ontvangen zullen worden door III1. MM. en de Leden van liet Koninklijk Huis en verdere opgenoemde personen. ÏIH. KK. 1III. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden zullen gezeten zijn in eeue staliekocts met zes paardennaast elk portier drie lakkeijen door verschillende koetsen, lleeren te paard en ruiterij voorafgegaan en gevolgd. Na een kortstondig verblijf op liet Paleis des Konings, zal de stoet zich begeven naar bet Paleis in het Lange Voorhout, alwaar zich eene eercwacht zal bevinden. De stedelijke schutterij en het geheele garnizoen der residentie, alsmede het bataillon grenadiers in bezetting te Delft, zullen onder de wapenen ko men en in orde van bataille geschaard staande infanterie in de stralen de ruiterij en artillerie in het Voorhout. Woensdag zal er groot diner zijn in het Paleis in het Noordeinde. Don- dag, cour van voorstelling en felicitatie in het Paleis van HI1. KK. IIH. Vrijdag, groot diner in het Paleis in bet Noordeinde. Zaturdags, des mor gens en des avonds volksfeestendoor het plaatselijk bestuur der residentie te geven. Bij de plegtigc intrede op den 21stcn op de diners en de cour van voor stelling verschijnen dc Ueeren in gala kleeding, de dames cn robe ronde, zonder manlcau de cour. GOUDA, 7 Junij. Ons schoon en groot kerkgebouw, zoo beroemd door zijne geschilderde gla zen zal door de verfraaijingendie men er inwendig aanbrengt een gebouw worden waarlijk eenig in zijne soort; men is bezig het geheel van nieuwe banken te voorziendie amphitheatersgewijze gesteld zijneven als in de Zuiderkcrk te Rotterdamwelk werk alleen door den Heer Zwaan, te Haarlem, in der tijd voor ruim ƒ18,000 werd aangenomen. In September of October moet de kerk geheel gereed zijn. Naar wij vernemen, zal hel leggen van den spoorweg van bier naar riolterdam nog al wat moeijelijkbeid in hebbenvooraldaar men den Zuid- plas door moet en de gronden daar over het algemeen zeer moerassig zijn. Van Uirecht op deze plaats is de grond eenigzins hooger en daardoor vaster, zoodat, naar men verzekert, dit gedeelte met Mei 1854 zal gereed zijn. AMSTERDAM, 8 Junij. In den Gemeenteraad van beden heeft de Voorzitter medegedeeld dat in gekomen is een adres van gecommitteerden van den Brecdcn Kerkeraad der Ned. Ilerv. kerktot het bouwen eener nieuwe kerkverzoekende om in geval de schouwburg op het Leidscheplein werd opgeruimdalsdan in de ge legenheid gesteld te worden den eigendom van den grond te kunnen ver krijgen. Heden werd op de gewone marktplaats, het gedempte Reguliersplein, voor bet eerst weder na vele jaren eene kaasmarkt gehouden. Tegen 9 ure begonnen de landlieden hunne Goudsche, Edammer en Leydsche kazen aan te voeren. Bijkans al de partijen, gczamentlijk ongeveer 4500 Ned. wer den spoedig en tegen goede prijzen verkocht. De Goudsche kaas gold van ƒ18 tot ƒ21, de Edammer van 20 tot 23 de 50 Ned. ffide Leydsche van ƒ38 tot 39 het schippond (150 Ned. De prijzen en premiën, door de afdeelingen AmsterdamSloten en Nieuwer-Amslel der Ilollandsche maatschappij van landbouw te dezer gelegenheid uitgeloofdzullen allen kunnen worden uitgereikt. NIJMEGEN7 Junij. Men verneemtdat de zaak van S. P. Langendamaangeklaagd van ver- valsching van, tot staving van kiesbevoegdheid, bij den burgerlijken regter, door hem geproduceerde aanslagbiljetten wegens patentregtof wel van het des bewust gebruik maken van deze, is voleindigd, en de zaak alsnu door de Arr.-Reglbank is gerenvoijeerd naar den Ileer Proc.-Generaal in Gelderland. MIDDELBURG, 3 Junij. Gisteren avond heeft het derde Zeeuwsche muziekfeest, in het kerkgebouw der Waalscbe gemeente alhier, een aanvang genomen met de opvoering van de Jaargetijdenoratorium van J. Havdn. De uilvoering van dat stuk was in alle opziglen voortreffelijk. Heden avond zijn de overige, bij het pro gramma opgenoemde stukkengegevende 7ic symphonie van von Beetho ven, de 100slc psalm van Handel en Das Lobgesang, van Mendelssohn Bartholdy. De uitslag is schitterend geweest. Op dit oogenblik (12 uur) wordt als blijk van hulde eene serehade bij fakkellicht gebragt aan Mejufv. Froschart, van Leyden en den Heer W. R. Ceulen, Directeur van het feest, die niet weinig lof hebben ingeoogst. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. ENGELiANO. LONDEN, G Junij. Drie leden van het Kabinet hebben hun ontslag aangebodendat evenwel nog niet is aangenomen, namelijk de lleeren Keogh, Sollicitor-Generaal voor IerlandSadleireen der Lords van de schatkisten Monselleen nog min der belangrijk lid van 't Ministerie, alle drie Afgevaardigden van Ierland en R. Katholieken. Hunne aanvrage is gegrond op 't geen Lord John Russell Dingsdag heeft gezegd, omtrent de hcerschzucht van de R. K. partij, die, onder leiding van een vreemden Vorst, altijd naar de oppermagt haakt en tegen de vrijheden des lands zamenzwcert. Deze verklaring van Lord Russell had in het geheele land grooten indruk gemaakt, doch werd vooral door de Peelisten in het Kabinet weinig goed gekeurd. Later berigt meldt dat de genoemde drie lerschc leden van Lord Aberdeen, het hoofd des bewinds, voldoening hebben ontvangen en daarop hunne aan vrage om ontslag teruggenomen. Lord Aberdeen heeft op die aanvrage bij cenen brief van den 3dcn dezer, die thans door de Londensche dagbladen be kend gemaakt wordthet volgende geantwoord «Toen Lord John Russell zich in de zitting van het Huis der Gemeenten van Dingsdag jl. tegen het voorstel van enquête omtrent de kerkelijke in komsten van Ierland verklaarde, geschiedde dit met goedvinden des gouver- nements; maar ik cn velen mijner ambtgenooten deelen niet in de daarbij door hem aangevoerde gronden en in de denkbeelden die u stof tot klagen geven. Ik stel er prijs op, dit ondubbelzinnig te verklaren, daar men mij anders te regt zou kunnen verwijten af te wijken van die denkwijze, welke mij zoowel in als buiten het bewind bezield heeft cn nog bezielt jegens de R. K. kerk, en wier openlijke belijdenis door verscheiden R. K. lleeren ge acht werd hun vrijheid te geven om hoogc staatsambten onder dit bewind aan te nemen. Woorden gesproken in de hitte der discussie zijn vatbaar voor misverstandcn Lord John Russell verzoekt mij te zeggen dat bij geen gebrek van onderdanen-trouw aan de R. K. te laste gelegd, cn zich uitdruk kelijk voor de handhaving der politieke en maatschappelijke gelijkheid ver klaard heeft. Na deze opheldering vertrouw ik dat gij niet zult volharden in een voornemen hetwelk mij van harte leed zou doen." In de zitting van het Lagerhuis van den Gden dezer is deze zaak ter sprake gebragt. Lord John Russell zeideniet te kunnen antwoorden op de vraagwelke leden van het Kabinet niet instemden met betgeen hij omtrent de Roomsche kerk bad gezegden dat menvolgens het bekende gezegde van wijlen Lord Melbourneruime reden had om tevreden te zijn wanneer al de leden des bewinds omtrent de uit te brengen stemmen en te nemen besluiten eenstemmig warenal mogten ook de gronden verschillend zijn die de onderscheiden Ministers tot een cn hetzelfde besluit leidden. Vervolgens is de derde lezing van het wets-voorstel tot verlenging der income-tax voorgesteld, en met eene overgroote meerderheid (189 tegen 55 stemmen) heeft het Huis zichonder levendig gejuich van de Ministeriele zijde, definitief veiecnigd met de voordragt, den hoeksteen van de aanhangige staatsbegrooting en van het geheele finantieel beheer voor de volgende 7 jaren. In de groote fabriek van gulta-percha-voorwerpcn in de city-roadwaar onder anderen de onderzeesche telegrafen werden vervaardigdis gisteren voormiddag brand ontstaan, die zoodanig de overhand kreeg, dat in weinig tijds al de gebouwen in puin lagen. De schade aan in de fabriek aanwezige goederen bedraagt meer dan 20,000 De gebouwen waren bij vier assu rantie-kantoren verzekerd. De naburige huizen cn werven hebben mede be langrijke schade geleden. Daags te voren was ook in Southwark eene groote hoeden-fabriek afgebrandwaardoor 200 arbeiders van werk verstoken zijn. Er heeft zich hier eene Maatschappij gevormd met een kapitaal van 250,000 om eene nieuwe uitvinding te bevorderennamelijkhet elec- trische licht zoo te bereiden, dat men tegelijk met het licht, kleuren ver krijgt. Men kiest de daartoe aan te wenden metalen en zuren zoodanig, dat daardoor het kostbaarste berlijnschblaauw, een fraai geel, eene blaauwe, groenewittebruine en roode kleur worden verkregen. Het licht zelf is alleen bij het zonlicht te vergelijken en doet dc blaauwe en groene kleuren zoo zuiver verschijnen als op klaarlichtendag, terwijl de stralen zoo ver gaan lot dat dc kromming van den aardbol ze bedekt. Het heeft gecne atmosferische lucht noodigen brandt in het water even als in het luchtle dige. Men is niet slechts voornemens het in zijne volle kracht tot verlich ting van steden, tunnels, mijnen, duikerklokken, lichttorens cn optische tele grafen, maar ook voor huiselijke einden te bezigen. Daartoe wordt niets an ders vereischt dan eene behoorlijk ingerigtc lamp, en deze met de draden der hoe ver ook verwijderde batterij in verband te brengen. Een Amerikaansch blad berekent, dat er in Amerika in het geheel 16,370,000 slaven zijn, van welke 7J milliocn in de Ver. Staten, Brazilië en de Spaansche en Nederlandsche bezittingen; van deze zijn echter reeds 3,620,000 vrij en 250,000 op het punt om in vrijheid te worden gesteld door de Zuid-Amerikaansche Republieken. BELGIE. BRUSSEL, 8 Junij. De Belgische Kamer van Vertegenwoordigers heeft in hare zitting van eer gisteren zonder beraadslaging en met algemecne stemmen het wets-ontwerp aangenomen, waarbij het jaarlijksch inkomen van den Kroonprins van den dag zijns huwelijks af, gesteld wordt op 500,000 fr. (daaronder de kosten van het onderhoud der hem ingeruimde paleizen begrepen)en waarbij levens 250,000 fr. wordt beschikbaar gesteld, om het paleis van den Kroon prins alhier van meubelen enz. te kunnen voorzien. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Junij. Het militaire Huis des Keizers bestaat uit 11 Adjudanten en 12 Ordon nans-Officieren. Binnenkort zal alhier eene proef worden genomen met een spoorweg voor gewone rijtuigen; de spoorstaven zullen plat op den grond liggen en de wagens door paarden worden getrokken. Er zal zich te Duinkerken eene maatschappij vestigen, met het doel, om de duinen van de Belgische grenzen tot aan Calais te beplanten. Op ëénen dag zijn te Madrid 5 menschen door dolle honden gebeten cn naar het hospitaal gebragt.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2