ROTTERDAM, 13 Mei. In den Gemeenteraad is gisteren onder anderen besloten: dat ƒ150 beschik baar zullen worden gesteld tot bet nemen van proeven met drie electrieke klokken en ten tweede: dat op voorstel van de commissie voor de plaatselijke werkenhet reinhouden der straten zal geschieden door of van wege de ge meente. Met den aannemer G. I. Kloos wordt dientengevolge eene proef aangevangen voor den tijd van cón jaar, betgeen eene uitgaaf van ongeveer ƒ9,500 zal vereiscben; de straten zullen des zomers des morgens ten 10 ure en des winters des morgens ten 11 ure, door de geheele builen- en binnen stad rein moeten zijn. AMSTERDAM, 13 Mei. Hel Prov. Geregtsbof beeft arrest gewezen in zake de Heer Burgemeester dezer stad, appellant, tegen L. M. de Hond geïntimeerde, betreffende de ver- pligting van het onderhond der wallen, door de eigenaars der huizen van de stads grachten alhier. Het hof heeft heslist, dat de eigenaars van huizen niet gehouden zijn tot herstel der wallen. Wijle vrouwe J. M. E. Willink van Collen alhier heeft ƒ1000 ver maakt aan het fonds van het Collcgie Zeemanshoop. iTüitênlandsche berigtkn. EHIGELA1V0, LONDEN, 11 Mei. In de zitting van het Lagerhuis van gisteren werd door een der leden een wetsvoorstel gedaanstrekkende om de nonnenkloosters onder toezigt der Re gering te stellenten einde voor te komen dat iemand onwillig in zulke gestichten gebragt of gehouden wierd. Hij zeide dat het aantal nonnenkloos ters in Engeland snel toenam; dat de aldaar verblijf houdende personen aan eene onverantwoordelijke en in het verborgen werkende magt onderworpen waren, en voor hare bescherming niet gezorgd werd. Ilij beval zijn voorstel dringend aan, als strekkende niet tot verkorting der godsdienstvrijheid, maar tot bescherming der burgerlijke. Lord John Russell bestreed het voorstelhij geloofde niet dat het gevreesde misbruik bestond; ook moest hij de tusschen- komst der uitvoerende magt verwerpen als ecr.e onbehoorlijke bemoeijing van het staatsgezag met godsdienstige instellingen, de algemeene wet scheen hem toereikend ter bescherming der persoonlijke vrijheid. Aangaande de klooster- instellingen zelve achtte hij zich niet geroepen een oordeel te vellen: doch hij sprak met lof en eerbied van de drijfveren waardoor in menig geval de intrede iri het klooster werd bewerkt, en van de goede diensten der klooster zusters door het onderrigten van kinderen en verplegen van kranken. Na eene langdurige beraadslaging is, in weerwil der Regering en der Roomsche leden, met 138 legen 115 stemmen vergunning verleend tot het indienen der Bill. Eene officiële opgave schat op 20,641 het aantal kinderen van de lagere volksklasse beneden 15 jaren, die in Londen zonder bezigheid of onderrigt, en meestal langs de openbare straat zwervende opgroeijen. Hieruit kan men zien, zegt de Times, welk een deel zijner bevolking Londen voor het misdrijf opbrengt. Van hoe weinig invloed op de zedelijkheid der lagere klasse de strenge Zondagsviering in Schotland is, alwaar zij nog meer gehandhaafd wordt dan in Engeland, bewijst het volgende, ontleend aan do Liverpool-Chronicle. In Edimburg zijn 464 huizen, alwaar bier en brandewijn wordt getapt. Van deze waren op een Zondag der vorige maand 312 open, die in den loop van den dag, bij naauwkeurige telling, bezocht werden door 22,202 mannen11,931 vrouwen, 4,631 kinderen van 8 tot 14 en 3,032 kinderen beneden de 8 jaar. Volgens berigten van de Kaap van 22 Maartwas de vrede met de Kaffers den 9den geteekend. RELGIE. BRUSSEL, 13 Mei. De Koning heeft bij besluit bepaald: dat de verleeningen van adeldom of van titels door builcnlandschc Souvercinenvoortaan niet langer door de Belgische Regering bekrachtigd zullen worden. Dit besluit is genomen over eenkomstig eene voordragt des Ministers van Justitie, die onder anderen het volgende inhoudt: Het strijdt met het regt des Souvereins, wanneer hij zich genoodzaakt ziet ecretitels die van een buitenlandschen Souvcrein afkomstig zijn, toe te laten en te erkennen. De adeldom is hier te lande bestemd om tot belooning te strekken voor den lande bewezen dienstende Koning nu en zijne Regering zijn de cenigen die de waarde dier diensten kunnen beoor- declcn. Een buitenlandsch Vorst zou handelingen die uit ons oogpunt afkeu- ring verdienen, eene belooning waardig kunnen achten. Buitendien moet I men de pogingen niet aanmoedigen die buiten 's Lands aangewend worden I omwie weet met hoedanige middelenadelsbrieven of titels te verwerven. In het voorgaande jaar heeft de Paus den Oud-Burgemeester van Ant- I werpen, den Heer M. G. Legrelle, tot den grafelijken stand verheven, om I hem te beloonen voor hetgeen hij voor de R. K. kerk had verrigt. De Ko- I ning heeft eerst kortelings die benoeming bekrachtigd. FKANHKIJIi. PARIJS, 12 Mei. Ilct Wetgevend Ligcliaam heeft in zijne zitting van den 10<len dezer het I geheele wels-onlwerp betreffende de zamenslelling der lijst van gezworenen I aangenomenslechts 15 leden hebben tegengestemd. Aan liet slot der zitting is een besluit medegedeeld waarbij de wetgevende I zitting 14 dagen verlengd wordt. Een der leden merkte aan dat de consti- I tutie den duur der gewone zittingen op drie maanden stellende, den Keizer I alleen vrijliet het Wetgevend Ligchaam tot eene buitengewone zitting zamen I te roepen. Doch de Voorzitter belette den spreker verder het woord te voeren. I De katocnplant kan met goed gevolg in Algerië worden aangekweekt. OOSTENRIJK. WEENEN, 11 Mei. Op bevel van den Keizer moeten de militaire wachten voor de Kardina len in het geweer komen en het presenteren. Men ziet daaromtrent een legerbevel te gemoet. Heden avond is de Koning der België, vergezeld van den Hertog van Brabant, hier aangekomen en aan het station van den spoorweg door den Keizer, de Aartshertogen en den Hertog van Saksen-Koburg ontvangen. De Koning heeft zijnen intrek in het hotel van zijnen Gezant genomen. De Koningin van Griekenland is den 8sten te Triest aangekomen. Zij zal eenigen tijd in Duilschland vertoeven. De verwikkelingen tusschen onze Regering en die van Zwitserland zijn thans zoo goed als vereffend, zoodat de goede verstandhouding weldra zal worden hersteld. De gure weêrsgesteldheid heeft in Gallicië en Krakau de nadeeligste ge volgen voor de bevolking. De voedingsmiddelen zijn tot buitengewoon hoogc prijzen gestegen, en daarbij heerscht er de aardappel-ziekte. De Keizer heeft toegestaan dat eene som van 60,000 fl.als voorschot uit de staatskas, zal worden verstrekt aan den Stadhouder van Gallicië, om de behoeftige ge meenten te hulp te komen. FRANKFORT. 11 Mei. Er is hier in de laatste dagen veel gestolen. Ook in het zomerverblijf van den Nederlandschen Gezant heeft men pogen in te breken, doch de die ven zijn gestoord. De misdrijven van moordroof en diefstal beginnen de burgers hier zeer te verontrusten. Zij schrijven die misdaden daar aan toe dat landloopers, die elders zwaar worden gestraft, hier met zachtheid worden behandeld en zich daarom bij voorkeur herwaarts begeven. CHINA. Volgens berigten uit Sanghai van den 3den Maart jl. zou de Britsche Consul aldaar door de Chinesche overheden gevraagd zijn om hulp tot be scherming van de stad Nanking tegen de opstandelingen, en de Consul de beslissing van het te Hongkong gevestigde hoofdbestuur der Britsche neder zettingen in China hebben ingeroepen. STADS BERIGTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, gezien hebbende de Wet van den 11 April 1827, brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat, ter voldoening aan dezelve, weder een aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutterlijke dienst van degenen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1819 tot 1827 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met er woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving derzelver paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze Gemeente sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waardoor verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrnkkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk, in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt,) zullen worden ingeschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in hel jaar 1828, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te welen: liet eerste van den jare 18ï3; en het tiende of dat der geborenen in 1818 van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen is uitgezon derd al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgesloteneu te behooren en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registirs van inschrijving zullen worden geopend op Dingsdag den 17 Mei, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij, niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreem delingen, alsmede de Militairen, welke, tot de laatste ligting behoort heb bende, derzelver finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getreden, bij ontdekking, alsnog achter de teekéning, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan bet einde van het register te plaatsenzullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen de zelve volgens art. 9 door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zonder lolingbij de Schutterij inge lijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, gecrie redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten bunnen aanzien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook gecne aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te worden; alles onverminderd zoodanige strafbepalin gen als, uit krachte der Wet van den 31 December 1832, op hen inogtcn kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om voor zoo veel hij van geen bewijs van zijnen geboorte voorzien is, voor die, welke alhier geborgen zijn, hetzelve te komen afhalen ter Secretarie dezer Sta Ivan heden af aan 's morgens van 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl diegenen, welke elders geboren zijn, zich hetzelve onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschalfen zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboorte-jaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze riog wordt herinnerd, dat zij bij de in schrijving tevens zullen moeten opgeven hunne Woonplaats, henevens het Wijk en Nummer hunner huizen, hun beroep en dat van hunne Ou-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2