vlugt werd hun alras ontnomen. Door de hevige zee brak de mast en alle drie vonden in de golven bun graf. De stoomboot Amicitia deed te vergeefs herbaalde pogingen, om den ongelukkigen redding te brengen. De Ame- rikaansche bark Balmette, Kapt. Howland, van Boston naar Antwerpen met koffij is op de zandbank de Caloot vast geraaktmen is bezig de lading zooveel mogelijk te bergen, welke met kleine vaartuigen te Vlissingen aan wal wordt gebragt; men gelooft niet bet schip te kunnen redden. Ook op de hoogte van Stavenisse is gisteren een tjalk gezonken; men heeft twee man in den mast gezien die kort daarna omsloeg, zoodat de ongelukkigen bun graf in de golven hebben gevonden. 's HERTOGENBOSCH27 April. Uit eene zeer goede bron kunnen wij thans beriglen, dat de Wel-Ecrw. zeer Gel. Heer Joannes Philihertus DeppenIlcogleeraar aan 't seminarium te Haaren, benoemd is tot Coadjutor van den Aartsbisschop van Utrecht, met het regt van opvolging voor het bisdom van 's Boschdat de nieuw benoemde Bisschop Coadjutor bereids zijne aanstaande standplaats Utrecht bezocht, en in tegenwoordigheid van Mgr. BelgradoIntern, bij den II. Stoelvice- superior der Hollandsche zending, de stukken of bescheiden heeft overgeno men welke thans onder hem komen te berustenen voorloopige voor zieningen voor zijne vestiging in Utrecht genomen heeft. (IV. Rott. C.) BUITENLANDSEPE BERIftTEN. ERANUKIJ1L PARIJS, 28 April. Het bal den 25slcn door den Keizer gegevenis door 5000 personen bij gewoond onder welke veel Engelschendie er uit Engeland voor waren overgekomen. De Keizerin was door ongesteldheid verhinderd het feest bij te wonen. Aan H. M. zou ten gevolge van een val bij het aanpassen van een kleedingstukeen ongeval zijn overkomen, waardoor, voor het oogenblik ten minste, het uilzigt op nakomelingen voor de Keizerlijke echlgenooten is verijdeld. Zondag ochtend reeds was het bekenddat de Keizer eene groote teleurstelling had ondervonden. De Heer Conneaude eerste Geneesheer van liet Keizerlijke gezin, heeft ten gevolge van deze zijne betrekking, de laatste zittingen der Wetgevende Vergadering niet kunnen bijwonen. De Keizer is slechts zeer kort in de halzalen gebleven. Niettegenstaande hij klaarblij kelijk inwendig bedrukt was, heeft hij zich met verscheidene zijner gasten vriendschappelijk onderhouden over eenige gebeurtenissen van den dag. Na zijn vertrek hebben de Prinsen Jérome, Napoleon en Murat zich belast met de verdere regeling van bet feest en de opwachting der genoodigden. De laatste beriglen van de Keizerin zijn geruststellendzij zou ge heel en al hersteld zijn. Het Journ. des Débats deelt twee dezer dagen door Fransche Bisschop pen uitgevaardigde stukken mede »als merkwaardige blijken van den geest van overdrijving die zich meer en meer bij eenige leden der hooge geestelijk heid schijnt voor te doen." Het eene is eene uitbundige lofspraak op de pauselijke onfeilbaarheid, naar aanleiding van den brief dien de Paus dezer dagen betreffende geschilpunten tusschcn gallikanen en ultramontanen aan de Bisschoppen van Frankrijk ge schreven heeft. Het andere is eene openbare veroordeeling van een door eencn Hoofdambte naar van het Fransche Ministerie van Eeredienst geschreven handboek van kerk regtwaarin de Bisschop in geldelijke belangen der kerkzooals het aannemen van schenkingen en legaten, het uitreiken van aalmoezen, aan het oordcel van leeken en van burgerlijke overheden onderworpen wordt. Het zelfde dagblad wijst ook nog op een geschrift over de vraag of de besluiten van de Congregatie van den Index (lijst van verboden boeken) kracht hebben in Frankrijk. Dit stuk is uitgegeven naar aanleiding van een besluit dier Verecniging te Rome, waarbij eenige werkjes van den Abt Laborde, Pastoor te Auch op den Index zijn geplaatst, zonder dat de schrijver in weerwil van zijnen aandrang, heeft mogen weten waarom. Evenwel ver langt men zijne onderwerping en verbiedt hem onderwijl de mis te bedienen en zijne kerkelijke bediening waar te nemen. Noglans is er op 's mans ge loof of wandel niets aan te merkengelijk de Aartsbisschop van Auch schrif telijk getuigd heeft. Nu is de vraag of de Congregatie van den Index tot zoo iets regt kan hebben. De schrijver besluit in 't voordcel der vrijheid van de Gallikaanschc kerk, die aan dc besluiten dier Congregatie nooit kracht van wet heeft toegekend. De ontvangsten der Propaganda of voor de uitbreiding van de R. K. kerk hebben te Parijs in 1852 147,000 fr. opgebragt. Het dagblad l'Univers welks schrijvers zich steeds doen kennen als felle tegenstanders van den parlementairen regeringsvormvan alles wat naar vrijzinnigheid en verdraagzaamheid zweemt, en zelfs als erkende voorstanders van inquisitoriale maatregelen van bedwang in gewetenszaken, neemt het afgetreden Nederlandsche vrijzinnige Bewind, zeer in zijne bescherming, als, zoo het zegt, zeer ten onregte ontslagen. Aan den Abt Micbongallikaanhonorair kanunnik te Bordeaux en uitmuntend redenaar, is van hoogerhand vergunning verleend, het door hern uitgegeven dagblad la Presse Religieusetot dus verre uitsluitend kerkelijk, het gebied der staatkunde te doen betreden. Dc korvet l'AHier is den 26stcn naar Cayenne vertrokken, met 300 galeiboeven en 96 staalkundige gebannenen aan boord. PIHJISSEN. De Heer Otto heeft dezer dagen in de Tweede Kamer eene memorie ter tafel gebragt, waarin verlangd wordt, dat de R. K. Kerk in al hare oude bezittingen zal worden hersteld, en o. a. het regeringsgebouw te Dusseldorp, dat in vrocgeren tijd een Jezuiten collegie was, aan die orde zal worden te- ruggegeven. Aan den anderen kant trekt het de aandacht, dat een gedeelte van de liberale partij in deze Kamer zich verklaard heeft tegen een post van 50,000 tb.bestemd voor het Evangelische kerkgenootschap. Door de Regering was voor eenigen tijd aan Studenten het bezoeken van het Collegium Germanicum te Rome verboden. Dit besluit is echter weder ingetrokken, op grond van eene verklaring van den Paus, dat, zoo dit ver bod werd gehandhaafd, voortaan alle Pruissische onderdanen van de weten schappelijke inrigtingen te Rome zouden worden geweerd. De gczamenllijke Bisschoppen in Beijcren hebben bij de Regering aan zoek gedaantot het vestigen van Jezuiten-missies in hunne bisdommen. De Minister van Eeredienst ondersteunt deze aanvrage, wier inwilliging door den Koning spoedig wordt te gemoet gezien. ZWITSEBIiAXB. In dit kanton worden thans onderscheiden vervolgingen ingesteld tegen aanzienlijke personen, beschuldigd van deel te hebben gehad aan den misluk ten opstand tegen het gevestigd gezag. Onder de gevangengenomencn zijn ook geestelijken, die hunne deelgenootschap aan den aanslag en den aanslag- zelven verdedigendoor te bewerendat de Regering voor het meerendeel der bevolking ondragelijk was geworden. De Pastoor van Torny-le-Grand die onder de gevangenen is, is gevat aan 'thoofd zijner gemeentenaren, die een rood vaandel droegen, vertoonende aan de eene zijde een wit kruis met het bekende omschrift: in dit teeken zult gij overwinnen! en aan den anderen kant een beeld van de Maagd met de woorden: O Maria zonder zonden ontvangen., bid voor ons! De opstandelingen hadden allen een witten armband om. TUKHÏE. Volgens brieven uit Jeruzalem was aldaar op Palmzondag in de kerk van het II. Graf, wegens de lamp een bloedige twist uitgebroken tusschcn de Grieken en Armeniërs die beiderzijds veel verwonden telden. De Latijnen namen hieraan geen deel, maar zetten rustig hunne godsdienstoefening voort. Vervolgens wordt berigtdat op 24 Maart de leden der Engelsche zen ding te Jeruzalem voor dc bekeering der Joden, zich voor de groote synagoge vereenigden, en terwijl daar binnen de dienst werdt verrigt, in luidruchtige taal tegen de Joden en den Talmud uitvoeren. Een der aanwezige Joden slingerde eene doode kat naar het hoofd van een Geneesheer die tot de zen ding behoorde, en dit was het sein tot een verschrikkelijk tooneel. Van weerskanten werd met steenen en slijk geworpen; de geslagen Engelschen moesten in de vlugt hun heil zoekendoor honderden verwoede Joden achter volgd. De Opperrabbijn heeft bij de Consuls protest ingediend. De rust te Brussa was hersteld. De aldaar voorgevallen rustverstorin gen waren van weinig belang en niet van staatkundigen aard. OOST-INDIE. BATAVIA, 12 Maart. De Gouverneur-Generaal heeft benoemd tot Advoc. en Procureur bij den Raad van Justitie te Soerabaya Mr. C. Sandenbergh Matthiessentot Advocaat en Procureur bij het Hoog-Gercgtshof van Ned. Indie Mr. H. Jacometti. -Op 6 dezer is alhier ter reede teruggekeerd het op 31 Januarij jl. naar Nederland vertrokken koopvaardijschip Elisabeth Antonia, Kapitein A. Schip pers, dat in de opene zee door hevige stormen overvallen eenig avarij kreeg en lek werd, waarom de Kapitein besloot, de reis niet voort te zetten maar naar Batavia terng te keeren. Aan boord bevonden zich als passagiers: Mevrouw de weduwe van der Hucht en 5 kinderenbenevens de Kapitein der genie E. A. llaitink en echtgenoot, .voor wie deze terugkeer wel eene groote teleurstelling genoemd mag worden. De Bisschop van Colophon, Apostolisch Vicaris in Ned. Indië, P. M. Vranckenverkeert nog steeds in zorgwekkende omstandigheden. Den 10den Feb. is te Djokjokarla, na eene ziekte van weinige dagen, overleden J. J. BakeTranslateur voor de Javaansche taalwaarnemend Griffier bij de Reglbank van criminele zaken aldaar. Het op 4 dezer gegevene concert ten behoeve van de noodlijdenden ten gevolge van de aardbeving te Banda, heeft ruim 5000 opgebragt. De in de laatste dagen ontvangene berigten uit de afdeelingen der Preanger Regentschappen luidendat sedert 1833 geene zoo hevige regens zijn gevallen als thans worden waargenomen. Door den toevloed van water zijne vele sawavelden, van welke bet gewas tot rijpheid begon te komen, geheel verwoest, ten gevolge waarvan vele huis gezinnen aanzienlijke schade lijden. In het district Djampangtenga zijn acht buffels door den hevigen stroom der rivieren weggesleept en verdronkenonder Bandjaran en Koppo zijn ouder- scheidene dammen en waterleidingen weggeslagen en de wegen op vele plaatsen beschadigd, zoo als ook van twee bruggen en waterleidingen in het district Bloeboer en Limbangan wordt gemeld. De noodige maatregelen zijn geno men om de geledene schade te herstellen. Op den 20sten December jl. heeft in de suikerfabriek de Maasgelegen in de residentie Bezoekie, en toebehoorende aan de Heeren A. van Hoboken en Zonen te Rotterdam, een ongeluk plaats gehad, waarbij zes inlanders het leven verloren hebben. Eene plotselinge ontwikkeling van koolzuurgas in den ledigen stroopbak van de fabriek, waaruit eenige inlanders het weinige water schepten, dat nog in de goot van den hak was, is de oorzaak van dit ongeval.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2