Door de Nederl. Handelni. zijn bevracht 7 schepen voor Rotterdam, 1 voor Amsterdam1 voor Dordrecht en 2 Schiedam. De Java Bode deelt den inhoud mede van het traktaatdat door de Gouvernement-Commissie, eenigen tijd geleden naar Timor gezonden, en aan wier hoofd Jhr. J. C. Goldman geplaatst wasmet het Portugesche bestuur aldaar gesloten is. Tegen eenc uitkeering van twee tonnen gouds heeft Por tugal aan Nederland afgestaan het onverdeeld bezit niet alleen van de betwiste eilanden, maar ook van Floris, 'tgeen voor het grootste gedeelte Portugcesch wasen bovenal van het grootste, rijkste gedeelte en de kopergronden van Timor. Men verneemtdat twee Belgische Maatschappijen zich achtervolgens tot de Nederl. Regering hebben gewend, om vergunning te erlangen voor den aanleg van een spoorweg, welke Nederland met de Belgische spoorwegen zoude moeten verbinden, en welke uit Belgie van Leuven, over Turnhout, naar Tilburg, en van daar aan de eene zijde, langs Tiel, op Utrecht, en aan den anderen kant op Arnhem zou worden gerigt. De Maatschappijen worden ver tegenwoordigd door de Ileeren Coomans en Riche-RestiauFrère, te Antwer pen, die zich te gelijker tijd ook tot de Belgische Regering hebben gewend, om van haar bet gevorderd verlof tot deze onderneming te bekomen. Uit Amerongen wordt als eene bijzonderheid gemeld, dat in de vorige week, in het bosch van het kasteel Zuylestein, reeds een nest met jongen is uitgevlogen van de Vlaamsche gaai (Garrulus), of, zoo als deze vogel ook genoemd wordt mcerkolf, (Mcrcoliphus Germani G.) Te Zwolle, thans eene Hervormde gemeente van 12,000 zielen bevat tende door 5 Predikanten bediendworden pogingen aangewend om eenen zesden Leeraar te verkrijgen. In het jaar 1852 zijn te Ilarlingen nit zee aangekomen 405 schepen (waaronder 208 Nederlandsche, 113 Engelsche en 67 Noordschc), en naar zee vertrokken 458 schepen, (waaronder 260 Nederlandsche, 113 Engelsche en 67 Noordsche). Onder de ingevoerde goederen (behalve de in entrepot opgcslagene) komen o. a. voor: Rogge 220 1., lijnzaad 325 1., 29,900 ton hout met ongebroken last, 136,500 li? rijst, 51,000 mud steenkolen, 281,000 ffi hennep, 1,281,000® zout, 178,000 ffi potasch, 56,000 ffi soda, 63,500 ffi garens, 235,000 ffi ka toen (ongesp.), krenten 58,000 ffi, rozijnen 3400 ffi, krijt 180,000 ffi, ma nufacturen 12,000ijzer en ijzerwerk 7800visch 1100. De uit Ilarlingen uitgevoerde goederen zijn o. a. geweest 1852. Boter 9,191,717 N. ffi. Kaas1,746,000 Cichoreiwortelen 814,000 Vlas549,000 Olie Tarwe Haver i Boonen Aardappelen KoeijenOss., Kalv., enz. 1,300 vat. 123 last 1,554 141 1,600 10,958 stuks Varkens i Schapen en Lammeren. Paarden Vleesch en Spek Vruchten Wild - 6,600 Dakpannen 2,283,000 stuks Gebakken Steen i 362,000 Beenderen 997,000 N. ffi 1852. 6,507 stuks 28,249 31 85,000 N.ffi, ƒ2,500 De indirecte belastingen in Belgie hebben in 1852 bijna 83 j millioen fr. opgebragt, dat is bijna 4 j millioen meer dan de raming en dan de opbrengst in 1851. 's GRAVENIIAGE 25 Jannarij. Bij Koninklijk besluit van den 20stcn, is de lieer II. Schomerns, dusver Boekhouder en Officier van Justitie, tevens belast met de functicn van Se cretaris en Kassier ter Kuste van Guinea, en op wien sedert 21 September 11. het interimair bestuur der Nederlandsche bezittingen aldaar is overgegaan benoemd tot Gouverneur dier bezittingen met den plaatselijken militairen rang van Luitcnant-Colonel. Z. M. heeft aan A. Gieselaarwelke vrouw door het Prov. Ilof van Noordholland wegens brandstichting ter dood was veroordeeldgratie verleend cn hare straf veranderd in die van gevangenis gedurende 5 jaren. De Koning heeft dezer dagen Jhr. Mr. W. F. Baron van Doorn de Nieuwerve, (zoon van wijlen den Baron van Doorn van Westcapelle) die Kamerheer in buitengewone dienst was, benoemd tot Kamerheer in gewone dienst. De Minister van Binnenl. Zaken heeft eene Commissie van Ingenieurs benoemd, bestaande uit de lieeren J. II. Ferrand en L. J. A. van der Kun, M. H. Conrad, II. F. Fynje van Salverda en Jhr. Ortt van Schonauwen, cn hun opgedragen te onderzoeken, of het bouwen van bruggen over de Maas, de Waal, de Nederrbijn en de Lek voor den aanleg van spoorwegen, zon der te groot bezwaar kan worden toegestaan; zoo ja, welke punten daarvoor de geschiktste zijn, en welke maatregelen van voorzorg moeten worden gehouden. Betrekkelijk de ter aarde bestelling van wijlen den Baron van Doorn van Westcapelleverneemt men de volgende bijzonderhedenDe leden der familie van den overledene waren gezeten in eene hofkoets, welke altijd voor HII. MM. bestemd is. Ter zijden van al de hofkoetsen, die de lijkkoets volgdenbevonden zich lakkeijen aan elk portier. Op de begraafplaats heeft de Minister van Staat, Baron van der Ileim van Duivendyke, eenc korte rede gehouden, waarin bij met weinige, doch met krachtvolle woorden de aanwe zigen vrienden en bekenden van den overledene toesprak. Hij achtte zich verpligt de inspraak van zijn hart te volgen, door, vóór dat men de treurige plaatswaar men zich bevondverlietaan hem te herinnerenwien men thans de laatste hulde, de laatste eere bewezen had. De spreker gaf te kennen, dat hij in den afgestorvene een vriend en weldoener verloren had, zooals deze dit voor zoo velen steeds was. De Heer van der Ileim bragt bijzondere hulde aan de uitstekende talenten van wijlen den Heer van Doorn van Westcapelle, waarvan deze reeds op dc Akademic bewijzen gaf, terwijl die ook gebleken zijn in de onderscheidene hooge staatkundige betrek kingen waartoe hij onder vier Monarchen werd geroepen en waarin hij het Vaderland met grootcn ijver en trouw heeft gediend. De toespraak van den Heer van der Ileim maakte op alle aanwezigen eenen diepen indruk. SCHIEDAM, 21 Januarij. In den afgeloopen nacht is door den visscher C. van Wieringen, wonende alhier, in bet Schiedamsche water, als drijver gevangen, een winterzalra wegende 29 halve Nederl. ffi, de eenige, die heden aan de markt kwam op het Kralingsche veer en welke bij afslag heeft gegolden 1379 stuivers, een prijs, welke zich niemand herinnert ooit besteed te zijn en welke opbrengst aan genoemden 70-jarigen visscher eene buitengewone winter-toelage heeft verschaft. Dc zalm is gekocht door een Rotterdamschen vischkooper, die hem morgen ochtend per stoomboot naar Londen zal verzenden. Hbl AMSTERDAM24 Januarij. In eene eergisteren alhier onder Voorzitterschap van den Heer Boisse- vain, in de Karseboom gehoudene bijeenkomst van reeders hier ter stede, is met algemeene stemmen besloten, om voorshands hunne schepen niet aan de Nederlandsche Handelmaatschappij tot de door haar vastgestelde lagere vrach ten af te staan. In de gasthuizen zijn in 1852 alhier verpleegd 5,535 personen waar van 4.858 genezen en geholpen die inrigtingen hebben verlaten. UTRECHT, 24 Januarij. Tot eerst aanwezenden Officier van Gezondheid bij het garnizoen te Am sterdam is benoemd de Officier van Gezondheid der lste kl. C. Gobee, van het garnizoen te Deventer, zullende hij in laatstgemelde betrekking worden ver vangen door den Officier van Gezondheid der lste kl. J. Roos, van het garni zoen te Medemblik. Men verneemt, dat de Regering bij de geneeskundige dienst hier te lande eenc wijziging wil invoeren, door nieuwe indceling, om daardoor eene betere salariëring van dit wapen, dat om zijne wetenschappelijke kennis toch boven de gewone kan worden gerangschikt, bevorderlijk te zijn. Ook verneemt men, dat de tractementen bij het instructie-bataillon en bij het algemeen depót van discipline uitgekeerdom de meerdere dienstverrigtin- gen zullen worden verhoogdzoo die der Officieren als Onderofficieren. Uit Loon op Zand schrijft mendat de Burgemeester in beterschap toeneemt. Hij gaat zich met der woon vestigen aan den Loonschen-dijkbij kans 1* uur afstands van Loon op Zand, zijnde het eenigste gedeelte van genoemd dorp, dat uit de gemeente Loon op Zand, Kaatsheuvel en den Loonschen-dijk bestaat, 'twelk nog door Gereformeerden wordt bewoond. Met het afbreken van 't Raadhuis vordert men militairement. De werklie den doen alles onder escorte. Des morgens leidt de militaire magt hen in het dorp, cn des avonds gaan zij onder de hoede der bajonnetten er weder uit. Intusschen begint de arme gemeente van Loon op Zand reeds te klagen over het drukkende der militaire inlegering, en schijnt dus bijkans genezen, Utr. Cour.) BUITEIVLAIVDSCHE BEIUGTEN. ENCELAN», LONDEN, 22 Januarij. Do Minister Gladstone heeft te Oxford de overwinning behaald over zijn tegenpartij Percevaldaar hij met 1022 tegen 898 stemmen tot lid van het Parlement verkozen is. De Minister Sadlier is echter niet herkozen, maar met de meerderheid van slechts 6 stemmen is zijn mededinger tot lid van het Parlement benoemd. Bij de verkiezing te Carlow hebben weder schandelijke tooneelen plaats gehad; zelfs beeft een onschuldig toeschouwer bij die vechtpartijen het leven verloren. Gedurende het jongst verloopcn jaar hebben binnen de hoofdstad 923 i branden plaats gehad. Gisteren is te Dover een gedeelte der overhangende rotsen op eenige gebouwen der stad nedergestorthetgeen aanzienlijk schade heeft veroorzaakt, men is nog voor den val van meer rotsbrokken bevreesd. Gisteren is te Elton overleden in den hoogen ouderdom van 122 jaren Mary Benton; tot aan haren dood behield zij het volkomen gebruik harer geestvermogens. Uit Liverpool zijn in 1852, 229,029 landverhuizers vertrokken, bel geen meer is dan in eenig vorig jaar. FIHNliR IJK. PARIJS24 Januarij. De Keizer heeft eergisteren aan de op het paleis der Tuillerien zamengeko- men leden van den Senaat, het Wetgevend Ligchaam en den Staatsraad de volgende mcdedeeling voorgelezen Mijne Ileeren, ik voldoe aan den zoo dikwijls door het land geuiten wensch door u mijn huwelijk te komen aankondigen. »De verbindtenis die ik aanga, komt niet overeen met de overleveringen der oude staatkunde: dal is hare goede zijde. Frankrijk heeft zich door zijne achtereenvolgende omwentelingen altijd onbeschroomd van het overige Europa gescheiden. Elk verstandig gouvernement moet zoeken ons land weder in

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2