LEYDSCHE COURANT N°. i§, VRIJDAG4 FEBRUARTJ. BLYiYEYLAYDSCIIE BERIGTEiY. Da Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN3 Februarij. Op aanstaanden Dingsdag den 8sten Februarij den Dies Natalis der Hooge- scbool, zal de aftredende Rector Magnificus G. J. Verdam, zijne betrekking nedcrleggen met bet houden eener plegtige redevoering in hel Groot Audito rium en liet Rectoraat overdragen aan den Hoogleeraar T. G. J. Juynboll. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. S. Ekama en den Ileer J. L. Ditmar Geselschap, als iste Luit. bij de dienstd. schutterij alhier, en benoemd tot l8le Luitenants Mr. C. A. Boonacker en den Heer C. P. L. Driessen. LI. Dingsdag avond hield de Leydsche Afdeeling der Ned. Vereen, tot Afschaff. van Sterken Drank eene openbare vergadering in de zaal van het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De talrijke opkomst getuigde dat er toch velen zijn die in deze zaak belang stellen. De sprekers de Wel-Eerw. Heer C. Krabbe en Dr. Ter Laag werden met veel aandacht gehoord en hunne woorden zullen gewisselijk wel eenen goeden indruk heb ben achtergelaten, terwijl de opkomst uit verschillende standen het wenschc- lijke getoond heeft van meermalen dergelijke bijeenkomsten te houden. In ons vorig nommer is een berigt medegedeeld dat D8. J. G. Oggel, van Utrecht herwaarts beroepen was als tweeden Leeraar bij de Afgescheidene Christelijke gemeente alhier. Dit berigt is in zoo verre onjuist, dat die Pre dikant niet is beroepen als tweede Predikant bij die gemeente, maar als Predikant van eene andere vergadering, die tot hiertoe op zich zelve bare bij eenkomsten hield, maar wier verecniging met de eerste wordt voorbereid. Hoe belangrijk de handel in voortbrengselen van den landbouw in onze stad is, blijkt uit eene berekening van de waarde dier voortbrengselen welke gedurende het jaar 1852 ter markt of aan de waag alhier zijn aangevoerd. Naar de daarvoor hesteedc middenprijzenwas er in ronde sommen verhandeld op de Korenbeurs voor eene waarde van ƒ65.000; op de Aardappelenmarkt voor ƒ200,000; op de Beestenmarkt voor 1,500,000 en aan de Stadswaag in boter en kaas voor ƒ283,000, te zamen uitmakende een som van twee milliocn en acht en veertig duizend gulden. Omtrent de vaart eener schroef-stoomboot van hier op Amsterdam zijn wij verzocht te meldendat de concessionnarissen dezer boot na bekomene Koninklijke goedkeuring der statuten van het aan te gane vennootschap daarvan een nader berigt zullen geven, dat het intusschen zeker is, dat de boot sinds 14 December 11. in aanbouw is op de scheepstimmerwerf van den lieer Fop Smid, aan den Kinderdijk, dat de concessionarissen zich voorstellen tegen Mei eerstk. met de dienst eenen aanvang te zullen kunnen makendat de boot zoowel lot gemak van reizigers als ter geschikte lading van goe deren met de meeste zorg wordt ingerigt, en dat de ondernemers zoo door billijk te stellen tarief voor passagiers en goederen als door eene ordelijke, beleefde en zorgvuldige bediening zich het vertrouwen van het pnbliek zul len trachten waardig te maken. LI. Zaturdag avond viel bet 7-jarig zoontje van v. d. W...., wonende aan de Koepoortsgracht alhier, van de brug in genoemde gracht in het wa ter. De 64-jarige Johannes Rietbergenwonende alhier aan de Haarlemmer straat, het gevaar ziende, bedacht zich geen oogenblik, doch sprong geheel gekleed in het water en bad het geluk het bedoelde kind te redden en levend aan zijne ouders weder te geven. Wij vernemen dat de genoemde reeds meerdere personenop zijnen vergevorderden leeftijd op dezelfde wijze het leven heeft gered. De opgaven der Nederlandsche Bank op den 31steD Januarij, naar aan leiding van het Kon. Besluit van den 9den Junij 1852, luidt in de Staats courant als volgt: Omloopende Bankbilletten 81,063,210.Saldo's van Reken.-Cour. 19,238,374.61. Munt en Munlmateriaal ƒ93,329,942.341. De koopvaardijvloot bestond op ultimo December 11. uit 1971 schepen (in 1851 uit 1860) houdende 224,432 lasten (in 1351 houdende 210,753 lasten). In 1852 zijn ingeklaard 6,976 schepen met 1,180,928 tonnenlast; en uitgeklaard 4,758 schepenmet 819,392 tonnenlast. De Handel-Maatschappij zal te Amsterdam op den 10den Maart vcr- koopen 14241 kranj. en kan. Java suiker, liggende aldaar, 15122 idem, liggende te Rotterdam en 1460 idem, liggende te Schiedam en op den 14dcn Maart te Amsterdam 159,163 balen Java koffij liggende aldaar; 17,997 idem, liggende te Schiedam en 11,344 idem, liggende te Dordrecht, en te Rotterdam op den 17den Maart 152,057 idernliggende aldaar. Uit Vlaardingen wordt gemeld, dat in Januarij aldaar 33 schepen van de kaheljaauwvangst waren aangekomenaanbrengende 830 tonnen zoute- visch, behalve de leng, schclvisch en verdere rommeling. In het begin van de maand was de vangst uiterst gering, maar heeft zich tegen het einde van de maand merkelijk verbeterdzoodat de verdere beugvaart een veel gunstiger vooruitzigt aanbiedt. De prijzen hebben gewisseld van 25 tot ƒ18 de ton: thans is de prijs ƒ18.90 per ton. De aanbrengst van levenden kabeljaauw is over het algemeen gering geweest. In de vergadering van den Gemeenteraad te Arnhem is den 29stcn 11. een zeer uitvoerig plan tot uitbreiding dier stad ter tafel gebragt, hetwelk door den stads-architcct is vervaardigd en voor de leden ter visie gelegd, om nader behandeld te worden. Te Capelle in de Langstraat worden in den laatsten lijd vele paarden opgekocht voor Fransche kooplieden. 's GRAVENHAGE 3 Februarij. Bij Kon. besl. van den 28sten Januarij 11., is aan den Heer J. Achenbacli verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van Commies bij het Depart, van Financiën behoudens aanspraak op pensioenzijnde voornoemde Heer J. Achenbachuit aanmerking dat hij op den dag zijner aftreding uit boven gemelde betrekking, zal hebben vervuld eenen diensttijd van 50 jaren, ge durende welken hij met trouw en ijver in 's Lands dienst is werkzaam geweest, tevens benoemd tot Broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft benoemd bij het lst(! regement Infanterie, tot l8ten Luite nant (naar ouderdom van rang) den 2dcn Luitenant J. M. A. Ilubar, van liet corps; bij het 4dc regement, tot Kapitein van de 3de klasse (naar ouder dom van rang) den lstCB Luitenant C. V. Wierdsma, van het 7de regement van het wapen; bij bet 5de regement, tot lstca Luitenant (naar ouderdom van rang) den 2dcn Luitenant Adjudant J. B. Mac-Leod, van het corps; bij het 8s,e regement, tot l5tm Luitenant (naar ouderdom van rang) den 2dcn Luitenant M. C. Baron van Ilecckeren van Brandsenburg, van het regement Grenadiers en Jagersen overgeplaatst bij het regement Grenadiers en Jagers den 2dcn Luitenant A. J. W. van der Schricck, van het 3dc regement Infanterie. Z. M. is in den avond van den ls,cn naar het Loo vertrokken. Naar men verneemt zal door Z. M. den Koning den 14dcn dezer een groot bal gegeven worden. Z. Exc. de Markies de Ribeira, Gezant van Spanje zal eerlang de resi dentie verlaten om zijne nieuwe betrekking in Mexico te aanvaarden. Gisteren heeft de Ilooge Raad eene aanbevelingslijst opgemaakt van 6 personendie voor de betrekking van Raadsheer in dat collegicin aanmer king kunnen komen. De lijst zal aan de Tweede Kamer worden toegezonden die bij de hervatting van hare werkzaamheden eene lijst van 6 Candidaten opmaken en aan den Koning aanbieden zal. Deze keuze zal plaats hebben, niet uit hoofde van het overlijden van een der ledenmaar ten gevolge van de door de Regering genomene beslissing, om liet personeel van den Hoogen Raad met een lid Ie vermeerderen. De Voorzitter van de Tweede Kamer, de Heer Dullert, bevindt zich sedert eenige dagen wederom in deze residentie. Men verneemt thans stellig, dat de Kamer bijeengeroepen is legen den 15dcn dezer. Onder de verschil lende ontwerpen van wet, die aan bare overwegingen zullen worden onder worpen, bchooren in de eerste plaats, gelijk vroeger gemeld is, dat over het armbestuur en ten tweede, zooals thans wordt verzekerd, dat over de regter- lijke organisatie. Dit laatste ontwerp moet dezer dagen aan den Raad van State verzonden zijn. Het zou, wat den inhoud aangaat, aanmerkelijk ver schillen van dat, hetwelk in hel vorige jaar bij de Kamer aanhangig is ge weest en toen hare goedkeuring niet heeft verworvenhetgeen de aftreding van den toenmaligen Minister van Justitie ten gevolge had. De Minister van Financiën heeft ontvangen eene som van ƒ1,000 door een onbekendezich noemende Z. Z.onder het postmerk 's Gravenhageten behoeve van 's Rijks schatkist. ROTTERDAM2 Februarij. Bij de veelvuldige gemeenschap met stoombooten tusschen deze plaats en Engeland, Frankrijk enz., zal met primo Mei aanstaande eene nieuwe gevoegd

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1