welk eene treurige hoogte het kwaad gestegen was. Hij deelde tevens mede, dat. blijkens een daarvan uitgegeven berigt, er eene sociëteit van afschaffings- vrienden alhier zal worden opgerigt, die niet bepaaldelijk uit leden zal wor den zamengestelddoch waar geen sterke drank zal worden gebruikt. Hij bedankte de aanwezigenledengenoodigdentoehoordersvrouwen en man nen, voor het talrijke bezoek van dezen avond. liet getuigde van toenemende belangstelling in deze zaak, waarover bcsluurderen en hij zich innig ver heugden. Ook hij hoopte, dat de deelneming moge toenemen en verklaarde, dat hun, die van den aanvang af deze zaak hadden tot stand gebragt en met onverflaauwden ijver voortzette, geen ander oogmerk bezielde, dan het wel zijn van liet vaderland. Hij uitte eindelijk den wensch dat men zich dik werf over zoo talrijke opkomst in de nu geopende zaal zal mogen verblijden. Aan de aanwezigen werd rondgedeeld een geschriftgetiteld Waarom telt de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank nog geen grooter aantal leden dat van eene geachte hand afkomstig en ook alge meen verkrijgbaar gesteld is. Eindelijk werden de namen kenbaar gemaakt van een dertigtal personendie zich sedert 1° Januarij als leden der afdee- ling hadden aangesloten. Na den afloop van de vergadering hebben zich ook dadelijk eenigen aangemeld om lid dezer vereeniging te worden. Deze plegligheid is in geregelde orde afgeloopen. Alle aanwezigenhetzij men lid of geen lid zij, waren innig getroffen en koesterden ongetwijfeld den wensch, dat de vereeniging steeds in bloei moge toenemen, en dat het goede doel dat zij zich voor oogen gesteld heeft, allengs moge worden bereikt, dat is, de bekamping van het noodlottig kwaad, dat als een doodend gif de maatschappij dreigde te verwoesten. Zullen wij het misschien niet beleven zoo hoorde men onder anderen dezen avond zeggen, dat het kwaad, hetwelk sinds jaren was ingeworteld, gansch en al verdwijne; maar het is reeds veel gewonnen, dat het in zijnen rampzalige voortgangen worde gestuit en dat wij reeds met vrucht den vijand van ons volksgeluk kunnen bestrijden. I'm>eeile Biumer <ier Slaten-^jrenerual. Zitting van Maandag 7 Maart. In deze Zitting is opgemaakt de nominatie ter vervulling van de in den Hoogen Raad der Nederlanden opengevallen vacature. Op de lijst van Can- didaten zijn geplaatst de Heer Mr. Geradts, Vice-President van het Provinciaal Geregtshof in Limburgbij de eerste stemming met 25 en bij de tweede met 29 stemmen tegen den Heer Mr. Olivier Adv. te Leyden met 21 en 26 stemmen. Voorts de 1111. Mrs. F. J. Jespers, Raadsheer in het Hof van Noordbrabant, Lid der Kamer; B. Wichers, President van het Provinciaal Geregtshof van Groningen; H. Provó Kluit, Ond-Directeur van Politie te Amsterdam, Lid der Kamer, en S. Schmolck Lid van het Provinciaal Ge regtshof van Zuidholland. Deze lijst zal den Koning worden aangeboden. De conclusie van het rapport der commissie op het Armwezen over 1850 is daarna goedgekeurd. De conclusie van het rapport der commissie op de door den Minister van Koloniën gegeven inlichtingen op een adres van D. Verbeek wegens een koffij- contract is daarna in behandeling genomen. Die conclusie is bestreden door den Heer Metman die heeft voorgesteld de ontvangen mededeelingen omtrent deze aangelegenheid voor kennisgeving aan te nemen. Over dit voorstel en dat der cemmissie strekkende om het besluit te nemen dat de Kamer haren vroegeren wensch herhale om inlichtingen in deze zaak te erlangen, hebben langdurige beraadslagingen plaats gehad, waarna het voorstel van den Heer Metman met 36 tegen 15 stemmen aangenomen is. De betrokken Commissien van Rapporteurs voor de wets-ontwerpen tot dekking van het tekort over 1848, en tot naturalisatie van onderscheidene personen hebben hare eind verslagen ter tafel gebragt. De beraadslagingen zullen gehouden worden op Maandag den 14'len dezer. De commissie van onderzoek voor de verbeteringen, aan te brengen in de bestaande wetten op den zout-accijnsheeft bereids 9 deskundigen, waaron der ambtenarenzoutzieders en gewezen zoutziedersopgeroepenom voor haar te verschijnen in het locaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op Maandag den Maart en volgende dagen, des voormiddags ten 10 ure. LEEU4VARDEN, 5 Maart. Ter vervulling der vacature van Regter in de Arrond.-Reglbank te Sneek, ontstaan door de benoeming van Mr. tlidderna Jongsma, tot Raadsheer in het Hof van Frieslandzijn door genoemde Regtbank op de aanbevelingslijst ge plaatst: Mrs. M. Bakker, Advocaat en Regterplaatsvervanger te Sneek; J. A. Fontein, Kantonregter te Oldeberkoop, en M. van Heioma, Substituut-Griffier bij dezelfde Regtbank. 's HERTOGENBOSCH 5 Maart. De volgende edele, doch tevens zeer zeldzame daad van erkentelijkheid achten wij der vermelding overwaardig. Een voor korten tijd alhier in garnizoen gekomen Officier der infanterie had voor ruim 22 jaren (24 Julij 1830), toen hij nog Onderofficier was, het ongeluk, op zijne reis van Delft naar deze stad, van de stoomboot in de Maas te vallenen zoude toen waarschijnlijk in de rivier den dood heb ben gevonden, wanneer niet een schippersgezel, met name C. Sinjoor, eigen levensgevaar trotserende, den drenkeling nagesprongen en het geluk had ge had, hem behouden aan wal te brengen. Destijds ontving hij van den ge redde uit erkentenis, en ter gedachtenis aan zijne menschüevende daad, eene zilveren tabaksdoos, met de belofte, dat, wanneer eenmaal zijn stand en rang hem in hetere omstandigheden mogten plaatsenhij hem niet zou vergeten. De edele man, thans tot Kapiiein bevorderd, heeft woord gehouden. AVant in deze hoedanigheid dezer dagen alhier in garnizoen komende, waar zijn eerste werk was, den redder zijns levens op te zoeken, en tot zijn leedwezen vernemende, dat deze thans door hoogen ouderdom en eene bijgekomen kwaal ter naauwernood meer in staat was, in zijn onderhoud te voorzien, besloot de geredde terstond, van de hier ter stede bestaande gelegenheid gebruik te maken, om zijnen redder in het oude mannen-gesticht te koopen, en alhoe wel hiertoe eene belangrijke som vereischt werd, aarzelde hij geen oogen- bliknu het de onbezorgde toekomst van den behouder zijns levens gold. Eere den waardigen man, die door deze schoonc daad toont, een edel mensch en waardig Officier te zijn! (IV. Rott. Cour.) HUI TEML AND SCHE DE RÏGT ËNCIËLANIIS. LONDEN, 6 Maart. Eergisteren heeft de Minister Russell zich in het Lagerhuis verklaard om trent het Oosterschc vraagstuk. Onder anderen zeide hijHet moet Enge- lands streven zijn, Turkije als een onafhankelijken Staat en in zijn tegen- woordigen omvang in stand te houden. Turkije heeft lang een gewigtig deel van het Europcsche statenstelsel uitgemaaktzijne onafhankelijkheid en zijn grondgebied zijn herhaaldelijk door verdragen verzekerd en laatstelijk nog in 1840 door eene overeenkomst der Europesche Mogendheden onaantastbaar ge steld en ik vertrouw dat zij in lang niet zullen worden aangetastwant niets zou thans voor Europa ongelukkiger kunnen zijn dan de noodzakelijk heid om te overwegen wat in zoodanig geval als de slooping van dat Rijk zoude moeten worden gedaan. Eene gewelddadige slooping zon eene groote misdaad zijneene trouwbreuk jegens Turkije eene schending van alle wet ten die de volken onderling verbinden. Geen Engelschman zoudenaar ik vertrouw, willen deelnemen aan handelingen als de verdeeling van Polen. Mogt echter onverhoopt het Turksche Rijk door eigen zwakheid instorten, dan zoude een uiterst gewigtig vraagstuk oprijzen een vraagstuk van zoo bedenkelijken aard dat ik voor mij daaraan naauwelijks zonder angst kan denken. De goede trouvr en het algemeen belang maken derhalve het behoud van het Turksche Rijk tot het beginsel onzer staatkunde. Daarna over de noodzakelijkheid gesproken hebbendedat Montenegro in eenen staat van onafhankelijkheid gehouden wordevoegde hij er bij»Het is hoogst wenschelijk dat de Christen-onderdanen der Porte goed worden gere geerd en dat er een regelmatig stelsel van bestuur van gelijken aard als in beschaafde maatschappijen worde gevolgdde Porte behoort aan hare Chris ten-onderdanen geene reden tot klagten te gevendie hun het gemis van eenen Souverein van hetzelfde geloof kunnen doen betreuren. Indien de Porte dien weg bewandelt en het oor niet sluit voor den vriendschappelijken raad van onzen Gezantdie thans op weg naar Constantinopel is zal zij altijd in Engeland een trouwen vriend en bondgenoot vinden. Een voorstel van den Heer Hume, oin de nog geheven wordende be schermende invoerregten op voortbrengselen van landbouw en fabriek-nijverheid af te schaffen, is, nadat de Kanselier der Schatkist beloofde dat, wanneer in de behoeften der staatsdienst voorzien wasde regering zou onderzoekenvan welke lasten de druk het zwaarst voor handelsverkeer en arbeid, de opheffing het voordeeligst voor het algemeen zoude zijn, met 159 tegen 101 stemmen verworpen. Het Lagerhuis heeft het voorstelom alle uilkeeringen van de schat kist aan kerkgenootschappen te doen ophoudenmet 262 legen 82 stemmen verworpen. De Regering zal dit jaar duizende ten koste leggen om de vesting werken te verbeterenook zullen er aanmerkelijke sommen worden aange wezen tot versterking van Gibraltar en Malta. Door de Munt is in de laatste 5 jaren voor eene waarde van bijna 20 millioen aan geld geslagen. Op de oostelijke kusten zijn door den sneeuwstorm van 1. 1. Woensdag en Donderdag ruim 100 schepen meerendeels kolenvaartuigen gestrand. Er liggen in de dokken 70 schepen naer Australië in lading nagenoeg de helft vreemde bodems, meerendeels Nederlandsche. Alhier komen pleiziertogten in de modedie somwijlen nog al ver wor den uitgestrekt. Zoo is onlangs de Kapt. Crest met een klein hem toebe- hoorend pleizierjagt, uit de haven van Southampton vertrokken, om een uitstapje naar Australië te doen. Het scheepje is echter niet grooter dan 80 tonis van alle reisbenoodigdheden ruim voorzien en volgepakt met goede ren die voor de Australische markt geschikt zijn. De gehcele bemanning bestaat uit 11 koppen. Gedurende de maand Febr. jl. zijn 12,099 landverhuizers uil Liverpool naar Amerika en Australië vertrokken. Dezer dagen hebben 4 uit Australië komende schepen in gouden slaven voor eene waarde van bijna 1^ millioen aangebragtdenkelijk wel de rijkste lading welke ooit uit eenig goudland aangevoerd is. Eergisteren is niet ver van Manchester een sneltrein uit het spoor ge vlogen, tengevolge waarvan de machinist, de stoker en een kind het leven verlorenterwijl 8 reizigerswaaronder een Grieksch koopmandoodelijk ge kwetst werden. Ook nabij Ileigate zijn op dien dag 17 personen in meerdere of mindere mate gekwetst door het tegen elkander inrijden van een goederen en een passagierstrein. Het eiland Corfu is den 18dcn Februarij door eenen hevigen orkaan geteisterd, die binnen den tijd van 2 uren eene in 20 jaren niet te herstel len schade aanriglte. Bovendien verongelukte een vaartuig met 10 personen. De laatste berigten uit Alexandrië maken gewag van den steeds toene- menden doorvoer uit Indië. Men was verpligt, het aantal der vervoermidde len in Egypte aanzienlijk te vermeerderen. De paketbooten van Calcutta en Bombay kwamen allen vóór hunnen tijd te Suez aan en begonnen reeds goederen van Australië aan te brengen. Het laatste schip bragt voor eene groote som goud uit genoemd werelddeel mede.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2