Te Kaldenkirchen bij Venlo is een man, die eene ligte wond aan de band baddoch waarin guano kwamna korten tijd overleden. De hand arm en borst waren spoedig geweldig ontstoken. De brand in de veenen te Dedemsvaart en welke die gemeente met ver woesting bedreigde, is gelukkig door een gewenschten regen gebluscht. De schade aan oude en nieuwe turf is echter zeer aanmerkelijken ofschoon niet met zekerheid bekend, zonde deze volgens sommigen niet minder dan 25 a 30,000 bedragen. Behalve de tenten der bovenlanders zijn er geene wonin gen verbrand. Uit het driemaandelijksch verslag van de Maatschappij van Weldadig heid van 25 April jl.ontlcenen wij de navolgende bijzonderheden aangaande de koloniën. De bevolking is in de vorige drie maanden nog met 228 personen toege nomen door ruime opzending naar de bedelaarsgestichtenzonder dat er nog veel hebben kunnen worden ontslagen, dat eerst in het tweede vierendeel- jaars met meer vrucht geschiedt, en thans dan ook, met de bedelaarskolo nisten, naar aanleiding van de jaarlijksehe voordragt, wordt bewerkstelligd. Ofschoon er wel geen belangrijke ziekten heerschtenis het aantal sterfge vallen in de vorige drie maanden toch grooter geweest dan gewoonlijk. De geborenen waren mede talrijk. De sterkte der bevolking was op den lsten April jl. 10693 zielen. Door den laat invallenden, doch lang aanhoudenden winter heeft er gedu rende een geruimen tijd aan het landwerk weinig kunnen worden gedaan. Gelukkig dat het omploegen en spitten van het bremland voor den aardap- pelbouw genoegzaam was ten einde gebragt, waardoor men van den lsten April af, met allen spoed kon voortgaan met het aardappelpotendat dan ook in die maand lot eene oppervlakte van meer dan 500 bunder zou wor den gebragt. Te Ominerschans wordt wederom 5600 mud haardasch zoo uit Zwolle en Elburg als uit Amsterdam aangevoerd, om op 56 bunders groenland, zijnde een vierde van het geheel, te worden gebragt, dat in de drie vorige jaren, in verhouding tot de kosten van andere mestsoorten, bepaaldelijk voor aan gelegd groenland of kunslweidc, niet ondoelmatig is voorgekomen. In de volgende maand zal men trachten het zomerkoren in den grond te krijgen, als haver, gerst en boekweit. Met het turfgraven heeft, doordien het saizoen niet gunstig was, nog geen begin kunnen worden gemaaktdat van nadeeligen invloed zal kunnen zijn daar er niet minder dan 1200 dagwerk te Veenhuizen benoodigd is en de sterkste en beste werklieden, juist in het voorjaar, de koloniën met ontslag verlaten, om elders zeiven voor hun ouderhoud te zorgen. Het vee bevindt zich bij voortduring in den besten staat. Het aantal run deren staat in deze en de volgende maand weer aanzienlijk te worden ver meerderd door aankoop van jonge melkkoeijen, ter vervanging van oude, waarvan er jaarlijks op 5 stallen aan de gestichten over de 150 stuks worden vet gevoerdlot eigen gebruikdes zomers met klaver en gras en 's winters met eenigen toevoer van knol- en wortelgewassen. De voeding der schapen heeft in de beide vorige maanden veel hooi ge vorderd, daar het besneeuwde veld geen weide voor hen opleverde, doch men was wel van hooi voorzien, zoodat er in dit voorjaar zeer weinig meer behoeft aangekocht te worden. Het aanfokken en vetmesten van varkens, dat alleen te Ommerschans kan plaats vinden, alwaar de karnemelk niet geheel henoodigd is voor de bevol king, levert goede uitkomsten op, vooral daar dit vee zoo hoog in prijs blijft. De tuinarbeid is met het begin dezer maand eerst opgevat, in de gewone koloniënalwaar ieder kolonist zijn eigen tuin heeft. Met den aanbouw van 5 nieuwe woningen in de gewone koloniën wordt een aanvang gemaakt. Uit deze koloniën gaan mede jaarlijks vele jongelieden met ontslagen voor zooverre zij zich niet onberaden in het huwelijk begeven, maar elders werk zoeken komen zij wel aan den gangen vinden naderhandvaak ook voor een huisgezin, een beslaan. Uit het kindergesticht te Veenhuizen is voor eenige dagen weêr een aantal jongelieden, gedeeltelijk dadelijk met ontslag en overigens eerst met verlof gegaan, om naar eene plaatsing uit te zien. De fabriekmatige werkzaamheden hebben den ganschen winter door goed aan den gang kunnen blijven. In de behoefte van alle soorten van kleedingslukkenhuisraad en gereed schappen wordt er steeds behoorlijk voorzien. De zoo talrijke scholen zijn trouw bezocht, zoodat het voorjaars-ontslag van de school en de overgang van de dag-, tot de avondscholen velen heeft kun nen bevatten. Het godsdienstig onderwijs en de openbare godsdienstoefening, bij alle ge zindheden wordt steeds met getrouwheid en ijver gegeven en bijgewoond. Het is intnsschen te betreuren dat de Prolestantscbe gemeente in de gewone koloniën nog verstoken blijft van het gebruik der nieuwe kerken. Het on langs in het verschil met den aannemer gevallen vonnis zal aan dezen staat van zaken vermoedelijk spoedig een einde kunnen maken. 's GRAVENHAGE, 2 Junij. Bij besluit van Z. M. van den 31sten Mei is de opening der Staten-Generaal bepaald op Dingsdag den 14<ien dezer. Bij besluit van den lsten dezer heeft Z. M. benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer Mr. J. A. Philipse. Z. M. heeft benoemd tot Griffier van het Kantongeregt te Oud-Beyerlarid Mr. C. Vosinaer te 's Gravenhage en aan J. H. v. d. Creke eervol ontslag ver leend als Commissaris van Policie te Rotterdam. H. M. heeft aan de Vereeniging tot werkverschaffing aan minvermogen den te Amsterdam ter verloting toegezonden twee groote porseleinen bloem vazen, met arabesken en goud versierd. Men wil weten, dat de intrede van Z. K. H. Prins Hendrik met zijne gemalin in de residentie zal plaats hebben op Dingsdagden 21stel> dezer des namiddags ten 3 ure. HH. KK. HH. zullen aan het stationsgebouw op gewacht worden door Hoofd- en verdere Officieren van het Koninklijk Huis, alsook door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur. Aan het stationsge bouw zullen de schutterij der residentie en het regement grenadiers en jagers geschaard staan. Het Koninklijk echtpaar zal zich vervolgens van daar door de AVagenstraten VcenestraatHoogestraat en Noordeinde naar het paleis van Z. M.en, na aldaar eenigen tijd vertoefd te hebben, zich van daar naar het paleis van Z. K. II. in het Voorhout begevenden weg nemende door het Noordeinde, de Plaats, Vijverberg en zoo naar zijn paleis. Op de Plaats en Vijverberg zal bet regement dragonders en de artillerie geschaard staan. Woensdag en Vrijdag zal er ten Hove groot diner en gala plaats hebbenZa- turdag zullen er volksfeesten en des avonds illuminatie gehouden worden. De algemeene vergadering van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van den sterken drank zal dit jaar gehouden worden alhierden 13<lcn en 14dcrl Jul ij aanst. Eergisteren avond is de stoomboot Monarchaan boord hebbende den kabel voor den onderzeeschen telegraaf, met eene tweede stoomboot, die deze op sleeptouw hadin het gezigt van Scheveningen gekomen. Eene visschers- pink is zoo spoedig mogelijk afgevaren om den kabel over te nemen. De lijn waaraan de kabel van den onderzeeschen telegraaf was vastgehecht, om dezen met de visschersbom van de stoomboot naar de kust te brengen gesprongen zijnde, zoo is het gisteren niet inogcn gelukken, den kabel op het strand te leggen. Het weder is zeer ongunstig en heeft op het mislukken van het werk veel invloed gehad. Dezen morgen ten half negen ure is de kabel van den onderzeeschen tele graaf door eene der pinken van den Heer P. Varkevisser, schipper C. Roele- vcldt, op het strand gebragt, en is men onmiddellijk overgegaan, dcnzelven te leggen en te bevestigen aan de draden in de duinen. DORDRECHT, 30 Mei. Gisteren avond overleed alhier, in den ouderdom van ruim 77 jaren, de Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer C. W. Stronck, Theol. Doctor, Ridder van de Orde van den Nederl. Leeuw, lid van onderscheidene geleerde genootschappen, se dert 1818 lid der Maatschappij van Ned. Letterkunde en Emeritus Predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente van deze stad. De wetenschap, zijne gemeente, zijne talrijke vrienden, zijne ambtgenooten en inzonderheid zijne betrekkingen verliezen in hem een man, die door vele hoedanigheden een sieraad was van het kerkelijke en maatschappelijke leven. TIEL, 30 Mei. De Arrond.-Regtbank alhier heeft wederom aangaande de vicaryentwee beslissingen gegeven. Op den 20stcn 11. deed zij uitspraak in de zaak van het bestuur der domeinen en vrouwe Douarière wijlen Baron van Tuyl van Serooskerke c. s., over de vicaryen te IJzendoorn, en wees overeenkomstig de conclusie van den Heer Officier van Justitie, Mr. H. van Wessem Az. met verwerping van de exceptie van verjaring, den eisch tol veroordeeling om rekening en verantwoording van het gehouden beheer in deze, opkomstig, van de vicary-goederenaan het bestuur der domeinen toe. Op den 27slen daarnais op de daartoe uitgebragte conclusie van denzelf den Heer Officier van Justitie Mr. II. van Wessem Az.de Heer Baron van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen, veroordeeld tot overgave der admi nistratie en het beheer en het doen van rekening en verantwoording van de administratie en het beheer over de vicary-goederen, gelegen onder Waarden burg en Neerijnen; zoodat nu reeds 5 vonnissen door de Regtbank in den zelfden zin zijn uitgesproken. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 30 Mei. Heden is de Regering op nieuw geïnterpelleerd aangaande de Turksche aangelegenheden doch de Ministers hebben geantwoorddat zij bet nu niet raadzaam achten daaromtrent meer bepaalde mededeelingen te doen. Op de vergadering van leden der Peninsular and Oriental Company, den 28sten gehouden, werd door het bestuur medegedeeld dat het, wegens de schaarschheid van steenkolen op de buitenlandsche stapelplaatsenverzocht had vooreerst te worden ontheven van een gedeelte der verpligtingen die de maatschappij bij de nieuwe overeenkomst tot het overbrengen der Indische, Chinesche en Australische brievenmalen had op zich genomendat het gou vernement dit verzoek niet dan onder volstrekt onaannemelijke bedingen bad willen toestaandat het bestuur daarop besloten had alles te werk te stellen om de voorraadplaatsen in de Oost van steenkolen te voorzienen met groote kostenook van onderscheiden punten in den Indischen Archipelmet name van Laboan en Formosa, steenkolen voor de stoomboolen der maatschappij had aangevoerd; dat het bestuur thans hoopte aan al de verpligtingen te zullen kunnen voldoen, maar wegens de daartoe noodige opofferingen niet raadzaam achtte, het dividend over het afgeloopen halfjaar op meer dan 3 pCt. te stellen. Volgens het uitgehragt verslag heeft de maatschappij thans 45 schepen van 14,350 paardekrachten en 57,950 ton metende. Ilct verslag meldt verder dat de spoorweg van Alexandrië tot Cairo hoogst

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2