LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdug Avond. VRIJDAG, 10 JÜJNIJ. 'ifh N°. 99. 'V; De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANBSC1IE BERÏGTEN. LEYDEN 9 Junij. In hel hoofdkiesdislrict Amersfoort is tot lid der Tweede Kamer verkozen Mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard met 1121 van de 2037 uitgebragte stem men; de lieer Mr. A. W. Engelen had er 790 op zich vereenigd. De Nederlander eenige aanhalingen overnemende uit de werken van den lieer Groen van Prinsterer, waarin deze met veel lof gewaagt van de groole bekwaamheden van den Heer Thorbecke, laat daarop volgen: Wij houden ons overtuigd, dat de Heer Groen niets zou willen terugne men van dozen allezins regtmatigen lof. Nu vooral niet, daar Thorbecke, naauwelijks gevallen, door velen, welligt ook zijner voormalige medestanders, verguisden hem zelfs bel lidmaatschap der Tweede Kamer (waar hij voor politieke gedachte-wisseling bijkans onmisbaar mag worden gekeurd) in som mige al te gezèleerde couranten betwist wordt." De Rolt. Cour. bevat bet volgende: Zalurdag avond jl.ten 6) ure, heeft Jhr. Salvador, aan de Rilt, in de open lucht, naast het logement van den lieer Cramer, ten aanhoore van ruim 100 studenten gesproken, of liever is door hen ondervraagd geworden, b. v. over het doel zijner komst in Utrecht, over belgeen bij verrigt, gesproken en geschreven heeft., over zijne denkbeel den omtrent het huis van Oranje, welke plannen hij voor bet vervolg had, enz. Het ging alles vrij wel zonder onordelijkhedenmaar eindelijk vond de spreker hel toch geraden zich in een kamertje van het logement terug te trekken. Te beginnen met de volgende maand zal de Rotterdamsche Courant in plaats van driemalen zesmaal in de week worden uitgegeven tegen den prijs van 24 'sjaars. De collecte lot leniging der verwoestingen in den Molukschen Archipel heeft te Amsterdam ongeveer ƒ2,500 opgebragl. Omtrent de droogmaking van het Haarlemmermeer bevat de Staats- Cour. het volgende: Ingevolge de bijna onbelemmerde werking van de drie pomp-stoomtuigénsedert December 11. door ruime kanalen verbonden, die bet diepste gedeelte van den polder doorsnijden, en door de hulp der guns tigste weersgesteldheidis het nog achtergebleven winterwater in de afgeloo- pen maand volkomen verdwenen; den 26sten Mei werd het polderwater ge middeld lot 4.35 el onder Amst. peil waargenomen en daar dit water, den laalsten April toekende 3.7.9 el onder gemeld peilbedroeg de daling in Mei 0.56 el. Sedert werken de pompmachines beurtelings slechts lot weg- schaffiiig van bet water, dat uit den pas drooggevallen bodem nog bijzakt en zich in de kanalen verzamelt. De gehcele polder vertoont eene onmetelijke, groene oppervlakte, veelal met de gele bloemen van tallooze waterplanten versierd; van het Haarlem mermeer is niets meer te bekennen. De hierboven genoemde ruime kanalen zijn: de Iloofdvaart van den Lcegh- water naar den Lyndcn, lang 23,000 el, ruim 4 uren gaans, en de Kruis vaart van den Cruquius tot aan die hoofdvaarl, lang 10.500 cl, of bijna 2 uren gaans, beide op het zomcrwater 20 tot 25 ellen breed. De verlenging der Kruisvaart tot Aalsmeer is onderhanden. De verkaveling van het zoogenaamde Kagermecr bij den Leeghwater is ge heel die van het zoogenaamde Spieringmeer nabij Halfweg, is bijna vol tooid. De bermslooten en de weg daarnevens langs bet binnenboord van den Pvingdijk zijn rondom den gehcelen polder, slechts enkele plekken uit gezonderd, overal aangelegd; eenige in de dwars- en lengte-togten zijn reeds gemaakt, en 1200 man arbeiden aan al de overige. In dezen zomer moeten die gereed komen, en dan zal de polder met 6 lengle-toglenbe halve de genoemde Hoofdvaart, en met 5 dwars-togtenbehalve de genoemde Kruisvaart, elk der laatste met een weg daarnevens, van boord tot boord doorsneden zijndie togten zijn 5 tot 8 ellen breed op het zoinerpeil. Maandelijkscbe opgaven van de werking der stoomtuigenzullen alzoo in het vervolg kunnen achterwege blijven. Het geldt niet meer de droog making van den ontzaggelijken plas, bet geldt voorlaan slechts de droog- houding van den meerpolder; nu en dan zullen echter aan de belangstel lenden beriglen van den verderen loop der groole onderneming kunnen ge geven worden. Niettegenstaande eene opbrengst tot ongeveer 3.80 el dusverre de hoogste, hebben de stoomwerktuigen onbelemmerd met al hunne pompen en met minstens zoo veel snelheid als ooit te voren, het laatste water uit de diepte opgehaald. In sommigen nieuwspapieren is bereids gewaagd van eene algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van landbouw en nijverheid, welke in Mei 1855 te Parijs zal worden gehouden. De Fransche Regering wenscht, dat de handel en nijverheid hier te lande zich mogen opgewekt gevoelendaaraan deel te nemen. Zij zal trachten van hare zijde de zaak zoo gemakkelijk mogelijk te maken, wat betreft de lol- maatregelen en de ontvangst, plaatsing en het loezigt over de in te zenden voortbrengselen. Een nader besluit zal de voorwaarden der toelating en de wijze van plaat sing der voorwerpen regelen. Uit Ommen wordt aan de Pr. Overijss. Courant geschreven, dat de geest onder de kolonisten te Ommerschans volkomen rustig is. Alles ging er geregeld en op gewonen voet voort. Aldaar en te Dedemsvaart zijn een 10 tal dragonders gestationneerdhetgeen er veel toe bijdraagt om eiken wederspan- nigen zin te onderdrukken, waarom men ook wcnscht dat deze in die streken voortdurend verblijf houden. De kolonie toch is een gesticht waar lusschen de 2 en 3000 kolonisten, zamengesteld uil alle deelen der natie, bijeen zijn; bovendien bevinden zich aan de Dedemsvaart om dezen tijd een groot getal vreemde arbeiders, waardoor een sterke policie-arm wel eens onontbeerlijk zoude kunnen wezen. 's GRAVENIIAGE, 9 Junij. Bij Zr. Ms. besluit van den C»1™ dezer is benoemd lot Procureur-Generaal bij het Provinciaal Gereglshof in Noordhollanden tevens tijdelijk belast met de functien van Directeur van Policie in die provincie Mr. D. C. van der Kemp. thans Advocaat Generaal bij betzelfde Gcregtshof. Bij Zr. Ms. besluit van den 6den dezer, is benoemd tot Griffier bij de Arrondissemenls-Regtbank te Tiel Mr. J. de Klopperthans Substituut- Griffier bij de Arrondissements-Reglbank te Arnhem. Bij Kon. besluit van den 28steu Mei, is aan M1'. J. R. Thorbecke, af getreden Minister van Binnen). Zakenverleend een pensioenten bedrage van ƒ4000, op grond van de arlt. 11 en 43 der wet van den 9/3 Mei 1846/1851. De opening van de Staten-Generaal zal den 14den op gebruikelijke wijze, des namiddags te één ure door Z. M., begeleid van de Prinsen, plaats hebben. Men verneemtzegt de llaarl. Courantdat hetgeen is vermeldten aanzien van het bedrag der inschrijving voor de inrigting van de AVillems kerk, op onjuiste mededeelingcn berust, en dat bet bedrag dezer inschrijving als nog niet is opgemaakt. De Staats-Cour. van Woensdag bevat de Programma's van het Cere monieel en de feestelijkheden bij de aankomst van HH. KK. IDI. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden binnen het rijk en in de residentie, op den 21stcn dezer. Wij onlleenen daaruit het volgende: Het Koninklijke stoomjagt, onder bevel van den Luitenant ter zee der lste klasse Jhr. de Casembroot, zal den 20stcn te Dusseldorp tot ontvangst van HH. KK. IIII. gereed liggen om 's avonds te vertrekken. Den 21slendes morgens ten 7; ure, zal het jagt voor Nijmegen gaan liggen en zullen HH. KK. 11H. gecomplimenteerd worden door den Com missaris des Konings en verdere autoriteiten der stad Nijmegen. Bij aankomst te Rotterdam, ten 3 ure, zullen zij ontschepen, vóór het gebouw van de Koninklijke Yachtclub, cn aldaar ontvangen en gecompli menteerd worden als te Nijmegen. De schutterij en hel garnizoen zullen in bataille geschaard staan in de stralen waardoor 11II. KK. Illl. zullen rijden, om ten 4£ ure, per specialen spoortreinnaar de residentie te vertrekken. Aldaar zullen fill. KK. Illl. aan het stations-gebouw, namens Z. M. den Koning, ontvangen worden door den Luitenant GeneraalChef van bet Mi litaire Iiuis des Konings, den Opperkamerheer, den Opper-Ccremoniemeesler, den Kamerheer-Ceremoniemeester en de Adjudanten cn Ordonnans-Officieren; voorts door den Provincialen Kommandantfungerend Gouverneur, den Bur gemeester, de Wethouders en eene Commissie uit den Raad der residentie. De stoet zal zich begeven naar het Koninklijk Paleis, alwaar Illl. KK. Illl.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1