«waarschijnlijk hinnen zes maanden voor het vervoer van personen zal gereed zijn; en dat men mag verwachten dat de Egyptische regering eerlang zal •besluiten den spoorweg van Cairo tot Suez voort te zetten. jjen 16dcn April is het eerste gedeelte van den spoorweg van Bombay, 24 mijlen lang, voor het algemeen opengesteld en wordt reeds door duizende inlanders bereden. De aanleg heeft veel minder tijd en moeite gekost dan men had gedacht en ook minder geld. jjcn begint hier meer en meer den opstand in China met een gunstig oog te beschouwen als eene groote nationale beweging tegen een opgedron gen Vorstenhuis van buitenlandsche afkomst, die voor de beschaving en den wereldhandel zeer bevorderlijk zou kunnen zijn. De Glohe zegt dat het, wat ook door den vertegenwoordiger van Engeland in China moge gedaan zijnniet in Engelands staatkunde ligt den Keizer van China te behoeden tecen den slag die zijn verbasterd Vorstenhuis schijnt te bedreigen. Te Malta is onlangs een schroefstoomschip van ongemeen kleine afme tingen aangekomen. Het is te Glasgow gebouwd en herwaarts door een grootcr stoomschip gesleepteven zoo zal het naar Smyrna overgevoerd wor den, waar het tot een pleiziervaartuig moet dienen. Het is 30 voet lang, G breed en heeft eene stoommachiene van 3 paardenkracht. De Washington Union deelt ecnige bijzonderheden mede nopens de Sandwich-eilandendie belangrijk zijn wegens de vermindering, die de bevol king dezer eilanden in de laatste 50 jaren heeft ondergaan en ook uit een ander oogpunt. In 1790 bedroeg de bevolking ongeveer 400,000 zielen, in 1830 slechts 150,000, en in 1850 nog geen 100,000. In het vorige jaar is het aantal sterfgevallen 2,898 grooter geweest dan dat der geboorten. Wanneer deze vermindering blijft voortduren, zal er bij het einde dezer eenw de bevolking zijn uitgestorven, die dan wel door landverhuizers, voorname lijk uit Noord-Amerika zal worden aangevuld. De opvoeding, godsdienst, handel en zelfs de regering, staan reeds allen min of meer onder opzigt der Amerikaansche Regering, die niet zal dulden, dat eene andere Regering heer schappij over deze eilanden uitoefent. De tegenwoordige Koning heeft bereids betuigdzich tot de Vereenigde Staten te zullen wendenzoodra hij in eenige moeijelijkheid mogt komen met eenen vreemden staat. Het bezit der Sandwich-eilanden is voor Amerika eene behoefte, ter be scherming van zijnen verbazend toenemenden handel in de Stille Zuidzee; en daar ze halfweg tusschen Californië en China liggen, en een vereenigings- punt zijn voor de walvischvaardersen een punt aanbieden, ter voorziening in de behoeften der stoomschepen, die zich eerlang van San Francisco naar Shanghae en Jedo zullen begeven. Een Amerikaansch schip, den 24slen Maart uit Liverpool naar New- Orleans vertrokken, met eene lading ijzer en andere koopmansgoederen en 200 passagiers, is den 34cB Mei op een verborgen klip gestoten en geheel verbrijzeld; slechts een 25-tal menschen was gered. BELGIE. BRUSSEL, 1 Junij. De benoemde Russische Gezant bij ons Hof, Graaf Creptovichis thans hier aangekomen en door den Koning in een bijzonder gehoor ontvangen. Volgens de Independance zal het huwelijk van den Kroonprins met de Oostenrijksche Aartshertogin alhier in Augustus of September door den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen worden gesloten. De Regering heeft reeds een wetsontwerp bij de Kamers ingediend ter goedkeuring van eene vermeerdering van inkomen van den Kroonprins de jaarlijksche dotatie, welke is aangevraagd, bedraagt 500,000 fr. Een der weinige bladen die nog de democratische begrippen voorstonden de Abeilles de Charleroiheeft met deze maand opgehouden te bestaan. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Mei. De Regering heeft nog niet raadzaam geacht in de hoofdstad zelve de processien op den Sacramentsdag langs de openbare straat te laten trekken zij zijn niet verder gegaan dan den naasten omtrek der kerkgebouwen. Dezer dagen is, gelijk telken jare pleegt te geschieden, eene zamen- korr.st gehouden van Predikanten en Ouderlingen uit onderscheiden Gerefor meerde kerkgemeenten. Aldaar is, gelijk door een orgaan der Protestantsche kerk in Frankrijk gemeld wordt, het vraagstuk der godsdienstvrijheid behan deld, en eene Commissie van geestelijken en regtsgeleerden benoemd om betreffende dit punt een ieder die zich tot haar wendtmet raad te dienen. Sedert eenigen tijd worden door liedjeszangers in de koflijhuizen van de Champs-Elysées oorlogzuchtige liederen gezonden en de roem voorspeld, welke Frankrijk nog in den oorlog zou kunnen inoogslen. Het ontgaat de aandacht niet, dat die huizen onder dadelijk toezigt der policie staan en der gelijke liederen in de twee laatste jaren streng waren verboden. Het publiek slaat er overigens weinig acht op. De policie heeft cergister nacht weder een speelhuis ontdekt. De aan wezigen waren aan het lansquenet. Het voorhanden geld en de meubelen der zaal zijn in beslag genomende huurderes van 't lokaal is gevatde aanwezigen hebben hunne namen moeten opgeven. Eiken avond trekt de vertooning in het Théatre de la Gaielé van den Heer Sandsdie ten onderste boven tegen de zoldering loopteene ontzagge lijk groote menigte toeschouwers. Wat het geheim is weet men nog niet, maar zeker is het, dat de Heer Sands netjes gekleed, met het hoofd naar benedenmet de armen over elkander en met langzame schreden tegen den zolder loopt, even als een ander mensch op den grond. De proeven zijn echter ook al eens mislukt, zoodat hij niet meer zeker van zijne zaak is. De prijzen van het vee stijgen hier te lande buitengewoon hoog. Twee dagbladen in de provinciën zijn tot 500 fr. boete verwezen we gens het verspreiden van valsche berigten. Te I.yon zijn verscheiden personen gevatdie tot een geheim genoot schap behoorden en zich tegen de gewapende magt hebben verzet. Een man, tot eene hoog geplaatste Engclsche familie behoórende, Edouard Fitz Gérald, was gedagvaard voor het geregtshof van correctionneole policie. Hij is ongeveer 50 jaar en vervulde eene betrekking bij de Engel- sche diplomatie, toen 'hij van een zijner bloedverwanten de uitnoodiging ont ving, om het saizoen bij hem te komen doorbrengen; hij deed het, werd op het gulst onthaald, doch maakte zich schuldig aan het ontvreemden van eenige kostbare boekwerken. Niemand dacht er aanom hem van den dief stal te beschuldigentot dat hij zich voor de voeten zijner vrouw wierp en haar de bekentenis zijner schuld aflegde, waarna hij geheel alleen de vlugt nam en zich naar Parijs begaf, om er van de overblijfselen zijner fortuin te loven en zich met zeldzame boekwerken bezig te houden. Van den ochtend tot den avond bezocht hij de boekhandelaren, en verliet hen zelden, zonder het een of ander bock te ontvreemdenwaarbij hij zulk eene behendigheid ontwikkelde, dat niemand hem verdacht. Zijne bibliotheek verkreeg daardoor belangrijke waarde. Eindelijk werd hij bij den boekhandelaar Chalvet op liecter daad betrapt, en in handen der justitie overgeleverd. Fitz Gérald ver klaart, dat hij niet uit gebrek de diefstallen beging, maar als het gevolg eener monomanie, waaraan hij vruchteloos getracht had weèrstand te bieden, zonder echter nog immer een enkel boek verkocht te hebben. De regtbank veroordeelde hem tol eene gevangenisstraf van 2 jaren. FRVIISEN. BERLIJN, 31 Mei. Onlangs werd gemeld, dat de Heer Wcber, Domkapittelheer en Kerkelijk Raad te Limburg, als Plaatsvervanger van den Bisschop van Limburg in de Eerste Kamer der Naussausche Stenden zitting had genomen doch dat de leden der Kamer meenden dat deze moest worden geweerd omdat hij geen inboorling was; thans wordt medegedeeld, dat genoemde zijn mandaat als Plaatsvervanger heeft nedergelegd. Te Koningsbergen is een Student in de Philosophische Faculteit inge schreven die beide armen mist. Hij heeft zijne opleiding aan het Gymnasium te Gumbinnen volbragt en doet alles met de voeten, wat anderen met de handen verrigten. Gedurende den warmen en stormachtigen dag van 25 dezer, heeft de heibrand te Bremervorde het groote Hinzel bosch in brand geslokenen veel schade veroorzaakt. Van des middags 12 ure tot des avonds 6 ure werden omtrent 370 morgen bosch een roof der vlammen. Het gezigt van de huis- hooge donkerroode vlammendie onstuimig voorwaarts drongenwas grootsch en treffend. Het geraas was als dat van het geratel des donders. De Overheid te Maagdenburg heeft eene verordening uitgevaardigd dat kinderen die hunne belijdenis nog niet hebben gedaan niet mogen loeren dansen. Ook is het onderwijs in het dansen verboden in herbergenkoflij huizen en logementen. OOSTENRIJK. WEENEN, 30 Mei. De handelszaken gaan hier te lande zeer achteruit door de dreigende ver wikkelingen in het Oosten. Indien er een oorlog uitbarsttezouden talrijke faillissementen ontstaan. Daar de handel van Griekenlandbij welken een groot deel in den in- en uitvoer bestaat, niet een' van de meest soliede iszoo zou hij van zulk eene ramp gretig gebruik maken om zich van drukkende verpligtingen te ontdoen. Al de huizen te Triëst die met het Oosten handel drijvenzenden dus ook niet meer af dan tegen contante be taling. Met Griekenland wordt even zoo gehandeld. De gevoelens van Rusland en Oostenrijk zijn ten aanzien der Jesuiten zeer verschillende. Terwijl deze menschen hier hoog worden geprezen en be gunstigd, worden zij in Rusland en Polen als gevaarlijk voor den Staat ge weerd. Eenige R. K. geestelijken in Polen hebben het gewaagd, eene petitie aan de regering te zenden, met verzoek dat de Jesuiten-zendingen in Polen mogen toegelaten worden. Dit is hen door de regering zoo kwalijk genomen dat zij voor de regtbank zijn geroepen. TURKTE. KONSTANT1NOPEL19 Mei. Gisteren heeft Reschid-pacha in persoon aan Vorst Menzikoff het besluit medegedeeld, dat Turkye niet in Ruslands eischen kon treden, waarop de Vorst, na eenige uren, bij Nota het ophouden van alle staatkundige betrek king liet aankondigen, met mondelinge bijvoeging, dat hij plan had om na 48 uren te vertrekken. Daarop heeft 's avonds de Snltan zijn Ministerie en Staatsraad bijeengeroepen en verklaart wat er gebeurd wasdat hij zich nog met eene vreedzame vereffe ning der bezwaren vleide, doch dat hij als de krijg uitbrak, zich zijne roem rijke vaderen waardig hoopte t« betoonenwelke toespraak veel geestdrift verwekt heeft, te meer daar men meent dat Turkije in zijn regt is. Latere berigten tot den 23atCD dezer meldendal Menzikoff werkelijk was vertrokken met het gansche gezantschap, aan het Hotel was het wapen af genomen en de vlag ingehaald. De Oostenrijksche Gezant zou inmiddels da particuliere belangen waarnemen. Men vreest dat Rusland de Vorstendom men zal bezetten. De bevolking van Europ. en Aziat. Turkije bedraagt 35,500,000 zielen naar het verschil van godsdienst aldus verdeeld: Muzelmannen, 20,550,000; Grieken, Kalholijken, Israëlieten enz., 14.800,000.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3