VERORDENING, den namelijk cene partij wijn en specerijen in alle stilte in de nabijheid van Algiers ontscheept en openden toen onderhandelingen met eenen kleinen in- Jandschen volksstamtot het bekomen der noodige lastdierenten einde de goederen naar het binnenland te kunnen voeren. Het opperhoofd van den stam verklaarde zich onmiddelijk bereid, kwam met de zijnen ter aange duide plaatse en liet de lastdieren beladen: doch toen dit eenmaal geschied was, verklaarde hij den smokkelaars, dat hij hunne goederen niet naar het binnenland, maar naar den eersten den besten Franschen post zou voeren. De smokkelaars, die te klein in getal waren om zich daartegen te verzetten, moesten het met leede oogen aanziendat de tolbeambten weldra in het be zit der goederen gesteld waren. W A IV dS E. MADRID, 31 Januarij. De verkiezingen zijn hier en ook in het overige gedeelte der provincie Madrid naar wenscli van het Ministerie uitgevallen. Men twijfelt nog of dit insgelijks in de andere provinciën het geval zal zijn, maar beschouwt in allen gevalle den uitslag der verkiezingen in de hoofdstad als eene voor de duur zaamheid van het tegenwoordige Ministerie gewigtige gebeurtenis. Een der geachlste dagbladen de lleraldoberigt dat de Spaansche Re, gering verscheiden plannen tot kolonisatie van buitenlanders in de nog weinig bevolkte en onbebouwde landstreken van Spanje heeft ontvangendat de ont werpers dier plannen aan de uitvoering geene voor de schatkist of voor de natie bezwarende bedingen verbinden en dat zij onder anderen aanbieden alleen land verhuizers van de Roomsch-Kathoüeke godsdienst naar Spanje over te brengen. B T A ÏL I E, ROME4 Februarij. Men meldt dat de Pauselijke regering besloten beeft de in Napels gelegen gedeelten van haar grondgebied niet aan den Koning van Napels te verkoopen, boe goed ook de kooppenningen der Pauselijke schatkist zouden te stade ko men. Volgens een kerkelijk gezind Italiaansch blad is bet een sedert eeuwen heilig gehouden beginsel dat hel erfgoed der Kerk niet mag gesmaldeeld of vervreemd wordenen heeft het ontzag voor dit beginsel ook thans in 's Pausen raad de bovenhand gehouden. Dat beginsel zoude echter volgens dat blad eene rniling van kleine strooken lands tot betere regeling der grenzen niet beletten. Onder voorwendseldat aan de Oostenrijksche vlag eene beleediging was aangedaan, zijn 1500 man Oostenrijksche troepen Rimini binnengerukt, ge volgd door hunne artillerie, terwijl de kanonniers met brandende lonten bij de geladen stukken liepen. Van de stad is daarop eene schatting geheven van 30,000 kroonenterwijl al de soldaten bij de burgers werden ingekwartierd men noemt buizen die alzoo in bet onderhoud van 30 man te voorzien had den. Het eigenlijke doel dier beweging schijntgelijk reeds vroeger is opge merkt, niets anders te zijn, dan eene betere bezetting van de militaire Oos tenrijksche linie, aan de zijde van Italië. Radelzky beeft Milaan in staat van beleg verklaard en bevel gegeven om alle vreemdelingendie onder eenige verdenking liggendadelijk uit de stad te verwijderen, zullende de bevoegde Overheid nader over hen beschikken. Bovendien zal de stad moeten zorgen voor het levenslang onderhoud der gewonden, alsmede voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden. Tot aan de uitlevering en straf van de raddraaijers en oproerstokers zal de stad Milaan aan bet gansche, zeer versterkte garnizoen eene buitengewone contri butie moeien betalen, waarvan echter de kennelijk aan de Regering gehechte bevolkino- zal zijn vrijgesteld. De Veldmaarschalk behoudt zich verder voor om naar den uitslag van het te houden onderzoekde stad eene zwaardere straf op te leggen. Zes personen, beschuldigd van deelgenomen te hebben aan den gewapenden opstand, zijn opgehangen en een zevende doodgeschoten. NAPELS. De Regering houdt zich ijverig bezig met het voltallig maken der rege- menten van het leger. De krijgsopschrijving is dit jaar verdubbeld. De Zwitsers, die in Napelsche dienst staan, zijn 16,000 in getal. Men spreekt ook van eene zamentrekking van troepen naar de grenzen van Abruzzo, om zich aan te sluiten bij de Oostenrijkers, die de sterke punten van den Ker kdijken Staat hebben bezet. PRÜISSEI. BERLIJN 13 Februarij Door dc 'l'weede Kamer is in de zitting van eergisteren met eene meerder heid van 52 stemmen verworpen het door de Eerste Kamer aangenomen ont werp, krachtens hetwelk de Kamers slechts om de 2 jaren zouden bijeenko men. Tevens heeft de Kamer de tweejarige begrooting verworpen en met eene meerderheid van 3 stemmen het beginsel aangenomenvolgens hetwelk de leden der Kamers huil mandaat gedurende 6 jaren behouden. In de zitting van den volgenden dag is het voorstel van den Afgevaar digde Waldbolt, nopens de intrekking van de circulaire, welke aan dc Je- suilen den vrijen toegang lot het rijk veroorloofde, verworpen. Te Breslau liggen 5000 kinderen ziek aan de mazelen. Het getal der inwoners te Keulendat in 1815 bedroeg 47,000 zie len is nuvolgens de laatste telling 94,000. De speelbank te Baden-Baden is weder door den Heer Benaret voor 152,000 fl. gepacht. TUlffiïE. CONSTANT1NOPEL25 Januarij. De Grieksche Patriarch uit Jeruzalem is hier aangekomen met de sleutels der kerk te Bethlehem die, wanneer de tusschen den Franschen Gezant cn do Porte gesloten overeenkomst ten uitvoer wierd gelegd, voortaan onder be waring van den Franschen Resident alhier zonden moeten berustendoch de Patriarch heeft op uitnoodiging van het Russische Gezantschap alhier ter stond na zijne aankomst de sleutels aan den Russischen zaakgelastigde over gegeven. De Heer Ozeroff moet overigens aan de Porte op nieuw verklaard hebben, dat zijne regering vast besloten heeft de belangen der tot de Griek sche kerk behoorende bewoners in deze aangelegenheid onder hare bescherming te nemen. Volgens tijdingen uit Sarajewo, is het den Franciskaner monniken in Bosnië, die sedert jaren vruchteloos hierom verzocht hebben, eindelijk toe gestaan eene kerk en 6 kapellen te houwen. Dit verlof is hun niet alleen geheel onverwachts en zonder eenige voorwaarde toegestaan, maar zelfs heeft een Christen ingenieur bevel ontvangenom voor rekening der Porte den arbeid te beginnen. De maatregelen verordendom Montenegro te bedwingenhebben reeds eene buitengewone uitgave gevorderd van 32 millioen piasters en de Rege ring heeft, na het ontvangen eener belangrijke nota van het Russisch be wind last gezonden aan Omer-Pachaop de eene of andere wijseen einde te maken aan de vijandelijkheden. Men verneemt dat de Montenegrijnen geneigd zouden zijn de door de Turken gestelde voorwaarden aan te nemen, om zoo doende een einde aan het bloedvergieten te maken. Dit berigt stemt volkomen overeen met de bewering van doorgaans goed onderrigte personen, dat de Fransche regering in de opiniën van Oostenrijk en Rusland ter zake der Montenegrijnsche zaak deelten zich daarbij bepaald heeft aangeslotenten gevolge waarvan men reeds voor eenige dagen in hoogere kringen op toegevendheid van Turkije hoopte. «®§T-IN®ÏE. BATAVIA, 29 December. Door den Gouverneur-Generaal is aan het lid van den Baad van Ned. Indie C. S. W. Grave van Hogendorp, op verzoek, eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioentot lid van den Raad is benoemd Mr J. C. F. Ba ron van Heerdt en tot Advocaat-Generaal hij het Hoog-Geregtshof Mr. F. II. E. Schuslcr. Te Batavia en op Buitenzorg waren in den nacht van 20 op 21 Decem ber hevige schokken van aardbeving gevoeld, die eenige schade hadden aan- Scrigt. STAS9S BEMffiTEI. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvangen hebbende eene circulaire aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in dc Prov. Z.-Iloll., in dato 28 Jan. jl. (Prov.-Rlad N°. 16) houdende, om, door liet aansporen der Ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk mede te werken tot het wel doen slagen der jaarlijksche Collecte, welke, ten ge volge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den November 1820, N°. 81, door de Districts-Commissie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden zal worden gehoudenbrengen bij dezen ter kennis van de fngezetenen dezer Gemeente, dat, ingevolge het verlan gen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschiedendoor daartoe gequalificeerde personen, in geslotene bussen, op Maandag en Dingsdag, die zijn zullen den 21 en 22stea Februarij aanstaande, aanvangende 's morgens ten negen ure, aan de huizen der Ingezetenen, die verzocht worden op de uit reiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeesters en Weihouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervatnoodigen hij deze uit de Ingezetenen dezer Gemeente, om volgens hnnne bekende liefda digheid, ook in deze Collecte rijkelijk van het hunne bij te dragen, en meenen hierop bijzonder te mogen aandringen, uit hoofde eene milde bijdrage voor deze Instelling hoogst belangrijk is. De opbrengst derzelve immers strekt eerst en vooral ter ondersteuning van de zoodanigen. die in vroegere oorlogen verminkt zijn; voorts voor hen die in den strijd in de Nederlandsche be zittingenbuiten Europagebreken hebben hekomen, terwijl het overschie tende ten behoeve van de deelgeregtigden na 1813 en voor de slagtoffers uit den strijd tegen oproer en geweld wordt gebruikt. Vermits de uitgaven, zoowel van het primitive fonds, als van dal voor dc slagtoffers uit den strijd met België, door de inkomsten niet meer kunnen worden bestreden, niettegen staande de vele beperkingen, die in het opnemen van deelgeregtigden zijn ingevoerd, zoo volgt daaruit van zelf, dat het kapitaal jaarlijks vermindert; weshalve het fonds de milde bijdragen der Ingezetenen hij voortduring drin gend blijft behoeven, cn Burgemeester en Wethouders zich alzoo, om derzelver bekende liefdadigheidvan den goeden uitslag dezer inzameling verzekerd houden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Letden, 14 Februarij 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. De BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN doen te wetendat door den Raad dier Gemeente in zijne Vergadering van den 13 Januarij 1853 is vastge steld de volgende houdende Instructie voor dc keurmeesters van het Vee en Yleesch in de Gemeente Leyden. Art. 1. De keurmeesters van het vee en vleesch worden door Burgemeester en VVelhonders aangesteld en ontslagen. Zij zijn drie in getal en moeten in de koin der Gemeente woonachtig zijn elkander niet in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaan, noch mogen zelf, of door hunne vrou wen, of hij hen inwonende kinderen of andere tnssclienkomende personen, het be drijf van VleeschhouwerVleesehverkooper, Tapper of Slijter in Sterke Dranken uitoefenen of aandeel in die bedrijven hebben. Een hunner is eerste keurmeester en moet als Rijks Yeearts toegelaten zijn. Art. 2. Alvorens hunne betrekking te aanvaardenleggen zij in handen van Burgemeester en AVethouders den eed of de belofte af, dat zij hnnne bediening naar hun beste weten, met naauwgezetheid en onpartijdigheid zullen waarnemen. Art. 3. Bij die waarneming zijn zij steeds vati hunne aanstelling voorzienen gehouden dezedes verlangd te vertoonen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3