derwijze gevat, dat hel zonder be schadiging van den draad niet was los te krijgen en dus zijn anker met een groot gedeelte louw heeft moeten in den steek laten. De vaart op Australië blijft zoo levendigdat er gebrek aan schepen is. De van daar aangekomen bodems zijn bijna alle in 6 weken of 2 maan den lijds gelost en weder derwaarts bevracht. FIUNHRIJH. PARIJS 9 Junij. De zitting van den Senaat voor dit jaar is door den Minister van Slaat, krachtens een Keizerlijk besluit gesloten. De Keizer heeft 18,000 fr. toegestaan aan de Trappisten van Meilleray, tot bestrijding der kosten, die de aanstelling van een nieuwen abt, in plaats van den onlangs overledenezal na zich slepen. De Keizer heeft uit zijne kas eene jaarwedde van 2,000 fr. verleend aan de Dames Corneille, afstammelingen van den grooten treurspeldichter. Indien men eenige berigten mag gelooven, dan is de Keizer weinig te vreden over de wijze waarop de departementen worden beheerdzoodat er sprake is van eene vrij aanmerkelijke verandering in het personeel der Pre fecten en Onderprefectenen wel wegens de wijze waarop de twee Senatoren en de twee leden van den Raad van State, benoemd om de departementen te inspecteren en den Keizer verslag te doen aangaande den adminislratieven en staatkundigen toestand des lands, zich van die taak hebben gekweten. Reeds is medegedeeld dat een dier buitengewone Commissarissen Parijs niet eens heeft verlatenc-n de drie anderen er zullen lerugkeeren zonder iets te hebben uitgerigt, ten gevolge van den tegenstand dien zij, zooals ligt te voorzien wasvan den kant van enkele plaatselijke overheden hebben on dervonden. De Keizer houdt zich onledig met plannen tot verfraaijing dezer stad die achtereenvolgens, naarmate daartoe beschikbare fondsen zullen aanwezig zijn, ter uitvoering zullen worden gelegd. De Moniteur meldt dat de Fransche en Engelsche eskaders bevel heb ben ontvangenom zich vereenigd ten spoedigste naar de Dardanelien te be geven. Reeds den 4den dezer zijn de hevelen daartoe uit Toulon en Marseille aan de Fransche en Britsche Vlootvoogden gezonden. Deze maatregel van voorzorg sluit echter de hoop op eene vreedzame vereffening nog niet uit De fondsen zijn gisteren weder nagenoeg een franc achter uitgegaan. De aanleiding schijnt hoofdzakelijk in de vrees voor eenige uitbarsting van oorlog in het oosten. VEspêranceeen Protestantsch blad, berigt dat in de jaarlijksche ver gadering van Predikanten en Ouderlingen uit alle oorden des rijks bijeen gekomen gehandeld is over de zaak der godsdienstvrijheid en door haar eene Commissie voor dat onderwerp is benoemd, zijnde deze Commissie zamenge- steld uit de Hceren Delaberde, Advocaat van liet Hof van Cassatie; Coulmann, Oud-Afgevaardigde en President van het Hof van den Boven-RijnVerney, Lccraar bij de Lulhcrsohe gemeente, F. Monod, Leeraar der vrije kerk; Ch. Verne, Onder-Gouverneur der Bank van Frankrijk; Pressensé, de A'ader en Boisville, hoofden der Wesleyaansche kerken. De stedelijke raad heeft 50,000 fr. beschikbaar gesteld voor de oprig ting van 4 bronzen standbeelden op de Pont des Arts. Zij zullen voorstellen: de muziek, de schilder-, beeldhouw- en houwkunst. De gisteren genomen proeven, om luchtballons naar een nieuw stelsel tegen den wind te kunnen besturen, zijn geheel mislukt. Ilet Journal du Tarn, een der zuidelijke Departementen, schrijft uit de hoofdplaats Alby van den 4<le" Junij, dat in de vorige week een hevige storm uit liet zuidengroote schade aldaar en in den omtrek had aangerigt. Er waren woningen omver gewaaid, en een groot aantal hoornen ontworteld. Een eigenaar van 150 kaslanjebooinen had ze allen op één na verloren. De postwagens moesten schuilen, een werd er omver geworpen. Toen de storm bedaarde, zijn er geweldige plasregens gevallen, die de rivieren en beken buiten hare oevers hebben doen treden, waardoor ook vele eigendommen zijn beschadigd. ITALÏE. ROME, 30 Mei. De maatregel van geheele vernietiging van het papierengeld heeft alhier eene goede uilwerking gehadmaar in sommige steden eenige ongerustheid gebaarddaar het schijntnu het op wisselen aankomtdat er van één nommer meerdere exemplaren in omloop zijn. Men heeft er aangeboden waarvan men tot 150 exemplaren heeft gevonden. Vermits er natuurlijk slechts één wordt aangenomenkan de bevolking hierdoor groote schade lijden. Sommigen zeggen dat de billetten valsch zijn, anderen zeggen dat bij de uitgifte er voor meer dan twee inillioen boven de bij de wet bepaalde som in omloop is gebragt Men heeft dezer dagen alhier ingewijd een hangende brug, bevestigd op de pilaren van die welke in het 573ste jaar van Rome's stichting (180 jaren voor Christus) de Censoren M. Emilius Lepidus en Fulvius Nobilior hadden doen oprigten en waarvan de bogen gebouwd waren in het 611<lc jaar van Rome's stichting (142 jaren voor Christus) door de Censoren P. Scipio Africa- nus en L. Mummius. Zoodat er tusschen den eersten aanleg van deze brug en hare laatste verandering, ruim 2000 jaren zijn verloopen. TOSCANE. FLORENCE4 Junij. Men is hier zeer bekommerd voor den uilslag van den oogst, daar het sedert twee maanden onophoudelijk regent. De Aartsbisschop heeft op de openbare plaatsen een mandement doen aanplakken, waarbij hij den ingezete nen berigtdat men om die regens te bedwingenhet beeld van de Heilige Zenobia Patrones van Florencein de domkerk heeft ontblootwelk beeld tot hiertoe nog nimmer vergeefs is aangeroepen. PRV1§IE1V. BERLIJN, 9 Junij. Het aanzöck bij de regering gedaan tot het verbieden van den opkoop van paarden voor Fransche rekening is van de hand gewezen. Bij beschikking van den Minister van Justitie wordt het aan kweeke- lingen en leerlingen van scholen en gymnasien verboden, de zittingen der hoven van assises bij te wonen. Den 6,k[1 en 7den Augustus e. k. zal te Kleef een zangersfeest worden gehouden met het doelin navolging van de Westfaalsche stedeneene Nederrijnsche zangersvereeniging te vormen. Uit verschillende plaatsen van Duitschland komen berigten in van watervloeden en wolkbreuken waardoor veel schade is veroorzaakt. Men schrijft uit Eisenachdat de afgevaardigden ter Evangelische kerkelijke conferentie den 4dcn Junij allen weder naar hunne woonplaatsen vertrokken zijn, met een zeer bevredigenden en bemoedigenden indruk, te weeg gebragt door den gunsligen afloop der in dit jaar gehouden bijeenkom sten en in de verwachting van de goede uilkomsten die de beraadslagingen zullen opleveren. II AN OVER. EMBDEN, 5 Junij. Den 3de11 zijn onze haringbuizen 8 in getal, de sluis gepasseerd, om zich naar zee te begeven. Nu 300 jaar geleden, vertrok op dcnzelfden dag

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2