kei mede: lti eenen brief uit Edinburg wordt gezegd,'Jat gedurende de vorige week eene Franscbe stoomboot in de omstreken van Berwick heeft ge kruist, waarvan de manschap eiken nacht zich met het peilen van de Tweed bezig hield, terwijl gedurende den dag schetsen van de kust werden genomen. Na het volbrengen van deze zending te Berwick is het vaartuig naar New castle vertrokken, om daar eenen soortgelijken last te volbrengen. Men voert thans uit Noorwegen eene aanzienlijke menigte van eene bijzonder grootc soort van haring herwaarts aan. Zij zijn ongeveer 16 Eng. duimen lang en 4 duim breed en wegen 10 tot 14 Eng. oneen. Hoe gevaarlijk kwade droes van paarden ook voor menschen is, leert het volgende geval. Te Mangherow is een gansch huisgezin door den kwa den droes uitgestorven. De vader had een paard gekocht met die ziekte be smet. Hij werd het eerst ziek, vervolgens zijne vrouw en kinderen en daarna twee jonge meisjes die er logeerden. Het kolossale schroefstoomoorlogschip Duke of Wellington van 131 stukken geschut is gisteren te Portsmouth in dienst gesteldhet zal eene bemanning van 1100 koppen voeren er. in het begin van April gereed zijn om naar zee te kunnen gaan. De Raad van bestuur der Katholieke universiteit van Ierland heeft het prachtige hotel van den Heer Whalev, Stephen's Green, gekocht, om er een nieuw collegie te vestigen. De nieuwe expeditie uit Amerikatot het opsporen van Sir J. Franklin zal eerlang vertrekken en onder bevel staan van Dr. Kane, die vast gelooft, dat Sir J. Franklin nog in leven is. Hoe zwak de gronden daarvoor ook zijn), wil bij de onderneming nogmaals met alle veerkrachthem eigenwagen. Hij houdt het er altijd voor, dat beide vermiste schepen nog in een of ande ren onbezochten inham in het ijs besloten zijn en wel in strekenalwaar dierlijk voedsel en andere middelen tot onderhoud niet ontbreken. Men ver bindt aan deze onderneming ook nog altijd het ontwerp eener doorvaart, daar men de Baffingsbaai tot nu toe oneigenlijk als eene baai beschouwde. De zeevaartkundigen houden zich met vele gissingen en redeneringen over een en ander bezig. Te King George's Sound in Australië, is eene uitgestrekte steenkolen- laag van wel 30 mijlen ontdekt. Bij de uitbreiding welke men eerlang aan d« stoomvaart geven wilis die ontdekking van hoog gewigt te achten. FKANKRUK. PARIJS7 Februarij. De Keizer heeft 5000 fr. aan den Heer Méry geschonken voor de door dezen vervaardigde huwelijks cantate, en bovendien heeft de Keizerin hem een horologie gezonden met diamanten omgeven. Heden hebben er bij vele voorname legitimisten en democraten huiszoe kingen plaats gehad; cenigen zijn gevangen genomen. De dagbladen moe ten er het stilzwijgen over bewaren. Alleen de Presse deelde het medeen noemde onder deze den Generaal de Saint-Priest. Het Journal des Délats deelt het volgende uiltreksel mede uit den vasten-brief van de Kardinaal-Aartsbisschop van Besancon, waarin deze de uilvinding der spoorwegen en locomotiven op de volgende wijze als een uit werksel van Gods toorn voorstelt Indien ik u in den eenvoudigsten stijl, de magtige wijze wilde doen op merken waarop God verbreekt al wat Hem wederstaatzou ik u zeggen ziet de talrijke herbergen langs onze wegen; nog onlangs door een zwerm reizigers bezocht. De vastendagen werden er niet in acht genomenen in weerwil van onze waarschuwingenin weerwil van de gebeden van Christe lijke vrouwen en kinderenverlangden de meesters van het huisuit vrees voor schadedat men den gasten vleeschspijzen diende. Dat was een inbreuk op een Kerkwetdie wel met de tijden kan veranderendie aan menige uitzondering onderworpen was en die zelfs op vele plaatsen der Christenheid, wijzigingen heeft ondergaan, doch vermits die wet bij ons bestond, en even als de verpligting in de meeste gevallen waarin men ze verachtte, zeer gestreng was, daar de voorgewende onmogelijkheid om ze na te komen, een uitvlugt was, daar de Kerk door Gods wil de magt heeft om hare kinderen te ver binden en dat die haar veracht, God veracht, zoo heeft de Heer zijne hand uitgestoken en de spoorwegen hebben zich met de uitoefening zijner wraak belast. Die levendige herbergen zijn verlaten, haar vuur is uitgedoofd en in plaats dier menigte die ze vervulde en die er met hun geld leven verspreidde, verschijnen er slechts enkele reizigersdoor toeval of nood daar toe gedrongen. En nu, armen die voormaals rijk waart, wel zou ik u met den Apostel (Jacobus) kunnen zeggen, weent en huilt over uwe ellendigheden; uw rijkdom is ver rot en uwe kleederen zijn door de motten gegeten geworden." Gelukkig als ge uwen tegenwoordigen ellendigen toestand dienstbaar maakt tot goedma king uwer vroegere misstappen en de vernietiging uwer rentenals een mid del om den schuld van toorn te voldoendie gij jegens God hebt aangegaan voor den jongsten dag." De Bisschop van La Fiochelle heeft een herderlijken brief over de slechte boeken rondgezonden. Hij noodigt de boekverkoopers uit om ze te verbran den, en het wereldlijk gezag om de geestelijkheid te ondersteunen in het weren van zulke boeken. «Maar wat ons verwondert," zegt het Journal des Délats»dat de Prelaat onder de goddelooze en schandelijke boeken ook de kettersche begrijpt, dat zijn, ongetwijfeld, de boeken die van niet Catho- lieke belijdenissen uitgaan. Het schijnt ons toe, dat hier het wereldlijke ge zag niets te maken heeft, zoo lang ten minste het heiligste der beginselen van 1789, de vrijheid van eerediensten in Frankrijk zal bestaan." Twee bosschen, toebehoorende aan de familie Orleans, zijn dezer dagen verkocht, liet een voor 900,000, het andere voor 2,800,000 fr. De stad Rethcl is dezer dagen overstroomd, niet door de wateren van de rivier Aisne, maar door een stortvloed van staatkundige pamfletten, uit gegeven door het revolutionaire genootschap te Londen, ten titel voerende: achtste bulletinen gerigt aan het volk. Eene groote menigte personenaan welke dit pamflet over den post was toegezonden, hebben zich eene uitgave van 80 cent. moeten getroosten. Bij het afbreken van een ouden muur van de hoofdkerk te Perigueux, hebben de werklieden zeer goed bewaarde fragmenten van handschriften in de Romaansche taal gevonden. Zij zijn nu in handen van den geleerden oudheidkenner de Mourcin. SPANJE. MADRID, 31 Jan narij. De Regering heeft geen genoegen genomen met het schrijven van den g®- neraal Narvaez, waarbij deze uit Bayonne meldde door ongesteldheid belet te worden om dadelijk de hem opgedragen zending te Weenen te gaan vervul len. Hem is nu last gezonden onverwijld naar Weenen te vertrekken, zul lende verdere vertraging door de Koningin als eene daad van hoogverraad worden aangemerkt. §AHBIÜIE. TüRYN, 2 Februarij. Ten gevolge van de interpellatie in de Tweede Kamer over de tegenstrijdig heid tusscben de kerkelijke en staatkundige vrijheidheeft de Regering den Gouverneur van Chambéry gelast den invoer niet langer te beletten van den Bijbel van Sacy, eene voor R. Katholieken vervaardigde Bijbel-uitgave. «OSTEIIIJK. AVEENEN, 4 Februarij. De Regering heeft bepaald dat voortaan al degenen die naar Amerika ver huizen, daardoor het regt om immer weder naar Oostenrijk terug te keeren, en alle aanspraak op het wederverkrijgen van het Oostenrijkscbe burgerregt onherroepelijk verliezen. Deze maatregel is genomen om de nadeelige gevol gen te voorkomen, die het reeds meermalen voor sommige gemeenten gehad heeft, dat lieden, die zich ligtzinnig en in de hoop op verbetering van hun nen toestand tot landverhuizing naar Amerika hadden laten verleidenvan daar geheel van middelen ontbloot en tot armoede vervallen terugkeerden op zijn hoogst verrijkt met staatkundige en zedelijke begrippen zoo als zij die in den omgang met de Duitsche vlugtelingen in Amerika kunnen opdoen. Het metaal, noodig tot het te Praag op te riglen gedenkteeken van Radelzky, zal, met toestemming des Keizers, genomen worden van het ge schut dat ten jare 1848 bij den Sardinischen veldtogt werd veroverd. Kossuth heeft een nieuw middel uitgevonden om revolutionaire geschrif ten cn proclamatien in Hongarije te verspreiden. De Hongaarsche propaganda had in den laatslen tijd het ongeluk gehad, dat hare proclamatien en brand brieven door de waakzaamheid der Oostenrijkscbe overheden grootendeels opge vangen en in beslag genomen werden. Om dit te vermijden heeft Kossuth in eene Engelsche fabriek eene menigte zijden cn linnen gekleurde zakdoeken laten vervaardigenen over A'enetie naar Hongarije doen zendenwelkezoo dra zij gewasschen wordende donkere kleur verliezenterwijl alsdan eene oproerige proclamatie te voorschijn komt, welke er met chemischen inkt op gedrukt is. - De laatste berigtcn van het oorlogstooneel in Montenegro luiden zeer ten gunste van de Montenegrijnen. Zij hebben onverhoeds het gebergte ver laten en zijn er volkomen in geslaagd om de gemeenschap en de vereeniging der Turksche leger-afdeelingen in de valei van Zeta te beletten. Hoe sterk de stelling van Reis-Pacha bij liet klooster van Ostrog ook waszag bij zich echter door die manoeuvre der Montenegrijnen geheel aan zijn eigen lot over gelaten; hij heeft daarop het klooster doen verbranden en is toen tot Povia teruggetrokken. Alle berigtcn komen daarin overeen, dat de Turken, overal waar zij ko men, eene schandelijke cn bloedige weerwraak nemen over de nederlagen die zij lijden; zelfs grijsaards, vrouwen en kinderen worden door ben op de wreedaardigste wijze vermoord. Overigens rust onze Regering met allen spoed zijne troepen uit, om naar de Turksche grenzen te trekken. Het wil daardoor alle kracht bijzetten aan het ultimatum, dat Graaf v. Leiningen belast is aan de Porte over te bren gen. De negende Oostenrijkscbe leger-afdeeling, grootendeels alhier garnizoen houdende, heeft bevel ontvangen om zich gereed te maken om naar de Turk sche grenzen te marcheren. Ten dien einde zullen tevens 20,000 man in Croatic, en 20,000 man in Dalmatie geconcentreerd worden. Al deze oorlogstoebereidselen hebben aan onze beurs een zekeren indruk gemaaktwaardoor de wisselkoers een weinig gestegen is. Men houdt zich hier desniettemin overtuigddat uit een en ander geene ernstige verwikke lingen zullen voortspruitenuithoofde aan al de eischen van onze Regering reglvaardigheid en menschelijkheid ten grondslag liggen. Het voorname punt waarop de Graaf van Leiningen met onwrikbare standvastigheid zal moeten aandringenis de behoorlijke waarborging van het lot der Christelijke bevol king in Turkije. AVanneer de Porte aan die billijke eischen voldoet, dan wordt de quaeslie van Montenegro van ondergeschikt belang, zullende Oosten rijk alsdan slechts, in het welbegrepen belang van Turkije zelf, zijne bemid deling aanbieden. Te Raab zijn in de laatste dagen 6 roovers opgehangen. De zich ver borgen gehouden hebbende Magyaren voegen zich gewoonlijk bij dc roovert- benden.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3