LEYDSCHE COURANT.*-— WOENSDAG18 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven i;I\XELAM>SCII1] BERIGTEN. LEY DEN 17 Mei. Bij de op lieden plaats geliad hebbende inlevering van stembriefjes, tot ver kiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in liet Iloofd- Kiesdistrict Leydcn zijn bier ter stede Söl Kiezers opgekomen van de 986, die daartoe bevoegd zijn. Te Leyderdorp 13 van de 5 3. LI. Donderdag bield de Afdeeling Leyden van bet aan bet Prot. Land bouwkundig gesticht te Montfoort voor verwaarloosde kinderen verbonden patronaathare tweede algemecne vergadering. Uit bet verslag bleek onder anderendat de bevolking sedert de vorige Alg. Verg. niet 41 boofden was toegenomen en thans bedroeg 103 jongens en 63 meisjes. Van deze Afdeeling zelve waren er drieuit bet Burger weeshuis alhier drie, en een op kosten van cenige particulieren geplaatst. Een der leden van het Bestuur dezer Afdeeling, die het examen den 29stec •J ui ij des vorigen jaars bad bijgewoond vond veel aanleiding tot tevredenheid in den zedelijken en sloffelijken vooruitgang dezer inrigting. Opmerkelijk was de ontwikkeling van den landbouw. De boek- en steendrukkerij werd nog gedurig uitgebreid door de uitgave van verschillende kinderwerkjes. De timmer- en draaiwinkcl, de schoen- en kleedermakersafdceling geven gele genheid tot oefening. De smederij mist nog een afzonderlijk personeel. Voorts zullen er nog nieuwe werkafdeelingen moeten worden opgerigt, schoon de landbouw de hoofdzaak behoort te blijven. Hel school-examen en de be- rigten omtrent bet gedrag der kinderen was over 'l algemeen zeer voldoende. Blijkens den slaat der rek. in de vergadering van 28 April goedgekeurd, hadden de ontvangsten bedragen ƒ779.155 en de uitgaven ƒ420.125, zoodat er nog overbleef ƒ359.03. liet getal der Begunstigers alhier dat in 't vorig jaar 91 beliep, bedraagt thans slechts 70. Het Bestuur dezer Afdeeling zou tot zijn innig leedwezen door deze vermindering zich genoodzaakt zien om een of meer kinderen terug te roepen, indien niet de goedwilligheid van anderen het verloren getal we der aanvult. Het beveelt de zaak aan, aan allen die in eene inrigting be lang stellen tot teregtbrenging van diep verwaarloosde kinderen, die nu nog voor de maatschappij kunnen worden behouden en anders voor haar tot bal last worden. Wat men dus tot zulk een einde besteedt, zal wel evenmin voor dengene ten wiens behoeve 't besteed wordt, als voor den gever verloren gaan. De Stedelijke Baad van Dordrecht beeft de volgende benoemingen bij liet Gymnasium gedaan, nadat reeds vroeger de Heer Dr. J. D. Baron van Hoëvell, bij continuatie tot Rector was benoemd, als: de 1111. Dr. J. C. van Deventer, Conr. te Amersfoort, lot Conrector; Dr. A. J. van Deinse, thans Ie Gouda, voor de Wiskunde; D1'. W. Bisschop, te 's Hage, voor de Nederl. taal- en lellerk.11. C. Pelser, te 's Hage, voor de Fransche taal; J. Lock, te Rotterdam, voor de Engclsche taal; C. E. W. Friehe, te Gouda, voor de Huogduitsclie taal. Den 15,Jen zijn 's Lands fregatten Prins van Oranje en Palembang uit Texel naar zee gezeild om een' kruislogt te doen in den Noord-Atlantischen Oceaan. 's GRAVENIIAGE, 17 Mei. Bij besluit van 13 Mei jl.beeft Z. M. tol Schoolopziener in het lstc en :in liet lO^e schooldistrict en tot Secretaris der commissie van onderwijs in de provincie Noordholland, ter vervanging van wijlen den Heer J. Teissèdre i'Aiige, benoemd den Heer A. Beeloodusverre Schoolopziener in liet 5'lc schooldistrict dier provincie, uit welke betrekking hij tevens eervol is ont slagen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft reeds de Commissarissen des Ko- nings aangeschreven, dat de herstemmingen en de nieuwe stemmingen, voor zie leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen plaats hebben op Diogsdag, den 31slen dezer maand. Volgens bij de Regering ontvangen berigten van den Gouverneur ter Kuste van Guinea, van den C"1 April jl., zijn er verschillen gerezen lus- sclien bet Engelsch gouvernement ter Kuste en den Vorst van Ashanly, waar van de aanleidende oorzaken schijnen gelegen te zijn in den aanleg van eenen weg naar bet Rijk van Ashanly, op bevel van den Engelschen Gouverneur, en in de pogingen van een inlandsch hoofd onder Engelsch bestuur, om zich aan dat bestuur te onttrekken en zich aan voormelden vorst aan te sluiten. De Ashantynsche Prins Osav Kudjo bevond zich aan het hoofd van een leger van 6000 man en het was hem door misleiding gelukt een Engelsch officier en 30 Engelsche militairen in handen te krijgen. Deze laatsten waren weder uitgeleverd tegen eenige Ashantynsche gevan genen; maar den Officier wilden de Ashantynen niet anders uitleveren dan tegen een Ashantynsch hoofdAtjampou genaamddie door de Engelschen was gevangen genomen. Dezen voorslag had echter de Gouverneur Hill ge meend te moeten van de hand wijzen, terwijl hij zich intusschen nog steeds met eene minnelijke beëindiging der zaak vleide. De Gouverneur der Nederlandsche bezittingen beeft in eenen brief aan den Vorst van Ashanty, dezen tot vredelievendheid aangespoord, hem te kennen gevende, dal handel en algemeene welvaart steeds door oorlog verliezen en bet Nederlandsche Gouvernement er groot belang in stelt, dat de hangende geschillen in der minne worden afgemaakt. Hij heeft tevens den handel te F.linina bij circulaire uitgenoodigdom tot latere bekendmaking geen kruid of lood aan de Ashantynen te verkoopen. DÜrmXMDSCliE I!Elil G TE.M EK GËLAN ld. LONDEN, 15 Mei. Den 12(,c" dezer is te Dublin de tentoonstelling van gewrochten van kunst en nijverheid van alle volken pleglig geopend. Er waren bij de opening meer dan 10,000 personen tegenwoordig. Of schoon het gebouw der tentoonstelling niet met dat van Londen kan worden vergeleken, wat uitgestrektheid betreft, is liet echter meer bewonderingwek- kend en fraaijer ingerigt. De bezoeker zoude denken eene groote kerk bin nen te treden, wegens de menigte pilaren en het 100 voeten wijde en 425 voeten hooge schipvormig gedeelte van hel glazen dak. Het geheel heeft ce licbtblaauwcn tint en maakt met de fraaije draperien eene verukkelijke uit werking voor het oog. Den 27stcn Maart zijn door een' storm op de rcede van Madras meer dan 60 schepen vergaan. F re a w u re r,? a PARUS, 15 Mei. De Moniteur herigt dat de Keizer eene bijdrage van 2,000 fr. heeft doen toekomen aan de commissie, die zich onder bescherming van den Koning van j Beijcren en van den Groothertog van Saksen Weimar, te Weimar heeft ge vormd om een gedenkteeken voor Schiller, Göthe en Wicland, de drie be roemde Duitsche dichters, op te rigten. De Keizer beeft de leden der familie Bonapartete Baltimore gevestigd, doen uitnoodigen, om naar Frankrijk te komen. De eerste gemalin van Je rome Napoleon woont daar met hare kinderennadat zij op bepaald verlan gen van Napoleon I, wettig van Jerome gescheiden was. De jeugdige Jéröme Bonaparte, haar zoon, bekleedt eene plaats in liet Amerikaansche leger, en heeft bereids ten behoeve der reis naar Frankrijk, een verlof van 6 maanden bekomen. De Heer Cosla, lid van het Instituut, kondigt aan, dat de zalm van den Donau in Frankrijk ingevoerd is. Er zijn namelijk 30,000 eijertjes van die visch, door kunst uitgebroeid, in het etablissement van kunstige visch- fokkerij te Huningen geplaatst. De policie dezer stad heeft exemplaren van een nieuw vlugschrift van Victor Hugo in beslag doen nemen, getiteld: liet feestmaal van Belsazar. De eenige afgevaardigde van liet dep. du Nord in de conventie, welke in 1793 tegen de teregtstelling van bodewijk XVI stemde, Fockcdey ge naamd, is dezer dagen in 93-jarigen ouderdom in een dorp bij Rijssel overleden. De Abt Berlrand is met eene kerkelijke en wetenschappelijke zending naar het Oosten belast. Eene gelijke zending naar Italië is den lieer Alfred de Bougy opgedragen. Te Villefranche (Yonne) is eene vrouw, Lcstrade genaamd, in den ouderdom van 108 jaren overleden. ITALIË. ROME, 10 Mei. Het verbod van eenige boeken vóór eenigen tijd hier uitgevaardigd, is we der ingetrokken en door eene andere lijst vervangen, waarop althans de Gc- schiedenis van Engeland door Macaulav niet meer voorkomt. Pater Roothaan, Generaal der Jesuitcn, is den 8stc" dezer alhier overleden.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1