wagen zij zieli bij troepen in de dorpen. Nadat gedurende de laatste helft van Januarij in Lapland eene buitengewone menigte sneeuw gevallen was, drongen 10 wolven bij een veehouder te Gillivara binnen en doodden 100 rendieren. Den 18den Febrnarij bezocht een groole troep wolven het Zweed- sche stadje Oestersand, waar, midden in de straten, tusschen hen en een aantal groote honden een verschrikkelijk gevecht ontstond. Buiten eenige Noorweegsche steden heeft men met zwijnen jagt op de wolven gemaakt. Ook uit Polen wordt geklaagd over de verwoestingen door de wolven aange- rigt, terwijl de menigte gevallen sneeuw alle gemeenschap belemmerde, 's GRAVENIIAGE, 22 Maart. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag gegeven aan Jhr. Mr. C. A. T. Gevers als Burgemeester vau Oegslgeest en Poelgeest. Z. M. de Koning heeft op het verslag van den Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat, bij aanvulling van het voorloopig reglement voor de binnenlandscbe dienst van den Rijkstelegraaf, onder de middelen ter ver dere bezorging van berigten buiten de lijn van den Rijkstelegraaf, ook de verzending behoort met bijzondere telegraafondernemingen. Zoo de afzender van dit middel wil gebruik maken, drukt hij dit op het af te geven berigt uit. De kosten daarvoor worden naar de tarieven der bijzondere onderne mingen berekend, en gelijktijdig met de overige kosten van het berigt vol daan. Voor een berigt, aan meer dan één persoon op dezelfde plaats ge adresseerd, worden al de adressen in de berekening der woorden opgenomen. Voor elk afschrift van het berigt boven het eerste, wordt 50 cents gevorderd. Ken berigt, gelijktijdig aan verschillende kantoren geadresseerd, wordt als zoo veel afzonderlijke berigten berekend. De vooruitbetaalde kosten voor een antwoord, worden op aanvrage van den belanghebbende teruggegeven, zoo het antwoord niet binnen 5 dagen is aangekomen. Na afloop van den 8s,cn dag is het deswege betaalde aan het Rijk vervallen. Deze bepalingen komen in werking den lst(:n April aanstaande. Bij Koninkl. besl. van 26 Februarij jl., zijn eenige regelen vastgesteld, welke tot leiddraad zullen verstrekken voor de beoordeeling der aanspraken van ambtenaren bij de administratie der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen, op bevordering en tevens voor nieuwe benoemingen bij voorschreven administratie. Den 25stcn Februarij heeft de uitwisseling plaats gehad der additionele overeenkomst van handel en scheepvaart tusschen Nederland en de Ver. Staten. De Minister van Koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. In de zitting van den Hoogen Raad van gisteren is door den Adv.- Generaal Dekelh, conclusie genomen in de bekende zaak van C. Kemme en 1'. van Mingelen, bij arrest van het Prov. Geregtshof in Zuidholland ter zake van laster, tot gevangenisstraf en geldboete veroordeeld. Z. E. H. A. conclu deerde tot verwerping van alle voorgedragene middelen. Uitspraak 12 April. Bij de commissie van het fonds tot ondersteuning van oude visschers te Scheveningenis ontvangen van den Schout-bij-Nacht V. K. ƒ100, en in een brief, met het postmerk Bruxelles 4 coupons W. S. SpCt., ieder ad ƒ14.50, te zamen f 59.40. De commissie is thans in staat gesteld om aan 25 oude visschers boven de 65 jaren, wekelijks ƒ1 uit te reiken, uit het provenu van het fonds. HELLEVOETSLUIS19 Maart. Eergisteren arriveerde alhier ter reede het Nederl. barkschip Bosporns, van Rio Janeiro. Weinig tijds na het vertrek waren de Bevelhebber en nader hand nog twee manschappen aan de gele koorts bezweken. Door het plaat sen van een wacht aan het havenhoofdzijn maatregelen genomendat niemand der bemanning zich van boord kan begeven, en zal alzoo, ter voorkoming van besmetting, de gemeenschap met den wal 21 dagen geheel afgesneden blijven. MIDDELHARNIS, 18 Maart. lieden nacht had alhier eene stoute inbraak plaats hij den Rijks-Ortlvan- ger. Drie mannenwaaronder een die tot de Rotterdamsche policie behoo- rende, wel mede deed, maar met het doel, om de beide anderen in handen der justitie te leveren, braken het venster en raam open, traden in het kantoor en beproefden eene geldkist open te breken. Hun schandelijk voor nemen was alzoo bij de policie te Rotterdam bekenden deze had twee agen ten herwaarts gezonden, om aan het gemeentebestuur hiervan kennis te ge ven en onze agenten de behulpzame hand te bieden. Deze gewapende magt vielmet den zoon des Ontvangers vereenigdop de beide booswichten aan die van geladenc pistolen, messen en dolken voorzien waren, terwijl de policie den derde voorbedachtelijk liet ontvlugten. De tegenstand was zeer sterk doch eindelijk werden de dieven overmand, en onder den toren van Som- melsdijk in verzekerde bewaring gebragt, vanwaar zij den volgenden dag met eene schuit naar Brielle zijn getransporteerd. De een zou een kroeghouder van Rotterdamen de andere een voormalige inwoner dezer gemeente zijn. (IV. Rott. Cour.) liUlTKiMADSC»E BElilGTEN' ÏW E». LONDEN, 20 Maart. Terstond na de Paaschvacantie zal de Regering in het Lagerhuis een voor stel doen tot verbetering der volksopvoeding. In de Morning-Post leest men het volgendeOp verzoek van den Grool-Vezier heeft onze Zaakgelastigde te Constantinopel naar Malta aan den Admiraal Dundas depêches gezonden, houdende uitnoodiging om met het on der zijn bevel staande eskader zonder tijdverlies uit te loopen en in den Archipel voor anker te komen. De derde lezing van de wet op de bevoegd verklaring der Israëliten is tot den llden April verschoven. De beroemde diamant Koh-I-Noordie reeds een der sieraden van de wereldtentoonstelling uitmaakte en sedert door verslijping nog aanmerkelijk in luister en schoonheid van vorm gewonnen heeft, is nu op nieuw gezet en zal voortaan het schoonste juweel der Koningskroon van Engeland zijn. Aan slijpen en zetten is meer dan 2000 te koste gelegd. Overmorgen zal het stoomschip Isabeldat verleden jaar, eene zeer belangrijke reis naar de Noordpool-zee gedaan heeftop nieuw een togt naar de Behring-straat ondernemen, ten einde de schepen van sir J. Franklin opte- sporen. Het is daartoe andermaal uitgerust op kosten der echtgenoote van Franklin wie 1500 uit van-Diemens-land zijn toegezonden (waar haar echt genoot voor eenige jaren Gouverneur was)ten einde haar te gemoet te komen in de kosten van die uitrustingen. Bovendien heeft zij daartoe van enkele vrienden en ook van wege de admiraliteit esnige weinige bijdragen bekomen. In eene steenkolenmijn nabij Newport heeft II. Zaturdag eene gas-ont- ploffing plaats gehad, waardoor 7 personen het leven hebben verloren en 13 meer of min gevaarlijk zijn gekwetst. Daar in de wateren der Canarische eilanden de stokvisch in groote hoe veelheid aanwezig is, zal de handel daarin welligt eene groote verandering ondergaan. Een zekere Heer Vargas, Koninkl. Commissaris dier eilanden, heeft zijne aandacht daarop gevestigd en verscheiden vaartuigen tot deze vangst uitgerust, die allen met rijke ladingen in de haven van Santa Cruz de Tenerifa zijn teruggekeerd. De vissehen doen in goede hoedanigheid niet onder voor die, welke hij Newfoundland worden gevangen, en worden zelfs gezegd nog smakelijker te zijn. Thans doet de Heer Vargas schuren bouwen voor het droogen van den vischen hoopt Spanje van toereikenden voorraad te zullen kunnen voorzien. Gelijk men weetworden in dat land aanzien lijke hoeveelheden van die visch-soort verbruikt. Naar de Kaapkolonie was een Koninklijk besluit gezonden tot invoering der nieuwe Staatsregelingde grenzen echter der Kolonie waren nog niet bij besluit bepaald. Berigten van de Kaap de Goede Hoop van den 4den Februarij melden dat niettegenstaande nieuwe rooftoglen van Kaffers, de oorlog tegen hen door liet Britsche bewind als geëindigd beschouwd werddaar door den Gouver neur maatregelen genomen werden om tot eene formele herstelling des vredes te geraken alsmede om in den oorlog geleden verliezen te vergoeden en daarin bewezen diensten te beloonen. De duur gekochte overwinning op de Basulo's was niet vruchteloos geweest, daar Mosheh, het hoofd van dien volksstam, de hem door den Gouverneur der kolonie opgelegde vredes-voorwaarden nakwam door strenge bestraffing zijner onderdanendie voortgingen de kudden te plunderen der landbouwers van Nederlandsche afkomst in het gebied der Oranje-rivier. Naar aanleiding van deze tijdingen van de Kaap zegt de Timesde Kaffers zijn niet meer te vreezen, dan wanneer zij zoogenaamd in onder werping komen. Een einde aan den strijd is kwalijk te voorzien en toch sleept hij jaarlijks vele dapperen en een mi'lioen weg, zonder dal men met der daad een duim breed wint. Men telt reeds eene magt van 7 a 8000 man geregelde troepen aan de Kaap, doch de Kaffers hebben in den strijd zeiven zich meer met de Europesche krijgskunst gemeenzaam gemaakt, vele overloopers hebben den oorlog geleerd en zijn van vuurwapenen en buskruid goed voorzien. De laatste berigten van Laboan luiden gunstig "nopens den gezond- 1 heidstoesland der Kolonie en de ontginning van steenkolen. Ook uil Malakka verneemt men meer en meer van goud-ontdekkingen. SS E Mj I 5'. BRUSSEL, 21 Maart. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft het ontwerp van wet aan genomen bevattende vergunning tot het aanleggen van een' spoorweg in Kempenland, van Lier over Herenthals naar Turnhout; aan de onderneming wordt van staatswege een opbrengst van 4 pCt. gewaarborgd. Te Duinkerken in Fransch Vlaanderen is een genootschap opgerigt tot beoefening van de Vlaamsclie taal. FKANIIRIJ91. PARIJS 21 Maart. Bij het Wetgevend Ligchaam is de begrooting voor 1854 ingediend, van welke het 8ste en 9dc artikel aan de vergadering door den Voorzitter werd voorgelezen. Het 8ste artikel begroot de staatsinkomsten op 1520,639.572 fr., namelijk 468,043,233 fr. voor inkomsten die slechts ordeshalve uitgetrokken worden, 1024,858,537 fr. voor wezenllijke inkomsten van gewonen aard en 27,737,802 fr. voor wezenllijke inkomsten van buitengewonen aard, makende te zamen een bedrag van 1052,596,339 aan wezentlijke inkomsten. Artikel 9 raamt de staatsuitgaven op 1519,250,942 fr., waaronder 468,043,233 fr. voor alleen ordeshalve vermelde uitgaventerwijl onder de wezentlijke uitgaven voor buitengewone werken 89,560,000 fr. is uitgetrokken. Dit levert alzoo een geraamd overschot op van 1,388,630 fr.wanneer men de gewone uitga ven met de gewone inkomsten vergelijkt, klimt het batig slot tot een meer beduidend bedrag, te weten 45,644,161 fr. Zoodat dan het financieel even- wigt in de parlementaire staatshuishouding zou verkregen zijn. Den 15den Februarij is het handelsverdrag met Toscane afgekondigd. Dit is het eerste hetwelk de Keizer, krachtens de hem door de gewijzigde staatsregeling opgedragen magt, zelf, zonder raadpleging van het Wetgevend Ligchaam gesloten heeft.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2