thans stellig in vrijheid gesteld onder cautie. Het is waarschijnlijk, dat deze zaak nu geheel afgeloopen is. De President van het Wetgevend Ligchaam ontvangt bij zich de leden van dat ligchaam ten eten, volgens de orde van het alphabeth. Donderdag 11. zijn de afgevaardigden der departementenwelker namen met een A beginnen, hij hem geweest. Woensdag is het de beurt van de B en zoo vervolgens lot dat het alphabeth uit is. De typhus heerscht hier in zulk eene groole hevigheid dat er reeds meer dan 8000 menschen aan zijn bezweken. Sedert de cholera van 1819 had men hier niet zooveel sterfgevallen. Het aantal deserteurs uit België en Duitschland, die in Franschc dienst willen overgaan en naar Algerië trekken, neemt sedert ecnigen tijd weder aanzienlijk toe. Eerlang zal de kostbare en hoogst belangrijke bibliotheek van den he kenden bibliomaan, den lieer Molteley, op het Louvre geplaatst worden. Deze beroemde boekenverzamelaar, die, o. a., eene eenige uitmuntende collectie van de uitgaven der Elzeviers had weten hijeen te brengen, had hij zijn over lijden zijne met vele moeiten en kosten gedurende een aantal jaren bijeen gcbragle verzameling, wier waarde men op ongeveer 200,000 fr. schat, aan de Eransche natie gelegateerd, onder eenige voorwaarden, welke gemakkelijk te vervullen zijn. Desniettemin had de Kon. bibliotheek geweigerd, dit le gaat te aanvaarden. Aan de ijverige beinoeijingen van den bibliophile Jacob (Paul Lacroix) is het eindelijk, nadat zijne pogingen, om een ander besluit te verkrijgen, drie jaren geduurd hadden, gelukt, deze kostbare verzameling volgens den wil des overledenen eigenaars in haar geheel te houdenen op eene geschikte plaats voor het algemeen ter bezigtiging te stellen. STALÏE, ROME20 Februarij. De Generaal der Jesuiten, Pater Roothaan, uit Amsterdam geboortig, is doodelijk ziek; den 12den zijn hem de laatste sacramenten toegediend. Sedert echter was het gevaar geweken. Heden heeft het hier zeer sterk gesneeuwd, terwijl de donder hevig rolde. Des middags ten 12 ure moest men in de huizen licht opsteken, wilde men zien om te schrijven. De Tiber is huiten zijne oevers getreden. Omtrent het gebeurde te Milaan deelt de Allg. Zeitung het volgende mede: Het plan was, om des namiddags 2 ure al de Ooslenrijksche Officieren op het Corso en in het koffijhuis Mazza te vermoorden. Tenzelfden tijde zou den de Burg met de zich aldaar bevindende hoofdwacht, de municipaliteit en het fort Tosa overvallen en veroverd worden. Hierdoor hoopte men wape nen te verkrijgen en de onderneming verder uit te breiden. Het getal der oproerlingen is niet hekend; doch dat het talrijk moet geweest zijn, zou men daaruit moeten afleiden, dat alleen 700 ter bestorming van het fort Tosa bestemd waren. Van deze kwamen slechts 70 op, en dezen ontbrak het nog aan moed. Een jonge Graaf, dien men bijna dagelijks, met zijne zuster, te paard over de Corso zag rijdenhad 8000 dolken besteld. Den gendarme wachtmeester, die hem in hechtenis nam, bood hij voor zijne invrijheidstelling- een kistje met goud aanwaarin later bleek voor 40,000 fr. aan waarde aan wezig te zijn. Bij alle gevangengenomenen vond men dolken. In 't geheel werden op den avond van den opstand ruim 180 oproerlingen gevat; 45 wer den den volgenden morgen herkend. Gewoonlijk hadden de aanvallers ge vraagd aan den militair, dien zij ontmoeteden: zijt ge Hongaar? Antwoordde deze niet, of was hij het niet, dan trof hem de dolksteek. De Kommandant van de wacht, die werd aangevallen, had gelukkig geen vuur op de muiters doen geven, had hij dit gedaan, dan had het vuur meerendeels de Officieren getroffen, die in 't koffijhuis Mazza overvallen, strijdende de wijk namen naar de hoofdwacht. - De Regering te Milaan is overgegaan tot het in beslag nemen der goe deren van de Lombardische uitgewekenen. pit BERLIJN 26 Februarij Onlangs is door 97 leden van de Pruissische Tweede Kamer een voor stel gedaan, strekkende om uit de schatkist eene ruimere bijdrage tot voor ziening in de behoeften der Evangelische Kerk aan te wijzendan tot hiertoe verstrekt werd. De commissie aan welke het onderzoek van dit voorstel opge dragen was, heeft thans haar verslag uitgebragt, en daarbij voorgesteld: »Dat de Kamer, uit aanmerking van het ontoereikende der middelen waar over de Evangelische Kerk te beschikken heeft, en van de noodzakelijkheid om in hare kerkelijke behoeften te voorziende Regering moge verzoeken om de aan die behoeften beantwoordende staatsmiddelen beschikbaar te ma ken en tot dat einde de jaarlijks op de begrooting vast te stellen bijdrage voor de Evangelische Kerk allengs te verhoogen, voor zoo ver de middelen van den Staat zulks toelaten." In hetgeen de commissie tot nadere ontwik keling van haar voorstel bijbrengt, heeft zij onder anderen aangetoond, dat de Roomsche Kerk uit de schatkist meer dan het dubbel ontvangt van de som die aan de Evangelische Kerk wordt verstrekt, en zulks niettegenstaande Pruissen 10 millioen Evangelische en slechts 6 milliocn Roomschgezinde onderdanen telt, en niettegenstaande de Roomsche Kerk oneindig rijker aan eigen middelen is dan de Evangelische." De commissaris van policie te Keulen heeft den 23slcn te Elberfeld een fabriek van valsche munters ontdekt, die valsche guldens en zilveren grossen maakten. Te Tilsit is eene geheime drukkerij ontdekt, waar valsch Russisch papie ren-geld werd vervaardigd. Uit Wiesbaden schrijft men dat de persoon George Mitakv, van Smyrna, zich uitgevende voor een Griekscheu Prinsen die in geheel Europa overbe kend is wegens zijn spel aan de verschillende speelbanken, zijne bedriegerijen en opliglingenaldaar veroordeeld is tot 20 jaren tuchthuisstraf en vergoe ding van schade wegens eene fraude van ruim 9000 guldens, gepleegd aan de bank te Eins, en wegens opligling van een bankier te Wiesbaden voor 1000 guldens. De beschuldigde was reeds wegens dergelijke misdaden ver oordeeld te Parijs, Zurich, Homburg en Frankfort. ©OSTENRIJK. AVEENEN, 27 Februarij. De toestand des Keizers is gunstig. Niettegenstaande zijne ongesteldheid hield Z. M. zich onafgebroken met staatszaken bezig. Het laatste telegrafische berigt van den 28sten dezer, bevestigt den verbeterden toestand des Keizers, die de meest voldoende vorderingen maakt. De met. eene buitengewone zending naar Constanlinopel afgevaardigde Graaf von Leiningen is te Triest terug gekeerd, met de tijding dat de Porie al de vorderingen der Oostenrijkschc Regering gaaf ingewilligd had. Omtrent den eigenlijken inhoud dier vorderingen bestaat nog groole onze kerheid. Sommige dagbladen beweerden dat Oostenrijk, onder andere vorde ringen, ook den afstand van de twee landtongen Kiek en Sulorina, die ter wederzijde van Ragusa liggen, van Turkije zon geëischt hebben. Dit berigt is ongegrond. Oostenrijk wil geen inbreuk maken op de regten van andere Staten, maar evenmin toelaten op zijne eigene onbetwistbare regten. En zoodanig eene inbreuk is het, die de Porie beoogt. Zij wil aanspraken doen gelden op het aan de zeekust gelegen gebied in die streken, hetwelk uitslui tend aan de heerschappij van Oostenrijk onderworpen is. De Venetiancn en later de Franschen waren in het volle en onbetwiste bezit van de souvereine regten over dat kustgebied. Oostenrijk nu is, gelijk men weet, door inter nationale verdragen in de regten der Venetianen en later in die van Frankrijk getreden. Bij het bewustzijn daarvan is Oostenrijk niet van zins, aan Turkije concessien te doen, die zijne eigene belangen zouden benadeelen, en waarvoor men, gelijk in dit bijzonder geval, of geene of slechts denkbeeldige titels kan doen gelden. Het Oostenrijksch-Pruissische handelsverdrag, ter bevordering van han del en verkeer door afschaffing en vermindering van tollen, door vereenvou digde en gelijkmatige behandeling ten opzigte van de heffing der lollen, en van het gebruik der verkeersmiddelen en tot het in stand brengen der alge- meene Duitsche lolvereeniging voor te bereiden, is voor 12 jaren, te rekenen van 1 Januarij 1854, gesloten. In het jaar 1860 zullen Commissarissen za- men komen om te onderhandelen over de Tolvereeniging tusschcn de heide partijen en de alsdan tot hun Tolverhond behoorende Stalen. De Ilospodar van Moldavië, Vorst Ghika, heeft de regering ncdergelegd, te kennen gevende, dat in het Vorstendom de grootste verslagenheid heerschle en men het binnenrukken van Russische troepen aldaar te geinoet zag. Libenyi, die den aanslag op den Keizer heeft gedaan, is reeds ter dood gebragt. Als bijzonderheid omtrent hem wordt medegedeeld: dat de policie hem reeds drie maanden geleden uit de hoofdstad had willen verbannen, omdat hij in eene herberg revolutionaire gesprekken voerde. De kleedermaker bij wien hij in dienst was, sprong echter voor hem in de brés, verzekerde ten sterkste dat hij overigens van een goed en onberispelijk gedrag was, en verkreeg dan ook voor hem de vergunning, om alhier te mogen blijven. Als bijzonderheid omtrent den aanval op den Keizer door Libenyi gedaanwordt gemelddat reeds eer het mes dieper in de wonde dringen kon, de Adjudant O'Donnell het staal zag flikkeren, in hetzelfde oogenblik den moordenaar in den hals greephem ter aarde wierp en hem den degen in het lijf stoolen wilde, maar hierin door den Keizer werd verhinderd. Z. M. drukte met de eene hand zijn zakdoek op de bloedende wonde en trok met de andere den sabel, daar hij, een aantal menschen op zich ziende toe snellen in den waan was dat zich een geheel moordenaarsrot om hem ver- ccnigde. IVanneer Graaf O'Donnell minder sterk geweest ware en den moor denaar niet met de knieën had kunnen op den grond houdenzou deze, die in zijnen val nog: leve Kossuth riep, in zijnen waanzin denkelijk opge staan zijn, om zijn afschuwelijk opzet door een tweeden messteek te vol voeren. Uit Pesth wordt van den 17(lf,n gemeld: Naar het schijnt moesten de voorvallen in Milaan ook alhier eenen weerklank vinden en heeft er een groot plan van opstand bestaanwaarvan de takken zich ver uitstrekten. Sedert eenige dagen hebben hier ten minste talrijke inhechtenisnemingen plaats. Eergisteren nacht werden in een der eerste logementen twintig reizigers door de policie uit het bed geligt. Sedert gisteren avond zijn al de poortendie naar de vesting Ofen leiden, met schildwachten bezet, hetgeen vroeger nooit het geval was. Een tweede Officier is ter hoofdwacht gekonimandeerd. In het tuighuis tegenover het paleis van den Aartshertog is eene aanzienlijke versterking van manschappen der genie en artillerie geplaatst, en in de nieuwe gevangenis staat een bataillon infanterie voortdurend onder de wape nen. Uit al deze maatregelen schijnt te blijken, dat men een aanslag tegen de vesting en de bevrijding der talrijke politieke gevangenen heeft willen beproeven. Den 19Je" is op het kasteel te Ofen een persoon in hechtenis genomen die een aanslag op het leven van den Gouverneur moest volbrengen. MEXICO. 20 Januarij. Er is wederom eene omwenteling in dit land voorgevallen. De President Ccvalos had het Congres met de bajonnet uiteengejaagd en tegen den 15Jen

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3