LEYDSCHE COURANT. 1853. N°. 55 MAANDAG, 9 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond :;<w AA N. V De Prijs der Courant is f 12 i/t het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIiYYEYLANÜSCHE BERIGTEiY. LEYDEN, 7 Mei. De Hoogleeraar C. U. Blume is lot gewoon lid benoemd der Keizerlijke Akadcmie van Natuurkunde te Moskou, uit aanmerking van de groote dien sten welke bij aan de natuurkundige wetenschappen bewezen beeft. De zaak van bet buiszitlcnbuis nadert alsnu met rasscbe schreden hare gebeele beëindiging.- In den loop dezer week zullen de achterstallige renten op bet grootboek ontvangen worden, én voorloopig is de overgave der admi nistratie aan HH. Diakenen op den 14den dezer bepaald. Zonder aan de ver diensten van anderen iets te kort te doenmóet toch evenwel erkend wor den, dat de ingezetenen hierin de grootste verpligting hebben aan het lid van den gemeenteraadden Iloogleeraar J. Bakedie nadat alle pogingen tot minnelijke beslechting verijdeld schenen te zijn, aan den gemeenteraad voorstellen heeft gedaan tot het nemen van zoodanige besluiten als door de groote meerderheid daarvan zijn aangenomen en waarmede ook later de al- gemeene Kerkeraad zich heeft kunnen vereenigen: besluiten die doör de hoogere autoriteit zijn goedgekeurd. Amst. Cour. Van de Synodale Commissie der Ilerv. Kerk is een herderlijken brief uitgegaan, groot IC bladzijden, ter zake van de Bisschoppelijke hiërarchie, van welken brief wij hier zóóveel mogelijk met uitdrukkingen uit dien brief zeiven ontleend eeuig kort óverzigt willen trachten te geven, opdat het zeer velen moge aansporen zich dien brief, voor slechts 10 centen alom verkrijg baar, aan te schaffen. In dit stuk wordt eerst van de ergernis en bekommering gewaagd die de dusgenoemden Apost. brief des Pausen had verwekt, waarom de Commissie haren brief aan de Broeders heeft gerigtten einde in gedachtenis te brengen wat den Godsdienstigen en Kerkdijken ijver zoo veel noodig kan bekrachti gen, bezadigen en heiligen. - Vervolgens handelt de brief over den Bisschop van Rome, hoe die later de driedubbele Kroon aannam en als Stedehouder van Christus, als een God op aarde geëetd werd. Hoe er o'rider hen edele en godvruchtige mannén zijn ge weest, die naar het licht hunner kennis zich beijverden, om hunne niagt tot opbouw, zuivering ert hervorming der Kerk aan te wenden. Er waren ande ren. die, door den glans hunner eigene heerlijkheid verblind en door den wierook der algemeene hulde bedwelmd, den ijver voor de uitbreiding hunner heerschappij met de liefde voor Christus en zijne Kerk hebben verward. Er waren nog anderen, de geschiedenis heeft hunne namen met onuitwisch- bare merken geteekenddie den algemeenen waan van hunne heiligheid op dë meest onverantwoordelijke wijze en als in bet licht der zon hebben gelogenstraft. Voorts wordt opgemerkt, hoe zij die geen ander geloofsgezag erkennen dan Gods woordgeen anderen Heer dan Christus, in Rome's taalafvallige Ketters en Scheurmakers worden genoemd. Hoe hun getal sedert de Hervorming is toegenomen, hoe de aanmatigende taal, als of nu nog de wereld aan Rome onderworpen ware, naauwelijks in hel Vatikaan zelf meer geloofd wordt. Hoe Rome echter in den waan zijner onveranderlijkheid drie eeuwen onzer geschiedenis overslaat en een triomfkreet aanheft, die door den waren stand der dingen weersproken wordt. AVat de zaak zelve betreft, in zoo verre hare regeling zuiver kerkelijk is, behoort zij niet te worden betwist en tegen wederregtelijke aanmatigingen zal thans wel worden gewaakt. Maar al werd onze kerk meer ernstig bedreigtwij vreezen niet. Wat mensehen in hel geheim of openbaar tegen de Evangelische belijdenis onder nemen wij steunen op den Almagtige. Wat uit menschen is, moge verbro ken woiden, wat uit God is, kan niet verbroken worden. De Christelijke kerk, de heerschappij van Christus en hel Evangelie, heb ben de belofte en den waarborg barer voortduring lot aan den dag des Heeren. Dan zal geen kerk meer naar menschelijken naam génoemd worden, een zal aller Meester zijn, namelijk Christus, dart zal zijn naam zijn boven iederen naam in den hemel en op aarde en elke knie zich buigen in dién naam en alle tong Hem belijden tot heerlijkheid des Vaders. Tevens wil de Commissie doen opmerken hoe de gezuiverde Evangelische kennis voortgaat hoe wij zelfs in de nabijheid van den Pauselijkcn Stoelals onder het oog van den algemeenen Bisschop, zoodanige gebeurtenissen aan schouwenals die ons hart met blijdschap en met hope voor de toekomst vervullen. Met blijkt tot de aanbiddelijke wegen van bet Godsbestuur te behoóren dat onze dagen allerwege eene beweging der geesten aanschouwen waaruit, wegens de zwakheid der menschelijke natuur, botsing en strijd en verontrustende schokken kunnen ontstaan maar die bij de uitkomst blijken zal een der teekenen geweest te zijn, waardoor de dag des Heeren en de openbaring zijner heerlijkheid aangekondigd en voorbereid wordt. Daarna wijst de brief op de geestelijke voorregten die de Protestanten ge nieten, waarschuwt tegen scheuringen, vermaant om andersdenkenden door godsvrucht en liefde ten voorbeeld te zijn en om in ootmoed de zegepraal des Heeren te verwachten die de wereld zal rigten en toe te zien dat wij voor Hem die ons zal oordeelen naar onze weikenniet beschaamd worden in zijne toekomst! Wij meenen van goederhand onderrigt te zijn dat de nota onzer rege ring aan den Paus in bet midden der vorige week is verzonden. Men wil weten: dat de toon van dal staatsstuk hoogst gematigd, maar tevens zeer ernstig moet zijn. Men voegt er bij dat daarbij omtrent belangrijke punten inlichtingen worden gevraagd, welke ingewacht moeten worden vóórdat men tot een definitief besluit zal overgaan. (Amst. C.) Wijle Mejonkvrouw M. 15. van Staphorst heeft aan bet Wees- en Arm huis te Leyderdorp, waar zij vroeger woonachtig was. gelegateerd ƒ500, aan de armen ƒ100 en daarenboven aan deze laatslen een kapitaal groot ƒ8,000, waarvan de renten nu nog moeten worden uitbetaald aan een dpor haar be- weldadigde persoon. LI. Woensdag overleed na eene slepende ziekte van eenige weken nu en dan door schijnbare herstelling nog bedriegplijke hope gevende,-in 62-ja- rigen ouderdom de lieer Mr. J. J, Uytwerf Sterling, Proc.-Generaa( bij bet Prov. Geregtshof, Ridder van den Nederl. Leeuw, lid van den Raad in wel ken en daar buiten bij aan vele en belangrijke commission een werkzaam deel nam, Curator van het Athenaeum en oud-lid der Tweede Kamer. «Hij was, zegt de Amst. Cour. zoo teregt van hein, een kundig regtsge- leerdeeen man versierd met uitmuntende gaven van verstand en hart. Bij eene groote helderheid van hoofd en eene snelle bevatting der zakén, die aan zijne behandeling onderworpen waren, voegde hij eene groote vlugheid om zijne beschouwingen, in woord of schrift, met juistheid sierlijk uit te druk ken. Innemend van voorkomen was hij minzaam jegens allen en steeds ge- geneigd anderen dienst te doen, terwijl het hem leed deed wanneer zijn pligt hem noodzaakte eenig verzoek of aanbeveling te weigeren. Hij was een deelnemend en belangloos vriend. Velen hebben daarvan de bewijzen ont vangen waaraan zij steeds met dankbaarheid zullen gedenken." Van de Maatschappij der Ned. Letterkunde was hij sedert 182C een be langstellend medelid. De Gemeenteraad van Schiedam beeft met 8 legen 3 stemmen besloten, dat er een nieuwe voorhaven zal worden aangelegd, waaraan behoefte was. Op den ïloll. spoorweg zijn in April vervoerd 67,358 reizigers en is ƒ78,339 ontvangen. - De Arr.-Regtb. van Nijmegen beeft twee leden van den Gemeenteraad 1e Appeltèrn, aangeklaagd wegens het op eene gewelddadige wijze doen open breken van het schoollocaalbewoond van wege het Kerkbestuur der Herv. gemeenteveroordeeld tot gevangenisstraf van 3 maanden25 boete en in de kosten. Uit Nieuw-Lekkcrland schrijft men, dat aldaar in de behoefte aan eene geschikte gelegenheid, om aan de kinderen onderwijs te verschaffen, door den Heer F. Smit, ambachtsheer dezer gemeente, voorzien is, door op een geschikt terrein, voor zijne rekening eene school met onderwijzerswoning te doen bouwen. Aan de trekschuitschippers van üockum op Leeuwarden is door Gedep. Staten vergunning verleend tot liet in de vaartbrengen van eene schroefstoomboot. Te Meppel heeft de Apotheker E. aan zijne vrouw, die over misselijk heid klaagde, in plaats van bruispoeder, bij vergissing cyannretum potassii toegediend, waardoor zij binnen weinige oogenblikken een lijk was. Men kan nagaan in welken toestand de man verkeert. In het begin van Maart werd te Brussel een zak appelen verkocht te gen ƒ67.50. Deze appelen behoorden tot de bekende soort der Courtpendues en dus niet tot de fijnere tafelappelen. Men berekent, dat deze appels onge veer 20 cis het stuk golden en vijfmaal duurder warexidan Chinaas-appclen op diezelfde markt voorhanden.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1