COURANT. LEYDSCHE De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven Die van Maandag komt MAANDAG 7 FEBRU.4RTJ. out S nriifnn ar A-nnnrl. N°. 16. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BljVNEKLANDSCIIE BERIGTEX. LEYDEN 5 Februarij. Bij de verpachting der tollen op 's Rijks groote wegenwelke gehouden is in het Venduhuis der Notax-issen te Gravenhage, op den 29sten Januarij 11. zijn de volgende tollen verpacht als volgt: Onder de gemeente Wassenaar, voor ƒ3,850, door C. van Zutphen; nahij het Haagsche Schouw, onder Was senaar, voor 2,745, door II. C. Hartman; te Oegstgeest, voor 1,805, door L. de Bruyn; bij Sassenheimvoor ƒ1,950, door H. C. Hartman; hij Lissevoor ƒ1,710, door G. van Eyk; hij Iiillegom, voor ƒ2,050, door j W. Poessenouw, en aan de Vink, voor ƒ2,785, door L. J. Planjer. Op den Ilollandsche spoorweg zijn in Januai'ij 55,634 reizigers vervoerd en is 61,129 ontvangen; op den Rijn-spoorweg zijn 24,942 reizigei's ver voerd cn ƒ41,641 ontvangen. - De Staats-Cour. bevat het volgend herigt omtrent de droogmaking van het Haarlemmermeer: De voordeelige boezcmslanden van Rijnland in Januarij 1853ten midden eener voor alle polders en droogmakerijen zoo ongunsli- gen open winter, hebben bij afwisseling toegelaten de stoompompwerktuigen in beweging te brengen daardoor is de waterstand in het meer, onaangezien de zeer overvloedige regens in die maand, slechts 2 duim gex-ezenzijnde de middelbare stand die od 31 December 11., volgens de Staats-Cour. van 6 Januarij, 3.69 el onder Amsterdamsch peil was, den laatslen Januarij 3.67 cl beneden dat peil bevonden. Ilct Hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft, gelijk ten vorigen jare, eene circulaire aan de onderscheidene districts-commissarissen gezonden, ten einde hen uit te noodigenom maatregelen te nementer bevordering der collecte ten behoove van gemeld fonds over 1853. Uit het jaarlijksch verslag is w eder geblekendat het fonds de ruime bij dragen der ingezetenen behoeft, vooral nu de algemeene vergadering op nieuw heeft besloten omwanneer ter aanstaande vergadering mogt worden bevon den dat de krachten van het fonds het toelaten, alle de inflrmen, die in 1815 voor onze onafhankelijkheid hebben gestreden, dadelijk op te nemen. Volgens de registers zijn nog 125 oude en gebrekkige krijgslieden van dien tijd, die hierop wachten. Hunne opname zou, in de eerste jaren althans, eene buitengewone jaarlijksche uitgave van 4 tot 5000 gulden te weeg brengen. Men vertrouwt, dat deze omstandigheid zal bijdragen, om de belangstel ling algemeen op te wekkenen de gemeente-besturen zijn mitsdien ver zocht, om bij hunne aanbeveling de aandacht daarop te vestigen. Eien Haagsch correspondent schrijft aan de Amst. Cour.De zoo veel besprokene reorganisatie der reglerlijke magt schijnt, naar ik verneem, in den Ministerraad ter tafel te zijn gebragt. liet zoude natuurlijk gewaagd zijnmet eenige zekerheid veel van het nieuwe ontwerp te zeggen. Ik wil nogtans u een gerucht, mij uit eene geachte bron geworden, niet onthouden dat namelijk een der hoofdartikelen het getal Hoven lot twee zoude beperken. -De N. R. C. meldt dat het herigt uit Maassluis, betreffende bet schen ken van eene draaibankdoor eene Iingelsche Dame aan zekeren C. Schonen berg aldaar, ook door ons uit een ander blad overgenomen, niet waar is. Aan dat blad wordt uit Haarlem gemeld: Men verneemt, dat de Heer H. F. W. W. van Drongclenin de vorige maand te dezer stede overleden hij testamentaire dispositie, aan het burger-weeshuis alhier vermaakt heeft een legaat van ƒ3,000. Bij den bekenden hulpbehoevenden staat van dat gesticht is deze milde erfmaking voorzeker voor hetzelve hoogst-verblijdend. Zr. M». stoomschip Sindoro, onder bevel van den Luit. ter zee lsle kl. J. J. Westerouen van Meeleren, uit Texel naar Suriname, is 11. Vrijdag te Falmouth binnengeloopenom steenkolen in te nemen. 'sGRAVENHAGE, 5 Februarij. Z. M. heeft aan Mr. A. Bogaers op vei'zoek eervol ontslag verleend als Vice-President der Arrond.-Regtbank te Rotterdambehoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Ode van den Ned. Leeuw, Dr. D. Würzbach, Ministerieel Secretaris cn Bibliothecaris bij het Dep. van Binnenl. Zaken in Oostenrijk. Bij ons gemeentebestuur bestaat het voornemenom van 7,. M. den Koning het gebouw van den schouwburg met al zijn toebehooren over te nemen. Z. K. II. Prins Frederik heeft aan de weduwe Goudappelvan den stuurman op het schooner hoekerschip de Koophandel, Kapl. J. Valkenier, van Vlaardingen, die het ongeluk gehad heeft in een geweldigen storm van boord te slaan, eene som van 50 doen toekomen. Aan de werken tot voortzetting van de doorgraving van het Schevc- ningsche kanaal, wordt met veel ijver gearbeid, zoodat de vorderingen, welke men in de laatste dagen heeft opgemerkt, het aantal arbeiders in aanmerking genomen, waarlijk meer dan voldoende zijn, BOTTERDAM4 Februarij. Gisteren is door eenige bestuurders van Huizen van Koophandel eene hijeen- komst gehouden, ten einde, namens den Handel den Gemeenteraad te verzoe ken eene verandering in de bepaling van den tijd der opening van de beurs te makener waren 99 belanghebbenden tegenwoordig. Bij eindstemming is met eene meerderheid van 86 stemmen bepaalddat de Raadnamens den Handel zon worden verzocht, om het uur der opening van de beurs, in stede van ten drie ure, ten een ure des namiddags te bepalen. AMSTERDAM, 4 Februarij. AVij zijn onderrigt, zegt het Handelsbladdat Z. M. de Koning hij den Heer A. D. Verschuur alhier een zilveren schenkblad heeft doen vervaardigen, hetwelk ten geschenke zal worden aangeboden aan den Majoor John Hill Gouverneur van H. Groot-Br. Majesteit op de Kust van Guinea, voor betoonde hulp aan het Nedcrl. schoenerschip Gouverneur van der Eb, in Maart 1852. Alhier had Maandag avond de tweede openbare bidstond plaats van de Vereeniging tol bevordering des Christendoms onder de Chinezen. Het woord voerden de Weleerw. Ileercn Jamieson, van Rhijn en tlasehroek, terwijl er eenige lofliederen gezongen werden, opgesteld door Mr. II. J. Koenen. HOORN, 2 Februarij. Zalurdag namiddag II. verlieten drie alhier welbekende personen de markt, en begaven zich naar huis, naar de zoogenaamde Bangert, een half uur van de stad. Onderweg bleef men in eene herberg drinken lot dat het donker was; dronken begaven zij zich naar buis, en niet in staat de een den ander eenige hulp toe te brengen, geraakte éón van hen, A. de Jong, in de sloot en slikte daarin. UTRECHT, 3 Februarij. Naar men verneemt, zijn, hij gelegenheid van het huwelijk van den Kei zer der Fransehendoor den vischverkcopcr Q. te Gorinchcm twee fraaije zalmen aan Z. M. ten geschenke gezonden. Of zulks geschied is met het doel om cenen ring met brillanten, een kruis van het Legioen van Eer, of den Keizer zelf naar hier te lokken, wordt niet gemeld. ütrCour.) De Raad der stad Amersfoort is voornemens om die stad door het Oeco- noinisch gas te doen verlichtenen is daarover in briefw isseling getreden met de Ileercn Westerman en Piobbc te Amsterdam. ARNHEM, 2 Februarij. Heden namiddag beeft even huilen deze stad een treffend ongeluk plaats gehad. Het 12-jarig zoontje van zekeren II. J.met zijn zusje van de school huiswaarts keerende, stonden beiden naar het omhakken van een boom te zien. toen deze onverwachts omslaande, den knaap zoodanig op het hoofd trof, dal hij als het ware verbrijzeld en derhalve terstond overleden was. APELDOORN, 3 Februarij. Gisteren stapte Z. M. de Koning, vergezeld van Zijnen Adjudant, Jonkh. de Ilaze Bomineaan het paleis aan het Loo af. Eenige genoodigden waren reeds aangekomenook werden nog verscheiden Heeren verwachtwaaronder de Heer Opperhofmarschalk des Konings. Heden zou Z. M. de landbouw kolonie Nederlandsch Mettray met een bezoek vcreerenen gisteren is de Heer Mr. B. J. Ploos van Amstel van Amsterdam vertrokkenten einde met de Heeren Mr. L. A. J. G. Baron Sloet, van Arnhem, en J. L. Umbgrove, van Zutphen, 7.. M. aldaar te ontvangen. De lieer Baron Schimmelpenninck van der Oye, Voorzitter der Hoofdcommissie, cn de Heer W. II. Suringar, Voorzitter der Vereeniging, zouden gisteren aan het diner op het Loo deel nemen en Z. M. heden naar de Kolonie vergezellen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1