Exeter, Lancaster, Maty portNorthampton, Perth, Plymouth, Heading, Shrewsbury, Taunton, Whitehaven en Wigan. De Minister van Financiën heeft ontvangen ƒ6.18J, door een onbe kende, zich teekenendc C. P., onder het postmerk Venlo, ten behoeve van 's Rijks schatkist. De Heer Vogelte voren sterrekundige op de sterrewacht in het Regents park te Londenis door den Minister van Buitenl. Zaken heiast met eene expeditie naar dc binnenlanden van Africa, llij moet zich in de eerste plaats naar Tripoli hegevenen van daar naar het meer Tsadalwaar hij zich bij de lleeren Rath en Overweg moet voegen, welke, in 1849, met den Heer Richardsondoor Lord Palmerslon derwaarts zijn gezonden. Hij zal door twee uitgezochte soldaten van het corps mineurs worden verzeld, en den 2Ostc0 den togt aannemen. Van het meer Tsad moet de expeditie in het binnenste van Africa doordringen, en dan, zoo mogelijk, bezuiden dc evennachts-lijn, den Indischen Oceaan, op de hoogte van Zanguebar, trachten te hereiken. Tweede Kamer der Staten-fieneraal. Zitting van Vrijdag 18 Februarij. In deze zitting is een ontwerp van wet ingekomen, regelende de benoem baarheid van vreemdelingen tot 's lands bedieningen. Ook zijn ingekomen de staats-rekeningen over 1850 en 1851. Deze stukken zijn in handen ge steld van eene Commissie. De algemeene beraadslaging over het ontwerp van wet, betreffende het bouwen, planten enz. bij vestingen van den Staat, is geopend. De Ilcercn ten Cate, v. Nicrop, v. Lynden, v. Goltstein en Mackay heb ben achtereenvolgens het woord gevoerd. Nog is ingekomen een nader ontwerp van wet tot regeling van 't armbe stuur, welk ontwerp nu met naauwkeurige overweging der gemaakte aan merkingen in het verslag der rapporteurs van 7 September 1852 is herzien en gewijzigd; terwijl bij de memorie van toelichting tevens op dat verslag is gelet. Zitting van Zaturdag 19 Februarij. In deze Zitting zijn dc beraadslagingen voortgezet en ten einde gebragt, en daarna het ontwerp aangenomen met 34 tegen 11 stemmen. Toen is beraadslaagd over het ontwerp van wet tot regeling van het Muntwezen in de West-Indienhetgeen met algernecnc stemmen is aangenomen. Daarna is de Zitting opgeheven. DELFT, 18 Februarij. Dingsdag morgen jl. is Pieter Gorduyn, watermolenaar op den Harnasch- molen, gemeente Hof van Delft, willende den molen aan den gang helpen, door het scheprad, waarop hij trapte, medegesleept. De zoon, die op het angstgeschrci dadelijk toeschoot, trachtte het scheprad nog achteruit te bren gen om hem te redden, maar te vergeefs, eerst twee uren daarna heeft men het lijk zwaar beschadigd terug gevonden. BUITEIYLAIYDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 18 Februarij. Bij het Hoogerhuis zijn door den Lord-Kanselier, Lord Cranworthde plannen der regering tot verdere verbetering der regtspleging en wetgeving medegedeeld. Vervolgens deelde hij medewelke maatregelen hij thans wilde voordragen: 1°. de inschrijving van eiken verkoop van grondeigendommen in openbare registers. 2°. eene voordragt tot verbetering van het beheer over liefdadige fondsen en stichtingen. 3°. was hij begonnen te arbeiden aan eene vereeniging der nog geldige Britsche wetten. In de boekerij van het Huis zijn een 40-tal bockdeelen van ineengedrongen letterdruk, op den rug waar van staat Al de statuten. In deze boekdeelen is vervat hetgeen de Regters in de uitvoering hunner ambslpligten moeten in acht nemen. Sedert de troonsbeklimming van Koning Eduard III in het jaar 1330, tot op het einde van het jaar 1844 bedraagt dat aantal 14,408; hieronder zijn de Iersche en de Schotschc statuten niet begrepenen deze mederekenendezal men zekerlijk bet getal op 20,000 kunnen stellen. Dc talrijkheid is niet het eenige bezwaar, al die wetten zijn in een zeer onbehagclijken vorm vervat, en niet naar klassen gerangschikt maar alle ondereen verward. Verder is de stijl der wetsbepalingen onaangenaam te lezen en moeijelijk te vatten; zoo vindt men eindelooze zinsneden die zonder eenige afbreking eene gansche blad zijde quarto-druks beslaan. Geen menschenhoofd is in staat die groote en verwarde massa te bevatten en daar alzoo de kennis onmogelijk is, is onkunde geene schande meer. Wanner alle bestaande wettendie door latere afgeschaft zijn of van ge heel tijde!ijken aard waren of alleen plaatselijke en persoonlijke belangen betroffen, uit de verzameling der statuten verwijderd wierden, zou er naauw- lijks een vierde overblijven. Dat deze arbeid onschatbare voordeelen zou op leveren is duidelijk. De spreker meende zelfs dat de voorgenomen maatregel in het vervolg den grondslag zoude kunnen uitmaken van een Wetboek Vic toria waardoor Engeland dezelfde voordeelen zou deelachtig worden als een naburige natie reeds sinds lang te danken heeft aan dat groote wetboek, het welk zijnen maker nog zal doen herdenkenwanneer zijne zegepralen en nederlagen voor lang vergeten zijn. De Regering heeft de dagelijksche rente der schatkistbiljetten van li d. verminderd tot 1 d. Deze stoute en onverwachte maatregel, zegt de Globe heeft het publiek als overrompeld en onder de houders der schatkistbiljet ten grooten schrik te weeg gebragt. Doch het schijnt dat eenige bankiershui huizen van den maatregel vooraf de lucht gehad hebben: dit wordt opge maakt uit, de groote hoeveelheid in de laatste dagen te koop geboden schat kistbiljetten. Deze maatregelvereenigd met de vredelievende strekking der openingsrede van den Franschen Keizer, heeft gunstig op den koers der En- gelsche fondsen aan onze Beurs gewerkt. De verlaging der rente van de schatkistbiljetten zal voor de schatkist eene jaarlijksche besparing van 60 tot 70,000 kunnen ten gevolge hebbenals namelijk de regering negen millioen van die biljetten tegen eene jaarrenle van nagenoeg IJ. pCt. zal kunnen plaatsen, terwijl het geld in het algemeen 3 pCt. opbrengt. De vertegenwoordigers der geestelijkheid zijn weder vergaderd om het gewone adres van hulde aan de Koningin als het hoofd der staatskerk te overhandigendoch van deze gelegenheid is door eene in de herfstzitting be noemde commissie gebruik gemaakt om een verslag uit te brengen waarin betoogd wordt dat de ongunstige gesteldheid der Anglikaansche kerk alleen door haar zelve kan worden verbeterd en dat zij in hare synoden over de middelen daartoe moet beraadslagen. Dit rapport is eenstemmig door de ge kozen vertegenwoordigers (het zoogenoemde Lagerhuis) goedgekeurd. De officiële slaat van den buitenlandschen handel en de scheepvaart van Engeland gedurende 1852 geeft nieuwe stof om 's lands welvaart en tegen woordige handelsstaatkunde te roemen. Maand op maand is het bedrag van den uitvoer toegenomen in hoeveelheid, doch inzonderheid in waarde; een duidelijk blijk dat de uitvoerhandel niet alleen meer uitgebreid maar ook voordeeliger werd. De thans bekend gemaakte staat toont dat in 1852 aan Britsche producten uitgevoerd is voor eene waarde van 71,429,548 tegen 68,531,601 in 1851dus eene vermeerdering van 2,897,947 De ver meerdering verdeelt zich over bijkans alle onderdeelen der lijst van uitvoer, en bij geen enkel onzer voorname uitvoer-artikelen is de toeneming grooter dan eene vaste en wel geschraagde markt medebrengt. Zoo blijkt het dat dc vraag naar katoenen manufacturen over het geheel tamelijk gelijk geble ven is; dit geldt mede van zijden manufacturen. De aanvraag naar de on derscheiden soorten van metaal schijnt aanmerkelijk toegenomen te zijn, in zonderheid die naar gietijzer (waarvan juist tweemaal zooveel als in 1851 is uitgevoerd), en naar ruw staal. In de noordelijke deelen des lands is van Vrijdag tot Zondag eene ontzettende menigte sneeuw gevallen. In eene der vertrekken van het postkantoordat alleen bij groote drukte 'gebruikt wordt, heeft men eene aanzienlijke som aan bankbillelten en juweelen ontdekt, die uit brieven schijnen geligt te wezen. De schuldige echter is niet ontdekt. Omtrent het vergaan van het stoomschip Victoria verneemt mendat het Maandag 11. Liverpool had verlatenaan boord hebbende 100 tusscben- deks- en 6 of 8 kajuits-passagiers, en eene vrij zware lading, voornamelijk suiker. Dingsdag namiddag stootte het op eene rots op de hoogte van Howth Light-house. De raderkasten werden door de stortzeeën spoedig stuk geslagen en korten tijd daarna zonk het schip. De manschappen trachtten zich in de 5 booten te reddendoch gingen daarbij met zooveel overijling te werk dat al dadelijk 3 omsloegen en een aantal schepelingen in de diepte hun graf vonden. Het stoomschip Roscommon, die zich nabij de plaats des onge- luks bevond, nam 45 personen aan boord, terwijl 8 anderen zich op de rotsen hadden gered. Onder het getal der dooden bevinden zich ook de Kapitein, de eerste en tweede stuurman en twee machinisten. Te Liverpool wordt een orgel in de Sl. Georges Hall gebouwdwelks weerga niet bestaatde blaasbalken worden door stoomkracht in beweging gezet. BELGIE. BRUSSEL, 18 Februarij. In de zitting der Kamer van Volksvertegenwoordigers van den lB^en dezer is de beraadslaging over de begrooting voor het departement van open bare werken over 1853 voortgezet. Twee leden vestigden de aandacht des gouvernements op de kunstmatige vischteeltdie in Frankrijk na welge slaagde proefnemingen thans van regeringswege op vrij groote schaal werd te werk gestelden ook in Nederland een onderwerp van hooge belangstel ling was. Zij zagen hierin een middel om de kanalen en stroomen des lands voordeeliger voor de schatkist te makenen om de voedselstoffen te vermeerderen in een landalwaar gedurende een derde gedeelte des jaars geen vleeschspijzen genuttigd mogten worden. De gewezen Minister van Binnenl. Zaken, de Heer Rogier, zeide dat de zaak reeds onder zijn bewind bij het Miuisterie aanhangig was gemaakt. De Staats-Commissie die voor geruimen tijd benoemd is om een wets-ont- werp op te stellen, tot regeling van al wat de uitoefening der geneeskunst betreft, heeft thans haar werk voltooid. Het Regeringsblad van den 15dcn dezer behelst een verslag over den slaat en de werkzaamheden van het Koninklijk observatorium alhier gedurende 1852, uitgebragt door den Directeur, den Heer Quetelet. Daaruit blijkt dat deze inrigting thans vooral dient voor weerkundige waarnemingen, en dat aan deze een steeds grooter omvang is gegeven. Het verslag gewaagt verder van de door het gouvernement in de laatste jaren tot bevordering dier na sporingen genomen maatregelen en zegt dat, zoo aan die maatregelen volle uitvoering gegeven wordtBelgië een der landen zal zijn die de grootste diensten aan de weerkunde bewijzen. Verder deelt de Heer Quetelet een ge deelte mede van een verslag der Koninklijke Londensche Maatschappij van Wetenschappenten einde te doen zien hoe veel waarde ook buiten 's lands gehecht wordt aan hetgeen in België voor de wetenschappelijke kennis der dampkrings-verschijnselen wordt gedaan. Intusschen worden ook de sterre kundige waarnemingen aan het observatorium met instrumenten van de beste werktuigkundigen met vrucht voortgezet.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2