tien kring der oude monarcliien te brengen; maar dit doel zal veel wisser worden bereikt door eene eerlijke en ronde staatkunde, door regtschapenbeid in de onderlinge betrekkingen der Statendan door Koninklijke verbindtenis- scn die eene bedriegelijke gerustheid geven en dikwijls het familiebelang in de plaats van het nationaal belang stellen. Buitendien hebben de vroeger voorgekomen voorbeelden in den geest des volks bijgeloovige indrukken ach tergelaten het heeft niet vergeten dat sedert zeventig jaren de buitenlandsche Prinsessen de trappen des troons alleen maar hebben beklommen om haar geslacht door den oorlog of door de omwenteling te zien verstrooijen en vo gelvrij verklaren. Er is slechts écne vrouw geweest die geluk scheen aan te brengen en in de heugenis des volks meer dan de overige te blijven leven, en die vrouw, de nederige en brave echtgenoot van den Generaal Bonaparte, was niet van Koninklijken bloede. Men moet echter erkennen dat in 1810 het 'huwelijk van Napoleon I met Maria Louisa eene groote gebeurtenis was: het was een waarborg voor de toekomst, eene wezenlijke voldoening voor den volkstrots, daar men het al oude en doorluchtige Huis van Oostenrijk, hetwelk ons zoo lang beoorloogd hadnaar verzwagering met het verkoren hoofd van een nieuw Keizerrijk zag haken. Is daarentegen onder de laatst voorafgegane Regering de eigenliefde des lands niet gegriefd, toen de erfgenaam der kroonjaren lang vruchteloos om eene verbindtenis met een regerend geslacht aanhield en eindelijk de hand verwierf eener Prinses, uitstekend gewis in alle opzigten maar slechts tot den tweeden rang en tot eene andere godsdienst behoorende «Wanneer men, voor het aangezigt van het oude Europa, door de kracht van een nieuw beginsel tot de hoogte der oude dynastien is verheven, is het niet door aan zijn wapenschild eene kleur van oudheid te geven en door pogingen om zich, wat het ook koste, in het geslacht der Koningen te drin gen, dat men zich eene goede ontvangst verzekert. Ilet is veeleer door altijd aan zijnen oorsprong indachtig te zijn, door zijn eigen karakter te bewaren, en door onbeschroomd tegenover Europa op te treden als een opkomeling, {parvenu) een roemvolle titel wanneer men opgekomen is door de vrije keuze van een groot volk. «Daar alzoo mijn huwelijk van de tbt nog toe gevolgde voorbeelden moest afwijken was het niet anders meer dan eene particuliere aangelegenheiden het eenige wat er nog te doen bleef, was de keuze van de persoon. Zij aan wie ik de voorkeur gegeven heb, is van hooge geboorte. Terwijl zij van hart, van opvoeding en door het aandenken aan haren vader die voor de zaak des Keizerrijks zijn bloed stortte, eene Fransche vrouw is, heeft hare Spaansche afkomst het voordeel dat zij in Frankrijk geene nabestaanden heeft aan wie eerbewijzen en waardigheden zouden moeten gegeven worden. Bedeeld met alle geestesgaven, zal zij het sieraad zijn van den troon, gelijk zij daar van in den dag des gevaars een der moedigste steunsels zoude worden. Katholiek en vroom, zal zij dezelfde gebeden als ik ten hemel opzenden voor Frankrijk9 gelukbevallig en goedhartigzal zijnaar ik vastelijlc hoop de deugden van Keizerin Josephine, in dezelfde betrekking, doen herleven. «Alzoo, Mijne Heercn, kom ik aan Frankrijk zeggen: Ik heb aan eene vrouw die ik bemin en eerbiedig, de voorkeur gegeven boven eene onbekende vrouw; waarmede de verbindtenis voordeelen aangebragt maar levens opoffe ringen gekost zoude hebben. Zonder iemand te willen versmaden, geef ik aan mijne neiging toe, maar na mijne rede en mijne overtuiging te hebben geraadpleegd. En eindelijk, door de onafhankelijkheid, de gaven van het hart, het huiselijk geluk te stellen boven de aan dynastien verknochte vooroordeelen en boven de berekeningen der eerzucht, zal ik mijne magt niet verzwakken omdat ik meer vrij zijn zal. «Weldra zal ik mij naar de kerk van Onze Lieve Vrouwe begeven en de Keizerin voorstellen aan het volk en aan het leger; het vertrouwen hetwelk zij in mij stellenverzekert hunne toegenegenheid aan haar die ik uitgekozen heben wanneer gijMijne Heerenhaar leert kennenzult gij overtuigd worden dat ook dit besluit mij door de Voorzienigheid is ingegeven." De voorlezing dezer mededeeling werd dikwerf door den kreet van leve de Keizer afgebroken, en dit gejuich werd wederom aangeheven toen de Keizer zich verwijderde. Het palcis van het Elysée is ter beschikking der toekomstige Keizerin ge steld; zij zal aldaar verblijf houden tot aan de voltrekking des huwelijks, die den 29stcn dezer burgerlijk en den 30stCB kerkelijk zal plaats hebben. Bij een thans openbaar gemaakt Keizerlijk besluit is de jaarwedde van den Aartsbisschop van Parijs verhoogd tot 50,000 fr.voor de overige Aarts bisschoppen is het jaarlijksch inkomen uit de schatkist op 20,000 fr.en voor de Bisschoppen op 12,000 fr. gehragt. De Moniteur behelst een schrijven van den Heer Sobrier, den beken den barricaden-hoofdman van 1848waarbij hij vergunning verzoekt om in Frankrijk terug te keeren, belovende zich van alle politieke bemoeijingen te zullen onthouden. Zijn verzoek is ingewilligd. Van wege het Ministerie van Policie is de uitgave van een maandwerk, dat door de Vereeniging voor de geschiedenis van het Protestantismus in Frankrijk werd in het licht gegeven, verboden. Dit maandwerk bevatte ofïicielc bescheiden uit de drie laatste eeuwen en de Heer Guizot is honorair President van die vereeniging, terwijl de Heer Ch. Reidt werkelijk President is. De Claqueurs of bezoldigde handklappers in de schouwburgen hebben weder vrijheid gekregen hun bedrijf uit te oefenen; het was er al te stil en treurig zonder toejuichingen. Verleden week heeft de verkoop plaats gehad van het kabinet schilderijen van de Hertogin van Orleans. Wij deelen hier de voornaamste prijzen mede, die voor de grootste kunstwerken werden besteedmet de namen der koopers van sommige stukken. IngresSlratonice63,000 fr.de Graaf Demidoff Paul Delaroehe, de dood van den Hertog van Guise, 52,500 fr., de Hertog van Aumale; Ary Scheffer, Christus Consolator, 52,500 fr.de Heer Fodor te Amsterdam; dezelfde, Francesco di Rimini, 43,600 fr.de Heer Vastapa- nie; Decamps, Jozef door zijne broeders verkocht, 37,000 fr., Dr. Véron; Roqueplan, de Oudheidkenner, 30,000 fr., de Hertog van Galière;Decamps, de Slag der Cimbren, 28,000 fr.de Heer VastapaniAry Schelfer, de Giaour23,500 fr.de Heer PescatoreDecampsSimson de Filistijnen verslaande, 20,500 fr., Graaf Demidoff; Ary Scheffer, Medora, 19,500 fr., het museum te Rotterdam; Roqueplan, de verliefde leeuw, 15,550 fr., de Markies van Herfort; Jadin, vier jagtstukkeneen pendant vormende, 17,000 fr., de Gravin van Osmont; Ingres, Oedipus, den Sphynx raad plegende, 12,500 fr.Graaf Dnchatel. Voorts bragt nog een schilderstuk van Henri Scheffer 8,155 fr. op en onderscheiden andere mindere prijzen. Er is een nieuw stelsel uitgevonden om schepen te verwendat stelsel moet groote voordeelen aanbieden; de verf, welke niet vermengd is met olie, essencen of wijngeest, zal alleen bestaan uit gipsachtige bestanddeelenmet elkander vereenigd door middel eener scheikundige bewerking, waardoor zij de hardheid van gewone gips erlangen; deze verf riekt niet, en zal, wanneer men de daarmede beschilderde oppervlakte boent, hoegenaamd geene veran dering in kleur of gehalte ondergaan. Alhier is thans sprake van eene nieuwe soort van telegraphenwelke de Heer Mathieu van Cenimiali heeft uitgevonden. Het bestuur dier stad beeft hem toegestaanpalen te plaatsenwelke eene buis van Gutta Percha onder steunen, door middel waarvan het, volgens den uitvinder zeer gemakkelijk zal zijnhet geluid tot op groote afstanden over te brengen. Indien de proef neming gelukt, zal men weldra het gebruik der vocale telegraaph invoeren. PRUISSEY. BERLIJN22 Januarij In de Staatsbegrooting voor dit jaar worden de inkomsten op ruim 97J millioen, dat is ruim 3 millioen thl. meer geraamd, dan in 1852. Er is bij de Tweede Kamer eene wet ingediend om de spoorwegonder nemingen aan eene belasting te onderwerpen. De Vorst-Bisschop van Breslau, Kardinaal von Diepenbroek, is den 19dea te Johannisberg in Silezie overleden. Zijn afstervenzegt een Pro- testansch blad, wordt niet alleen door het Katholieke Pruissen betreurd; het is een verlies voor geheel het vaderland. De overtogt over de Weichsel bij Dirchau, is door ijsverstopping geheel afgebroken; het water was tot meer dan 13 voet gestegen. Uit Thuringen verneemt mendat de wegen er onveilig worden onlangs was de postwagen door roovers aangehouden en geplunderd. OOSTENRIJK. WEENEN, 20 Januarij. Het nieuwe stelsel van administratie voor Hongarije, dezer dagen door den Keizer goedgekeurdzal weldra in werking treden. De voormalige waardig heid van Palatijn zal niet hersteld wordenaan het hoofd der burgerlijke administratie van Hongarije zal een burgerlijk en militair gouverneur staan. Het land zal in 5 districten verdeeld worden; over elk district zal beheer en toezigt worden gehouden door eene afdeeling van het te Ofen gevestigde be stuur. Die afdeelingen zullen van elkander onafhankelijk zijn, terwijl zij gezamenlijk den Stedehouder van Hongarije benoemen. Per telegraaph is het berigt ontvangendat de Turkschc Bevelhebber Omar-Pacha den 15dcB de stad der MontenegrijnenGrahovo, stormenderhand had ingenomen, doch toen hij de hoofdstad, in het gebergte gelegen, wilde aanvallenhij is terug gedreven. Hij zou den 17deB den aanval hernieuwen. TURK YE. CONSTANT1NOPEL8 Januarij. Abd-cl-Kader is voor deze hoofdstad aan boord van een Fransch stoomfregat aangekomen, hetgeen met de gewone saluutschoten is begroet. Abd-el-Kader had den volgenden dag het schip nog niet verlaten, omdat er verschil van meening bestond, of de Fransche Gezant dan wel de Turksche Minister van Buitenl. Zaken hem aan den Sultan zou voorstellen. ZWEDEN. STOKIIOLM, 10 Januarij. Ook hier schijnt de winter weg te blijven, planten en boomen beginnen uit te loopen als of men in de lente ware. Het is sinds mensehenheugenis nimmer gebeurd, dat de scheepvaart des winters niet gestremd is. Dagelijks komen en vertrekken van hier schepen met ladingen, zoo dat de zeehandel even als in den zomer zeer levendig i9. In Christiania en elders in Noorwe gen heerscht dezelfde temperatuur. In Halland hehhen overstroomingen plaats gehad ten gevolge van het vallen van zoo veel sneeuw, als de oudste lieden zich niet herinneren. In eenige kerspelen had men den 29sten Dcc., des avonds 6 nre, eene sterke aardbe ving gevoeld. YEREEOTGDE STATEN. NEW-YORK, 9 Januarij. Het ongeluk, aan de familie van den President der Ver. Staten, Gene raal Pierce, overkomen, had den 6deB op den Boston-Maine spoorweg plaats gehad. Ten gevolge van het uit het spoor raken van den trein stortte een gedeelte daarvan in de diepte, waardoor de zoon en het eenige kind des Presidents het leven verloor; hij zelf met zijne echtgenoote ontvingen schier geen letsel. De proeven met het calorieke (door warmtekracht gedreven) schip Ericsson hebben vrij wel voldaande snelheidwelke men verkregen had was 14 mijlen in het uur, terwijl aan brandstof niet meer dan 6 Engelsche

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3