Het Oosleririjksclie Lloyd werd in 1833 naar het model van het Londensche het eerst gesticht; in 183G echter op nieuw georganiseerd en met ecne stoomscheepvaart-onderneming verbonden. De eerste afdeeling dezer compag nieschap tracht door buitenslands aangestelde agenten door het vereenigen van alle in dagbladen, vlugschriftenboeken enz. voorkomende bandelsberigten zich in volkomene kennis te zetten van alle gebeurteuissen in den handel plaatsgrijpende en maakt daarover een dagblad publiek onder den titel van Lisle des Oestreichischen Lloyds. De kosten worden door de bijdragen der medeleden opgebragt. De tweede afdeeling is op actiën (1000 a 10,000 fl.) en heeft onder anderen reeds door regelmatige stoomscheepvaarteene ge meenschap met den Levant bewerkstelligd. Het in 1832 te Parijs naar het model van het Londensche ingerigte Lloyd Francais is van geringeren omvang. De Commissie voor de weduwen en weezen der 9 verongelukte varens gezellen te Hellevoetsluis heeft bekend gemaakt, dat zij nu in het geheel ruim ƒ40,000 heeft ontvangen, welke som in inschrijvingen van Ned. Werk. Schuld is belegd, waarvan aan iedere weduwe 's weeks ƒ3 en voor ieder kind 70 centen worden gegeven, welke uitgaven naar de tegenwoordige be hoefte gerekend ƒ2,500 'sjaars vorderen. Uit de havens van het Oude Schild op Texel zijn in 1852 uitgevoerd 4746 schapen, 15,803 lammeren; 324 koeijen en 210 ossen, waardoor men zich een denkbeeld kan maken van de belangrijkheid des veestapels op dit eiland. In de buitengewone vergadering van de Staten van Noord-Holland van den 22sten is beslotenomdewijl door de vermeerdering van eenige mannelijke lijders in het krankzinnigen-gesticht van Meerenberg, eenige uitbreiding wordt gevorderd van de gebouwen van dat gedeelte van het gesticht, 'twelk voor deze lijders bestemd is, te beschikken over een bedrag van 9,120.30te vinden op den post van onvoorziene uitgaven op de begrooting van 1853. Ook is besloten een bedrag van ƒ2,300 te verleencn voor de uitbreiding der smederijden aanbouw eener woning voor den machinisten de inrigting van een kelder voor deberging van kalk, bestemd ter zuivering van bet gaz. Uit Capelle in de Langstraat wordt geschrevendat de sneeuw aldaar op sommige plaatsen meer dan een Ned. el hoog ligt. Op de groote wegen wordt zij gaandeweg opgeruimd. LI. Zaturdag zag men op bet Damstcrdiep te Groningen den Heer II. Sikkema, oud-brandmeester dier stad, schoon 88 jaren oud, nog op schaat sen, waar bij door zijne nog regte, krachtige houding veler oogen tot zich trok. 's GRAVENIIAGE, 24 Februarij. Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag is door den Heer II. Ames- hoff, lid en Secretaris van het Hoofdbestuur, ten behoeve van hel fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlan- denweder uit Rotterdam ontvangen een bankbiljet van ƒ100. Er is herhaaldelijk sprake geweest van het afbreken der zoogenaamde Gevangenpoort alhiereensdeels ter verfraaijing anderdeels om een gebouw te doen verdwijnen, dat enkele droeve herinneringen biedt. Van eene andere i zijde werd die afbraak echter bestredendaar noch het een noch het ander doel zou worden bereiktterwijl door menig oudheidminnaar uit het oog punt ook der kunst het behoud der poort werd gewenscht. Op voorstel van den Minister van Binnenl. Zakenheeft Z. M. thans heslistdat de gevan genpoort behouden zal blijven, en, even als het slot te Muiden, voortaan door het Departement van Binnenl. Zaken als historiesch gedenkteeken zal worden beheerd en onderhouden. Eergisteren heeft aan het Ministerie van Binnenl. Zaken de aanbesteding plaats gehad van het doen van werken aan de gebouwen op het Binnenhof, ten noordwesten van de Loterij-zaal alhier, lot het daarstellen van de ver- eischte vernieuwingen en herstellingen, zoowel aan de daken en gevels dezer gebouwen, als binnen in aan de kamers en verdere aanboorigheden in verband daarmede, hetwelk is aangenomen door den Heer Waterreus alhier, voor de som van ƒ24,490. Gisteren avond tusschen 7 en 8 ure heeft hier een hevige storm uit het N. N. W. gewoedwaardoor verscheidene hoornen uit den grond gerukt zijn j en vele schoorsteenen en daken zeer groote schade hebben geleden. Die storm ging vergezeld van zwaren en aanhoudenden sneeuw en hagel. Uit het tweede algemeen verslag van bet Munt-Collegieontleenen wij de volgende bijzonderheden: 4,546,764 rijksdaalders, in 1852 door 's Rijks Munt afgeleverd, zijn alle voor rekening van particulieren geslagen. Het muntmateriaal, daarvoor gebruikt, bestond hoofdzakelijk uit baren fijn zil ver, tot eene waarde van ruim 7\ millioen, 19,086 N. P. 500 w. piasters, 17,997N. P. 700 w. florijnen, 830 N.P. 400 w. Conventions-thalers, 93 N. P. 600 w. Brabantsche kroonen 53 N. P. 800 w. roebels en 91 N. P. 860 w. twintig-kreu- zerstukken of zoogenaamde Zwanzigers. Hoewel in 1852 de prijs van het goud over het algemeen iets hooger is geweest dan in 1851zoo was de verhouding tusschen de twee metalen altijd nog beneden die, welke van 1839 tot 1847 in ons muntstelsel was aange nomen namelijk die van 1 tot 15,604. Bij behoud van den dubbelen standaard zou men dus in 1852, even als in 1851 aanzienlijke aanmuntin gen van goud hebben zien volvoerenen daarentegen ons nieuw gemunt zil vergeld het land zien ontvlieden, Terwijl men dus alle reden heeft zich voortdurend te verheugen over het muntstelsel in 1847 aangenomen en later volledig ingevoerdmeent het Munt-collegie met gepaste bescheidenheid deze gelegenheid te mogen aangrij pen, om den wensch te uiten dat onze circulatie, thans overigens in zulk eenen voldoenden toestand eenmaal moge gezuiverd worden van het Belgisch kopergeld, dat zich meer en meer indringt, tot groot nadeel van onze nijvere bevolking. Het Munt-collegie ontveinst zich geenszins de moeijelijkhcidom bij de bestaande wetgeving, zonder eene verstandige en volhardende medewer king der bevolking, dit kwaad tegen te gaan en weder geheel uit te roeijen. Het is echter van mcening dat de zaak belangrijk genoeg is, om alle middelen te onderzoeken, welke onze circulatie later van dit euvel kunnen bevrijden. Ten slotte meent het Munt-collegie hier nog te moeten mededeelen, dat de fabricatie der postzegels in het afgeloopen jaar regelmatig is voortgezet. In die tijdsruimte zijnin de daarvoor bestemde localenbinnen 's Rijks- Muut vervaardigd 1,395,700 blaauwe postzegels, 1,096,800 roode postzegels en 507,500 gele postzegels; in het geheel is er dus vervaardigd voor een nominaal bedrag van ƒ255,590. Vtveede Biamer der Staten-Heneraal. Zitting van Woensdag 23 Februarij. In deze zitting zijn eenige wets-ontwerpen ingekomen, en is daarna dat be treffende een handelstractaat met de Republiek van Costa Rica met 45 togen céne stem aangenomen. Maandag zal de Kamer eene lijst van Candidaten opmaken ter vervulling van de opengevallen plaatsen in den Hoogen Raad, door het overlijden der Ileeren Rengers en Vaillant. AMSTERDAM, 23 Februarij. In de Stads Courant leest men dat een lid van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, die wenscht niet genoemd te worden, gemeend heeft deze instel ling te kunnen doen dienen, om alle deskundigen aan te sporen tot het mededeelen van hunne denkbeelden over de doorgraving van N. Holland op zijn smalst. De Voorzitter heeft de zekerheid, dat door bedoeld lid eene pre mie van niet minder dan ƒ1000 zal worden toegekend aan dengene, van wien men een voldoend ontwerp zou mogen ontvangen, tot verwezenlijking van deze grootsche onderneming, voor mindere kosten en in korteren tijd. De raad van bestuur van het Instituut zal dit onderwerp in ernstige over weging nemen, ten einde het bestaande ontwerp te lecren kennen, eene vraag uit te schrijven in den geest van den voorsteller en de middelen te beramen tot grondige beoordeeling der ontwerpen, die zouden worden ingezonden. Men verneemt, zegt het Handelsbladdat er onderhandelingen aange knoopt zijn met eene Fransche maatschappijwelke de indijking der Zuider zee bij Harderwijk en Elburg wil ondernemen. Die zaak is van het grootste aanbelang voor deze plaatsenwelke daardoor ecne bekwame haven zullen erlangen, welke sedert zoo vele jaren aldaar vurig verlangd werd. Tevens vernemen wij, dat er mede gegronde hoop bestaat, dat door de zelfde maatschappij de werken van den Dollard zullen voortgezet worden. Maandag 11. is hier in dienst gesteld 's Lands oorlogsstoomschip Soem- bing, onder bevel van den Luit. ter zee lste kl. A. A. de Vries. Het verdere état-major bestaat uit den Luit. ter zee Jhr. II. W. de Jonge, als eerste Officier; de Luit3, ter zee 2dc kl. P. Budding, A. A. 's Graeuwen en A. Grave van Limburg Slirum; den Oflic. van Gezondh. 2dc kl. W. Ruisch; den Ofïic. van Administratie 2de kl. C. II. P. de Jonge, en den scheepsklerk W. II. J. Vogel. Het is bestemd voor eene reis naar Oost-Indië. Ook de Lemster beurtman, welke voor 8 dagen van hier naar den Lemmer voer, heeft het zeer zwaar te verantwoorden gehad. In de Zuiderzee gekomen, duurde het niet lang of het want en al het touwwerk vroor vast en was niet te handteren. De wind was sterk, het dek al heel spoedig een voet dik met ijs bezeten hierdoor was er zooveel diepgangdat het schip maar een handbreed boord bad, toen de Lemmer nog niet in het gezigt was. De geheele Zuiderzee was met ijs bedekt, en soms ging het door schot sen van een paar duim dik aan beide kanten. Tot overmaat van ramp was en bleef de wind Noord-Oost. Een geluk was niet genoeg te roemen; er stond namelijk een Fries van 70 jaren aan het roer, die eene werkzaamheid en kracht ontwikkelde, waarover iedereen verbaasd stond. En zonder meer te spreken dan noodig was, bragt hij het schip behouden in de haven. EINDHOVEN, 17 Febrnarij. Maandag 11. had binnen dc gemeente Mierlo het volgende noodlottig voor val plaats: De smid van Vlerken, had op een geweer een nieuw busken geschroefd en willende beproeven of het goed was, nam hij het geweer met den loop in den mond en hield het busken bij de lamp, om door in den loop te blazen, te zien of bet goed open was. Het geweer, dat meteen prop papier cn los kruid geladen was, ging af, met het ongelukkig gevolg, dat hij het geheele schot in den mond kreeg, waardoor zijne tong en onderste kinnenbak geheel verbrijzeld werden en de tanden hem uit den mond ge schoten zijn; men vreest zelfs voor het behoud van zijn leven; hij heeft eene vrouw en 6 of 7 jonge kinderen, voor welke hij den kost moet verdienen. De eigenaar van het geweer had hem herhaalde malen verzekerd, dat het ongeladen was, en hij had de noodlottige onvoorzigtigheid van zulks niet te beproeven of het na te zien. DUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 21 Februarij. De menigte sneeuw, die in verschillende deelen des lands gevallen is, veroorzaakt niet alleen eene vertraging der postenmaar stremt ook de ge meenschap tusschen onderscheiden dorpen van de noord-oostelijke graafschap pen. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 20 voet hoog. Somtijds ging de sneeuwval van onweder vergezeld. Twee soldaten, die zich van Devonport naar hun depot moesten bege ven, zijn door eene sneeuwbui overvallen en alzoo jammerlijk omgekomen, hebbende de hen geleidende korporaal gemeend, in weerwil dat hem door reizigers de togt werd ontraden, zijne orders te moeten nakomen; men heeft alleen den korporaal kunnen redden.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2