LEYDSCHE COURAN N°. MAANDAG, 24 JANUARTJ. BIiVi\Ei\LANDSCHE BERIGTE.\._ De Courant, wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag kamt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke no miners worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN22 Januarij. Heden morgen vroeg is eene 73-jarige weduwe, van der Glas genaamd, die uit wekken ging, aan den Stillen Rijn in liet water geraakt, zonder dat iemand zulks schijnt te hebben gemerkt. Haar lijk is omstreeks acht ure opgehaald. Ter aanvulling van ons berigt omtrent de zaak van Madiaidient nog dat de Times eenen brief bevat uit Florence, van den 8stcn dezer, waar uit blijkt dat toen Madiai en zijne vrouw niet alleen nog in leven waren, maar ook in geen het minste levensgevaar verkeerden en in de gevangenis even goed als de andere gevangenen behandeld werden. Evenwel zij zitten nog steeds gevangen. Waar zou het heen, indien de Keizer van Rusland allen die de Grieksche kerk niet wilden aannemen, de Sultan allen die Mahomet niet wilden erkennen, in de gevangenis lieten wer pen om niet te spreken van de Protestantsche landen indien men aldaar zoo tegen de R. Katholieken te werk ging. AVij verblijden ons dat er velen onder onze R. Kath. medechristenen ge vonden worden, die verre van zulke denkbeelden verwijderd zijn en gaarne den geest van Christelijke liefde onder alle gezindheden willen helpen aankweeken. Hoe zou bet tooneel der wereld, zegt ergens de Iloogleeraar Opzoomer, veranderd worden, als overal de Koninklijke Wet der liefde werd gehoor zaamd. Heerlijk is Gods schepping, en zaligheid kon er wonen; maar diepe wonden worden er geslagen en heete tranen geschreid. Yoor uwe verantwoor ding komen zij, onwaardige, die den Heer aanroept, maar bet gebod vertrapt dat Hij u gegeven beeft. Onlangs is in het licht verschenen een werkje van F. J. Stambart getiteld: Iets over Weduwenfondsen't geen voor deelhebbers iri dergelijke instellingen van uitnemend belang moet worden geacht. De schrijver meent, dat het beoefenen eener wetenschap niet enkel genoegen geeft, maar ook de zedelijke vcrpligting oplegt, om de uitspraken der wetenschap, wanneer zij voor velen van belang kunnen zijnbekend te maken of te herinnerenzoo dat hij oordeelt eene waarschuwing niet te mogen terughouden, waar het dc teederste belangen geldt. Die waarschuwing betreft het Waarborg-genootschap voor Weduwenopgerigt te Amsterdam door J. te Winkel en 11. J. Riet veld als Directeurendat naar de opgegevene gronden de waarborgen van duurzaamheid mist in zijne tarieven, ofschoon hel reeds 25 jaren bestaan heeft en, blijkens de jaarlijksche rekeningen en verantwoordingen, thans zeer in leden toeneemt, ongeacht de officiële bekendmaking, in der tijd versche nen dat de goedkeuring van het Gouvernement aan de instelling niet is Verleend geworden. De gronden, door den schrijver voor zijn gevoelen opge geven, getuigen van een naauwgezet onderzoek van den toestand des Genoot- schapsin verhouding tot de verpligtingendie op deze instelling rusten. Hij besluit met den wensch, dat er eene balans wierd opgemaakt, waarin naar gelang van de ouderdommen der verschillende deelhebbers, de toekomstig te licpalen pensioenen tegen de bezittingen en inkomsten van het Genootschap wierden overgesteld, waarna de deelhebbers konden overwegen wat hun te doen stond, zoo in het belang der reeds bestaande als toekomende weduwen. AYij hebben gemeend de aandacht onzer stadgenooten voor zooveel zij met bet bedoelde waarborggenoolschap in betrekking staan, op dit geschrift te moeteu vestigenten einde de gegrondheid der bezwaren te toetsen en zooda nige maatregelen te beramenwaardoor zij hunne prijzenswaardige zorg voor bel lot van na te laten betrekkingen zullen gewaarborgd kunnen achten. De Heer II. II. Hoek, huisonderwijzer en burgerbewaarschoolhouder te Delft, heeft eene benoeming ontvangen als onderwijzer naar de Paarl, drie dagreizen van de Kaapstadaan de Kaap de Goede Hooptegen een tracte- ïnent van 150 of 1800 'sjaars, met een woonhuis, schoolgebouw en zeer vruchtbaren tuinbijna een oud morgen groot. Zekere A. v. O. te Tielbeschuldigd van het rondbrengen van briefjes ter bestrijding van de Candidatuur van Mr. J. M. dc Kempenaer, tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalzonder naam van drukker of schrij ver, is tot 6 dagen correctionele gevangenisstraf veroordeeld. De Maas te Grave boven het correspondentie-peil zijnde geklommen, en de berigten van Maastricht nog bij voortduring aanwas vermeldende, zoo is, naar aanleiding van art. G van bet reglement op de rivier-correspondentie, - den 19Jen dezer door den boofd-ingenieur in Noordbrabant, aan de daarbij betrokken waterstaats-beambten de order verstrekt tot bezetting der stations van Cuyk en Grave tot 's Hertogenbosch. Uit Kampen schrijft men van den 17dcndat de boter in langen tijd niet zoo duur was geweest, vat of 20 Ned. S? van het Kamper-Eiland gold 22.50, en de 2de soort 20.50. Bijna alles wordt over Harlingcn naar Londen verscheept. Gedurende de maand October dezes jaars is aan inkomende en uitgaande regten op Java en Madura ontvangen 719,192.08J. Dc zuivere opbrengst gedurende de tien eerste maanden van het jaar bedraagt ƒ5,170,523.19, zijnde l,013.936.30i meer dan gedurende hetzelfde tijdvak in 1850 en ƒ239,850.83 minder dan in 1851. 's GRAVENIIAGE22 Januarij. Z. M. beeft aan T. Schuurman, Directeur der Handelmaatschappij, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend. Bij Kon. besluit van den 19,Ien dezer is benoemd de Heer de Perez, Resident te Socrabaya, tot Raad van Indic, ter vervanging van den Graaf van Ilogendorp, die met pensioen zal aftreden. De Heer de Perez was voor nemens met verlof naar Europa te gaandoch zal daarvan nu wel afzien. Z. M. heeft aan den Heer II. SiepkensBurgemeester te Rosmalenw;c- gens beleediging cri verzet tegen de maréchaussees in de uitoefening hunner functien, in het hoogste ressort veroordeeld tot gevangenisstraf, geldboete cn verlies van burgerlijke regtenvolledige kwijtschelding van de tegen hem uitgesproken straffen verleend met uitzondering der geldboete. Gisteren is bij de Burgerlijke Kamer van den Uoogen Raad aangebragt dc zaak van Jhr. It. L. van Andringa de Kempenaer tegen de Ilooge Erfge namen van wijlen Z. M. Koning Willem IIzijnde eerstgemelde in revisie gekomen van de arresten van den tloogen Raad, vroeger ten deze gewezen. De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Heer Dullert, heeft op het laatst der vorige week, eenige dagen in de residentie doorgebragt. Men verzekert, dat hij gedurende dat verblijf met de Ministers heeft geraadpleegd over den stand van bet werk, dat van wege de Regering aan de Staten-Generaal zal worden onderworpen en in gereedheid gebragt is of wordt. Men wil weten, dat, naar aanleiding daarvan, do Tweede Kamer tegen de helft der maand Februarij zal worden bijeengeroepen, om hare werk zaamheden te hervatten. Onder de ontwerpen die dan zullen worden aan geboden, zal, naar men verzekert, behooren dat, wegens het armbestuur, dat in het tegenwoordig zittingjaar nog niet op nieuw ter tafel was gekomen. Eene nieuwe redactie van die voordragt zal worden ingediend. De Minister van Financiën heeft van een onbekende uit Dclfshavcu onder de letters 11. C. P. ontvangen twee coupons Ie zaïnen grooot 17.32 AMSTERDAM, 21 Januarij. In de avondzitling van den Gemeen te-raad van eergisteren is over een nieuw ontwerp, betreffende de conversie van de 5 pCt. stedelijke schuld, door ccnige der leden ingediendberaadslaagd. Het in dit ontwerp aangeno men hoofdbeginsel, betreffende dien maatregel, is met 26 tegen 9 stemmen goedgekeurd; ten aanzien van welk besluit sommige ledeu aauteekeniiig heb ben verlangd, dat zij zicli geenszins daarmede hadden vereenigd. Ten slotte is geheel bet ontwerp, en na dat sommige leden de vergadering hadden ver laten, met 21 tegen 8 stemmen aangenomen. Het aangenomen beginsel houdt in: eene vrijwillige conversie van de 5 pCt. in 3} pCt., uit te geven tot den koers van 87} pCt. tot een bedrag van ƒ16,500,000; waardoor aan renten ƒ140,675 zouden kunnen worden be spaard w aarvan 60.000 zouden worden aangewend tot verligling van de begrooiing en bet overige tot delging van schuld. Eergisteren is hier in 89-jarigen ouderdom overleden Ds. J. L. AVolter- bcek, Ridder der Orde van de Ned. Leeuw, en sedert bijna 8 jaren Emeri tus-Predikant. De vcreeniging, ten nutte van den dienstbaren stand alhier beeft baar eerste jaarlijkseh verslag openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dal deze nog jeugdige instelling aanvankelijk reeds toeneemt in baren werkkring, doordien de deelneming oin haar door bijdragen te schragensteeds grooter wordt. Gedurende bet eerste jaar van baar bestaan beeft de vcreeniging 22 arme meisjes van alle noodige kleedingstukken voorzien om in dienst te kunnen treden; 18 dier meisjes bevinden zicli thans nog onder bet loezigt der ver-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1