Het gerucht van cene Parlements-ontbinding wordt algemeen opgegeven als de reden voor de gedrukte stemming die aan de markt onzer staatsfondsen wordt opgemerkt; en zelfs een ongegrond gerucht is genoeg om aan den zoo veranderlijken gezigteinder der beurs, wolken te doen oprijzen. Eene meer waarschijnlijke reden is de natuurlijke strekking der fondsen om beurtelings te rijzen en te dalen, te meer daar rijzing en daling niet van de stemming des publieks alleen afhangen, maar ook van de kunstenarijen van speculanten die met de wisselende indrukken der publieke opinie hun voordeel doen. Is er iels waars in het gerucht van eene Parlements-ontbinding, dan moet de oorzaak gezocht worden in eeu ander gerucht, volgens hetwelk eene of andere partij in het Parlement een zeer verkeerden weg wil inslaan. Wij kunnen bezwaarlijk gcloovendat er eenigc partij in het Lagerhuis is, in staat om een genoegzaam aantal stemmen te kunnen vereenigen, en hare verantwoor delijkheid aan de publieke opinie beseffende, die het zou durven wagen de vruchtbare behandeling der openbare aangelegenheden in het tegenwoordige Lagerhuis onmogelijk te maken. Zoo als in der tijd gemeld isheeft een zekere Neeld zijn gansche ver mogen, ten bedrage van 300,000 aan de Koningin geschonken. Thans verneemt mendat II. M. aan ieder der executeurenaan welke Neeld niet meer dan 100 had vermaakt, eene som van 1000 heeft geschonken en aan de weduwe Neeld, die in het testament geheel was vergeten, een pensioen van 100 toegekend. Aan het Lagerhuis is eene petitie aangeboden door 300 Israëlilen te Man.- chester onderleekendwaarbij zij toelating van de Israëliten in het Parlement vragen, welke petitie, hetgeen het merkwaardigste is, door den Bisschop zei ven van Manchester ondersteund wordt. Naauwelijks 25 jaren geleden verhuisden omtrent 15,000 personen jaar lijks uit Groot-Britannië. Sedert is de landverhuizing zoo aanmerkelijk toe genomen, dat zij nu laatstelijk tot nagenoeg 300,000 zielen is geklommen. Nabij Bagagem in Brazilië is een bijzonder groote diamant gevonden wegende 8J vilavas. Het was eene oude slavin, die den steen terstond naar haren meester bragt. Hij schonk de vrouw de vrijheid. De handelstand van Bio-Janeiro heeft reeds ongeveer 250,000 frs. voor den diamant gebodenmen zegt dat het een steen van buitengewone schoonheid is. IS IE 1L G I 35. BRUSSEL25 April. De Keizer van Rusland zal voortaan door eenen zaakgelastigde, den Graaf Chreptowitschhier te lande vertegenwoordigd worden. Belgie had dezer dagen eenen diplomalieken vertegenwoordiger van den hoogsten rang naar het Hof van Petersburg gezonden. FRA9IKHUH. PARIJS, 24 April. De Moniteur maakt een Keizerlijk besluit bekendwaarbij vergunning wordt verleend voor eene spoorweg-onderneming die een aantal reeds bestaande spoorweglijnen in bet midden des lands zal vereenigen en daarom den naam van Grand-Central zal voeren. De onderneming is grootendeels in banden van Engelsche kapitalistenen de statuten der maatschappij zijn opzettelijk derwijze ingerigt, dat bare aandcelen vooreerst niet in groote hoeveelheid op de Fransche markt kunnen gebragt wordendie nog niet geheel hersteld is van de gevolgen der overlading met nieuwe effecten in het vorige jaar. Eergisteren hebben de nieuw benoemde Bisschoppen van Constance en Grenoble in handen van den Keizer den eed afgelegd van gehoorzaamheid aan de Grondwet en getrouwheid aan den Keizer. De lieer Guizot heeft gisteren in de Protestantsche kerk de l'Oratoire, in de openbare jaarlijksche zitting der Maatschappij tot aanmoediging van het Lager Onderwijs onder de Protestanten, als Voorzitter eene redevoering uitge sproken in welke hij de ontwikkeling heeft geschetst van den geest die Lhans in de Roomsche en Hervormde kerken heerscht. Veel opspraak maakt een mandement van den Aartsbisschop van Lugon tegen een werk, dat aan een Ambtenaar van het Ministerie van Openbaar Onderwijs toegeschreven wordt en dat tot titel voertPetit Manuel de Vad ministration pour lea affaires du culte Catholique. De Aartsbisschop keurt ten hoogste de disciplinaire magt af, welke het wereldlijk gebied zich aanmatigt, door zich in de aangelegenheden der kerk te mengen. De Gemeenteraad van Parijs gaat thans uitvoering geven aan het ge nomen besluit tot verfraaijing der stad; te dien einde is reeds het afbreken van 173 woningen bevolen. De kosten aan die verfraaijingen verbonden, bedragen, met inbegrip van de schadeloosstelling aan de eigenaren der te sloopen huizen, 7,500,000 fr. De Maarschalk de Saint-Amaud heeft de portefeuille van oorlog weder aanvaard. Van wege het Iloogerhuis in Engeland zijn bij den Minister van Bui ten]. Zaken ten geschenke voor de bibliotheek van den Senaat ontvangen, zeven kisten, inhoudende 200 prachtig gebonden folio-boekwerken. Vóór de Februarij-omwenteling plaglen de Kamer der Pairs en het Iloogerhuis elkander hunne Parlementaire dokumenten in ruiling toe te zenden. Sedert werd dit gebruik niet meer gevolgd, tot dat Generaal d'Hautpoul, Groot-Referendaris van den Senaat, den Voorzitter van het Huis der Lords de wederinvoering daarvan verzocht. Het Huis gaf zijne toestemming, en onmiddellijk werd aan het verzoek van Generaal d'Hautpoul voldaan. Een nieuwe uitgave van al de werken van Napoleon III, door den schrijver zeiven nagezienverbeterd en vermeerderdis ter perse gelegden zal in vier octavo boekdoelen het licht zien. Ook te Lyon, Bordeaux en Marseille, maakt men op 'tvoorbeeld van Straatsburg, paleizen voor den Keizer gereed. Een schoenmaker te Orchies bij Rijssel, heeft in een steenkool een steen gevonden die al het voorkomen heeft van een diamant. Een Geneesheer uit de buurt, heeft hem reeds 40,000 frs. geboden. Doch de man deukt dat de steen meer waarde heeft. Uit Grasse in Provence (dept. Var) gelegen, schrijft men, dat de ber gen ten Noordwesten en Noordoosten dier stad, den ld11011 en IS"1"" dezer weder met eene dikke laag sneeuw bedekt waren. grANJE. MADRID, 20 April. Het dagblad dezer hoofdstad bevat eene soort van programma van het nieuwe Kabinet, hetgeen zeer dubbelzinnig is gesteld. Het spreekt van de voordcelen van de openbare beraadslaging, maar de tegenwoordige wet op de drukpers wordt behoudenen ofschoon er in de verte gewezen wordt op eene betere regeling der regten van de drukpers, wordt de tijd echter niet bepaald. Ook zal de bijeenroeping der Kamers plaats hebben nog voor dat de zitting van 1854 moet geopend worden. In 't geheel zijn de beloften zeer onzeker. De Heer Ayllon heeft evenzeer als vroeger de Ileer Martinez de la Rosa ge weigerd de hem aangeboden portefeuille aan te nemen. Daar de Heer Ayllon bekend staat als gematigd constitutioneelmaakt die weigering nog meer beducht. Een paar vrienden van den Heer Mon zijn niet te min tot gewiglige posten geroepen; dit doet wederom veronderstellen, dat de gematigde oppositie zich aan het Ministerie sluit. ITALIË, ROME16 April. De brochure van den Heer Sauzet te Parijs, over het kerkelijk huwelijk, waarvan hier eenige exemplaren zijn verspreidvindt niet dien bijvalwelke de voormalige President der Fransche Kamer van Afgevaardigden er van ver wacht had. De Courrier de Marseille bevat het volgendeUit Rome schrijft men dat een ernstig geschil tusschen den II. Stoel en den zaakgelastigde der Ne derlanden bij dien Stoel is ontstaan en dien ten gevolge laalstgemelde is teruggeroepen. Sedert eenigen tijd waren tusschen beide Staten diplomatische nota's betreffende het herstel der Katholieke hiërarchie in de Nederlanden gewisseld. Dit laatste land verwierp als onaannemelijk de evenwel zeer regt- vaardige vorderingen van het Roomsche Hof, hetwelk van zijnen kant sterk door zijn regt en ijverig in het verdedigen van de regten der kerk, bij zijne besluiten is gebleven. Ten gevolge van dit conflict heeft de Nederl. Gezant zijne brieven tot terugroeping ontvangen. Voor dat hij Rome verliet, heeft deze diplomaat aan den Kardinaal Antonelli eene zeer krachtige nota van wege zijn hewind overhandigd. Men gelooft evenwel niet, dat deze diploma tische scheuring ernstige gevolgen zal hebben. Zoo wij wel onderrigt zijn moet Oostenrijk op eene oïïicieuse wijze tusschen beiden gekomen zijn bij het Haagsche Kabinet, en België, een geheel Katholiek land, zoude ook van zijnen kant verstandige raadgevingen aan het Nederlandsche bewind hebben doen toekomen. Het is dus waarschijnlijk, dat men in Nederland deze onverdraag zaamheid zal laten varen en de regten zal erkennen van den Paus en al wat zijn gezag betreft als boofd van de Katholieke kerk. De Heer II. J. Dietz te Koblenz heeft van den Paus de Ridderorde van den II. Gregorius ontvangen, ter erkenning van zijne verdienste aan de II. Kerk. Heden is er op de heuvels van Albano en Tusculum sneeuw gevallen en heeft men rijp gezien op eenige wijngaarden bij den berg. Volgens de waarneming op de Sterrewacht is de winter bier in geen 143 jaren zoo ge streng geweest. In eenige steden van Napels, onder anderen in de hoofdstad en te Sa lerno, is cene vrij hevige aardbeving gevoeld. PRUIS §E1V. BERLIJN, 25 April. Uit Moskou schrijft men, dat aldaar de cholera is uitgebroken; in de acht voornaamste wijken waren hospitalen geopend. Van de zijde der Badensche R.egering is aan den Aartsbisschop van Freyburg, op het protest der gezamentlijke Duitsche prelaten, in denzelfden geest geantwoord, als door de regering van Wurlemberg. (Zie ons vorig N°.) «OSTENRIJK. WEENEN, 24 April. Onze Gezant bij het Hof van Sardinië, Graaf Appony, zal in Turyn blij ven, ofschoon de Sardinische Gezant ons verlaten heeft. Sardinië schijnt niet genegen aan het verzoek van onze Regering te voldoenom gestrengere maat regelen tegen de drukpers, enz. te nemen. Terwijl Sardinië de kloosters tegen werkt, wordt hier te lande alles aangewend, om nieuwe kloosters te vestigen en alles naar dien goeden ouden tijd terug te voeren. De Gravin Ida Hahn- Hahn bevindt zich hier, om een klooster voor den Goeden Herder op te rig- ten; zij wordt daarin door de Aartshertogin Sophie ondersteund. Ten einde de steenbokkendie anderhalve eeuw geledenin de hooge berglanden van Oostenrijk te huis behoorden, doch sedert zijn uitgestorven, op nieuw aldaar aan te fokkenheeft de Keizer bevolendat zeer veel levende steenbokken zullen worden aangeschaft, om in die landen te worden verdeeld en een nieuw ras dier dieren te doen ontstaan. In 1852 zijn in Hongarije 109 personen bij vonnissen van den krijgsraad te regt gesteldvan welken de meeste roovers waren.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2