BUITENLANDSCnff BERIGTEN. E1VGELAKD. LONDEN, 25 Januarij. De Morning-Chronicle meldt, dat een Engelschman van rang en mid delen den Lamp tegen de Engclsche dagbladpers, in de kolommen van den Moniteur op zich zou nemen. Het blad laat blijken, dat de bedoelde per soon een Markies is. De berispingen in den Moniteur hebben den Morning- Chronicle een antwoord in de pen gegevensterker en heviger dan dat van den Timeshoewel in denzelfden geest. De vredelievende verklaringen van Keizer Napoleon worden op ééne lijn gesteld met zijne constitutionnele eeden. De werving voor de landmagt vordert intusschen zeer langzaam en blijft onvoldoende, zoodat men de gestelde lengtemaat verminderd heeft. Eene aankondiging dezer dagen van het departement van oorlog uitgegaan bewijst hoezeer de Regering het bestaande onvoldoende acht. Zoogenaamde aanstellingen worden beloofd aan Officieren op non-activiteitindien zij aan bevelingen bezitten van de Kolonels met 150 1800) voor kavalerie- nitrusting en 100 voor infanterie. Alle SergeantenKorporaals en solda ten zullen eene belooning genieten voor langen diensttijd of goed gedrag. Een Sergeant 15 een Korporaal 10 en een soldaat 5 Sedert de ver mindering der maat hebben zich vele jonge lieden aangemeld. De Times treedt in uitvoerige beschouwingen over het huwelijk van Keizer Napoleon en vindt het volstrekt niet onnatuurlijk bij zijn zonderling levensloten zegt nog verder onder anderenEen der geheimen van zijne magt, is hare oorspronkelijkheid en hij heeft zijn fortuin voor een goed gedeelte te danken aan de snelle en onvoorziene besluitenwelke menvolgens de re gelen, die de handelingen der menschen gewoonlijk besturen, onmogelijk zou kunnen verdedigen. De staatkundige berekeningen die op vorstelijke huwelij ken gebouwd wordenzijn toch doorgaans van weinig waarde. De Keizerlijke familie, de Ministerraad, ja zelfs alles wat met het paleis in eenig verband staat, nam bet voorkomen aan, als ware dit huwelijk de gruwelijkste ver nedering. Maar van de welwillendheid of de achting der zoogenaamde groote wereld heeft hij toch niets te wachten. Eene naauwere persoonlijke verbind- tenis met een der Europesche hoven zou hem niet geholpen hebbenwant hij behoort niet tot hen en zij kunnen hem niet vertrouwen. Intusschen is dit huwelijk een nieuw en in het oogvallend voorbeeld van het ondoorgrondelijk karakter en den zelfstandigen wil van Lodewijk Napoleon en behelst den wenk, dat een staat, waarin zulke gebeurtenissen mogelijk zijn, geregeerd wordt, al naarmate den regent iets behaagt en dat iedere andere soort van luimvan eerzucht, van wraak en wat dies meer zij, die bij den Keizer oprijst, zich ov»r geen wederstand hoegenaamd ookbekreunen zou. Een man die zoo handelt, is niet alleen onbnigzaam, maar stelt er in zekeren zin eene eer in te bewijzen, dat noch de raad van zijne Ministers, noch de beweeggronden, door welke gewone menschen zich doorgaans leiden lateneenigen invloed op zijne besluiten uitoefenen. Het is onmogelijk te zeggen, wat zoo iemand al niet ondernemen kanen hoogst moeijelijkvoorbereid te zijn op alleswat hij in het geheim voorbereidt. De vrede van Europa hangt van Frankrijks staat kunde af, en deze van den wil van Napoleon; en wat zou eene ondernemende, avontuurlijke en eerzuchtige gemalin op dien wil niet vermogen. Een handelaar in pluimgedierte heeft voor 100 een haan gekocht die van Cochin-China was aangevoerd en in 1851 op de tentoonstelling te Bir mingham als de koning aller hanen is begroet en den eereprijs heeft behaald. Een afstammeling mogt bij openbare veiling slechts 49 M gelden. Er zijn berigten van de Kaap, die de zaken aldaar minder gunstig voorstellen dan men verwacht had. Een der opperhoofden van het Uithaal- der-dislrictdie gevangen genomen was, verzekerde dat het geheele verlies van de Kaffers 120 man bedroeg. De oorlog bleef op eene zeer onvoldoende hoogte, maar daarentegen meldt men de uitmuntende gezondheid en het vol ledig vertrouwen van Generaal Cathcart. BELGIE. BRUSSEL, 2G Januarij. De Minister van Buitenlandsche Zaken gaf eergisteren een diplomatiek dinerwaarop ook de Heer Gericke van HerwijnenNederlandsch Gezant tegenwoordig was. Eergisteren ochtend was er een wedstrijd van vet vee te Antwerpen. De os die den prijs behaaldewoog 1205 Ned. ponden. De studenten te Leuven hebben eene nieuwe letterkundige maatschappij opgerigt, onder voorzitterschap van den Heer Moelier, een hunner Hoogleeraren. Te Cortenaken bij Leuven had een veldwachter, in eene vlaag van krankzinnigheid zich op eene eenzame plaats door een geweerschot van 't le ven beroofdverzeld van een vreeselijken grooten berghond. Den volgenden dag werd zijn lijk ontdekt, maar de hond gedoogde geene toenadering. Hij was ongenaakbaar voor de justitie. De vrouw des overledenen werd gehaald, riep den honden streelde hem, doch zoodra de gendarmes het lijk naderden, vloog de hond er weer heen en stoorde zich niet meer aan het roepen der vrouw. Men heeft ten laatste den hond moeten doodschieten. Uit Vlaanderen wordt gemelddat de konijnenteelt aldaarvooral se dert de invoer van konijnen in Engeland van regt vrijgesteld is, sterk toe neemt. Den 20steB dezer zijn op de markt te Thielt 4,500 konijnen verkocht, en op vroegere marktdagen nog grootcr hoeveelheden. Menig klein landbouwer en handwerksman vindt in deze teelt een niet te versmaden winst- FRANKRIJK. PARIJS26 Januarij. De Moniteur berigt, dat de burgerlijke voltrekking van het huwelijk des Keizers zal plaats hebben op aanstaanden Zaturdag, op het paleis der Tuileriën, in tegenwoordigheid van den Aartsbisschop van Parijs, de Ministers en de leden van het Corps Diplomatiek. De huwelijks-acte zal geteekend worden door Hunne Majesteiten, daarna door de Gravin van Montyo, den Spaanschen Gezant, de Prinsen en Prinsessen van het Keizerlijke Huis en de aangewezen getuigen. De Keizerin zal op dezelfde plegtige wijze naar het Elysée worden teruggeleid, als voor hare komst op de Tuileriën is bepaald. Zaturdag avond na de burgerlijke voltrekking des huwelijks zal er op de Tnilerien door 500 muziekantenvereenigd met de koren van het Keizer lijk Conservatoire, een groote bruilofts-Cantate worden uitgevoerd, waarvan de woorden van den Heer Méry zullen zijn en de muziek van den Heer Auber. De werkzaamheden in Notre-Dame voor het huwelijks-feest des Keizers zijn gisteren begonnen. Die taak is opgedragen aan de architecten Violet- Leduc en Lassus, en aan de decorateurs Séehan, Desplechin en eenige hunner mede-arbeiders. In genoemde kerk wordt heden geene dienst verrigt. Het huwelijk zal aanstaanden Zondag worden ingezegend door den Aarts bisschop van Parijs. Als ambtenaar van den burgerlijken stand zal fungeren de Heer Troplong, Voorzitter van den Senaat en eerste Voorzitter van het Hof van Cassatiehij zal worden bijgestaan door den Graaf d'HautpoulGroot- Referendaris van den Senaat. Tot bijwoning dier plegligheid zijn de Aarts bisschoppen van Reims en Auch reeds alhier aangekomen. Het leger van Parijs en de nationale garde van de Seine zullen zich op den dag der huwelijks-inzegening scharen van het paleis der Tuileriën tot aan de kerk. De stoet van het bruidspaar zal allerschitterendst zijn. Men meent met zekerheid te wetendat de Keizer nog kort geleden naar de hand van Mejuffer MastaiNicht van den Paus, had gedongen, doch dat deze voor de eer van die verbiridtenis bedankt had. In een particulier schrijven van iemanddie de aanstaande Keizerin van nabij heeft gezien wordt zij geschetst als eene zeer schoone vrouw, met een echt keizerlijk voorkomen. Zij heeft blondeenigzins rosachtig haar een fijn gesneden mond, zacht gebogen wenkbraauwennette, breede en blanke schoudersin het kort alle natuurlijke eigenschappen van eene vrouw van hoogen rang. Hare opvoeding is die der Engelsche dames. Zij rijdt moedig en bevallig te paard. Overigens is haar hart goed geplaatst, waar van de trekken van edelmoedigheidwelke men van haar verhaaltmenig bewijs leveren. Onder de talrijke namendie de Gravin van Montyo heeftzal die van Eugenia worden gekozen voor de nieuwe Keizerin. Het geslacht der aanstaande Keizerin is eene der aanzienlijksten van Spanje, het behoort tot het huis van Guzman, welks oorsprong tot de vroeg ste tijden der Spaansche Monarchie opklimt. Al de takken dezer familie heb ben eene voorname rol in de geschiedenis gespeeldzoo als die der Hertogen van Medina, de las Torres, Medina-Sidonia en d'Olivarez, en die der Graven van Montyo, Theba of Theva en Villaverde, Markies van Ardales Algara, enz. enz. grandes van Spanje. Het is niet de eerste keer, dat dit geslacht tot den troon geroepen wordt, want Donna Luiza Francisca de Guzman, dochter van Juan Perez de Gnzrnan, huwde in 1633 met Don Juan IV van Braganza, Koning van Portngal. De Graven van Montyo voeren hetzelfde wapen, als de Hertogen van Medina-Sido nia, hunne naaste bloedverwanten, en denzelfden naam, dien van Guzman. De Hertogin Eugenia van Montyo is de dochter van den Graaf van Theba, tweeden zoon van den Markies van Montyo, die dezen titel bij den dood zijns ouderen broeders erfde, grande van Spanje der eerste klasse, en van Mejuffer Fitz Patrick, dochter van den Engelschen Consul te Malaga. De Gravin van Montyo, sedert het jaar 1847 weduwe, erfde alle titels en bezittingen van den Graaf haren echtgenoot, daar hij geene mannelijke nako melingen had. Behalve het Graafschap Montyo, bezit deze familie nog het Hertogdom Pennaranda; de Gravin is voorts nog Markiezin en Gravin van verscheidene andere plaatsen. De Hertogin Eugenia van Montyo is te Granada geboren, thans 25 ja^en oud, en heeft eene voortreffelijke opvoeding genoten; zij munt uit door haren geest en schoonheid. Toen zij voor twee jaren te Madrid was, dong de Her tog van Osuna te vergeefs naar hare hand. Zelfs de Infant Don Francisco had plan, een morganatiek huwelijk met haar aan te gaan, doch toen men hare moeder met dit voornemen bekend maakte, verliet deze met hare dochter Madriden vertrok naar Parijswaar zij sedert dien tijd gebleven is. Na de Hertogen van Osuna en Medinacelizijn de Montyo's de rijkste gran des van Spanje, en hebben een jaarlijksch inkomen van ongeveer 500,000 piasters (ƒ1,275,000). Ten gevolge van vroeger slecht beheer, kleven er groote schulden op hunne bezittingen; zonder dat zouden zij jaarlijks meer dan één millioen piasters opbrengen. Het Graafschap Montyo is in Eslramadura, niet ver van Badajoz gelegen. Het kastaal Montyo is beroemd als de geboorteplaats van den, schilder Morales die in 1589 overleed. De Moniteur bevat slechts één besluit waarbij Napoleon de zoon van den Maarschalk Jeróme, tot Divisie-Generaal wordt benoemd. Daar die Prins nooit bij 't leger eenigen rang heeft bekleedis het besluit gegrond op de welvoegelijkheid dat zulk een Prins van den bloede een hoogen rang behoort te belsleeden In den avond van den 22sten heeft het tweede groote bal plaats gehad

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2