De Regeling heeft aan het te Toulon liggende eskader van de Middel - landsche Zee, ten gevolge der uit Constantinopel ontvangen gewigtige heriglen, welke eene verwikkeling der Levantsche quaestie doen vreezen het bevel ge zonden om zich onverwijld naar de Dardanellen te begeven. Volgens geruch ten, welke gisteren in omloop waren, zou Rusland van de Porte eene wijziging eischen in het bekende tractaat van Adrianopel. van 14 September 1829. liet Journal des Débats geeft het volgende op betreffende de eischen van Rusland aan de PorieRusland belast zich bij uitsluiting met de be scherming van alle Turksche onderdanen die de Grieksche godsdienst belijden; de Sultan zal voortaan noch de benoeming noch de investituur van den Griek- schen Patriarch hebben, en eindelijk de Heilige Plaatsen blijven voortaan alleen in het bezit der Grieken. Prins iilentzikoff zou, alvorens Sebastopol verlaten te hebben, als Minister van Marine, eene vloot van 27 oorlogschepen hebben in oogenschouw genomen, bemand met 30,000 koppen en gereed om uit te loopen. Thans wordt als stellig berigt, dat de Paus hierheen zal komen om den Keizer te kroonen. De Aartsbisschop van Avignon heeft een scherpen brief tegen dien van Parijs in VUnivers doen plaatsen. De Bisschop van Orleans heeft aan de geestelijken onder zijn bevel verboden voortaan mededeelingen te doen aan het alhier uitkomend dagblad la Presse religieuse. Prins Karei Bonaparte, een der eerste zoölogisten van Europa, heeft zijn prachtig en kostbaar Kabinet van Natuurlijke historie aan de stad Ajaccio afgestaan, met vrijlating aan bet Museum van Natuurlijke historie alhier, de 100 exemplaren te kiezen, die aan dit Museum ontbreken. De Capucynendie hier nog slechts een voorloopig verblijf hadden, hebben zich thans voor goed op den boulevard Montparnasse gevestigd, waar eene kapel voor hunne dienst in gereedheid is gebragt. De kastanjeboom van de Tuilleriën, bekend als de boom van 20 Maart, heeft dit jaar slechts 5 dagen vroeger dan gewoonlijk bladen gekregen. De Bey van Tunis zal in April door een onzer oorlogschepen worden afgehaald en ons land bezoeken. Een bedroevend voorval beeft nabij Ray-sur-Saóne plaats gehaddaar de pont ter overvaart plotseling gezonken is, waarschijnlijk door het overgroot aantal personen, dat zich daarin bevond, en hetwelk zich naar de kermis te Vellexon wilde begeven. Dit aantal bedroeg omtrent 80, waarvan velen, in weerwil aller aangewende pogingenden dood gevonden hebben. Men heeft reeds 1G lijken in de eerste oogenblikken uit het water gehaald. De onderhandelingen omtrent een' spoorweg tusschen Madrid en Lissa bon zijn zoo goed als afgebroken. In het midden van April zal er een groote krijgstogt tegen de Kabylen worden ondernomen. SPAS JE. MADRID, 15 Maart. De Minister van Financiën heeft met het huis Baring Brothers te Lon den eene leening van 500 millioen realen gesloten. Deze som is bestemd voor de terugbetaling der vlottende schuldwelke door eene perpetuele zou vervangen worden. De voorwaarden der leening zijn gunstig voor Spanje, dat tot nu toe nimmer geld kon bekomen dan tegen een rente van 10, 12 en zelfs 15 pCt. 'sjaars, en de nieuwe gesloten is tegen 7 pCt. De overeen komst zal eerlang aan de goedkeuring der Cortes worden aangeboden. ITALIË. ROME, 14 Maart. Het Collegie van Kardinalen dat, zooals is gemeld, thans voltallig is, bestaat uit 70 leden. De oudste, Kardinaal Oppizoni, telt 88 jaren en be kleedt reeds 50 jaren deze waardigheid; de jongste is de Kardinaal d'Andrea, 41 jaren oud. Zes Kardinalen zijn boven de 80, 30 boven de 70 jaren oud; 19 zijn van 60 tot 70, 24 van 50 tot 60 en 8 van 40 tot 50 jaren oud. De meeste zijn Italianenslechts 16 vreemdelingendaarvan zijn 6 Fran- schen (waarbij nog 2 komen, die van Corsica geboortig zijn), 3 Oostenrijkers (waarbij nog komen 4 Kardinalen, die in de Oostenrijksche staten in Italië te huis behooren), 2 Spanjaarden, 2 Portugezen, 1 Belg, 1 Engelschman (Wiseman) en 1 Pruis (Aartsbisschop van Keulen); 27 Kardinalen, alle Italianen, wonen te Rome. PRUISSEÏK. BERLIJN, 20 Maart. Een groot aantal leden der Tweede Kamer heeft het voorstel ingediend, dat de Kamer besluiten zal1°. De Regering uit te noodigen zoo spoedig mogelijk maatregelen te beramen en aan de Kamer de noodige voordragtcn te doenopdat eindelijk mogen worden vervuld deovereenkomstig de Pau selijke bulle van 16 Julij en de Koninklijke Kabinelsorde van 23 Augustus 1821, overgenomen verpligtingen van den Staat lot het begiftigen van bis dommen, domkapittels en bisschoppelijke instellingen. 2°. De Regering uit te noodigen tot het beramen der noodige middelen en aan de Kamer mededee- ling te doen, welke goederen, behoorende en bestemd tot kerkelijke inrigtin- gen of tot instellingen van onderwijs en weldadigheid van de Roomsch-Katho- lijke en van de Evangelische kerk, aan de Staatskas zijn getrokken; welke verpligtingen op die goederen rusten en in hoe verre van wege den Staat aan die verpligtingen wordt voldaan. 3°. Dat de Regeringde aanspraken van de beide Christelijke geloofsbelijdenissen op evenredig billijke wijze erkennende, bepale, dat het fonds, dat na de vervulling der billijke verpligtingen aan de Regering nog beschikbaar blijft om er vrij mede te handelen, in het bij zonder de 50,000 th.volgens het regeringsvoorstel eventueel ten laste van den Staat te brengen, jaarlijks zal worden aangewend, ter voorziening in de kerkelijke behoeften der Katholijke niet minder dan in die der Evangelische onderdanen. Het werk van Professor Gervinus: Inleiding tot de geschiedenis der XIX eeuw, is van Regeringswege verboden. Uit het Nassausche vertrekt den 29sten eene geheele gemeente naar Noord-Amerikameer andere gemeenten zullen dat voorbeeld volgen. De bekende Iloogleeraar in de kruidkunde A. F. Wiegmannis te Brunswijk in den ouderdom van 81 jaren overleden. Uit Barmen wordt gemeld, dat de zeep-, kaarsen- en olie-fabriek van den Heer Rosbach aldaar eene prooi der vlammen is geworden. Vier gebou wen tot die fabriek behoorende, zijn daardoor in de asch gelegd. Behalve bet vet zijn er 10,000 vaten olie verbrand. De schade wordt op 1 millioen gl. begroot, terwijl meer dan 1000 menschen daardoor zonder bestaan zijn geraakt. 0O§TEXRIJK. WEENEN, 20 Maart. Voor de nieuwe kerk, die in de voorstad Maria-hilf zal worden ge bouwd, is nu reeds voor 500,000 11. ingeschreven. Door een ongeluk op den spoorweg van Presburg naar Wemern zijn de machinist en de stoker om bet leven gekomen. Te Mantua is gisteren een Keizerlijk bevel afgekondigdbevattende, dat alle aangevangen processen wegens boog verraad moeten gestaakt worden; alle van hoog verraad beschuldigden zijn dus van regtvervolging vrijgesteld. RU SLAWD, Het is aan de onvermoeide pogingen van bet bestuur der Kaukasische ge westen ten laatste gelukt, voor den handel en het verkeer een nieuwen hoogst belangrijken weg te openen. In December is de snelvlietende en lot dus verre voor onbevaarbaar gehouden Kuravan haren mond in de Kaspi sche zee stroomopwaarts tot Mengistschu, eenen afstand van 80 geographische mijlendoor eene stoomboot van 60 paardenkracht bevarenwaardoor bet der regering mogelijk wordt, van Astrachan uit, een deel der aan gene zijde van den Kaukasus staande troepen van mond- en krijgsbehoeften te voorzienen het moeijelijke en kostbare transport over het gebergte te vermij den. Voor den handel en de nijverheid wordt hier eene nieuwe markt geopend, die tot biertoe, om de aan het vervoer verbonden overgroote kosten, niet toegankelijk was. De rijke provinciën van Transkaukasie worden thans in onmiddellijk verband gebragt met den Wolga, de hoofdader van den binnen- handel des rijks, hetwelk daardoor in bet bezit komt van al de kostbare ruwe voortbrengselen zijner zuidelijke streken, en ze op zijne markten en in zijne fabrieken tot waarde brengen kan. Sedert 2000 jaren misschien wel sedert den tijd van Herodotus was de groote handelsgemeenschap tusschen Europa en Azie langs de Kura en den Rion gesloten; thans is die nagenoeg voor de helft weder geopend. In de maand Mei zal te Moskou eene Tentoonstelling van voorwerpen van Russische nijverheid gehouden worden. STARS BERILTEI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN doen te weten, dat bij de op heden plaats gehad hebbende Uitloting van ééne Obli gatie groot ƒ5.000, behoorende tot de Negotiatie groot 45,000, aangegaan ingevolge bekomen magtiging bij Koninklijk besluit van 22 Maart 1850 N°. 65, is uitgetrokken N°. 1, die op den lsten April aanstaande aflosbaar is gesteld. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Eurgemeester en Wethouders voornoemd. Leïden, 21 Maart 1853. J. C. BUCAILLE, Weth., L. B. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, Gehad hebbende het verzoek van Dirk Kooreman, Timmerman wonende alhier, om in het Huis staande en gelegen binnen deze Gemeente, op den hoek der Oosldwersgracht geteekend Wijk V. N°. 514, hem in eigendom loe- behoorende. een Broodbakkersoven te mogen plaatsen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van naastbijgelegene en belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Ge meente op Donderdag den 24sten Maart aanstaande, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij ge houden zullen worden, zich tegen de inwilliging daarvan niet te heb ben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn. Letden, 21 Maart 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUl'TKAMMER. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente LEYDEN, gezien hebbende de Notificatie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den llJen Januarij jl., Provinciaalblad N°. 23) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arron. dissements-Ijker alhier, van den 12den dezer maaod, geven mitsdeze den In gezetenen dezer Gemeente hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigten, bene vens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksel?, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. M*. besluit van den 21strn December 1822 Staatsblad N°. 54) moeten worden afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezorging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3