LEYDSCHE COURANT. N°. WOENSDAG, 9 MAART. B1NNEXLANDSCI1E BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond ISTZEGE. De Prijs der Courant is f \2> in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN -8 Maart. Naar men verneemtlieeft Z. M. het volgende kostuum bepaaldhet welk de Burgemeesters, indien zij dit verlangen, bij plegtige gelegenheden kunnen dragenzwart lakenschen rok met witte knoopenwaarop het ge meentewapen of de burgerkroonde kraag en de opslagen in het zilver ge borduurd, met eikentakken, ter breedte van drie duimen; zwarte broek, staande degen, driekante hoed met zwarte liggende pluimen, zilveren lis en knoopen als aan den rok en oranje kokarde. De Heer A. H. C. van Leeuwen, Student in de Godgeleerdheid te Utrecht beeft, de gouden medaille behaald voor de beantwoording der prijsvraag door de Theologische Faculteit te Utrecht opgegeven. Uit verschillende oorden des lands ontvangt men berigten wegens de gunstige uitwerking van de laat ingevallen vorst en sneeuw op de akkers, die sterk door de slakken en meer nog door de muizen geplaagd werden welk ongedierte nu grootendeels opgeruimd is. Over bet algemeen wordt liet weder in de jongste weken als zeer gunstig voor de meeste veldgewassen aan gemerkt, waarop echter misschien het koolzaad eene uitzondering maakt, dat reeds ver was uitgeloopen en nu de vorst slecht verduren kan. De Rutt. Cour. deelt het volgende uittreksel mede uil een brief uit Luxemburg van den 3den: Wat de sneeuw aangaat, sedert zes dagen komt hier geene diligence noch brievenpost meer aan. Alle gemeenschap is ge stremd. De brieven uit Holland zijn door mannen, die ze op hunnen rug droe gen aangebragt. De dagbladen zijn sedert zeven dagen niet meer aangekomen. Uit Moergestel wordt aan de Amst. Cour. bet volgende geschreven: In den nacht van den 3den op i'lcn dezer hebben wij nier een vreemd natuur verschijnsel waargenomen, er zijn namelijk sneeuwklompen op de akkers en weiden gevallen van tol 2 pond zwaarte, hetwelk des morgens een zeer vreemd schouwspel opleverde, als of de mollen door de sneeuw gewroet en hier en daar hoopen hadden opgeworpen. Volgens het Handelshl zijn fwèe bakkers te 's Gravenpolder'en te Nisse aangehaalddie in eene menigte tarwebrood blaauw vitrioolzuur had den gemengd. Even buiten Sneek is door bet onverwacht afgaan van een geweer, de man van eene blinde vrouw en 7 kinderen, en bij Emmelo, door een der gelijk ongeval, een 13-jarig meisje, gedood. 's GRAVENHAGÉ, 8 Maart. Z. M. de Koning zal aanstaanden Woensdag een groot bal geven. Z. M. heeft eervol ontslagen de Burgemeesters van de BeemsterC. Boom Jr.; Diemen en Watergraafsmeer, Mp. J. P. van Medenbach Wakker; VelzenC. Schreuder; Vlieland, Mr. F. II. van der Kop en benoemd tot Burgemeesters van die gemeenten C. HartogMr. P. H. Geraerds Thesingh J. C. Enschedé en C. Walburgh. Uit de Wiener Zeitung blijkt, dat Z. M. de Koning een der eersten Vorsten geweest is, die Z. M. den Keizer van Oostenrijk eenen eigenhandigen brief heeft geschreven over het gelukkig ontkomen aan den moorddadigen aan slag, waaraan Z. Keiz. Maj. is blootgesteld geweest. Ll. Vrijdag zijn aan I1H. MM. den Koning en de Koningin, door den tuinman D. Goeijenbier, te Wageningen, ten geschenke aangeboden twee mandjes met de eerste nieuwe aardappelen. De lot Opperhofmaarschalk van Z. M. benoemde Baron Schimmelpen- ninck van der Oye is in deze residentie met zijn gezin aangekomen. Z. K. H. Prins Hendrik verleent bij voortduring gehoor aan vele collegien en bijzondere personen die hem geluk vvenschen met zijn voorge nomen huwelijk. Zalurdag jl. zijn tot dal einde bij den Prins toegelaten de leden van den Hooien Raad der Nederlanden en van andere collecten. O o Z. K. II. Prins Frederik heelt ƒ75 gegeven, ten behoeve van de Sebc- veningschc visschers, wier vaartuig in November jl. op de Engelsche kust door een Ilamburgsche stoomboot in den grond is gevaren alsmede voor de ouders van den bij die ramp omgekomen jongeling W. Spaans. De Generaal-Majoor Baron van Raders, is ernstig ziek. Z. Exc. de Generaal-Majoor Baron Forstner van Dambenoy, Minister van Oorlog zal aanstaanden Donderdag in het Hotel de l'Europe een groot diner geven aan al de Officieren en Burgerlijke ambtenaren, tot den rang van Commies ingesloten die aan gemeld Departement werkzaam zijn. Men verneemt dat de thans alhier in garnizoen liggende batterij rijdende artillerie in de maand Mei aanstaande de residentie verlaten en naar Leyden vertrekken zalterwijl zij hier door eene andere batterijonder kommando van den Kapitein van Stoetwegen, zal worden vervangen. Ook zal in Mei aanstaande de gewone jaarlijksche garnizoens verwisseling van het regement grenadiers en jagers naar Delft plaats hebben. Uit Delft schrijft men, dat de Heer L. aldaar, die dezer dagen een vijfde lot van den hoogslen prijs van ƒ100.000 uit de Loterij getrokken heeftvoor de II. K. armen dier stad eene gift van 2000 en voor de alge- meene armen aldaar eene gift van 1000 bestemd heeft. Ll. Donderdag avond had er in deze residentie eene bijzondere plegtig- heid plaatshet was de inwijding der nieuw- gebouwde zaal van de afdeeling 's Gravenhage der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, op- gerigt achter het koffij- en bierhuis van den Ileer J. P. Heerebrand, in de eerste Wagenstraat. Men had de noodzakelijkheid ingezien van een ruim locaal, waar de voorlezingen en vergaderingen der afdeeling kunnen worden gehouden. De uitbreiding der afdeeling, de wenschelijkheid, om ve'e perso nen toe te latenmaakten dit noodig. In drie maanden tijds werd eene sierlijke zaal gebouwd, die den bouwmeester, de werkbazen, de werklieden tot eere verstrekt. Eene talrijke en aanzienlijke schare mannen en vrouweil, woonde deze plegtigheid bij. Zij ving aan met het houden van eene openings rede door den Ileer Mr. C. C. E. d'Engelbronner, waarnemend Voorzitter, die de bezoekers welkom zegde in de nieuw gebouwde zaal en de hoop te kennen gaf, dat zij strekken zou, onder hoogcren zegen, tot uitbreiding van deze zoo nuttige inrigting, het te keer gaan of ten minste het voorkomen van een ingeworteld volks-kwaad, den sterken drank. Als spreker trad op de Wel- Eerw. Heer Ds. T. C. R. Iluydecoper, die eene sierlijke en inderdaad indruk wekkende rede hield. Na in hel kort geschetst te hebben de behoefte, die zich allengs had doen gevoelen, aan eene ruimere zaal dan die, welke tot biertoe goedgunstig was verleend, tot het houden der vergaderingen; na te hebben uiteengezet hoe spoedig het ontwerpen en de aanbouw van de zaal zonder het gebruik van een enkelen drop sterken drank, had plaats gehad; en na zijnen dank te hebben betuigd aan allen, die daartoe in eenig opzigt hadden medegewerkt, kwam de geachte redenaar lot zijn eigenlijk onder werp, dat bij eenvoudig deed kennen met de woorden Afschaffing leidt tot aanschaffing. Het zou te ver heen leidenhier een overzigt van die uit muntende rede mede te dcelen. Zij zal, naar men hoopt, worden gedrukt, en ter algemeene kennis worden gebragten dan zalnaar men zich over tuigd houdt, hare werking niet achterwege blijven. De spreker herinnerde daarin o. a. hoe men in den beginne met spot en smaad bejegend werdals men van afschaffing sprak, doch dat langzamerhand dat vooroordeel is gewe ken en heeft plaats gemaakt voor betere overtuiging. Het gel al leden en begunstigers der vereeniging is allengs toegenomen. De goede werking der instelling is met treffende voorbeelden aan te wijzen. Trouwens, is dit noodig? Hoogleeraren, GeneesheerenArmverzorgersFabriekanten, iedereen die ccnige ondervinding beeft opgedaanhebben het sedert lang erkend en zullen het moeten toestemmen, dat het gebruik van den sterken drank als eene volks ramp is te beschouwen, llij herinnerde, dat ons vaderland buiten 's lands ongelukkig reeds den naam van bet: Vaderland van den genevcr had verkre gen. Met onwederlegbare cijlers toonde hij het aan, hoe schrikbarend dat gebruik van borrels in dit Jand geklommen was; hoe zeer het tot godsdienst- loosheid, tot zedeloosheid, tot armoede en ellende aanleiding gaf; hoe onge merkt men een dronkaard wordt; en hoe diep ongelukkig daardoor niet alleen werden zij, die zich aan den drank overgaven, maar oök hunne arme vrou wen en rampzalige kinderen. Met genoegen wees bij er op, dat de stem der waarheid, der beschaving ook hier allengs ingang bad gevonden en dat do maatschappij in bloei toenam. Intusschen betreurde hij het, dat er nog altijd zoo velen waren, die niet waren toegetreden of die aarzelden dit te doen. Met eene krachtige, roerende toespraak, om daartoe alsnog over te gaan, be sloot de redenaar zijne gulden woorden. Hij hoopte dat de geopende zaal het doel zou bevorderen, dat de vereeniging op het oog heeft, dat is geen ander dan het Volksgeluk. Met de bede: God geve het! eindigde de geachte rede naar zijne treilende rede. Dc waarnemende Voorzitter heeft toen tot naderen aandrang, om zich aan de vereening aan te sluiteneenige statistieke bijzonderheden medegedeeld die niet minder indruk te weeg bragten, en waaruit op nieuw bleek, tot

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1