LEYDSCHE COURANT. BIXNENLANDSCIIE BERIGTEX. f853. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. ë^GEL, 'N°. 17;A WOENSDAG, 0 FEBRU4RTJ. v De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN8 Februarij. Heden trad de Hoogleeraar G. J. Verdam Rector Magnificus onzer Ilooge- school op in de groote Gehoorzaal van het Academie-Gebouw, om naar oud gebruik met plegtige redevoering zijn Rectoraat te besluiten en aan zijnen opvolger den Hooggel. Heer T. G. J. Juynboll over te dragen. Na korte inleiding deelde bij het onderwerp zijner Oratie mede, te weten: De justa pertractandi et veri investigandi ratione systematicaa Mathematicis temerius neglect adiligent is si mo studio disciplines ma thematicus perjicientibus earumque ambitum amplificantibusD. i. Over de behoorlijke stelselmatige wijze van redekundig behandelen, onder zoeken en navorschente onbedachtzaam verzuimd door de Wiskundigen die zich met den groolsten ijver toeleggen, om de wiskundige wetenschappen te volmaken en in omvang uit te breiden doch zag zich genoodzaaktom van wege den overvloed van treurige lotgevallen onzer Hoogeschoolgedurende het afgeloopen Academiejaar, de redevoering zelve, verder, zooals meermalen geschied was, achterwege te laten en hare mededeeling voor de Academische Jaarboeken te bewaren. Daarop tot vermelding dier lotgevallen overgaande, stond de Spreker eerst stil bij het droevig verlies dat onze Hoogeschool door den dood van cenen harer bezorgeren, den Heer Mr. H. J. Baron van Doorn van Weslcapellezeer onlangs had geledenen daarna bij het leven en de verdiensten van den na langdurig en smartelijk lijden der Hoogeschool ontvallen Hoogleeraar in de Godgeleerdheid J. F. van Oordt JWz.en bragt vervolgens eene gepaste hulde aan de eervolle nagedachtenis van drie gedurende dit Academiejaar in hoogen ouderdom ontslapene Oud-Hoogleeraren M. J. Macquelyn rustend Hoog leeraar in de Geneeskunde, F. Mahne, in de Letteren en J. C. Bernard in de Geneeskunde, en aan de afgestorvene Studenten in de RegtenW. II. E. van Balveren, G. J. van der Kemp en A. A. 11', Hubreeht. Hierop gewaagde de Spreker van 't geen er verblijdendsgoeds en voorspoe digs in de lotgevallen der Hoogeschool was op te merken sprak vervolgens op deelnemende wijze de twee aanwezige Oud-lloogleeraren Tijdeman en van Hengel aan, die in bet afgeloopen jaar hunne vijftigjarige loopbaan mogten gedenken gedacht aan de benoeming van den Iioogleeraar Niermeijer, rigtte het woord tot den aanwezigen nieuw benoemden buitengewonen Iioogleeraar Kuenen en wendde zich ten slotte met eene hartelijke toespraak tot de Kwce- kelingen der Hoogeschool, waarna de Hoogleeraar onder daverende toejuichin gen bet spreekgestoelte verliet. Heden avond hebben de gebruikelijke serenades plaats. Uit de ijzergieterij van den lleer C. Nolet te Schiedam zijn verzonden twee bol gegoten ijzeren herten, in levensgrootte, wegende met de voetstuk ken 500 Ned. ffi, alsmede eene buste van wijlen Z. M. Koning Willem II, mede hol gegoten waarvan het ijzer slechts 5 Ned. str. dik is; een en ander bestemd voor de tentoonstelling te New-York. Men meldt uit Vlissingcn dat die stad door oekonomisch gas zal ver licht worden; en uit Middelburg, dat het kerkgebouw der Walsche gemeente aldaar voor het in Junij of Julij te houden muziekfeest is afgestaan. Uit Texel wordt gemeld, dat de vischvangst nabij dat eiland sedert eenige dagen buitengewoon gunstig was. Den 4<lcn waren door 7 beugvis- schers G00 kabeljaauwen gevangen en aan de opkoopers verkocht voor 3 tot 2.75 per stuk. In de diaconie kas te Groningen is een tekort bevonden van G,675, ten gevolge van vermeerderde uitgaven, hetgeen men hoopt door vrijwillige uitgaven te dekken. Uit Sprang zullen zich binnen korteenige personen naar Amerika begeven. 's GRAVENHAGE, 8 Februarij. Z. M. heeft den Minister van Koloniën Pahud benoemd tot Commandeur der Orde van den Ned. Leeuw. Z. M. beeft aan A. Met eervol ontslag gegeven als Burgemeester van Aalsmeer en in zijne plaats benoemd Mr. J. Tak, om deze betrekking te ge lijk met die te Uithoorn te bekleeden. Bij besluit van 27 Januarij 11.beeft Z. M. het contingent suppletie troepen, over bet loopend jaar naar de Koloniën uit te zenden, bepaald op 1200 man voor Oost-Indië en 200 voor West-Indië. Naar wij vernemen is gisteren te dezer stede op 's Konings nitnoodiging eene Commissie vergaderd van natuurkundigen, om in opzettelijk onderzoek te treden nopens de vraagof de kunstmatige aankweeking van visschen waarover onlangs een onzer wetenschappelijke tijdschriften eenige zeer belang rijke beschouwingen beeft medegedeeldook hier te lande met vrucht zou kunnen toegepast worden, en zoo ja, op welke wijze. Dit blijk van 's Ko nings hooge belangstelling in eene der voornaamste takken van het Neder- landscbe volksbestaan zal gewis met welgevallen vernomen worden. M ij be twijfelen niet, of, indien bet gevoelen onzer geleerden eene proefneming moge aanbevelen de fniddelen daartoe weldra zullen gevonden zijn. In de Frnnsche Constitutionnel leest men dienaangaande het volgende: Sedert eenigen tijd maakt men veel werk van de kunstmatige vermenigvuldi ging van onderscheiden vischsoorten op de met goeden uitslag door de visscher- lieden Gehin en Remy te werk gestelde wijze. Na deze eenvoudige maar nuttige menschen te hebben beloond, heeft het gouvernement hunne manier doen onderzoeken en ontwikkelenen thans is het werkzaam om de rivieren en kanalen weder met visch te bevolken door oprigling van groote vischvijvers te Huningen, waarin de visehkuit kunstmatig uitgebroeid en de jonge visch tot zekere mate van wasdom gebragt wordtom vervolgens overgeplaut te worden naar het kanaal tusschen de Saöne en den Rijn en al zijne takken. Het heeft II. M. de Koningin behaagd den Heer F. Ilupsch alhier een fraai gouden repetitie-horologie te vereeren, als een blijk van tevredenheid over een door dien kunstenaar vervaardigd portret op glas van II. M.bet- welk bij baar bad aangeboden. In deze residentie is aangekomen en aan bet Hotel de l'Europe afgestapt de Fiidder de Arnau, Minister van II. M. de Koningin van Spanje bij bet Hof van België, komende van Brussel, die den Markies de la Ribera als zoodanig bij bet Nederl. Hof vervangt. Heden avond zal er eene luisterrijke partij plaats hebben bij den Baron Groeninx van Zoelen. Z. K. II. Prins Hendrik is uitgenoodigddie partij met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Verschillende andere partijen zullen er achtervolgens inde residentie gehouden worden, zooals morgen een diplomatiek diner bij Sir R. Abereromby, Minister van Groot-Briltannie bij hel Nederl. Hof, en den IS11™ dezer bij den Baron d'AndréMinister van Frankrijk alhier. Het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland heeft den 5den dezer uit spraak gedaan in de zaak van J. Zuidveld. laatst woonachtig te Gouda, appellant van een vonnis der Arrond. Reglbank te Rotterdam, waarbij hij, ter zake van opligling en herhaling van wanbedrijf, was veroordeeld lot acht jaren gevangenisstraf en geldboete, liet Hof heeft zich vcrcenigd met de gronden van het vonnisdoch de straf veranderd in vijf jaren en geldboete van ƒ1000 en in de kosten. Ilct feit bestond daarin, dat bij zekeren land bouwer te Nieuwerkerk aan den IJssel bad diets gemaaktdat in den grond zijner woning een schat verborgen lag, en dat de eigenaar daarvoor kerkc- lijl re diensten moest laten verrigten; bij (Zuidveld) zou zich belasten, dat die diensten verrigt werden en dat dan de schat op eencn door hem bepaal den dag te voorschijn zou komen. Op die wijze bad hij zich van den on- noozelen eigenaar op verschillende tijdstippen de aanzienlijke som van 376 weten meester te makentot verkrijging van welke som die eigenaar nog ƒ100 tegen 5 pCt. van een zijner vrienden ter leen heeft opgenomen. SCHEVENINGEN 7 Februarij, Het grootste gedeelte van de vloot is alhier reeds met vrij aanzien lijke ladingen vischdie in de netten gevangen wasaangekomen. Door de vervroegde vergunning, om met de netten te mogen visschen, zal in de armoede, die bij den visschersstandvooral ten gevolge van het dit jaar op nieuw mislukken van de visscherij met het boekwant, hcerscht, beter en veel doelmatiger worden voorzien dan dour giften en gaven. AMSTERDAM, 7 Februarij. Alhier zijn ontvreemd zes bewijzen van rentebetaling in dato 25 Januarij 1853, afgegeven door de directie van bet Grootboek der Nationale Schuld betaalbaar aan de Nederlandsche Bank. Volgens berigt van den Hoofd-Commissaris van Policie alhier is op 21 Januarij jl. per post van bier naar Utrecht verzonden een brief aan bet adres van de Douairière de Beaufort, geb. Carp, bevattende een bankbiljet, groot ƒ200, N". G04. dd. 25 Aug. 1852, welke brief niet aan zijn adres is gekomen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1