deel tel ijk reeds gevuld gevonden, een paar gevulde congrévische rakelten, 10 infanterie geweren met bajonetteneene groote menigte spitskogels, scherpe patronen, enz.; alsmede een aanzienlijken voorraad buskruid. Het grootste gedeelte dier voorwerpen bleek eerst onlangs vervaardigd te zijn. De eige naar der bedoelde fabriek, de Heer Hauschild, die boven alle verdenking ver beven is. ontving nog denzclfdcn avond een bezoek van den Policie-President om hem gerust te stellen. Onder de gevangenen bevindt zich ook een Ge neesheer, Dr. Falkenthal. Het aantal der landverhuizers uit Duilschland, dat in 1851 slechts 120.000 zielen bedroeg, was in het afgeloopen jaar tot op 200.000 gestegen. Te oordeelen naar de duizendendie zich bijzonder in de Zuid-Duitsche Sta ten gereed maken, om naar Amerika te vertrekken, zal het getal der land verhuizers, in dit jaar wel tot 800.000 zielen aangroeijen, van welke echter een goed gedeelte zich naar Australië begeven. Al de te Rronstadt liggende voorraad van hout, ter waarde van bijna 600.000 zilveren roebelsis in den avond van den 20stcn verbrand het was slechts voor 4 verzekerd. Uit Odessa w ordt gemelddat er ten gevolge der krijgstoerustingen alle handel was gestaakt. TÜKHÏE. KONSTANT1NOPEL 22 Maart. De Russische Gezant bevindt zich nog hier en houdt vele bijeenkomsten met de Ministers der Porie. De Porte heeft ten behoeve van de hier gevestigde Bank voor den tijd van 15 jaren afstand gedaan van de jaarlijks door Egypte aan Turkije ver schuldigde belasting. KAAP ÏB55 G©E!6E I!«OP. 24 Februarij, De oorlog in Kafferland en het Oranjegebied tegen de inlanders is niet vruchteloos geweest. In het Oranjegebied was sedert de zware tuchtiging welke Mosliehhet hoofd van den Basuto-stamvan de Britsche troepen ont vangen hadde rust niet weer gestoord en het vee der Nederlandsche Boeren niet meer geroofd. Ilet Kafferhoofd Sandilli had de strijd eindelijk opgege ven en zich, overeenkomstig den eisch van den Gouvernenr, den Generaal Cathcart, van het grondgebied der kolonie verwijderd, waarop hij zich zoo lang had staande gehouden; daarbij had bij openlijk verkondigd dat hij over wonnen was en zich onderwierp. Hij bevond zich bij het afzenden der jongste berigten aan gene zijde der Keirivier met Macomo en twee andere stamhoof den die zich in dezen oorlog bekend gemaakt hebben. Ook Kreili had de wapenen nedergelegd, en hiervan was door den Generaal Cathcart openlijk kennis gegeven bij eene proclamatie van den 14dcn Febrnarijinhoudende dat vrede en vriendschap hersteld waren tusschen Hare Majesteit en haren trouwen vriend Kreili," die van zijnen kant had beloofd alle aangegane ver- bindtenissen en op zich genomen verpligtingen getrouw te zullen naleven, en de rivieren Jndwe en Kei als de grensscheiding tusschen zijn en II. M. grond gebied te zullen aanmerken. Daar alzoo de oorlog voor goed geëindigd scheenhad de Gouverneur be velen gegeven om onverwijld de sterkte te verminderen van de daarin gebe zigde krijgsmagt; maar hij maakte aanstalten om het Amatola-gebergteden met zoo veel moeite vermeesterden schuilhoek der Kaffersvoor dezen te sluiten en duurzaam te bezetten met militaire posten, en met volkplanters die mogten willen gebrnik maken van de vrijheid om zich aldaar te vestigen, onder de verpligting om de militairen in de verdediging der nederzetting bij te staan. De Graaf Reinet Herald bevat eene geboorte-advertentie, in Kaapsch- Hollandsch die woordelijk dus luidtDe volgende is gepubliceerd om dat de groote familieverhand van den Heer Stephanus Gous mogen ten volle bekend gemaakt worden met de behagelijke geschiedenisdat op 8 October 1852 Mijufvrouw Alida Wilbelmina Gous was verlost van een fraaijen zoon. Allebei zich wel dragen. De vader, mijnheer Stephanus Gous, zijnde nu 73 jaren oud, teederlijk hoopt dat deze de zoon van zijnen ouderdom moge leven om de steun en vertroosting van zijn ouders te wezen in toekomende jaren. ■■II-W ■Jf"."»»- '.U r i-.«^ «'W— fjjgg I lit JC—"-""'"'■■"«"■■nWZ STA IS* KERIGTEA". VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Maandag den 4dea April 1853, des namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Bezwaarschrift van Mr. J. J. van Hees van Berkel tegen de vastgestelde kiezerslijsten. 2°. De verantwoordelijkheid van Commissarissen der Stads Bank van Leening. 3°. Adres van T. W. van Harlrop betreffende het Slop uitkomende aan het Noordeinde. 4°. Verordening op de verdceling der Gemeente in Wijken en Gebuurten en op hel Bestuur van deze. 5°. Eadem omtrent de vestiging en verandering van woonplaats binnen deze Gemeente. Derde Zitting van den Militie-Raad over het Kanton Leyden, N°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende van den Militie-Commissaris over de Kantons 1521, Provincie Zuid- Holland, eene Kennisgeving, dat de Derde Zitting des Militie-Raads voor deze Gemeente, zal gehouden worden in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Woensdag den 13den April 1853, des morgens ten 10 ure, ter beoordeeling der Plaatsvervangers en Nummerverwisselaarswelke de dienstpligtige Lote- lingen dezer Gemeente zullen verlangen te stellen alsmede tol het afdoen der belangen van zoodanige Lotelingen, wier zaak tot deze Zitting is geadjour- ncerd: Brengen zulks hij deze ter kennissc van de belanghebbenden, met informatie, dat tot het opmaken van de bij de Wet gevorderde certificateft voor Plaatsvervangers en Nummprverwisselaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hnnner ouders vermogen te doenzal worden gevaceerd ter Secretarie dezer Gemeente, van heden af, dagelijks de Zondagen uitgezon derd, 's morgens ten 10 ure; alwaar zij tevens de noodige informatiën, zoo omtrent het opmaken dezer certificaten, als ten aanzien der vereischten, welke de Plaatsvervangers, ingevolge de Wet, moeten bezitten, kunnen hekomen. Voorts meencn Burgemeester en Wethouders de belanghebbendenofwel hnnne ouders, te moeten waarschuwen voor zoodanige personen, welke hun onder den naam van Commissionairssomwijlen misleiden, zoo door inet hen krachtelooze overeenkomsten te sluiten, als door hen, welke Plaatsver vangers verlangen te stellen, onder voorwending van alles voor hen te zullen bezorgen, een aantal onnoodige kosten doen maken, ja die zells veelal, door beding van al de gelden daartoe benoodigd, dadelijk in eens of kort op elkan der volgende termijnen te moeten ontvangen, hun voor het vervolg in vele onaangenaamheden wikkelen; alzoo van het geld, door de Lotelingen ten be hoeve der Plaatsvervangers te geven, volgens Art. 98 der Wet van den 8slea Januarij 1817, nimmer meer dan een vijfde aan dezen inag worden uit betaald en de overige vier vijfde in de kas van het Korps moeten worden ge stort; en als dan zoodanige Commissionairs, na het volle geld genoten te hebben, dikwijls (zoo als de ondervinding heeft doen zien) niet in staat zijn de betaling der verdere termijnen aan het Korps te voldoen, de belangheb benden genoodzaakt worden die gelden nog eenmaal te betalen. Eindelijk wor den de belanghebbenden nog herinnerd aan de bepaling van Art. 33 der Wet, van den 27stea April 1820, houdende: dat hij, wiens Plaatsvervanger gedu rende 18 maanden gediend heeft, (de dienst bij reserve niet mede gerekend) van alle verdere verantwoordelijkheid voor dezen bevrijd zal kunnen blij ven, mits stortende eene som van ƒ150, wanneer in de aanvulling van den Plaatsvervanger, ingeval hij mogt komen te ontbreken door vrijwillige wer ving zal worden voorzien. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant wor den afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden den 31stca Maart 1853. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM, De Secretaris v. PUTTKAMMER. Ontvangen door Ds. 1NCKEL voor de door gebrek geteisterde, en door hon gersnood bedreigde bewoners van het eiland L'rkvan N. N. 75 ets, van P. C. ƒ2.50, van N. N. ƒ5 00, van L. L. een Coupon groot ƒ12.37Jvan N. N. ƒ2.50, van N. N. 2.50, van enkele onbekenden ƒ4.50, van L. L. een Munt- billet groot ƒ10, van A. II. ƒ2.50. Voor hen, die deelen in den nood van ongelukkige landgenooten tot dank- zegging: Matth. XXV vs. 40; voor hen, die geven kunnen en achterblijven tot opwekking: Matth. XXV vs. 45. ADVERTENTIEN, OndertrouwdF. J. SPEET van Leyden Ginneken bij Breda 1 April 1853. en E. SOFFERS. Eenige Kennisgeving. Heden beviel zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, E. MEERBURGgeliefde Echtgenoot van Leyden 1 April 1853. H. W. P. L. van BEEK. Eenige Kennisgeving. Heden overleed onze geliefde Vader en Behuwd-Vader DIRK VELTMAN, in den ouderdom van 83 jaren. II. A. VELTMAN, Wed. J. H. de Swaan. Rotterdam, 29 Maart 1853. G. M. W. DOOREMANS, Wed. N. A. J. Veltman. Voor de vele bewijzen van deelneming ons bij het overlijden onzer geliefde Moeder en Behuwd-Moeder betoondbetuigen wij bij deze onzen opreglcn dank. C. J. TELDERS, Leyden, 2 April 1853. H. A. TELDERS, Ddüring. Bij brieven van Meerderjarig-Verklaring door den Iloogen Raad der Neder landen, op den 18den Maart 1853 verleend, goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit van den 25stcn Maart 1853, N°. 45, en geregistreerd te 's Gravenliage den 29*'da Maart 1853, zijn aan JACOB DIEDERICH CONSTANTYN DELLW1G, wonende te Leydengegeven al de regtenbij de Wet aan Meerderjarigen toegekend behoudens de bepaling van Artikel 478 van het Burgerlijk Wetboek. Geschiedende hiervan openbare aankondiging, ter voldoening aan het voor schrift in artikel 486 van gemeld Wetboek vervat. 's Gravenhage31 Maart 1853. A. F. de BAS, Procureur bij den Hoogen Raad voornoemd, Een JONGELING van omstreeks 20 jarenreeds 5 jaren op rplM» cen Kantoor werkzaam geweest zijnde, zag zich weder gaarne geplaatst binnen deze Stad of elders. Hierop reflecterenden gelieven zich bij den Heer D. J. COUVEE, Boekhandelaar op de Mare alhier, onder de Letters X. K. te adresseren. L -y Door buitengewone gelegenheid uit de Hand te Koop eene uit- muntende sterk toon gevende Engelsche 6-Octaaf HI A Ui©, rP„,. van JOHN BROADWOOD SONS, met Metalen Plaat, bene vens eene 6J- Octaafs VIj KUK K Ij-HI A AO. Te bevragen bij N. F. TAVERNE, MuziekmeesterOuden Rijn, te Leyden.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3