BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. ENGELAKD. LONDEN, 12 Maart. In de zitting van liet Lagerhuis van gisteren is met eene meerderheid van. 51 stemmen tot de tweede lezing besloten van de wet betreffende de emancipatie der Israëliten en hunne toelating in het Parlement. In de zitting van het Iloogerhuis van gisteren zijn vele grieven tegen de tegenwoordige inrigling van het Indische rijk ter sprake gebragt door Lord Ellenborough gewezen Gouverneur-Generaal van Indië, naar aanleiding eener petitie uit Neder-Bengalen van 1280 Christen-ingezetenen van Engelsche of inlandsche afkomst, waaronder een aantal van de meest gegoede burgers en 268 ambtenaren van lageren rangmeestal van inlandsche afkomst. In deze petitie werd vooral geklaagd over de inrigting van de binnenlandsche admi nistratie en van het reglswezener werd onder anderen aangevoerd dat be ambten zonder behoorlijke opleiding, in het burgerlijke drie wetgevingen, de Engelsche, de Hindosche en de Mohammedaansche, moesten toepassen en in strafzaken de acten van het Engelsche Parlement wier verwarde massa in Engeland zelf bekwame regtsgeleerden wanhopig maakte. De wensch der adressanten, dat voortaan bij de keuze van ambtenaren voor Indië alleen op bekwaamheid mogt worden gelet, werd door Lord Ellenborough niet onvoor waardelijk beaamd; zijns inziens zou het Indische Rijk voor Engeland verlo ren gaan indien niet voor alle hooge posten in Indië personen wierden ge kozen wien Engeland nader en inniger dan Indië aan het hart ging. Hij stemde in met de klagte dat in Indië door de gebrekkige inrigting van het regtswezen en de policie geen volle veiligheid voor personen en eigendommen bestondwaarvan het gevolg was dat zoo weinig Britsch kapitaal in Indië geplaatst werd: dat de planter of kapitalist naar het moederland terugkee- rendc, zelden of nooit zijn kapitaal in Indië achterliet; en dat de grondge bruiker in Indië tegen 25 of 30 pCt. geld moest opnemen. Het 50-jarig bestaan van liet Brilsche en Buitenlandsche Bijbel-genoot schap is den 8stcn hier plegtig gevierd met het houden eener talrijke bijeen komst in Exeter-hall. De Voorzitter, Graaf Shaftesbury, heeft bij die gele genheid eene redevoering gehouden, waarin hij de lotgevallen en verrigtingen van het genootschap herinnerde, en onder anderen aanvoerde, dat hetzelve gedurende zijn 50-jarig bestaan, zoo hier te lande, als door zijne agenten in het buitenlandverspreid heeft 43 millioen exemplaren der II. Schriftdat het den Bijbel gedrnkt en uitgegeven heeft in 148 talen of tongvallenvan welke 25, tot dat dit geschiedde geen letterschrift bezaten, maar alleen ge sproken werden; dat die verspreiding heeft plaats gehad bij 121 natiën. Ter zake van dit halve-eeuw-feest is den O11011 in de S'. Pauluskerk eene plcglige godsdienstoefening gehouden, waarbij de Aartsbisschop van Canterbury eene leerrede heeft uitgesproken, welke door den Lord-Mayor en de leden van het stedelijk Bestuur, benevens een groot aantal andere aanzienlijke per sonen, werd bijgewoond. In de raaandelijksche bijeenkomst van Maart der maatschappij tot ver spreiding der Christelijke leerstellingen, werd gelezen een brief van den Bis schop van Melbourne in Australië, waarin voorkomt, dat sedert 10 maanden de bevolking van die streek meer dan verdrievoudigd is. Er is geene andere kerk, dan twee of drie houten loodsen. Het bestuur der bovengenoemde maatschappij vraagt een krediet van 1300 om eene ijzeren kerk en eene pastorie naar Melbourne te zenden, voor die streken alwaar de gouddelvers werkzaam zijn. Omtrent de vermelde werkeloosheid te Manchester wordt thans nader berigtdat dit' alleen betrekking heeft op de fabrieken in ruw katoenen dit alleen daarom, dewijl de grondstof te dunr was, in verhand met den prijsdien men voor de geweven stoffen kan maken. BELGIË. BRUSSEL, 14 Maart. De Regering vraagt voor dit jaar 4,880,000 fr. ter verbetering en vol- tooijing van de spoorwegenen zal daarna nog 12 millioen behoevenom de middelen van gemeenschap zóó in te rigtenals noodig is. Het model in pleister voor het gedenkteekente Ostendc op te rig ten ter nagedachtenis van de Koninginen vervaardigd door den Heer Fraikin is thans voltooid. Een verschijnsel, hetwelk in den strijd tusschen de Belgische liberalen en de partij der geestelijkheid opmerking verdient, is de thans in de Indé- petidance verschijnende verhandeling van een gunstig bekend Belgisch ge schiedschrijver, over de opheffing der Jesuilen-Orde door Paus Clemens XIV. De schrijver zegt aanleiding tot de uitgave dezer verhandeling daarin te heb ben gevonden, dat die gewigtige gebeurtenis laatstelijk door drie schrijvers, met behulp van echte en nog onbekende bewijsstukken, in het volle licht is gesteld, en wel uit verschillende oogpunten, door den Heer de Saint-Priest uit het oogpunt der Europesche Gouvernementendoor den Heer Crelineau- Joly uit het oogpunt der orde zelve, en door Pater Theiner uit het oogpunt van den Paus. De stad Luik heeft sedert 1850 het getal harer inwoners van 77,125 tot 81,765 en dat harer woningen van 10,547 tot 10,764 zien toenemen. Een uitgever van een dagblad in het westen van Noord-Amerika, ver zocht zijne gcabonneerden die hem in geen zes jaren betaald hebbenom hem een haarlok van hen toe te zendenopdat hij wete dat ze nog in leven zijn. De Lawrence Burgregister zegt dat als zijne geabonneerden _julks ook dedenhij wel een paruikmakerswinkel kon opzetten. FRANKRIJK. PARIJS13 Maart. De Moniteur behelst een uitgebreid artikel betrekkelijk de staatsbe- grooting, waarin het volgende voorkomt: Tot overtuiging hoezeer het aangenomen stelsel hoven het afgeschafte ver kieslijk is, behoeft men zich slechts de begroolingen van het eerste Keizerrijk te herinneren. Eerst na de omwenteling van 1830 deed de parlementaire invloed zich ten volle gelden. Toen werd bij de wet bepaalddat de staatsuitgaven voortaan niet dan bij afzonderlijke hoofdstukken zouden worden bewilligd, en dat niets van een hoofdstuk op een ander mogt worden overgeschreven. In 1830 was de begrooting 978 millioen in 87 hoofdstukken; in 1847 1459 millioen in 436 hoofdstukken. Nu is de geheele som voor een departement van algemeen bestuur in eens in stemming gebragt; het op eene afdeeling overschietende kan nu op eene andere, waarvoor niet genoeg blijkt geraamd te zijn, worden overge schreven, altoos onder inachtneming van bepalingen en vormen die misbruik keeren. Naauwgezct bij den Staatsraad onderzocht door mannen van langdu rige ervaring in de behandeling van staatszakenheeft de begrooting al de besnoeijingen ondergaan, die met den eisch eener goede administratie bestaan baar zijn; elke bijzonderheid is angstvallig onderzocht; en nadat het voor en tegen tusschen de betrokken Ministers en de leden der onderscheiden afdeelin- gen van den Staatsraad besproken was, heeft de Keizer, die al de zittingen bijwoonde, de bezuiningen vastgesteld die in de door de Ministerien gemaakte ramingen konden gebragt wordenen aldus zijn de voorgestelde uitgaven 34 millioen verminderd. liet is meer dan twijfelachtig of bij de oude wijze van behandeling der begrooling zulk eene vermindering kon verkregen zijn toen werd iedere in krimping een twistappelwaarin de Ministers dikwijls 's Konings naam en wil mengdenen zoo hing de uitslag af van den wensch der meerderheid om het Ministerie te zien aanblijven of aftreden; en intusschcn werd de begrooting al hoogcr en hoogcr. Het Staatshoofd vernam naauwelijks wat er eigenlijk in de Kamer omging; de Ministers zeiden hem: »Dc oppositie wilde ons doen vallen en uwe magt eene nederlage toebrengen, maar wij hebben het gewon nen." Zoo werd van den uitslag eene zegepraal voor het koninklijk gezag gemaakt; meer beoogde men niet. Thans zullen de geraamde inkomsten tegen de uitgaven opwegen. Dit zoo lang door het land gcwcnschte evenwigt zal ongestoord blijven, indien de Voorzienigheid ons bewaart voor zulke rampen welke 's menschen berekenin gen verijdelenwant het is 's Keizers uitdrukkelijke wil dat de begrooting waarheid zij. De eerstdaags aan het Wetgevend Ligchaam voor te dragen begrooting van staatsuitgaven voor 1854 zou een nieuwen post bevatten voor het toezigt op het drukken en verspreiden van geschriften, namelijk jaarwedden (van 2000 tot 3000 fr.) en reiskosten voor departementale inspecteurs van den boekhandel, zijnde op voorstel van den Minister van Rijkspolicie besloten in elk departement een zoodanigen ambtenaar aan te stellen. De Regering schijnt voornemens te zijn om vergunning te verleenen tot het houden van stierengevechtenwaarbij echter de noodige maatregelen zou den genomen wordendat er geene menschen bij konden gedood worden. Meer dan 30 Spanjaarden hadden reeds verzocht met die vergunning, welke 1°. Mei in werking zou tredente worden begunstigd. Sedert den moordaanslag op den Keizer van Oostenrijk, heeft de Mi nisterraad aangedrongen op bijzondere voorzorg voor de veiligheid van den Keizer. De Prefect van Policie, de Heer Pietri, een Corsikaan heeft eene wacht georganiseerd, uit 50 moedige, en onverschrokkene Corsikanen, van welke de eene helft bij dag en de andere helft bij nacht de dienst doet. Zij bewaken alle toegangen tot de Tuilleriën en houden een wakend oog op ieder, die uit- of ingaat. Wanneer de Keizer uitrijdt, wordt hij door eenigen Ie paard, op een afstand gevolgd, doch zoo, dat zij ieder kunnen zien, die den Keizer nadert. Zij zijn met dolken en geladenc pistolen gewapend. Als de Keizer een schouwburg of eene andere openbare plaats bezoekt, staan zij zoo geplaatstdat zij iedere poging tot moord onmogelijk maken. Deze wacht bestond reeds ten deele vóór den coup d'état, doch de Heer Pietri heeft haar thans op nieuw geregeld. Zij mag tegenwoordig niet toelaten, dat iemand den Keizer een smeekschrift overhandigt. In eene vergadering der hooge geestelijkheid is besloten een marmeren standbeeld op te rigten voor den beroemden Bossuet. Alhier is in 70-jarigen ouderdom overleden de beroemde scheikundige Orfxla; hij heeft aan de Academie van Geneeskunst 120,000 fr. gelegateerd, om tol prijzen te dienenten nutte der wetenschap. Een Belgisch dagblad van de partij der geestelijkheid zegt uit Parijs van goederhand het stellige berigt te ontvangendat de Paus den 18icn Mei aanstaande aldaar zal komen. De Univers bevat een brief van den Heer Veuillot uit Rome, waarin hij hoofdzakelijk schrijft dat hij zich op den Paus beroept, had verzocht, dat deze inmiddels het vonnis van den Aartsbisschop schorste, en overigens ver klaart dat hij zich aan den Paus zal onderwerpen. De Heer Roulin heeft eene proeve genomenom zijdewormenvóór dat zij de poppen sponnengekleurde voedingstoffen toe te dienen. Zijne eerste proeve werd met indigo genomenwelke hij in zekere evenredigheid ver mengde met de bladeren van moerbeziën-hoomenwaarop die wormen azen. Hij verkreeg blaauwe poppen. Later zocht hij eene onschadelijke roodkleu- rende slof, en vond die in de Bignonia Chica. Van deze plant werden

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2