huisgezinnen, of op zich zeiven staande personen, en in hel. geheel, met 179 vrouwen, 578 kinderen en 5 dienstboden. 1184 personen. De provincie, die de meeste dezer landverhuizers heeft opgeleverdwas Zeelandte weten 331uit Limburg zijn slechts 7 vertrokken. 's GRAVEMIAGE, 12 Mei. Bij besluit van Z. M. van 3 Mei is bepaald dat er bij het corps diploma tique zullen worden benoemd drie attachés, om dienst te doen, hetzij bij het Departement van Buitenl. Zaken, hetzij bij de Gezantschappen buiten 'slands, ieder op eene jaarwedde van ƒ1,000; en zijn tot leden der commissie belast met het afnemen van het te houden examen, benoemd de Heeren Jhr. Mr. IV. Boreel van Ilogelanden, Voorzitter; Mr. F. M. W. Baron Testa, zaakgelas tigde bij de Vereenigde Staten van Amerika, thans met verlof; Mr. F. de Greve, lid van den Hoogen Raad, te 's Gravenhage; Mr. J. de Wal, Hoogleeraar te Leyden en Mr. W. C. MeesSecretaris der Nederl. Bankte Amsterdam. Tevens heeft de Minister van Buitenl. Zaken allen wie het aangaat, opge roepen zich vóór den lsten Junij aanstaande aan te melden, met opgave hun ner namen, voornamen en woonplaats en bewijs, dat zij aan eene van's Rijks Hoogescholcn lot Doctor in de Regteri zijn bevorderden de jongelieden voor wie de toestemming des Konings, om als Candidaten te worden ingeschreven, zal verkregen zijn, om vóór den lstcn Julij, op nader te bepalen dag, ten overstaan der Commissie, een examen af te leggen: in het Volkenregthet Nederl. Staatsregtde StaatshuishoudkundeStatistiekGeschiedenis der Diplomatie en den Nederlandschen en Franschen stijl, schriftelijke en mondelinge beantwoording van de vragen nopens de tweede, derde en vierde der bovenvermelde wetenschappen in het Nederduitschen betreffende de twee overige in het Fransch. Voorts zal gelegenheid zijn tot het. geven van blijken van andere voor den aanstaanden diplomaat nuttige kundigheden, als: bedrevenheid in het Engelsch en lloogduitsch en vlugheid bij bet mondeling gebruik van talen, bijzonder van de Fransche. Bij Koninklijk besluit van den 7den dezer is aan Jhr. I. J. Rammelman Elsevier Jp.Gouverneur van Curacao en onderhoorigbedenen aan N. Rojer, Med. Chir. et Art. Obst. Doctor op Curasao, en S. de Leon, Officier van Gez. 3dc kl. bij de Landmagt in West-Indie, vergunning verleend: aan den eerste tot het aannemen en dragen der versierselen van Commandeur der Dannebrogs- Orde, en den tweede en derde, der versierselen van Ridder dier orde, hun door den Koning van Denemarken toegekend. Z. M. heeft aan het Gemeentebestuur van Huizen vergunning verleend tot het aanleggen eener haven aldaar, onder toezegging van eene toelage van 's Rijkswege van 24,000 te verdeelen over 3 jaren. Het openbaar gehoor bij Z. M. is van den 18den tot den 20slci1 uitge steld, zoodat men op de lijsten tot den 18den teekenen kan. van den Minister, wiens plotselinge val door onhandigheid van dien kant, van waar bij steun en hulp gezocht had, ons op lloogere Magt schijnt te wij zen dan die van eenig vorst of staatsman. Na 't schrijven van 't bovenstaande ontvangen we N°. 3 van 't vliegend blaadje: over het gevaar van buiten. Hierin hangt de S. duistere schrik beelden op van vreemde of van aristocratische overheersching, ontleend uit onderstellingen (die de S. zelf erkent niet te kunnen bewijzen, zie bl. 6) en voorbeeldenin wier waardering w ij ons hier niet kunnen begeven. In onze Courant van den llden 11. komt onder de berigten onder Pruis- sen van den 7dcn 11. voor, dat de geleerde Oudheidkenner Dr. Lepsius, in zijn 84stl! jaar te Naumburg overleden is, waarbij o. a. gevoegd wordt, dat hij »het hoofd was eener wetenschappelijke zending van de (Pruiss.) Regering naar Egypte." Dit laatste is onjuist; men verwart hier zijn' zoon Prof. Richard Lepsius met diens vader; Prof. Richard Lepsius toch was hel hoofd dier Egyptische bezending, en geheel Europa weet uit zijne werken met welk een goeden uitslag hij die zending voltooide. Zijn vader, Geheim Regie- i rungsralh te Naumburg, heeft zich nimmer met geleerde zendingen ingela ten, maar zich in snipperuren veel en met goed gevolg bezig gehouden met de beoefening van middclceuwsche kunst vooral met bouwkunsten sfragistiek, waarvan hij eene rijke verzameling bezat, en waarover hij o. a. I Sfragistische Aphorismen uilgaf. Op vriendelijk verzoek, verlecnen wij aan het onderstaande eene plaats: »Men verneemt van gocderhand, dat de algemeene Synodale Commissie der Nederl. Herv. kerk zich dezer dagen heeft bezig gehouden met het overleg over hetgeen haar te doen mogt staan tegen verkeerde beschouwingen en ver klaringen van haren herderlijken brief, in sommige dagbladen voorkomende, en dat zij gemeend beeft, zich te moeten vergenoegen met de betuiging van leedwezen over het verregaand misbruik, dat van eenige zinsneden is ge maakt, en over de listige wijs, waarop men zich daarvan heeft trachten te bedienen om op de aanstaande verkiezingen invloed te oefenen. Een uit voeriger berigt wordt hiervan in de Kerkelijke Courant van aanst. Vrijdag te gemoet gezien." Dagblvan Z.-H. en 's Gr.) De Amst. Cour. bevat het volgendeHet Handelsbl. en N. Rott. Cour. van heden nemen het volgende berigt over uit de TijdNoordholl. Cour.: »Naar algemeen wordt verzekerd, is hier ter slede (Amsterdam) eene nieuwe kiczersvereeniging tot stand gekomen. President van die vereeniging zou zijn de Heer Predikant ter Haar; Secretaris de Heer Predikant de Voogt; beiden leden van Unilas en van de deputatie, die het Amslerdamsche adres den Koning heeft aangeboden." Wij zijn verzocht dit berigt legen te spreken, daar het geheel onwaar is. De Vice-Superior der Hollandsche zending de Heer Belgrado, verleent bij zijnen herderlijken brief van 23 April II., waarvan in ons vorig nommer is gewag gemaakt, als een bewijs van toegenegenheid en krachtens de hem daartoe verstrekte magtiging, een aflaat van 10 jaren, en eenen vollen aflaat aan degenen, die de daarvoor in dit zijn herderlijk schrijven bekend ge maakte voorwaarden vervullen. II. M. de Koningin-Moeder en Z. K. II. Prins Hendrik hebben den 8sten op het stationsgebouw te Arnhem een collation gebruikt, en toen per extra-post hunne reis naar Weimar voortgezet. In den avond van den 9den heeft op den IIoll. Spoorweg in de nabij heid van Haarlem een jammerlijk ongeluk plaats gehad. Nadat de laatste trein van daar naar Amsterdam vertrokken was, moest er nog eene locomo tief naar de werkplaats aan het oude station gebragt worden. Met deze machine moest men een hek passerendat reeds gesloten wasterwijl de wachter aldaar, een reeds zeer hoog bejaard man, niets van deze aankomst scheen te weten. Intusschen opende hij toen hij de machine hoorde aan komen, de helft van het hek aan eene zijde, en was reeds bezig ook de andere helft open te werpen, toen de machine hem aangreep, op de sporen wierp en hem jammerlijk overreed. Een been is letterlijk van het ligchaam gescheiden, en ten gevolge van deze en andere belangrijke wonden, bezweek de man reeds na een half uur lijdens. In de gemeente Dalen zijn den 7dcn 24 koeijen jammerlijk omgekomen en den 9den waren er nog 30 te zoek. Uit gebrek aan voeder was men ge noodzaakt het vee in het hooge gedeelte der algemeene weide te jagendoch toen het den ganschen dag nijpend koud was bij een N. O. wind, zelfs zoodanig, dat de thermometer tot aan het vriespunt daalde, en het met den middag hevig begon te sneeuwen, wilden de eigenaren hunne koeijen uit de I weide halen. Deze wilden echter tegen sneeuw en wind niet inmaar liepen er voor af, kwamen in het lage gedeelte der weide, dat slechts weinig met 1 water bedekt is, doch hoe nader zij bij Coevorden kwamen hoe dieper het water werd, zoodat het onmogelijk was hen te volgen en te redden. Ook te Vlijmen zijn door dergelijk ongeval 10 koeijen omgekomen. Het Vlaardingsche schip Thetis, van Messina in Helvoet binnen, is in het kanaal door een Ainerikaansch schip aangevarenzoodat het gezonken is en de lading fruit weg zal ziju. Te Amsterdam leeft een voormalige schuitenjager G. Dekker, die he den reeds zijn 102de jaar heeft bereikten door liefdegaven onderhouden wordt. Het werk tot vereeniging van de Dedemsvaart met de rivier de Vecht in Ane is door den Heer Mourus te Lent aangenomen voor ƒ49,600. In den Gemeenteraad van Groningen is met 12 tegen 10 stemmen het door 5 leden gedane voorstel verworpen, om het gemeentelijke belastingstelsel te vervangen door hoofdelijken omslag. - Uit officiële opgaven blijkt, dat gedurende het jaar 1852, over zee, als landverhuizers zijn vertrokken 422 in Nederland gevestigde hoofden van J BUITENLANDSCUE BERIGTEN. E]\!«EEAN LONDEN, 9 Mei. Een koopman te Bristol, die grooten handel op Afrika drijft, heeft den eersten Minister van den Koning van Dahomey een massief zilveren badkuip ter waarde van 1000 toegezonden, ten einde genoemde Vorst den wettigen handel in palmolie en andere artikelen met Engeland aanmoedige en den sla venhandel late varen. Een stoomboot is op de hoogte van het eiland Margarita (Neder Californië) verongelukt, waarbij 176 personen zijn omgekomen. BELGIE. BRUSSEL, 11 Mei. De Kamer van Afgevaardigden heeft de wet op de organisatie van het leger aangenomen, waarbij het bepaald wordt op 100,000 man. In eene dezer dagen alhier gehouden vergadering eener maatschappij van artsenijmengkundigen is besloten eiken apotheker, die zoogenaamde ge heime of specifieke middelen verkoopt, of helpt verspreidenuit baar midden te weren als oneer aan zijn bedrijf doende. FJlANIi KEJK. PARIJS, 10 Mei. Het weder is zeer veranderd, daar het in de laatste drie nachten gevroren heeft; gisteren heeft het bij herhaling gedonderd, terwijl er sneeuw en hagel vielde zwaluwen zijn weer vertrokken. Men heeft te Retand in het Arrondissement Saintes eene geheime bus- kruidfabriek ontdekt. Op Hemelvaartsdag heeft iemand gedurende de Godsdienstoefening in de kerk te Vauvemange, dept. Marne, een' moord gepleegd, door een' ander die in het gebed verdiept was, door het hoofd te schieten. De dader werd terstond gevat. Te Marseille werd eene tooneelspeelster bij baar optreden begroet met 210 prachtige bloemruikers, terwijl gedurende de voorstelling haar nog 49 groote bloemkransen en 11 eerekroonen van goud, zilver en kunstbloemen toegeworpen werden. Ten slotte werd zij vereerd met eenen reusachtigen ruiker, die opzettelijk tot dat doel te Genua vervaardigd was en 250 duim in omtrek had. ZWEDEN. De Israeliten in de hoofdstad hebben eene belangrijke schrede gedaan op den weg van verlichting en vooruitgang, daar zij de Ilebreeuwsche taal met de landtaal bij hunne godsdienstoefeningen hebben verwisseld. De eerste kerkdienst in het Zweedsch werd gehouden bij gelegenheid van eenen dank stond voor het herstel des Konings.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2