SPANJE. De zeemagt van dit land bestaat thansde in aanbouw zijnde vaartui gen niet medegerekenauit 3 linieschepen, 5 fregatten, 6 korvetten, 11 brikken, 14 goeletlen en paketbooten, 8 transportschepen, 29 stoomschepen, 102 kleine vaartuigen; te zamen 178 schepen. De begrooting van marine voor 1852 bedroeg 86,150,570 realen, (ruim 10 en een half millioen Ned.); behalve de uitgaven voor liet onderhoud der bij Cuba en de Philippijnsche eilanden wachthoudende schepenhetwelk uit de koloniale fondsen wordt bekostigd. SARBINIE. TURYN, 13 Januarij. Er is eene maatschappij van staathuishoudkunde alhier opgerigt die door den Graaf de Cavour, Voorzitter van den Ministerraad met eene zeer merk waardige redevoering is geopend. Voorts is er hij de Koninklijke Academie een leerstoel voor het Sanscrit opgerigt, en het onderwijs opgedragen aan den geleerden Abt Sorressio, een der leerlingen van den Heer liournouf. Gisteren avond heeft een jonge Napolitaansche staatshuishoudkundige die na den dood van den Graaf Rossi, de eerste staatshuishoudkundige is van Italië, eene uitmuntende redevoering gehouden. Na Minister van den Koning van Napels te zijn geweest, was hij in den kerker geworpen en eerst na vier jaren lijdens losgelaten en verbannen. De Regering heeft hem hier een leer stoel aangeboden. Zijne redevoering had tot onderwerp een betoog, hoe de bescherming aan den eenen kant en het socialismus aan den anderenmet mis kenning der ware beginselen van de wetenschap, elkander de hand leenden tot omverwerping der staten, en de natiën in den afgrond der omwentelingen en regeringloosheid stortten. ITALIË. ROME, 14 Januarij. De Generaal Gemeau die tot lid van den Senaat is benoemd, is tegen den 85len Februarij teruggeroepen, men verwachtte binnen eenige dagen als zijnen opvolger den Generaal Allouveau de Montreal. Het boek van P. Theiner over het leven van Clemens XIV en de op heffing van de orde der Jesuiten is alhier aangekomen en reeds een groot getal exemplaren gekocht. Men had het gerucht verspreid dat .de Pause lijke Regering den invoer niet zou veroorloven. Men heeft getracht dit ver bod te doen uitgaan, doch bevelen van hoogerhand hebben de verspreiding veroorloofd. Men was van oordeel dat dit opmerkelijk boek een hevigen strijd zou uitlokken en het groote onderwerp van den dag worden. De Koning van Beijeren is den 10den hier aangekomen. De bevolking dezer stad bedraagt 175,000 zielen, waaronder 29 bis- schoppen, 1,280 priesters, 2,092 monniken en geestelijken, 1,698 geestelijke zusters, 537 seminaristen. De Protestanten, Turken en anderen, behalve de Israëliten, zijn niet talrijker dan 412 personen. Sedert 14 dagen had de policie gemerkt, dat er valsch papieren-geld in omloop werd gebragt. Op den lstcn Januarij werd een straatje in het kwar tier van Translevere afgesloten, met geweld in een huis gedrongen en aldaar alles in beslag genomen. Men vond de fabriek van valsche muntbilletten in volle werking. Vier billetlen van één piaster waren voltooid, een dertigtal j anderen bijna en 17,000 stuks begonnen of onder handen. Zes valsche mun ters werden naar de gevangenis gebragt. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 Januarij. In de volkrijkevan eene militaire bezetting voorziene stad Szegedin in Hongarije, is den 2dcn op klaar lichten dag, tusschen 8 en 9 ure des ochtendsmet onbegrijpelijke stoutheideen groote roof gepleegd. Eene met geweren gewapende rooverbende drong in het huis van den rijken Israëliet Ilerschl Kolin binnen, knevelde hem en zijne geheele familie, brak de kasten en kisten open, overviel vervolgens de in dat huis wonende kadastrale- en be lastingsbeambten en plunderde ook hen geheel uit, waarop de brutale roovers Kohns wagen en paarden uit den stal haaldenom zich daarmede op de vlugt te begeven. Toen nog voor het huis een wiel van den wagen brak, namen zij uit een winkel in de nabijheid touwen, herstelden het wiel zoo goed moge lijk en ijlden met dit gebrekkige voertuig weg. De jongste nasporingen om trent de talrijke diefstallen in Hongarije moeten belangrijke bijzonderheden aan den dag gebragt hebben omtrent het bestaan van eene uitgebreide, wijd en zijd vertakte guerilla-bendedie zich ten doel gesteld heeft, brandschat tingen en rooftogten ten behoeve van de revolutionaire partij te doen. Men merkt hier zoowel als te Triëst eene aanmerkelijke daling op in den prijs der levensmiddelen en koloniale waren, tengevolge van den sterken achteruitgang van het zilver agio. In het dorp Krtow, bij Tabor in Bohemen, leeft tegenwoordig eene hoogbejaarde vrouw, die hare nakomelingen heeft gekend tot in het vijfde geslachtgenaamd Margaretha Kwasnicka. Zij kent haren ouderdom niet doch herinnert zich, dat zij 18 jaren oud was, toen haar grondheer, Graaf Kolowrat Krakowsky, voor het eerst den aardappelen-bouw invoerde; derhalve moet zij, naar aanleiding daarvan, den ouderdom van 130 jaren hebben bereikt. FRANKFORT. 16 December. Te Mannheim en ook in de nabijheid van deze stad, is sedert eenigen lijd een nieuwe tak van nijverheid ontslaan. Oude wollen lappen en vodden wordendoor middel cencr stoommachinedermate bearbeid en gereinigddat daaruit weder eene bruikbare wol ontstaat, die naar Engeland gezonden en met nieuwe wol vermengd, tot het fahrieceren van bukskin dient, welke dan weder in Duitschland wordt ingevoerd. De prijs dier wollen vodden, die vroeger slechts 1 fl. 45 kr. was, is thans reeds tot 6 h 7 fl. gestegen. In beide deze fabrieken heerscht reeds veel bedrijvigheid. TURKYE. CONSTANT1NOPEL2 Januarij. De Russische Gezant v. Ozcroff heeft zich verzet tegen de kortelingsden R. Katholieken ten nadeele der Grieken gedane vergunningen, ten opzigte van het II. Graf. De gezamentlijke tegen Montenegro afgezondene troepen-massa, alleen van de landzijde, bedraagt 27 bataillons. Abd-el-Kader is den 31slen Dcc. te Syra aangekomen en van daar naar Brussa vertrokken. BENERARKEN. KOPENHAGEN10 Januarij. De Deensche Kamers zijn bij Koninklijk besluit ontbonden, welke maat regel reeds lang onvermijdelijk was, om tot eene volstrekte eenheid der Deensche Monarchie te gerakenen tot eene verandering der Staatsregeling in 1848, te midden van de toenmalige onstuimigheid der gemoederen, uitge vaardigd, en welke geest nog in de Kamers de overhand had; terwijl de Koning door zijn woord gebondenniet besluiten kon die Staatsregeling ta wijzigenzoodat de ontbinding der Kamers vrij waarschijnlijk verandering der grondwet zal ten gevolge hebben. De koopman II. Paggaard alhier(stichter van het aanzienlijke handelshuis Paggaard en Hagn) heeft op Nieuwjaarsdag 100,000 rijksdaalders bestemd tot een fondster ondersteuning van behoeftige vrouwen uit den beschaafden stand. Uit de rente van dat kapitaal, jaarlijks 4000 rijksd. bedragende, zul len telken jare 40 vrouwen ieder 100 rijksd. bekomen. CUBA. De stad Santiago, op deze Spaansche bezitting, is weder door eene nieuwe aardbeving, heviger en van Iangeren duur, dan die van 20 en 21 Aug. 11. getroffenwaardoor de stad voor een groot gedeelte in eenen puinhoop is ver anderd. Den 26stfn Aug. namelijk des morgens ten 3 ure, werd een gewel dige schok gevoeldwelke gevolgd werd door golvingen van den gronddie langzamerhand weder zwakker werden. Plotseling namen zij weder in hevig heid toe, en wel in die mate, dat huizen en gebouwen plotseling instortten. Hoewel het hoogst moeijelijk is, met juistheid den duur der aardbeving te bepalenrekent mendat zij omtrent 40 minuten heeft aangehouden. De geheele bevolking heeft de stad verlaten en houdt zich onder tenten en in houten lootsen op. De meeste huizen zijn geheel vernieldof zoodanig be schadigd, dat er aan geene herstelling te denken is. Evenwel wil men, dat slechts 7 of 8 personen gedood of gekwetst zijn. OOST-INDIE. BATAVIA, 27 November. Door den Gouverneur-Generaal is onder anderen benoemdbij het civiel departement, tot President van den Raad van Justitie te Samarang, Mr. A. G. M. Smulders, Advocaat-Generaal bij het Hooggeregtshof van Ned.-lndië; tot eersten Onderwijzer der gouvernements stads-school te BataviaJ. W. Sloot, thans eerste Onderwijzer der R. K. weeshuisschool te Samarang; tot Referendaris ter Algemeene Secretarie, A. J. W. van Delden, laatste lijk Secretaris der residentie Japara. Bij het militair departement: geplaatst bij het groot militaire hospitaal te Samarang, de Officier van Gezondheid der 3de klasse P. Pluygers, thans te Samarang; benoemd: tot Commandant van het regement O.-I. cavalerie de Luitenant-Colonel F. C. H. Baron van Utenhove, van het regement. Bij Koninklijk besluit van 20 Augustus 1852zijn voor de dienst in Ned.- lndië benoemd: lot ambtenaren der lste klasse: Mr. J. W. S. von Baumhauer, Mp. G. F. Essers, Mr. J. J. C. Gaymans, Mr. G. F. II. Henny, Mr. F. H. van Rees en Mr. T. L. F. Horst; tot ambtenaren der 2dc klasse: J. P. F. Ge- ricke, J. F. Haase, T. R. N. Lucassen, F. C. L. C. J. Spangenberg, B. van Baak, G. Birnie, J. Kniphorst, L. Graaf van Limburg Stirum en H. A. F. de Vogel. Te Padang zijn den 19deD October jl. in veiling gebragt 24,400 pikols gouvernements-koffij welke hebben opgebragt de som van 504,831.20, of gemiddeld ƒ20.69 per pikol. De berigten van Palembang op Sumatra tot den 3den November mel den dat in het algemeen de stand der zakenzoowel ter hoofdplaats als in de binnenlanden gunstig was. In September en October jl. hadden aanzien lijke afbetalingen van landrente plaats gehad. Te Moeara Kompeh (Djambi) is het garnizoen met 1 Officier en 15 manschappen vermeerderd. In het Blitische was alles rustig; ook waren de berigten van Tebing Tingie geruststellend. Radja Tiang Alam is met een gevolg van slechts 15 personen naar de Lintang Kirie, zijn gewoon verblijf in de Ampat Lawang, teruggekeerd. Zijn aanhang schijnt dus geheel te verloopcn. De cholera heeft zich in de Kikimde Ampat Lawangde Lamatang Oeloe en de Komering Ogan en Oeloe vertoond. In de laatste afdeeling zijn vele lijders bezweken. Voor geneesmiddelen werd de noodige zorg gedragen. Volgens latere berigten verminderde de epidemie in hevigheid. De belangstelling in de vaccine neemt toe. Sedert de maand Junij jl. zijn alleen in de Koinmering Oeloe 4111 personen ingeënt.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3