LEYDSCHE ,Kt. TE COURANT. WOENSDAG, 27 APRIL. BIXNEXLAXDSCHE BERIGTEX. BUITEXLAXDSCIIE BERIGTEX. tm. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt N 8QÉ?ZEGEu' t f De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven 1» r LEYDEN 26 April. Men verneemt dat de metselaarsknecht Zirkzee, op den 11l,c" dezer uit een lijstgoot aan de Hoogewoerdsbruggevallen, (in bet Handelsblad van 13 April djod verklaard) in beterschap toeneemt. Heden morgen is een man op de Hooglandsche Kerkgracht door een' bond, welke men vermeende dol te wezen, in bet been gebeten; de bond is daarna afgemaakt. liet Genootschap onder de zinspreuk: Mathesis Scientiarum Genitrix sedert 1785 binnen deze stad gevestigd, hield den 21sten dezer hare gewone jaarlijksche Algemeene Vergadering in de Stads-Gehoorzaalin tegenwoordig heid van den lieer Rurgemeester en den Heer Wethouder A. Libiecht Lezwyn, alsmede van ecne Commissie uit de leden der Leydsche Afdeeling van de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. De Voorzitter, de Heer P. van Geer, opende baar met bet geven van een verslag, betreffende den aard dezer inrigting en bare lotgevallen gedurende bet afgeloopen Genootschapsjaar en ging daarna over tot de uitreiking der prijsbelooningen welke door bet Be stuur waren toegekend In de Rekenkunde: aan W. II. Sommer, P. J. Huibers, J. Breve, II. Maas dorp, II. A. Sparenberg, L. F. Schamper en W. K. Mulder. Getuigschriften: aan L. J. Engels, C. T. Schrairiade, M. J. B. IloogeboomA. J. van Nouhuys, W. N. Bulleman en J. Kosters. In de Meet- en Stelkunstaan A. C. Uljée, II. de Vroede, L. Burgersdijk, P. van Geer en G. A. Dercksen. In heL llandteekenenaan M. A. Visser C.V.z.A. J. van VuurenP. Doeff, A. II. R. Hooiberg, J. Srnit, D. A. Sala, K. Dubbeldam, J. W. T. Bertrand, W. B. Uilenhout, J. P. Meerburg en J. J. van Leeuwen. Getuigschriften: aan J. van der Linden, N. C. Visser en S'. A. de Graaff. In bel Bouwkundig Rekenen: aan J. F. Popp, J. van der Kaay en L. van Tol. In het Bouwkundig Teekenen: aan II. E. II. Fortanier, P. Scbopbuizen P. J. Mulder, A. van Dijk, A. ten Geuzendam en II. F. B. Fisser. Getuig schrift: aan G. Boetering. In de Natuur- Werktuig- en Doorzigtkundeaan J. van Lith Jz.aan wien tevens een buitengewone prijs voor de best gekeurde bouten Wenteltrap met teekening werd verleend verder aan P. C. G. Erigelbregt en M. II. V. Esser. In de onderscheidene vakken van bet Handels-Onderwijswaren twee prijzen door den Voorzitter uitgeloofd en toegewezen aan II. W. Roozcndaal en J. M. van Dishoeck. Getuigschriften aan C. J. A. Hooiberg en W. van Geer. De gewone Zilveren Medailles werden uitgereikt in bet Bouwkundig Tee kenen aan J. J. van Oerle en in bet Teekenen naar Antieken in Pleister aan C. Bos; terwijl Boekwerken verkregen, de jongelingen A. A. van Dom melen en A. P. Felix, als Accessit van de uitgeloofde Medailles. De dankbetuigingen werden zeer gepast gedaan door W. K. Mulder, M. A. Visser, P. C. G. Engclbregt, J. van Litli Jz., J. M. van DishoeckJ. J. van Oerle en C. Bos. De Spreker overhandigde wijders boekgeschenken aan de Onderwijzers J. A. Schreuder, W. F. Koppesohaar en J. Korsse, voor hunne belanglooze diensten bij hel onderwijs in de Bouwkundige Rekenkunde en het llandteekenen en sloot de Vergadering met dankzegging en aanbeveling voor hetgeen in bet belang des Genootschaps was en nog kan worden verrigt. Wij vernemen van goederband, zegt de Amst. Cour., dat de Heer van Hall, die volgens art. 91 der Grondwet, onmiddelijk na de aanvaarding zijner ministeriele portefeuille, ophield lid der Tweede Kamer te zijn, doch volgens gemeld artikel weder verkiesbaar is, dezer dagen op de vraag of bij zich eventueel weder verkiesbaar stellen zoubepaald weigerend geantwoord heeft. Wij vernemen, zegt bet Handelsbladdat de President der Nederl. Spoorweg-Maatschappij, gisteren op den openbaren weg door een ontslagen beambte dezer maatschappij is aangevallen en geweldig mishandeld. Geluk kig biedt de toestand van den mishandelde geene reden van ongerustheid aan. De aanvaller is reeds in verzekerde bewaring genomen. Op bet IJ is eene met 4 passagiers beladen vlet, van hel Tolhuis komen de, door de Buiksloter zeilschuit overzeild. Twee hunner verloren het leven, een van dezen laat eene vrouw en zeven kinderen in behoeftige omstandig heden achter. Binnen een halfjaar zijn reeds 5 jongelingen in eene spinfabriek te Sncck zwaar verwond geworden en aan de gevolgen overleden. liet Friescb Genootschap voor Geschied-Oudheid en Taalkunde beeft tot lid benoemd den Heer E. Baron Sirtema van Grovestins te Madrid. Het Genootschap heeft voorts besloten, een gcdenktccken te doen plaatsen op het graf van den Frieschen Dichter J. C. P. Salverda, te Wons. 's GRAVENHAGE, 26 April. Bij besluit van den 23slcn dezer, beeft de Koning, gezien bet 2(!e lid van bet besluit van den 1 gden Bevorens, waarbij voorloopig werd aange houden het verzoek om eervol ontslag, bij adres van den 16(lcn dezer met hunne ambtgenooten aangeboden door de Ministers C. F. Pahud, J. Enslie en II. F. C. Baron Forstner van Dambenoy, en in aanmerking nemende, dat de voor ben bestaan hebbende aanleiding tot vermeld verzoek is opgeheven, besloten, dal verzoek niet aan te nemeri, en ben in hunne function van Mi nister van Koloniën, van Marine en van Oorlog te bevestigen. Bij besluit van den 17dcn dezer, is aan den Heer Mr. J. F. W. van Nes, Vice-President van den Raad van Nederlandscb Indie, thans met verlof in Nederland, op het daartoe door hem gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de aan den lande liewe- zen diensten en toekenning van pensioen. Zondag hebben de nieuw benoemde Ministers een bijzonder gehoor bij Z. K. II. Prins Fredcrik gehad. Men verneemt, dat II. M. de Koningin-Moeder den 7den Mei aanstaande de residentie zal verlaten. Volgens de geruchten, die beden in omloop zijn, zullen de Kamers der Slaten-Gencraal niet worden ontbonden. Wat nu van die tegenstrijdige ge ruchten welke den eenen en den anderen dag alhier verspreid worden waarheid is, zal de tijd loeren. Z. Exe. de Minister van Buitenlandsche Zaken, de Heer van Hall, zal morgen een groot diplomatiek diner geven. Z. Exc. de Baron d'André, Minister van Frankrijk, zal aanstaanden Donderdag een groot diplomatiek diner gevenwaartoe de nieuw benoemde Ministers zijn uitgenoodigd. Z. Exc. de Britsche Gezant, Sir R. Abercromby, zal Dingsdag mede een dergelijk diner geven. Men verneemt dat de nieuw benoemde Ministers bij circulaires aan de besturen, collegien en ambtenaren, tot hunne departementen ressorterende, van hunne optreding hebben kennis gegeven. De Minister van Financiënvoorloopig belast met bet bestuur der Za ken der Ilerw Eeredienst, zal eiken Woensdag om 1 uur gehoor verleenen. Het fraaije gebouw der rijschoolis gisteren door de Kerkvoogden der Herv. gemeente in ontvang genomen. Het beeft inwendig eene lengte van 64 Ned. eleene breedte van 32 Ned. elen eene hoogte van 14 Ned. el r van den beganen grond lot de bindlen. Het is geheel in gothiekeu stijl ver vat. Hoezeer dit gebouw eene breedte beeft \an 32 Ned. el, is de kap daar van zonder eenige ondersteuning aan hetzelve aangebragt. Het werd in de jaren 18451846 gebouwd door de Mrs. timmerman J. E. Ellinekhuizen en I'. Schoot. Bij bet overlijden van Koning Willem II, werd bet geschat op eene waarde van 50 a 60,000. Gisteren hebben de Leeraren der Ned. Ilerv. gemeentein verschillende kerken de aandacht gevestigd op de collectewelke aanstaanden Woensdag ten behoeve der R. Kath. armen alhier zal worden gehouden. Zij hebben bij die gelegenheid krachtige woorden van liefde en verdraagzaamheid gespro ken en de aanwezigen aangespoord, om door het doen van milde giften te toonen, hoe bereidvaardig zij die groote godsdienstige beginselen in toepas sing brengen. ENGELAW». LONDEN, 23 April. De Times zegt dat de flaauwc stemming der Engelsche fondsenmarkt toegeschreven wordt aan de mogelijkheid eener Parlements ontbinding, maar dat de ware reden schijnt gelegen te zijn in de reactie die van zelf op eene plotselinge rijzing volgt. In de ministeriele Globe van den 21,tcn leest men bet volgende artikel

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1