LEYDSCHE COURAN WOENSDAG MAART "fz"n^er^V^e nommers worden tegen 10 B1XXEXLAXDSCI1Ë BERIGTES. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar Centen afgegeven. LEYDEN, 1 Maart. Gisteren werd alhier de 56s,e verjaardag van Z. R. IE Prins Frederik der Nederlanden op de gebruikelijke wijze gevierd. Men leest in de Rott. Cour., dat in de stedelijke werkinrigting alhier, in het laatst des vorigen jaars opgerigt, van den IC16" Januarij tot den •jgden dezer 12,470 personen, mannen, vrouwen en kinderen zijn opgeno men, en men dan ook minder bedelaars langs de straten ziet dan vroeger, ofschoon deze zich nog het minst lot opneming aanmelden. Daar die opgave, zoo als ze daar staat, al ligt tot eenc verkeerde opvat ting en overdreven denkbeeld omtrent de alhier plaats hebbende armoede en werkeloosheid zou kunnen leiden, achten wij het niet ongepast die nader toe te lichten. liet werkhuis is alleen eene toevlugt gedurende den dag, en nu komen er sedert hel meer onder de armen bekend werd, dagelijks 4 a 500 personen of nog iets meer, die daar aan arbeid worden geholpen en verpleegd. liet ligt in den aard der zaak, dat met geringe afwisseling het meerderdeel uit het zelfde personeel bestaat, en alzoo bet getal der verpleegden ook niet veel grooter is; maar door nu dit dagelijksch personeel gedurende ruim een maand te zamen te tellen, bekomt men natuurlijk een getal van duizenden. Dat de werkeloosheid en armoede des winters in eene fabriekstad van 38,000 zielen groot is, heeft helaas, niets bevreemdends, en dat men met het werk huis alzoo een nuttig doel beoogt en het bij winterdag voor velen eene geschikte toevlugt 'oplevert, is niet minder waar, als dat de Commissie van beheer vooral bij hel nieuwe der inriglingeene in vele opzigten zeer moeijelijke taak heeft, die zij echter met welberaden ijver en getrouwheid verrigt en allezins den dank barer medeburgers daarvoor verdient; doch de instelling blijft des niet te min uit haren aard toch wel lot de zulken behooren, wier aanwas altijd bctreuringswaardig en bekommerend is, daar een groote toevloed niet alleen een blijk van werkeloosheid ismaar ook in vele opzigten zorg baart. Wij mcencn alzoo dat er alle reden bestaat tot tevredenheid, als 't getal niet hooger klimt, en bedoelen met dit artikel niets anders dan den verkeerden indruk weg te nemen, die de opgave van zulk een getal bij velen zou kun nen maken, die minder met onze stad bekend, zich deze niet veel beter zou den voorstellen dan eene bedelaars-kolonie, terwijl er toch nog vele reden bestaat om ons dankbaar te verheugen in de ontwikkeling der nijverheid en welvaart die Leyden geniet, en er tol vermindering van het armengetal dat inen in alle groote en vooral in fabrieksteden vindt,hetwelk door onkunde, onzedelijkheid, ja als 't ware, verdierlijking, de schandvlek is der Christelijke maatschappij, door onderwijs en opvoeding aanvankelijk veel gedaan wordt, maar nog zoo oneindig veel te doen overblijft, dat men niet te zeer het be lang kan inzien en voorstaantot vermenigvuldiging van gelegenheden tot opvoedend onderwijs van het opkomend geslacht, waartoe wij wenschen dat veler bemoeijingen en milde giften mogen blijven zamenwerken. Dat zij die veel aan armen geven, bedenken mogen dat dit wel de ellende lenigt, doch niet in den wortel aantast; maar dat al wat tot opvoedend on derwijs van arme kinderen wordt gedaan de heilzaamste gevolgen moet heb ben ter vermindering van het diep gezonken geslachtwaarop meer bevoor- reglen vaak meer met maatschappelijke verachting, dan inet Christelijk mc- dedoogennederzien. Reeds voor eenige jaren stichtte de Regering eene uitnemend ingerigte Bewaarschool voor behoeftigendie wel door 300 400 kinderen wordt be zocht, en onlangs hebben eenige welwillende particuliere personen in een zeer arme buurt eene School voor verwaarloosden opgerigt, die aanvankelijk goed bezocht wordt. Mogten er nog meerdere zulke oprijzen, opdat in geene buurt meerdoor grooten afstand der schoolverwaarloosde kinderen over blijven, die tot eigen verderf, tot verwijt der hoogere klasse, tot ballast der maatschappij opgroeijen. De Staats-Cour. van 28 Februarij bevat eene oproeping voor hen die als kweekelingcn op 's Rijks kweekschool voor de militaire geneeskunde, zoo bij de Land- als Zeemagt en de Koloniën wenschen geplaatst te worden. De verzoekschriften moeten voor 1 Mei ingedienden bevatten de namen en voornamen van ouders of voogden, opgave van godsdienst; een verklaring van het bestuur der woonplaats, enz. Het vergelijkend examen zal gehouden worden op 6 Jnlij 1853. De oproeping vermeldt verder de vereischte be wijsstukken de vakken van het examen en de voorwaarden van plaatsing na 4-jarigen leertijd. Bij Kon. besluit van den 3<fcn Februarij is bepaald, dat door de prov. Zuidholland, voor de nationale militie van 1853, als gewoon contigent, zul len moeten geleverd worden 1559 manschappen, waarbij nog tot aanvulling, als buitengewoon contingent komen 62 manschappen, dus te zamen 1621 manschappen. Daarvan zullen, blijkens resolutie van Gedep. Staten, moeten geleverd worden: door Leyden 103. De Regenten van het geneeskundig gpsticht van krankzinnigen te Dordrecht doen aanvraag naar een' Medicinae Doctor, hetzij gehuwd of onge huwd tot vasten Geneesheer in genoemd geslicht. Men moet zich vóór den 15dcn Maart bij den Rentmeester aanmelden. Uit onderscheiden oorden ontvangt men berigt van den storm die in den avond en nacht van den 23stcn gewoed heeft; in de bij Gouda gelegen gemeente Broek zijn van onderscheiden bouwmanswoningen de daken afge slagen. Te Goes woedde een hevig onwedcr, werden onderscheiden hoornen door den bliksem getroffen, en aan den molen op het dorp Ellewoutsdijk zooveel schade aangerigldat die bijna verbrijzeld isschoon er geen brand ontstond. Te Zierikzee sloeg de bliksem in den stadhuistoren en veroor zaakte brand, die echter eerst in den morgen ontdekt en gelukkig gebluscht werd. Te Capelle in de Langstraat meent men schuddingen van aardbeving gevoeld te hebben. Ook te Parijs woedde een hevige stormvan zwaren hagel, onweder en bliksem vergezeld, welke laatste in het Ministerie van van Buitenl. Zaken sloeg, zonder echter noemenswaardige schade aan te rig- len. Uit Londen wordt gemeld dat nabij Shields een schooner is omge slagen en de geheele bemanning verdronken. Dezer dagen werd uit Delft berigt, dat een brievenbesteller met de tasch brieven vermist werdthans wordt medegedeelddat de lasch wel is gevonden, maar niet de gelden die er zich in moesten bevindenzoodat zeer waarschijnlijk de brievenbestelder daarmede is doorgegaan. Op den postweg van Haarlem naar Alkmaar wordt de sneeuw door middel eener zoogenaamde A met een span paarden er voor weggevaagd en de sneeuwbergen doorgestoken. Deri 26sten Jan. 11. deelden wij bet berigt mede, dat het onderwijs in de gymnastiek onder de vakken van onderrigt in de nieuwe wet op het open baar lager onderwijs zou opgenomen wordenen dat er te Haarlem aan 's Rijks kweekschool voor schoolonderwijzers een onderwijzer benoemd eri werkzaam was, om de kweekelingcn daarin te onderwijzen. Thans vernemen wij, dat op Woensdag den 9d,'n Maart e. k. het eerste examen in dat vak bij die in- rigling zal plaats hebbenen dat aan hen, die toonen genoegzame ervaren heid te bezitten, daarvan een bewijs zal worden afgegeven. [IIll.) Te Harlingen wachten 80 a 90 personenom met de nieuw gebouw de ijzeren stoomboot City of Norwich die den 26slcn in het Nieuwe Diep is aangekomen en tusschen Harlingen cn Lowestoft (een haven in Suffolk aan de oostkust van Engeland) varen zal, naar laatstgenoemde plaats en van daar naar Liverpool en verder naar Amerika te vertrekken. Er bevindt zich een rijk landeigenaar aan hun hoofd uit het dorp Kiinswerdwelke in Amerika eene kolonie van dien naam wil stichten. Volgens officiële opgaven bedroeg de feitelijke bevolking var. Nederland op 31 December 1852: 3,119.160 zielen, als: 1,531,149 van hel mannelijk eri 1,588.011 van het vrouwelijk geslacht. Het getal geborenen in dat jaar bedroeg 113,036 (58,216 jongens, 54,820 meisjes), dat der overledenen 74,564 (37,898 van het mannelijk en 36,666 van het vrouwelijk geslacht). Dr. Bleekrode heeft in het Weehblad voor alle Standen een statistiek medegedeeld wegens het bezoek van vreemdelingen van het vaste land te Lon denbij gelegenheid der groote tentoonstelling, welke statistiek eerst onlangs met volkomen juistheid is kenbaar geworden. Het blijkt daaruit, dat in de gewone jaren de aankomst van reizigers te Londen van 20,000 tot 28.000 is; tijdens de tentoonstelling was dit 58,427. Men ziet voor Nederland uitgetrok ken 2952 reizigers, hetgeen het meeste is naar de bevolking, te welen 9,43 op elke 10,000 der bevolking. Wanneer wij nu nagaan, zegt de Heer Bleek rode, dat onder elke duizend inwoners er óén zijn kan, die de nijverheid en

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1