LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 1 APRIL. BliVfNEXLAiVDSCIlE BERIGTEiX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 31 Maart. Laatstleden Maandag heeft Z. K. H. de Kroonprins het Museum van Oud heden bezocht. Eergisteren morgen mogleri HH. Officieren van het Depót 5<le Regiment Infanterie, hunnen hooggeachten Chef den Luitenant Kolonel Pisuisse, bij be sluit van Z. M. dd. 16 Maart jl. benoemd tot Kolonel van het ls,e Regiment Infanterie, met deze rangverheffing hunne deelneming heloonen. Met korte doch hartelijke toespraak werd door den oudsten Officier (Kapitein IVenniger) aan Z. II. E. G. uit aller naam met zijne bevordering geluk gewenscht, en de welverdiende hulde toegebragtals zijnde in alle opzigten geweest een belang stellend Chef, regtvaardig en billijk in zijne handelingen, gelijk zulks ge durende bijna 2 jaren dat hij het Kommando gevoerd heeft over gemeld Depót, overvloedig is gebleken. Als een gering bewijs van achting en erken telijkheid werd aan Z. II. E. G. een fraai bewerkte zilveren Inktkoker tot aan denken aangeboden. De Heer J. Telling, Jur. Utr. Cand. aan de Hoogeschool te Groningen, is aan de Ulrechtsche Hoogeschool door de Regtsgeleerde Faculteit bekroond voor eene door hem ingezonden verhandeling op de Juridische prijsvraag: de crimine ambitus etc. apud Romanos het Accessit op die vraag is behaald door den Heer S. H. Rinkes, Litt. Hum. Cand. alhier. De Literarische Faculteit aan de Hoogeschool te Utrecht noodigt den schrijver van het antwoord op de prijsvraag over Bekker, met de zinspreuk uit Güthe: So tvirkt mit Macht der edle Mann u. s. tv. uit, om verlof te geven tot opening van het naambriefje, daar aan het stuk het accessit is toegekend. Met genoegen kondigen wij de uitgave aan van de eerste Afdeeling van Ch. Delatmay's Allereerste Gronden der Practische en Theoretische Mechanica, door F. A. T. Delprat, Kapitein der Artillerie, waarvan, naar wij vernemen, de tweede Afdeeling ter perse is en spoedig zal volgen. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft er, bij missive van 4 Maart 1853, N°. 229, zijne goedkeuring aan gehecht en zijne aanbeveling aan de uitgevers, waar het noodig inogt wezen, toegezegd. Reeds op verscheidene Gymnasiën, In dustrie- en Kostscholen is het ingevoerd, terwijl het, uithoofde van den al- gemeencn en zakelijken inhoud, bijzonder geschikt is voor architecten, horo- logiemakers, fabriekanten, beambten bij de spoorwegen, molenaars, hand werkslieden, enz., in 't kort, voor allen, die, hetzij als uitspanning, hetzij ten gevolge van de betrekking, waarin zij geplaatst zijn, de zamenstelling der werktuigen, de krachten, waardoor deze gedreven worden, en de vruch ten, die men er van verwachten kan, willen leeren kennen en, op weten schappelijke gronden, beoefenen, zonder daarom genoodzaakt te zijn dieper in de kennis der wiskunde door te dringen, dan, in den tegenwoordigen tijd, op alle scholen onderwezen wordt. Alle onderwerpen zijn opgehelderd door een groot aantal uitvoerig bewerkte houtgravurendie lusschen den tekst zijn geplaatst. Zie de Adv.) Z. M. heeft aan D. Guyt, lid van den Gemeenteraad te Katwijk aan Zee en bestuurder van de reddingsboot aldaar, de zilveren medaille verleend, wegens redding der bemanning van een onder Noordwijk gestrand vaartuig. Eergisteren heeft aan het Ministerie van Binnenl. Zaken de aanbesteding plaats gehad van het graven van de nog ontbrekende togten en wegsloten, en het opmaken der wegen ter verkaveling van de droogmakerij van het Haar lemmermeer, in 5 percelen; welke werken zijn aangenomen door den lieer P. C. de Jong, te Ameide, en wel: het le perceel voor ƒ42,950; het 2e voor ƒ73,750; het 3" voor ƒ39,790; het 4C voor 44,200 en het 5° voor ƒ32,300, en alzoo te zamen voor ƒ232,990. Te Rotterdam is eergisteren een wagen met 13 kalveren door het drin gen van een drift koeijen langs de Botersloot in hcL water gestort, waardoor 11 kalveren, aan de pooten gebonden, verdronken zijn. Het Handelsblad herigt, dat de Heer E. Hérilte, Kanselier van het Consulaat-Generaal van Frankrijkten onregte is opgegeven als lid der com missie, belast met de vertegenwoordiging der verschillende belanghebbenden in de daarstelling en het beheer van den binnen Amsterdam nieuw op te rigten schouwburg. De Heer Hérilte is aan deze gansche zaak ten eenenmale vreemd, en de aard zijner betrekking laat hem zelfs niet toe, zich daarin op eenigerlcl wijze te mengen. Men leest in de Nederlander van 30 en 31 Maart: Gisteren en heden zijn de manslidmalen der Nederl. Ilerv. gemeente, in de godsdienstoefeningen opgewekt om in de groote Domkamer te komen, ten einde eene hoogst ge- wigtige mededeeling te vernemenen daarna te handelen naar behooren. Aldaar is heden aan de opgekomen leden een eerbiedig adres aan Z. M. voor gelegd, 't welk na de opzending zal worden medegedeeld. In de twee eerste uren hebben omstreeks 2500 personen van onderscheiden rang en stand, dat adres na voorlezing ondertcekend. De goede geest openbaarde zich in vol maakte rust en voorbeeldige orde. Het adres waarvan gisteren in de Nederlander is gesproken en hetwelk he den morgen aan Z. M. onzen Koning is toegezonden, telt 4528 onderleekeningen. (ffij vernemen dat dit adres betrekking heeft op de invoering der Roomsch-Katholieke hiërarchie in Nederland). (Amst. Cour.) Volgens de Nieuwe Nijmeegsche Courant zijn voorleden Vrijdag en Zaturdag de stads militaire posten te Nijmegen verdubdeld, een groot ge deelte van het garnizoen was in de kazerne geconsigneerd en patrouilles door kruisten de stad. De aanleiding wordt niet vermeld. De verkoop van Rijksgronden te Coevordennamelijk 4 tuinen en 7 ge bouwen, heeft den 26steu 30,225 opgebragt, hetgeen ver boven de raming is. Het Arsenaal echter, dat voor ƒ10,000 is verkocht, had alleen in der tijd aan het Rijk ƒ400,000 gekost. Uit Dalfsen wordt van'den 28sten gemeld, dat, toen men dezer dagen een aantal kraaijen op den hevrozen grond te vergeefs naar voedsel had zien zoeken, eenigen plotseling op een hunner aanvielen en dien afmaakten, waarna zijn ligchaam der geheele vlugt tot voedsel diende. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat Z. M. de Koning van Pruissen be noemd heeft tot Ridder van de Roode Adelaarsorde klasse, den Schout-bij- Nacht, Coops; tot Ridders 3llc klasse, den Kapt. ter Zee, Bijl de Vroe, den Hoofd-Ingenieur de Bruin en den Kapt.-Luit. Equipagemeester, Lehman de Lchnsfeldt, en tot Ridder 4dc ld. den Ingenieur lstc kl. Turk. 's GRAVENHAGE, 31 Maart. Dezer dagen zijn door Z. M. tot Hof-Kapelanen benoemd de VVel-Eerw. Hoeren G. Ruitenschild en Ph. Boucher, Leeraren, de eerste bij de Ned. lierv. gemeente en de tweede bij de Waalsche Herv. gemeente alhier. Bij besluit van Z. M. zijn de 3 kantoren der directe belastingen le Haam stede c. a.Noordwelle c. a. en Kerkwerve c. a. opgeheven, ingedeeld op eene andere wijze, en benoemd tot Ontvanger de Heer J. M. Kleeuwens, thans te Kerkwerve. Bij Kon. besluit van 13 Nov. 1852, heeft Z. M. bewilliging verleend tot het oprigten der Deventer-Stoomboot-Maalschappijwelke gevestigd zal zijn te Deventer. Het doel is het aanleggen van eene geregelde stoomboot- dienst tusschen Deventer en Rotterdam lot vervoer van personen en goede ren. De Maatschappij zal bestaan voor den tijd van 20 jaren. Haar kapitaal is bepaald op ƒ63,000, verdeeld in aandeden van ƒ500. Onder de aandeel houders merkt men op: de gemeente Deventer en Mr. A. J. Duymaer van Twist, Gouverneur-Generaal van Ned. Indie, residerende te Batavia enz. Naar men verneemt bestaat bij Z. M. het voornemen, om, wanneer da troepen le Zeyst gekampeerd zullen zijn, zich derwaarts le begeven, ten eindu het aldaar le houden kamp in oogenschouw te nemen. Z. M. heeft 100 en H. M. de Koningin-Moeder eene gouden mcdaillo uitgeloofd, als prijzen voor de in Junij te Alkmaar te houdeu tentoonstelling van vee door de Iloll. Maatschappij van Landbouw. De negende Tentoonstelling der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw, van 9 lot 14 April alhier, in het ge- houw der Teeken-Academie aan den Boschkant, te houden, vindt veel deel neming en belooft zeer schoon te zullen zijn. Ilct programma behelst de opgave van uitgeloofde medailles enz. voor 49 verschillende nommers, voor leden en niet-leden, en bovendien van 3 medailles voor horlulani van Lands- en stads-kruidtuinen. Onder de drie uitgeloofde gouden medailles is die voor de 20 grootste en schoonst hloeijende camellia's door II. M. de Koningin en die voor de 10 grootste en de schoonste palmen door H. M. de Koningin- Moeder gegeven. De derde, voor de 25 schoonste doorbloeijende stamrozen, in bloeiis gegeven door en geslagen op den stempel van de Regering dezer stad. Onder de zilveren medailles zijn verschillende door voorname liefheb bers uitgeloofd. Het programma vermeldt dit alles in do bijzonderheden. In

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1