EYDSCHE COURANTi, <855. N'. mi/,.,, a VRIJDAG, 11 FEBRUARTJ. I j* BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. r^-K *-• ti i De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 10 Februarij. Het examen voor leerlingen van de Telegraphie, dat sedert cenige da gen in bet Ministerie van Binnen]. Zaken gehouden werd, is thans afgeloopen. De commissie, die met dat onderzoek was belast, zal thans haar rapport over het afgelegd examen opmaken. Dat rapport zal den Minister van Binnenl. Zaken worden aangeboden. Eerst daarna zal er beslist kunnen worden wie der geëxaminecrden zullen worden geplaatst. Dit besluit zal alzoo voor het minst nog een paar weken uitblijven. De commissie van landbouw in de provincie Utrecht heeft openbaar bekend gemaakt, dat in de zes laatste maanden van het jaar 1852 in dat landschap 8G7 runderen door de longziekte zijn aangetast, en dat 537 daaraan zijn gestorven; dat intusschen de inenting aan 's Rijks Vee artsenij-school te Utrecht en bij een 40-tal veehouders is verrigtmet dit gunstig gevolg, dat van 553 ingeente runderen, die voor het grootste gedeelte te voren met longziek vee in aanraking waren geweest, deze ziekte zich slechts bij 29 dieren heeft vertoond, waarvan 10 zijn gestorven, en slechts G van 285 runderen, de pluim, of een gedeelte van den staart, tengevolge der inenting, hebben verloren. Uit Capelle in de Langstraat schrijft mendat er in den laatsten tijd veel aanzoek was naar dragtig en vet rundvee; de prijzen die worden be steed, gaan die van het vorige jaar te boven. Uit Leeuwarden meldt menOp onze wekelijksche beestenmarkt begint zich weder meer levendigheid te vertoonen en gaat de verkoop der vette waar tegen hooge prijzen vrij graag van de hand. Gisteren bedroeg de aan voer pi. in. 500 stuks, waarbij een vette os wegens zijne grootte aller aan dacht trokhij woog naar gissing 700 a 750 Ned. ffi en is verkocht voor ƒ340. Den 6dcn zijn aan den Helder 1600 kabeljaauwen aangebragt, die voor bet grootste gedeelte voor ƒ1.25 verkocht en naar Amsterdam vervoerd zijn. Dezer dagen heeft men te Afferdengemeente Bergen (Limbnrg)ter diepte van 2J- voet onder den grond, een linnen zakje gevonden, dat bij het aanraken bleek geheel vergaan te zijn, en waarin zich bevonden: vier penningen met het wapen der stad Nijmegen, een van dezen met de beeld- tenis van Keizer Karei V; zeven munten van Robert, Bisschop van Luik; een Bourgondische penning; drie munten van het jaar 1556, met den naam van Joan. Frederic. Hertog van Saksen; een penning met het opschrift: Mo net a nova tri urn civitatum imperiaüum1555; een penning met het randschrift: Martinus Episcopus Sanctusmet de beeldtenis van dien hei lige en het jaartal 1549; eindelijk nog zes munten, waarvan de opschriften geheel uitgedelgd waren. Blijkens een van Zr. Ms. Consul te Marseille ontvangen verslag, zijn aldaar, gedurende 1852, binnengekomen 2112 schepen, waaronder 29 Neder- landsche, te zamen 1651 lasten groot en bemand met 169 koppen. Daar van kwamen 21 regtstreeks uit Nederland, namelijk 14 van Amsterdam en 7 van Rotterdam, te zamen aanbrengende 520,135 kleine Edammer kazen, 760 middelbare idem, 1327 Goudsche idem, 124 lasten gestampte suiker, 88 balen tabak, 155 baaltjes mosterdzaad, 525 balen parelgort, 142 balen en 44 vaten meekrapwortel, 40 vaten meekrap, 25 vaatjes boter, 11 kisten cochenille, 55 vaten zwavelzure baryt, 156 lasten bruinsteen, 600 blokken Banka-lin benevens ijzerwerk, lcramerijen enz. De prijzen der kaas, tot in de maand Junij laag, verbeterden in Julij en in Augustus; na eenige daling in October, die zich spoedig herstelde, was de prijs op 31 December 11. in entrepot 68 fr. De voorraad was gering. 'sGRAVENHAGE, 10 Februarij. Men verneemt, dat Z. M. de Koning zijn verlangen heeft te kennen gegevendat even als in vorige jarenbij gelegenheid van zijnen geboorte- dag, op den 19den dezer maand, geene openbare feeslplegtigheden zullen worden gehouden, maar dat zij zullen worden uitgesteld lot den 17den Junij, den geboortedag van 11. M. de Koningin. Men voegt er bij, dat de reden van deze uitnoodiging hier in moet worden gezocht, dat Zr. Ms. ge boortedag nagenoeg invalt op den dag van het overlijden van zijn broeder, wijlen Prins Alexander, welke den 20slen Februarij van het jaar 1848 op 't eiland Madeira is overleden. Bij Koninklijk besluit van den 3dcn dezer, is aan den Heer Mr. II. van Sonsbeeck, laatst Minister van Buitenl. Zaken, een pensioen verleend van ƒ3,881, op grond der wet van Mei 1846, gewijzigd bij die van Mei 1851. Men verneemt, dat er, behalve het bal ten hove, dat op aanstaanden Maandag bepaald is, later nog een bal costume door den Koning zal worden gegeven. Z. K. II. Prins Frcderik zal heden avond een zeer groot bal geven zijnde dit het derde dat binnen korten tijd door hem gegeven wordt. Het baldat eergisteren avond door den Baron Groeninx van Zoclen is gehoudenwerd vereerd met de tegenwoordigheid van Z. K. II. Prins Hendrik. Het werd bijgewoond door de leden van het Corps Diplomatique, de Ministers en vele aanzienlijken. Het was zeer luisterrijk en werd met een prachtig souper besloten. Tot laat in den nacht duurde het feest voort. Men merkt op, dat de Raad van State heden op eenen buitengewonen dag vergaderd is, hetgeen zeker is toe te schrijven aan de aanbieding aan dat collegie van ontwerpen van wet, die de Regering zoo spoedig doenlijk aan de beoordeeling der Staten-Generaal wenscht te onderwerpen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft den 3dcn dezer, aan den Heer Marcellus Iluyge, Commissionair te Lage Zwaluweonder zekere bepalingen, vergunning tol wederopzegging verleend voor eene geregelde stoombootdienst met ëéne of twee schroefbootentot vervoer van reizigersallerlei goederen en vee van Rotterdam op Gent (in Belgie) en tusschengelegene plaatsen heen en terug over het Nederlandsche gedeelte des kanaals van Terneuzen. De Minister van Financiën heeft uit het algemeen verslag van de munt- werkzaamheden in 1852, door het munt-collegie opgemaakt, den 28stcn Januarij jl. ingezonden, doen bekend maken, dat gedurende het jaar 1852 aan 's Rijks munt de navolgende specien zijn vervaardigd en afgeleverd voor rekening van het Rijk 2,027,560 halve cents, ƒ10,137.80, voor rekening van bijzondere personen 4,546,764 rijksdaalders of lwec-en-ecn-halve gulden stukken ƒ11,366,910.00. De Minister van Financiën heeft door een R. K. Priester, zich tec- kenende W. A. H.onder het postmerk Amsterdam, ƒ20 ontvangen ten be hoeve van 's Rijks schatkist. HAARLEM, 9 Februarij. Bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten van Noordholland zijn ingeleverd 687 briefjes, waarvan 7 in blanco, een zonder aanduiding van een bepaald persoon, en twee, welke niets anders waren dan stukjes papier, en alzoo 677 geldende stemmen. Daarvan zijn uitgebragt op Jhr. M. Salva dor 351, en op Mr. F. IV. Baron van Styruin 326 stemmen, en is dus de eerstgenoemde tot lid der gemelde Provinciale Staten verkozen. HOORN, 7 Februarij. Alweder heeft men in onze omstreken een slagtoffer van den sterken drank te betreuren. Drie marechausées kregen gisteren van hunnen wachtmeester vrijheidom zich voor een korten tijd naar deze stad te begevenonderweg zich sterk aan den drank overgevende, bragteu zij het op den terugweg, dien zij in den avond ondernamen, tot aan Westwoud, waar zich een dei- drie bij eene sloot nederzette, en op alle aanmaning van zijne even beschon ken kameradenzich niet van daar wilde verwijderen. Zijne mcdgezellen lieten hem in dien staat aan zich zeiven over, en des morgens vond men hem dood in de sloot. Zoo mpn zegt, was de man gehuwd, vader van drie kinderenen zou hij binnen kort met paspoort ontslagen zijn geworden. Uit Vlissingen wordt ook gemeld, dat twee dronken kleederinakersgezellen, in het water zijn geraakt, een er bijna levenloos uit is gered, maar de ander verdronken is. TEXEL, 8 Februarij. De landman L. Leijen, nabij het dorp de Waal, had voor eenigen lijdeen Erigclschen ram aangekocht, om daardoor dat ras op dit eiland aan te fokken, later ontdekte hij echter, dat de ram niet vrij was van de gewone schurftziekle, en gaf daarvan kennis aan de Commissie, belast met het toezigt over de vee fokkerij die, na gedaan onderzoek, oordeelde, niet alleen den ram, inaar ook al de schapen van den landman (wier getal nog al vrij aanzienlijk was) van hel eiland te verwijderen, om daardoor den roem der Texelsohe vee fokkerij te behouden, en die schapen aan het Zand te verkoopen. De land man werd evenwel schadeloosgesteld dooreen besluit, door die commissie gena-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1