Eenige dagen geledenoverleed te BallyoloneGraafschap CorkNico- laas Dill, in den ouderdom van 102 jaren, eenen broeder van 105 jaren achterlatende. Zij waren beide ongehuwd en hebben hun geheele leven ge sleten in het huis, in hetwelk zij geboren werden. Hun vader stierf op den leeftijd van 86 en hunne moeder op die van 112 jaren. Bij Lloyd's is berigt ontvangendat niet minder dan drie landverhui zerschepen, op de reis naar Australië, hebbende omtrent 1000 passagiers aan boordzijn verongeluktnamelijk de Sir Fowell Buxtondie aan de kust van Zuid-Amerika was vergaan, de Eglinton en de Australian Express, die beide aan de kusten van Australië zijn verbrijzeldslechts 2 of 3 per sonen hebben bij deze rampen het leven verloren. F K. A W K R E«I HL. PARIJS, 22 Fehruarij. De VUnivers zal van de beslissing des Aartsbisschop van Parijs in hooger beroep hij den Paus komen. De straten van Parijs werden in 1184, onder de regering van Filippus Augustus, voor het eerst geplaveid. Gerard de Poissy, een voornaam geld bezitter van dien tijd, droeg daartoe bij voor 11,000 marken zilver; sedert echter hebben weinig geldmannen zoo milddadig tot de verfraaijing van deze stad bijgedragen. Den 19den heeft eene verzameling van 40 schilderijen, het kabinet van den Heer Bonnet hebbende uitgemaakt, in openbare veiling 58,980 fr. opgebragt. In deze week vermeerderde de verkoop van het vleesch met niet minder dan 1000 ffi daags, en daarin ziet men een verblijdend verschijnsel van de toenemende welvaart der arbeidersklasse. Wij vernemen uit Petersburg, zegt het Journal des Débatsdat de Admiraal Vorst Mentschikoff, die aan het hoofd van het bestuur der Russi sche zeemagt staat, naar Constantinopel vertrokken is, waar hij eene zending gaat vervullen, wier doel onbekend is. Hij wordt vergezeld door eenen zoon van den Kanselier des Rijks, den Graaf van Nesselrode. Naauwelijks is een jaar verloopen, sedert de uitvaardiging van het be sluit, waarbij het Museum der Souvereinen in het Louvre, in het leven werd geroepenen reeds is het voor het publiek geopend. Dit museum beslaat vijf zalen. De eerstewelker muren met houtsneewerkuit den tijd van Lode- wijk XIII, bekleed zijn, bevat in eene glazenkast, in het midden geplaatst, eene vergulde wapenrusting van Frans II; den helm en de armplaten van Hendrik II; de zware wapenrustig van Hendrik IV; de met lelien versierde wapenrusting van Lodewijk XIIIzeer kunstig bewerkten eene zware en plompe wapenrusting, welke aan Lodewijk XIV behoort heeft. De tweede zaal bevat insgelijks, in glazen kasten, koninklijke wapenrus tingen. Men merkt er twee van Hendrik II op, 154759, de eene sedert langen tijd in het Louvre, en de andere in de bibliotheek bewaard. Deze laatste, in zilver gedamasccerdis voortreffelijk bewerkt. In het midden der kast prijkt de oorlogswapenrusting van Frans I, geheel met lelien bewerkt, welke vroeger het museum der artillerie versierde. De proportienwelke genomen zijn naar een' persoon, die zes voet en twee duim lengte had, ge tuigen van de rijzige gestalte van dien Koning. Het is opmerkelijk, dat men de kast, welke niet berekend was op zulk eene buitengewone hoogte, heeft moeten verhoogen, om plaats voor den helm te vinden. De derde zaal van het museum is geheel ingenomen door eene kapel welke gediend heeft om de ridders der orde van den H. Geest in die orde op te nemen. De twee laatste zalen, veel grooter dan de andere, zijn het belangrijkste; de eene, welke de zaal der Bourbons genaamd wordt, is geheel toegewijd aan de oude koninklijke geslachten: de andere, geheel aan Napoleon. De zaal der Bourbons bevat, in glazen kasten, welke langs de wanden geplaatst zijn, eene menigte voorwerpen, welke aan de Koningen van Frank rijk behoord hebben, van Childeric en Dagobert af, in de zesde eeuw, waar onder het Evangelieboek van Karei den Groote, geschreven in 780. In het midden derzelfde zaal staat de leuningstoel van Koning Dagobert, en de draagstoel van Lodewijk XV; een prachtig meubel, dat als medaille kabinet voor denzelfden Koning diende, en een koffertje van gedreven goud, door Richelieu aan Anna van Oostenrijk geschonkenhetwelk misschien het fraaiste stuk van deze verzameling isuit hoofde van den smaakvollen en kunsligen arbeid; voorts de Arabische kuip. welke als doopvont gediend heeft voor Lodewijk IX, bijgenaamd de Heilige in het jaar 1215, en eeuwen later voor den Hertog van Bordeaux. Bij en voor de vensters zijn voorwerpen ge plaatst, die behooren tot den hedendaagschen tijd. De vijfde zaal, de zaal des Keizers genaamd, bevat enkel voorwerpen, welke aan Napoleon hebben behoord. Twee groote kasten langs de zijwanden geplaatst, en welke nog gesloten zijndoen vermoedendat dit gedeelte van het museumaan den Keizer gewijd binnen korten tijd met nieuwe voorwerpen zal aangevuld worden. Te Iluningen, in den Elsas, is onlangs door de Heeren Berthot en Det- zem eene inrigting voor kunstmatige vischteelt daargesteld onder leiding van een natuurkundige, den Heer Coste, die op last der Regering onderzoekingen omtrent de kunstmatige vischteelt, ook buiten Frankrijk, had gedaan. Het Fransche Regeringshlad deelt thans den inhoud mede van een door dien Heer in de Akademie van Wetenschappen uitgebragt verslag. Eerst beschreef hij de nieuwe inrigting te Iluningen, en zeide verder onder anderen het volgende: Binnen vier maanden zullen de Heeren Berthot en Detzem in staat zijn eene eerste aflevering van het product hunner inrigting te kunnen doen en eene proeve op groote schaal te nemen. Reeds zijnhoewel van het geschikte jaargetijde nog maar een zeer klein gedeelte verloopen is, meer dan een mil- lioen zalm- en forelleneijerenwaarvan 120.000 voor mijne oogen aan den oever van den Rijn bevrucht zijn, in onze waterloopen neergelegd, en zullen binnen weinige dagen allen uitgekomen zijn. Deze uitkomst is verkregen terwijl de inrigting nog niet in volle werking is, en doet zien wat men ver wachten mag wanneer zij gedurende het gansche jaar zal in werking ge weest zijn. Ik wensch eene inrigting daar te stellen in de wadden nabij de uitmon ding der Rhone, gelijk aan die van Huningen, inzonderheid om dieren die in zeewater leven, aan te kweeken. Aldaar zal op grooter schaal kunnen worden ondernomen hetgeen thans reeds in de zoutwaterpoelen langs de Adriatische zee, in de Pontynsche moerassen en in de golf van Napels, met goeden uitslag wordt gedaan. De Heer Coste berigt verder dat hij zich eerlang met den Heer Detzem naar de Wolga zal begeven om van daar eenige aan die rivier eigen visch- soorten naar de inrigting te Huningen over te brengen. Hij besluit aldus: Opdat echter het gewas niet nog vóór den oogst worde vernield, zullen de overheden voor de uitvoering der wet op de visscherij nog met meer streng heid moeten waken, dan waarmede zij thans de jagtmisdrijveri vervolgen. Het vraagstuk hetwelk wij bezig zijn op te lossen, is een van de gewig- tigstewelke de volkshuishouding oplevert. Het opent voor de productie een nieuw gebied en een gebied van te grooter waarde, daar de producten tot rijpheid komen zonder al den arbeid dien de bewerking van den akker grond en de bezorging van het veldgewas vereischen. Het is eene nieuwe weldaad die de arbeidende klassen van de wetenschap zullen ontvangen. Uit Spanje wordt berigt, dat Narvaez eindelijk Bayonne verlaten en zich naar Weenen begeven had. Ook in Spanje doet zich de winter streng gevoelen. In vele jaren was er zulk eene menigte sneeuw niet gevallen. Op den oever van den Manza- nares was eene vrouw doodgevroren. SARBI1VIE. TURYN, 18 Fehruarij. Den 14dcn hield de Italiaansche Akademie van Wijsbegeerte eene pleglige zitting ter eere en nagedachtenis van Gioberti, bij welke gelegenheid de Graaf Mamiani eene openingsrede en de Heer Achilles Mauri eene levensbeschrijving van Gioberti voordroegwiens borstbeeld met floers omhangen in de zaal was geplaatst. Eene compagnie der nationale garde had zich vrijwillig als eer wacht aangeboden. ITAIilE. ROME, 10 Fehruarij. De hooge aristocratie en de vreemde diplomatic hebben getracht door glans rijke soirees en bals het verblijf van den Koning van Beijeren alhier zoo aan genaam mogelijk te maken. Er is geen enkel lid van de Rumeinsche Adel dat den Koninklijken gast geen cerefeest had bereid. Ondertusschen meent men hier, dat de Koning Protestantsche gevoelens koestert, omdat hij, bij het bezoek bij den Paus, hem de hand niet kuste, zooals dat de gewoonte is, maar hem militairement groette, in die houding bleef staan en op gelijke wijze afscheid nam. Heden morgen heeft de Koning afscheid van den Paus genomenen zal morgen van hier naar Napels vertrekken. Uit Milaan wordt van den 16dcn gemeld, dat eene deputatie der in woners een adres aan den aldaar bevelvoerenden Generaal Giulay heeft aan geboden waarin gezegd wordtdat de bevolking te eenenmale vreemd is gebleven aan de gebeurtenissen, door eenen hoop ellendelingen veroorzaakt; aan de krijgsmagt dank wordt betuigd voor de gematigdheid, waarmede zij de orde heeft weten te herstellenen eindelijk verzochtdat de Generaal aan den Maarschalk Radetzky den waren stand van zaken doe kennen en van hem tracht te verkrijgen het ophouden of de schorsing der maatregelen van gestengheid met betrekking tot de doodvonnissen. De Generaal heeft de deputatie wel zeer gunstig ontvangen, doch verklaard niet te kunnen voldoen aan hun verzoek, om verzachting der maatregelen van gestrengheid. Hij heeft er op aangedrongen dat men zich met de rege? ring moest vereenigen om den algemeenen vijand, de regeringloosheid, te bej strijden, en heeft beloofd naar Verona en Weenen te zullen schrijven, zonder echter eenige hoop aan de deputatie te geven. De stedelijke kas van Milaan moest den 16dcn Febr. 40,000 II. storten, en eiken Woensdag tot nader be vel 30,000 fl. aan de militaire kas betalen. Men verneemtdat van het gelddat de stokers van den opstand onder het volk uitdeeldenhet grootste gedeelte valsche munt wasmet name de goudstukken moeten slechts een vierde van de werkelijke waarde bevatten. In de laatste dagen zijn te Milaan 500 personen gevangengenomen en 17 doodvonnissen 'ten uitvoer gebragt. Tc Sièna in Toscane is weder een sluipmoord op zekeren Plagi gepleegd, die voor een' spion der policie werd gehouden. Dit is binnen 14 maanden reeds de vijfde moord die op de openbare straat der stad bedreven werd. FRANKFORT. 21 Fehruarij. In de laatste bijeenkomst der Bondsvergadering is de vermeerdering van het Bondsleger ter sprake gebragt. Het voorstel van Oostenrijk en Pruissen en van de Statenwelker troepen het 9de legercorps uitmakenis om die ver meerdering tot li ten honderd van de bevolking uit te breiden, en derhalve geheel het leger, op het papier, met 150,000 man te vermeerderen. Eene deswegens benoemde Commissie vermeent, dat eene vermeerdering van J ten honderden derhalve van 50,000 manvoldoende zal zijn.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3