Wij vernemen, dat cr zich ongeveer 120 personen voor de betrekking van aanslaande t.elegraphistcn bij het Ministerie van Binnenl. Zaken hebben aangemeld. Men treft onder die sollicitanten personen uit verschillende stan den en betrekkingen aan, als: onderwijzers, klerken, mislukte studenten voor militaire en andere academiën en zelfs eendie reeds een staats examen heeft afgelegd. Zij komen uit alle oorden des lands. In de vorige week is de eer ste helft, n. 1. een zestigtal geëxamineerd, Maandag, Dingsdag en Woensdag, 7, 8 en 9 Fehr.zal de tweede helft vergelijkend onderzocht worden. Men roemt zeer de zorg, die er bij dit examen wordt aangewend en de moeite, welke men zich getroost, om de bekwaamheid en geschiktheid der sollicitan ten te onderzoeken. Verder vernemen wijdat er voorloopig 30 personen uit 4it examen zullen aangewezen worden en dat deze bij de bestaande bureaux zullen geplaatst wordenom tegen behoorlijke schadeloosstelling voor kost en inwoning verder te worden bekwaamd. Een meisje24 jaren oudhad twee hondenwaaraan zij zeer ge hecht was. Voor ongeveer drie weken kwam een vreemde hond op de ka mer welke zij met haren vader bewoonde en beet hare beide hondenen toen zij zich bukte om hem te verwijderenbeet bij ook baar in de wang. Zij werd dadelijk geneeskundig behandeld, scheen hersteld, doch overleed Vrijdag ochtend onder de hevigste folteringen. De twee gebetene honden wer den terstond afgemaakt, de andere hond een dag later, doch niet dan nadat hij nog een 9-jarig kind in den voet had gebeten. Dit kind is nog onder geneeskundige behandeling. Het navolgende is een uiltreksel uit een' brief, geschreven door den Heer Frans Coenen, viool-virtuoos van Rotterdam, die zoo als men weet, met den Heer E. Lubeckpianoforte-virtnoos van 's Ilageeene kunstreis door Amerika doet, aan een zijner vrienden te Amsterdam, gedagteekend Guaduas, in Nieuw-Grenada19 December 1852: Bogota is eene welgebouwde stad van omtrent 5000 inwoners. Wij brag- ten cr twee maanden door en gaven tien Concertenwaarvan de resultaten tot onze tevredenheid uitvielen. Jammer, dat de reis naar die plaats zoo rnoeijelijk en kostbaar is. Van Cartagena of van Santa Martha daarheenis het een reis van omtrent 20 dagen en de reis hoewel allerinteressantst, is verre van aangenaam te zijn. Wij zijn echter ruimschoots beloond voor de moeite, die wij hadden, er heen te komen. In Bogota zijn wij met alle mogelijke blijken van enthousiasmus ontvangen. De concerten waren druk bezocht en het succes steeg met elk concert. Op het afscheids-concert dat wij gaven werd aan elk van ons door de daar bestaande Philharmonische Sociëteit eene groote gouden medaille als aandenken aangeboden. Op de eene zijde is eene lier en andere zinnebeelden der muzijk door eene lauwerkrans omwonden waar om te lezen staat: La Sociedad Filarmónica de Bogota 1852. Op de andere zijde staat cr mooi versierd. Al eminente Arlista, Fratiz Coenen. Op die van Lubeck natuurlijk: dAI eminente ArtistaErnst Lubeck." Deze werd ons op eene plegtige wijze door eene jonge dame uit eene der eerste familien daartoe geleid door de President der sociëteit, aan een zij den band, met de kleuren der republiek, omhangen. Ik behoef u wel niet te zeggendat het applaudissement en de bravo's zoo als gewoonlijk bij zulke gelegenhedengeen einde wilden nementerwijl het van alle kanten als bouquetten en kransen regende. Gij zult u, dit lezende, dus niet verwonde ren dat ons de bezwaarlijke reis naar Bogota niet berouwde. Toen wij Bo gota verlietenwerden wij door een veertigtal jonge lieden te paard uitge leid. VVij begeven ons nu naar Lima en onze terugkomst in het vaderland is nog verre af. [Ilbl.) MEPPEL, 8 Februarij. Dezer dagen is eene afwijzende beschikking ontvangen op een door den Breeden Kerkeraad aan Z. M. gedaan verzoek om eene jaarlijksche toelage uit 's Rijks kas te erlangen tot gemoetkoming in het traclement van eenen bij gunstige beschikkingte benoemen derden Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier; kunnende de helft van het traclement (ƒ600) uit de kerkelijke fondsen gevonden worden. WIJNS2 Februarij. Ten gevolge cener vastgestelde belasting op de honden in eene naburige gemeente, en de in werking treding daarvan met het begin dezes jaars, schijnt het bondenras aldaar eene aanmerkelijke vermindering te zullen ondergaan. Menigeen ontdoet zich, bij de dezer dagen gedane telling of opneming, van deze huisdieren, inzonderheid de geringere standen. Deze maatregel veroor zaakt het dubbel voordeeldat het gevaar voor hondsdolheid aanmerkelijk verminderd en tevens dal de gemeentekas er bij gebaat wordt. Men wenscht zeerdat zoodanige maatregel hier en elders bij de gemeentebesturen navol ging vinde. R IJSSELT5 Februarij. Heden middag werd de landbouw-kolonie Nederlandsche Mettray met een bezoek van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning vereerd. Met eene groole belangstelling bezigtigde Z. M. achtereenvolgens het hoofdgebouw, de onder scheidene familie-woningen en de school, waar de kweekelingen60 in getal, door het aanheffen van het geliefde volkslied Wilhelmus van Nassouwen en andere gezangenvoldoende proeven gaven van de vorderingen die zij aan vankelijk in de zangkunst gemaakt hebben. In een treffend antwoord op de toespraak van den Voorzitter en den Directeur der Vereeniging, herhaalde Z. M. daar onder anderen met nadruk de verzekering, dat het steeds zijn grootste genoegen was, den band, die er bestond tusschen het huis van Oranje en het volk van Nederland, meer en meer te bevestigen, en hij tot bereiking van dat doel van harte ook deze instelling ondersteunde. Voor het hoofdgebouw werden vervolgens aan vier familien de vaandels uitgereikt, waarop men de namen gesteld had van de leden van het Vorstelijk stamhuis, ter wier gedachtenis zij waren opgerigt, en onderhield Z. M. zich op eene minzame wijze met onderscheidene kweekelingen, terwijl deze met eenige spelen zich vermaakten. Weinige oogenblikken voor ziju vertrekplantte Z. M. nog op hel voorplein een beukenboomter herinnering van het schoone feest van dezen dag, dat op allen een diepen indruk heeft gemaakt en lan gen tijd met blijdschap zal herdacht worden. LOON OP ZAND, 4 Februarij. De gewapende magt, die volgens de berigten in de nieuwspapieren, gepas- seerden Dingsdag van bier naar 's Hertogenbosch zou terugtrekkenis eerst AVoensdag van hier gegaan en heeft zich gestationneerd op een kwartier af- stands van deze plaats, dewijl men van de rust nog niet volkomen zeker is. Men spreekt en het is te wenschen, dat Loon op Zand en Kaatsheuvel, nu vereenigd, in twee gemeenten zullen gescheiden, en elk in het bezit zal ge steld worden van een eigen raadhuis. BUITENLANDSCHE BERIGTEIY. KNGELAXSI. LONDEN6 Februarij. In de ofliciele opgaven van het aantal geboorten, sterfgevallen en huwe lijken gedurende het jongst verloopen vierendeeljaars leest men het volgende: liet aantal geboorten in het kwartaal was 152,066, en dat der sterfgevallen 99,946, zoodat de natuurlijke vermeerdering der bevolking 52,120 zielen heeft bedragen. Het aantal landverhuizers die in het kwartaal scheep gingen, was: te Londen 12,322, te Plymouth 1,676, te Liverpool 41,317, dus in de drie havens te zamen 55,315. Het geheele aantal landverhuizers die scheep gingen in de havens van het Vereenigde Rijk, alwaar gouveme- ments-ambtenaren voor hel toezigt op de landverhuizing aangesteld zijn, be droeg 57,913. Velen die in andere havens scheep gingen, zijn niet in de opgave begrepen, en het is bekend dat de te Liverpool scheep gaande land verhuizers voor een aanzienlijk deel geboren Ieren zijn. Voor het tegenwoor dige is het, alle omstandigheden in rekening gebragl zijnde, waarschijnlijk dat de landverhuizing uit Engeland niet gelijk staat met de natuurlijke bevolkings-vermeerdering. Het aantal landverhuizers die gedurende het jaar 1852 scheep gegaan zijn in de havens van het Vereenigde Rijk alwaar gouvernements-ambtenaren voor het loezigt op de landverhuizing aangesteld zijn, beliep 350,647, dus zeker lijk, wanneer men de andere havens mede in rekening brengt, niet minder dan 1000 op eiken dag. Verscheidene kooplieden van Londen, zegt de Liverpool Courier, heb ben Hollandsche en Fransche schepen aangenomen tot vervoer van koopwaren naar Australië. De overvloed van bevrachting in de verschillende Engelsche havens en het gebrek aan schepen verpligt de kooplieden om tot de Hol landsche, Fransche en Bremer schepen toevlugt te nemen. De Nordth Britisch Mail verhaalt, dat een jong mensch van Glasgow in vier, jaren een fortuin van een half millioen Ned. heeft verworven door grove handelsartikelen in commissie te zenden naar Australië. Het Engelsche blad zegt, dat schoon 'tfeit soms ongeloofelijk mogt schijnen, het blad voor de waarheid van dat berigt instaat. Zeer onlangs is hier een merkwaardig exemplaar verkocht van de Emile van J. J. Rousseau. Dat exemplaar bad aan den schrijver zeiven behoord, en wat cr eene bijzondere waarde aan gaf, waren de aantcekeningen van de hand van Rousseau zeivenwelke aantcekeningen een geheel werk van boven natuurkunde en wijsbegeerte bevatten. De twee declen werden verkocht voor ƒ500 Ned. door den Belgischen Gezant v. d. Weyer. De vermaarde schrijfster van Uncle Tom's Cabinmistress Harriet Beecher Slowe, wordt eerlang, naar luid van een door haar zelve geschreven brief, alhier verwacht. Zij zal een nieuw werk uitgeven, getiteld: de sleutel der hut van uncle Tom. bevattende authentieke stukken, die haar tot bouwstoffen ter zamenstelling van haren bewonderenswaardigen roman hebben gediend. -Als een blijk van den vooruitgang in den Engelschen landbouw wordt gemeld dat het aantal stoomtuigendie ten gebruike bij het landbedrijf vervaardigd worden, grootelijks toeneemt. Zoo heeft eene fabriek die in 1848 nog slechts 15 zoodanige werktuigelijke toestellen afleverde, in 1851 niet minder dan 294 vervaardigd. Eene andere fabriek vervaardigt wekelijks vijf dorschwerkluigen. Robert Ferdinand Priess is tot levenslange verbanning veroordeeld. In een der maandelijks uitkomende tijdschriften wordt gemeld, dat bij het Fransche Ministerie van Oorlog al de plannen eener landing in Engeland onder Napoleon beraamd, te voorschijn gebragt zijn, en in het bijzonder dat van Dumourier, hetgeen door den Graaf d'Harcourt goedgekeurd werd. De artikelen over een Franschen inval volgen elkander thans snel op. De Heer Cobden heeft aangeboden, 10,000 M te betalen op den dag wanneer eene landing der Franschen in Engeland plaats vondom het even aan welken persoon, die tot op dat tijdstip zich mogt verbinden, om 1 sh. 's weeks aan de maatschappij van weldadigheid te Manchester te voldoen. De Generaal Brolherton heeft terstond deze zonderlinge weddingschap aan genomen en deze maakt thans het onderwerp van lange redeneringen in onze dagbladen uit. Een dagblad van Belfast deelt het volgende zonderling klinkende arti-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2