De opbrengst der goudmijnen in Nieuw-Zoid-AVallis was, volgens de berigten van 6 December, aanmerkelijk verminderd. SS E Ij I S3. Bij de Kamer van Afgevaardigden is een wets-ontwerp ingediend, betref fende de regeling der dotatie van den Hertog van Braband. Zij is gesteld op 200,000 fr. jaarlijks, waarbij gevoegd worden 50,000 fr. jaarlijks, voor het onderhoud der twee paleizen, welke ter zijner beschikking zijn; 100.000 voor herstellings- en 250,000 fr. voor ameublementkosteu. FE& ANSLR-WEL. PARIJS, 6 Maart. Bij Keizerlijk besluit zijn de Inspecteurs-Generaal der Policie opgeheven. Naar gelang van omstandigheden zullen hoogc ambtenaren op de voordragt van den Minister, aangewezen worden om achtereenvolgens al de deelen des rijks te bezoeken en van den algemeenen toestand verslag te doen. De Nederlandsche Gezant heeft aan den Keizer het antwoord van zijnen Meester overhandigd, op de kennisgeving van zijn huwelijk. De Keizer heeft 15 Senatoren benoemd en weder aan 164 staatkundig veroordeelden kwijtschelding van straf verleend. Een oud fabrikant is door eene vrouw die in een der hospitalen ziek lag en meende te sterven als degeen aangewezendie in 1848 den Aarts bisschop van Parijs, Affre, zou gedood hebben. Hij is gevangen genomen en hel gercglelijk onderzoek aangevangen. De Spaansche Generaal Narvaez bevindt zich nog te Bordeaux en schijnt geen plan te hebben naar AVeenen te vertrekken. De Bisschop van Chalons heeft de verdediging van het dagblad VUnivers en voornamelijk van den hoofdredacteur Veuillot op zich genomen. In een daar omtrent openbaar gemaakt stuk, leest men onder anderen het volgende: Na zoo vele diensten door Veuillot aan de zaak van de godsdienst bewezen, kon hij te regt aanspraak maken op dit blijk van mijne achting, belangstelling en opregte vriendschap. Gaarne geef ik hem daarvan de verzekering. Hij be vindt zich thans te Rome, aan de voeten van Z. H. den Paus, vien hij be kend maakt met zijne beginselen en drijfveren. Het antwoord't welk de Paus zal geven, is gemakkelijk te raden. De Paus zal zeggen: Pax vobis (vrede met u)." Gelukkig diegenen, welke den zin van dat antwoord zul len begrijpen. Daar in de Cevennes pogingen werden aangewend om de geheime ge nootschappen te doen herleven, door het verspreiden van het valsche gerucht van een aanslag tegen het leven des Keizershebben de overhedendoor militairen vergezeldzich naar die streken begevenen 12 der voornaamste raddraaijers gevat, die tot de laagste rangen der maatschappij behooren. SPA1ÏJE. MADRID, 2 Maart. Gisteren is de Zitting der nieuwe Cortes zonder troonrede geopend. De Kamer van Volksafgevaardigden heeft den Heer Martinez de la Rosa tot Voorzitter verkozende candidaat van de ministeriele partij doch tevens aan de oppositie wegens zijne beproefde gehechtheid aan de constitutionele staats- inrigting niet onwelgevallig. Onder de 319 leden der Kamer zijn slechts 77 die het ministerie stelselmatig zullen bestrijden. PRUISSM. BERLIJN 6 Maart. Onze policie heeft in den laatsten tijd zeer het oog gevestigd op de ver- valsching van boter, welke hier sedert lang op groote schaal werd uitge oefend. Bij het onderzoek van drie, bier verkochte vaten boter, is gebleken, dat zij gemiddeld slechts 65 pCt. werkelijke boter en 35 pCt. water en zout bevatteden. In een ander vat vond men zelfs slechts 60 pCt. boter. 9 pCt. zout en 31 pCt. water. Al deze boter was tevens gekleurd met de slechte verfstof, Orleans genaamd. De AVurtembergsche Tweede Kamer heeft de doodstraf weder ingevoerd. OOSTENRIJK. AVEENEN, 5 Maart. Ofschoon zich de Keizer thans huiten gevaar bevindt, was dit eenige da gen geledenniet het geval. De officiële bulletins waren niet overeenkomstig de waarheidwant zij bemantelden den ongunstigen toestandwaarin de Keizer verkeerde. Het blijkt thans ookdat het gezigtsvermogen van den Keizer door den ontvangen stoot op het achterhoofd zeer geleden heeft; men hoopt evenwel, hem ook hiervan te genezen. Sedert gisteren worden er geen bulletins meer uitgegeven aangaande den toestand van Z. M. De Aartshertog Ferdinand Max. heeft in de W. Zeit. eene nitnoodiging gedaan lot inschrijvingen voor het bouwen van eene kerk op de plaats van den aanslag op den Keizer. De W. Z. van den 3dcn bevat reeds eene opgaaf van inschrijvingenten bedrage van 94,795 fl. De leden van de Keizerlijke familie hebben hiervan 52,30011., Prins v. Liechtenstein 9000 11., de Primaat van Hongarije en Prins Dietrichstein ieder 4000 11. enz., hijgedragen. Uit Pesth meldt men, dat den 26sten de provoost van de vesting Komorn in boeijen geklonken en per stoomboot naar Pesth vervoerd is, omdat hij zich had laten overhalen deel te nemen in een plan om de staatsgevangenen in vrijheid te stellende vesting aan de Magyaren over te leverenden Kom- mandant der vesting, Graaf Simonich te laten vermoorden, enz. Het komplot werd door een der gevangenen verraden. Thans is de sedert lang voorbereide afschaffing van al de kerkelijke reglen in HongarijeCroatië en Slavonic in werking gelredentot groot ge noegen en voordeel van de landbouwende bevolking in die gewesten. De geheele schadevergoeding aan Rusland wegens de tusschenkomst in Hongarije, is thans afbetaald. Het moest in 3 termijnen geschieden van 1,796,230 11. elk. Den 18dcn Februarij scheen de Turksche Bevelhebber, Qmer-bassa, het bevel van de Porte om den oorlog tegen de Montenegrijnen te eindigennog niet ontvangen te hebben. Berigten van den 18dcn meldendat hij de Mon tenegrijnen, na den 16den eene nederlaag te hebben geleden, weder had aan gevallen, maar nogmaals was terug gedreven. Zijn verlies in dit laatste gevecht wordt in de gemelde berigten op niet minder dan 600 man aan dooden en gekwetsten begroot, waaronder een aantal, die al vlugtende in het meer van Scutari zouden zijn gedreven. De Russische Commissaris, welke naar het hoofdkwartier van Omer was vertrokkenten einde hem te bewegen om en in afwachting van nadere be velen, de vijandelijkheden te staken, maar daarin niet geslaagd is, heeft bij zijnen terngkeerde Bevelhebbers der Montenegrijnen aangeraden, om niet aan te vallen, maar zich tot eene dappere verdediging te bepalen. Uit Constantinopel wordt van den 20stcn Februarij berigtdat de Rus sische Gezant Menschikoff aldaar was aangekomen, belast met eene zending wegens Montenegro. Roof en moord nemen in Hongarije op eene verschrikkelijke wijs toe. rriwwwniCTiwrM^"iMiuaia«AMii»™»CT.iii.i M———-TI'lïdTTTITW §TADS BERIGTEN. i ib b—mw—b—b——bw—bwmhwm VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 10dc[1 Maart 1853, des namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Ontslag van Prof. AL Siegenbeek als lid van de Plaatselijke Schoolcommissie. 2°. Ontslag van Dr. A. Kuenen als Docent in het Hebreeuwsch aan het Stede lijk Gymnasium. 3°. Benoeming van een Docent in het Hebreeuwsch aan het Stedelijk Gymnasium. 4°. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken 1852. 5°. Staten van Af- en Overschrijving van het Huiszittenlmis en Minnehuis, dienst 1852. 6". Plans en voorwaarden tot: 1°. eene Kapitale vernieuwing van de Blaanwe- poortsbrug; 2°. het herstellen en vernieuwen van ramen en kozijnen in de Kaserne-gebouwen3°. aankoop van houtwaren. 7°. Onderhandsche verhuring van: 1'. het huis naast de AVittepoort; 2". het huis op de Binnenvestgracht bij de Morscbpoort3°. de Stadsgehoorzaal aan het Muziek-Gezelschap Musis Sacrum. 8°. Verordening op de indeeling der Gemeenten in AVijken en Gebuurten, 9°. En die omtrent de vestiging en verandering van woonplaats. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, Gehad hebbende een verzoek van PieterTimp, Koekbakkerwonende op de Oude A'est alhier, om in zijn Pakhuis aldaar, AVijk VI. N°. 559 een Koek bakkers-OvenFournuis enz. te mogen bouwen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Tralijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van naastbij gelegene en belendende Pan den ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Ge meente op Maandag den 14dcn Maart aanstaande, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvanzij ge houden zullen wordenzich tegen de inwilliging daarvan niet te heb ben verzet. Burgemeester en AVethouders voorn.. Lemen, 7 Maart 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris V. PUTTKAMMER. 219de jgtaats-ï>oterij. Trekking der Vijfde Klasse. 9de Trekking. Nos. 3077 en 19446 ieder een prijs van ƒ1,000. 10de N°. 4117 een prijs van ƒ1,000. AÖVEKTEATIEN. Heden verloste zeer voorspoedig van eene DOCHTER, C. AI. BEEKELAAR, geliefde Echtgenootc van Lemen, 4 Maart 1853. J. F. ia RIVIÈRE. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, O. C. A. STEENLACK, geliefde Echlgenoote van pouderoijin5 Alaart 1853. J. van HEUKELOAIJr. Eenige Kennisgeving. Bevallen van eene DOCHTER, A. W. H. COEBEPiGH, geliefde Echt genoot van Leiden 7 Maart 1853. AV. F. K. A. TRUFFINO. Heden overleed mijne innig geliefde Echtgenoote, Vrouwe JOANNA D1DERICA HARTEVELT, van der BURCHin den ouderdom van bijna 56 en na eene Echtvereeniging van juist 37 jaren. Hare Kinderen, Klein-Kinderen, en hare zeer bejaarde Aioeder, betreuren haar met mij. Leiden, 7 Alaart 1853. A. HARTEVELT Jz. Bij Vonnis van de Arrondissements-Regtbank te Leydenin dato 8 Alaart 1853, is WILLEM GERARDUS THEODORUS PHILIPPIN, gedomicilieerd te Leydenthans verpleegd in het Gesticht voor Krankzinnigen te Franeker ter requisitie van het Openbaar Alinisterie, wegens Krankzinnigheid onder Curatele gesteld. De Officier van Justitie, D. TIEBOEL SIEGENBEEK.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3